Kelalle taas viiskymppiä

Lääkkeitä pitäisi hakea, mutta ylimääräinen viiskymppinen täytyy maksaa.
Eikö hallitusherrat saa sitä kumottua pois. Meneekö maahanmuuton kustannuksiin.
Pienestä eläkkeestä se on kahden viikon ruoka-rahana pois.
16<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Lopeta ihmeessä huumeiden käyttö! Mömmöt vievät vielä henkesi!

Äänestä

Mitä syöt, jos pärjäät 2 vk 50 eurolla????? 3,57€/ pv..

Äänestä
  • pussi ranskalaisia 0,89€ plus lidl lihapullat 0,59€ siinä on päivällinen. Aamiaiseksi litra s-marketin banaanijogurttia 0.79€ iltapalaksipuolikas valmispizza, 0,50€
    Tekee yhteense 2,77€, jää vielä 0,80€ säästöönkin esittämääsi summaan verrattuna.

    Äänestä

Sain korotuksen eläkkeeseen ja asumistukeen.
Se korotus menikin sitten apteekkiin kun on 50€ omavastuu.

Äänestä
  • Heh, mitäs käytät huumeita. Eihän juopotkaan itke rahojen menevän viinakauppaan.

    Äänestä

Eläkkeen pieni korotusraha on kannettava apteekkiin, se siitä korotuksesta,
plus miinus nolla koko korotus.

Äänestä
  • Huumeita ei ole kenenkään pakko kiskoa.

    Kiitos vielä demareille pieneläkkeiden nostamisesta. Nyt saa lohtakin välillä leivän päälle.

    Äänestä

osa eläkeläisistä hakee lääkeet virosta halvenman hinnan vuoksi tosin matkaankin menee rahaa,

Äänestä
  • Mitä enemmän te juopot narkkikset kannatte rahaa Viroon, niin sitä enemmän nousee Suomessa verot, ja sitä vähemmän jää rahaa eläkkeiden korottamiseen.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mitä enemmän te juopot narkkikset kannatte rahaa Viroon, niin sitä enemmän nousee Suomessa verot, ja sitä vähemmän jää rahaa eläkkeiden korottamiseen.

    suomessa on lääkeiden monopoli niin lääkkeet virossa hinnat saattaa olla jopa puolet halvenpia,

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    suomessa on lääkeiden monopoli niin lääkkeet virossa hinnat saattaa olla jopa puolet halvenpia,

    Entä sitten? Eniten säästää lopettamalla huumeiden käytön. Elimistökin siitä kiittää, ja mahdolliset naapurit. Eikä luontoakaan saa unohtaa. Jätevesien mukana liikkuu nykyään hirveät määrät huumejäämiä. Eipä ihme että pölyttäjät on maailmasta kadonneet ja syntyy kolmepäisiä kaloja. Kaikki vaan sen vuoksi kun eräät on koukussa mömmöihin.

    Äänestä

Pienestä minimi eläkkeestä viidenkympin tilitys kelaan on iso raha.
Vanhalla ja sairaalla alkaa olla niin paljon ylimääräistä menoa muutenkin.

Äänestä
  • Mitä sinä Kelaan vähiä rahojasi kannat? Kelahan niitä nimenomaan maksaa. Onkohan joku kusettanut sinua?

    Vanhoilla kotona makaavilla kääkillä on muutenkin vähemmän menoja kuin nuorilla ja aktiivisilla ihmisillä, joilla on vielä nopea aineenvaihduntakin riesanaan. Ruokaa ja juomaa kuluu isoja määriä päivässä.

    Äänestä

  • Oletko tyhmä vai mitä oikein kyselet? Sosiaalitoimistostahan ne kaljarahat on perinteisesti käyty. Elävänä nähty mummo on ollut mullissa jo kohta 50 vuotta ja toisesta ei ole edes havaintoa.

    Äänestä

Mummulle ja papalle apteekista hain lääkkeet, molemmista ostoksista apteekkiin piti maksaa viisikymppiä ja siihen vielä lääkkeiden hinnat päälle, kallista oli kun ylimääräinen satanen meni ostoksiin.

Äänestä
  • Välität siis huumeita. Eipä ihme että rahat loppuu, kun teitä rosvoja on vielä vetämässä välistä. Mutta harmi että nuorisolla yleisempi huumeongelma on siirtynyt jo vanhempaankin väkeen. Omassa nuoruudessa riitti pelkkä viinan kanssa läträäminen.

    Pieneläkkeiden nostoa ei kyllä ole tarkoitettu tuhlattavaksi huumeisiin, vaan minkäpä sille tekee. Ehkä eläkkeiden maksu pitäisi lopettaa kokonaan ja siirtyä toimittamaan ruokaa ja juomaa suoraan eläkeläisille. Ainakin vähenisi huumeiden käyttö.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Lääkkeitä pitäisi hakea, mutta ylimääräinen viiskymppinen täytyy maksaa.
Eikö hallitusherrat saa sitä kumottua pois. Meneekö maahanmuuton kustannuksiin.
Pienestä eläkkeestä se on kahden viikon ruoka-rahana pois.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu