Helsingin rakennusasiantuntijoilla näyttää olevan rapistunutta marmoria korvien välissä. Ainakin niillä, jotka jääräpäisesti vaativat Enson pääkonttoriin vaihdettavaksi varmuudella kelvottoman julkisivun uudestaan. Moista sokeaa henkilöpalvontaa ei liene tavattu maailmassa minkään muun mahtimiehen kohdalla. Tuskin Aalto itse olisi vaatimassa virheittensä toistamista.
MARMORIA KORVIEN VÄLISSÄ
Kokomusta
2193
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Tässä se taas nähdään, vanhoja hyviä makasiineja yms historiallisia rakennuksia kyllä halutaan tuhota mutta kun on kysymys jostain talon huonolaatuisesta pinnoitteesta tai makkaratalon makkarasta niin heti ollaan niitä suojelemassa.
Alvar Aallon muisto "suurmiehenä" säilyisi paremmin pelkissä juhlapuheissa, jos ei olisi Helsingin rumimpiin kuuluvia Aallon suunnittelemia rakennuksia todistamassa jotain muuta.