Raamatun kirjoitukset ovat virheetöntä ja erehtymätöntä Jumalan sanaa!
Jumala on ohjannut jokaisen sanan, kirjaimen ja välimerkin syntymisen Pyhän Hengen kautta, niin että Raamatussa ei ole yhtä ainoaa virhettä: se on kokonansa totuus aivan niin kuin Raamattu itsekin sanoo ja todistaa siten Jumalan suulla olevansa kokonaan totta!
Kun Luukas kirjoitti evankeliumiaan ja toista kirjettään (Apostolien teot) Teofilukselle, niin hän ei tiennyt kirjoittavansa virheetöntä ja erehtymätöntä Jumalan sanaa! Hän luuli kirjoittavansa sitä, mitä piti totena omien tutkimustensa ja kuulopuheiden nojalla eikä huomannut lainkaan sitä, että Jumala ohjasi hänen ajatuksiaan ja kättensä liikkeitä, niin että yhtään virhettä ei syntynyt "Kirjoituksiin"!
Hallelujaa!
Vai pitäisikö sittenkin suhtautua Raamatun kirjoituksiin kriittisesti ja ymmärtää ne ihmisten kirjoittamiksi vajavaisiksi ja virheitä sekä epätosia kertomuksia ja väittämiä sisältäviksi osittain fiktiivisiksi kirjoituksiksi?
Voit kirjoittaa tietämättäsi Jumalan sanaa!
31
<50
Vastaukset
- Anonyymi
"niin kuin Raamattu itsekin sanoo"
Raamattu ei sano yhtään mitään, vaan on täysin mykkä kirja - ihmisen kirjoittama, henkisen vallan - ja nykyisin enimmäkseen, henkisen vallan väärinkäytön väline.- Anonyymi
Sinä et sitten ymmärrä, mitä SANA tarkoittaa!
Junan aikataulukin on sinulle mykkä, koska se on ihmisen kirjoittama.
Mieti, ennenkuin puhut läpiä päähäsi. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sinä et sitten ymmärrä, mitä SANA tarkoittaa!
Junan aikataulukin on sinulle mykkä, koska se on ihmisen kirjoittama.
Mieti, ennenkuin puhut läpiä päähäsi.Toki ymmärrän mitä kirjoitettu sana tarkoittaa. Sitten juna-aikataulusta että Raamatusta ihminen tekee elävän.
- Anonyymi
No, missäköhän kohtaa Luukas kirjoitti jotain väärin?
Paljon on pyhiä kirjoituksia maailmassa eli 36525 kpl hermeettikkojen mukaan tulee olemaan tai on jo. Mutta ei ne kaikki ole Jumalan sanaa, vaan osa on taivaan esim. toisen tai kolmannen taivaan sanelun mukaan kirjoitettu. Osa on saatu partiisin välityksellä. Jne. Varsinainen Jumalan sana on luullakseni syvällisempää ja taidokkaampaa kuin taivaista tai paratiisista saatu sana.
Itse olen kokenut sellaisen, että taivas pyysi minua kirjoittamaan ylös minkä luvun tahansa suuremman kuin 28 miljardia. Käänsin tuon silloin ylösalaisin ja luin sen oikealta vasemmalle 82 miljardia, mutta se ei vielä riittänyt. Siksi päätin lisätä joka päivä 1.4 miljardin alkusummaan 1.4 miljardia lisää eli 1.4 - 2.8 - 4.2 - 5.6 jne. mutta taivas ei ollut vieläkään tyytyväinen. Tarkoitus oli löytää summa, jolla Jumalan valtakunta voisi kaikkia maailman valtakuntia hallita, mutta aina vain tuo summa oli liian pieni. Eikä vieläkään ole päädytty tyydyttävään summaan.
En tiedä mikä taivasta vaivasi. Itse olen käyttänyt kaikkia niitä summia, jotka kirjoitin ylös, mutta aina ne torjutaan kilvellä tai muurilla. Ne kilpistyvät UUDEN JERUSALMIN muuriin, jossa on apostolien nimet ja joka on timanteilla, kullalla ja hopealla yläreunastaan vuorattu. Uuden Jerusalemin kadutkin ovat kultaa ja jos ajatellaan kultaa olevan 1 km korkeus x n. 1200 km leveys x 1200 km pituus niin ehkä kaikki esittämäni summat tosiaan ovat liian pieniä siihen vaatimukseen nähden joka on olemassa.
Jumalan sana on erilaista kuin taivaiden tai paratiisin sanat.- Anonyymi
Kun tapahtumia kirjoitetaan muistiin, olisi ne kirjoitettava mieluiten samana päivänä, viimeistään viikon sisällä. Silloin saattaa tapahtumien kulku olla kutakuinkin niin kuin on tapahtunut.
Varsinaiset asiat, pääasiat ovat, että Jumala on ja on evankeliumi sen varsinaisella sisällöllä, vanhurskautus uskosta, Jumalan lapseus ja siinä turva Herrassa ja vanhurskaudessa ja anteeksiantamuksessa vaeltaminen.
Nämä on voitu asiasisältönsä vuoksi kertoa muuttumattomana suullisena tietona kunnes ne on saatu myös kirjalliseen muotoon.
Uskovainen pärjää uskon ohella itse asiassa muutamilla perustiedoilla.
Raamatun tekstissä on hyvin paljon sellaista, minkä merkitystä ei tiedä. Paljon sellaista mihin ei tarvitse edes kaivata valaistusta. Monen kohdan voi luettuansa merkitä luetuksi ja palata siihen vasta vuosien kuluttua.
Kaikki Raamatussa on arvioinnin alaista ja sen voi ainakin pitää mikä evankeliumin sihdin läpäisee. - Anonyymi
Raamattu on erehtymätöntä Jumalan Sanaa. Ei meidän tehtävä ole arvostella sitä, vaan sen tehtävä on arvostella meitä ja osoittaa millainen on Jumala, sekä millainen on ihminen.
Raamatun kaikki 66 kirjaa ovat syntyneet Pyhän Hengen vaikutuksesta. Niiden kirjoittajat ovat olleet vain välikappaleita. Raamatusta sanotaan: "Sinun sanasi on kokonansa totuus ja kaikki sinun vanhurskautesi oikeudet pysyvät iankaikkisesti" (Psalmi 119:160). Se ei siis ole osittainen totuus, vaan totuus ensimmäiseltä sivulta viimeiselle sivulle.
Jeesuskin mainitsi Mooseksen kirjat ja profeetat Jumalan Sanana. Hän myös otti esille useita yksittäisiä tapauksia, kuten vedenpaisumuksen, Joonan tapauksen sekä luomisen. Kaikki hän vahvisti tapahtuneen oikeasti, eikä olleen pelkkiä myyttejä.
Ei esimerkiksi Luukas kirjoittanut omasta tahdostaan niitä kahta kirjaa, vaan Pyhän Hengen johtamana. Ei sellaisia kirjoja kukaan omalla ymmärryksellään edes olisi voinut kirjoittaa. Sehän on selvä asia. Raamatussa varoitetaan ottamasta pois tai lisäämästä mitään Raamattuun. Se on siksi lopullinen Jumalan ilmoitus koko ihmiskunnalle. Jos ja kun emme kaikkea sieltä ymmärrä, niin ongelma on silloin aina meissä, eikä Raamatussa. Se ei siis ole peruste hyljätä yhtään Raamatun ilmoittamaa asiaa.
"Minä todistan jokaiselle, joka tämän kirjan profetian sanat kuulee: Jos joku panee niihin jotakin lisää, niin Jumala on paneva hänen päällensä ne vitsaukset, jotka ovat kirjoitetut tähän kirjaan; ja jos joku ottaa pois jotakin tämän profetian kirjan sanoista, niin Jumala on ottava pois sen osan, mikä hänellä on elämän puuhun ja pyhään kaupunkiin, joista tässä kirjassa on kirjoitettu" (Ilm. 22:18-19).
Siksi on vakavaa esim. 1992 käännöksen tekijöille, jos he ovat tietoisesti muokanneet Raamatun sanomaa väärin. Se on tietenkin totta, että hyvissäkin käännöksissä on aina joitakin vähemmän hyvin käännettyjä kohtia, mutta systemaattinen väärin kääntäminen, tai tulkitseminen on Raamatun itsensä mukaan vakava asia.- Anonyymi
Kolmanneksi: Ilmestyskirja pääsi viime vaiheessa mukaan koottujen kirjojen kaanoniin, ja sen vuoksi se on siinä viimeisenä. Katolisen kirkon edustajat valitsivat 300-luvun jälkipuolella mitä kirjoja mukaan otetaan.
Toiseksikin, Ilmestyskirja kirjoittaja on tietenkin tarkoittanut Ilmestyskirjaa laittaessaan tuon ukaasin, Ilm. 22:18-19. Ellei peräti joku toinen ole sen siihen jälkikäteen lisännyt !
Ensiksikin, tuo ukaasi, Ilm. 22:18-19, on ensimmäinen poistettavista kohdista Raamatun kirjoissa. - Anonyymi
"Raamatussa varoitetaan ottamasta pois tai lisäämästä mitään Raamattuun."
Puhut täyttä paskaa !
Mistään Raamatusta et löydä kohtaa, jossa puhuttaisiin Raamatusta, sillä sitä ei ollut vielä edes olemassa silloin, kun nuo kirjoitukset on kirjoitettu. Yksikään Raamatun kirjoittajista ei siis voinut tarkoittaa Raamattua.
- Anonyymi
Luuk.8:18 Katsokaa siis, miten kuulette; sillä sille, jolla on, annetaan, mutta siltä, jolla ei ole, otetaan pois sekin, minkä hän luulee itsellään olevan. Luuk.19:26 Minä sanon teille: jokaiselle, jolla on, annetaan; mutta jolla ei ole, siltä otetaan pois sekin, mikä hänellä on. Matt.13:12. Mark.4:25. Tyhjästä on paha nyhjäistä.
- Anonyymi
Eikös nuo "välimerkit" ole myöhäispainosta ja myös harhauttavaa tulkintaa.
Mekin tulkitsemme savolaisina juutalaisten ilmaisuja ja ollaan hukassa.
Minä sanon sinulle tänäpäivänä. Siis tänään vikaan menette.
Siis olen sen tänään 10.1.2020 ennen aamu 9 tuonut sanomisena esiin.
Siis olen sen tänään sanonut.
Tai tänään sanon, että huomenna on sitä ja tätä, esimerkiksi.
Eli sanon sen tänään ja sanon, että mitä huomenna on, vaikka se lauantai.
Minä sanon sinulle tänäpäivänä jne.
Se oli ilman välimerkkejä aikoinaan, se oli juutalainen sanonta. Ja tarkoitti, että se asia ilmaistiin tänään. Näin se ristilläkin kävi.
Ryövärille Jeesus sanoi. Minä sanon sinulle tänäpäivänä sinä olet minun kanssani paratiisissa. Okei. Siinä oli sinäpäivänä annettu lupaus.
Sitten siihen välimerkkeihin myöhäispainokseen.
Minä sanon sinulle, tänäpäivänä sinä olet minun kanssani paratiisissa.
Tai
Minä sanon sinulle tänäpäivänä, sinä olet minun kanssani paratiisissa.
Eikös olekin aivan eri juttu, kun nakataan pilkku sopivaan kohtaan ja tuo pilkku tekee sen opin ja opetuksen harhan. Eli on tuo ensimmäinen ilmaisu oppina ja opetuksena, että Jeesus ja ryöväri oli menneet yhdessä paratiisiin, silloin.
Ja eihän se niin ole. Opetus on väärin.
Kirjoitukset tuovat esiin I-ylösnousemusen, autuaiden ylösnousemuksen Jeesuksen paluussa, kun hän on tehnyt valmiiksi ne paikat, mihin mennään.
Sitten Jeesus kielsi haudalla koskematta itseensä, koska ei vielä ollut mennyt Isän tykö. Eli hän ei ollut käynyt paratiisissa. Mutta kun Tuomaan kohtasi, niin tilanne oli toinen, sillä Hän OLI käynyt Isän tykönä, Verensä lunnaat esittämässä.
Pistä haavoihini sormesi, äläkä ole epäuskoinen vaan uskovainen, siis Tuomaalle.
.... Siinäpä se.... välimerkeillä on jopa harhauttava esitys, kuka ne pistelee kirjoituksiin.- Anonyymi
jehovien oppia varten on oma palsta.
- Anonyymi
>>Eikös nuo "välimerkit" ole myöhäispainosta ja myös harhauttavaa tulkintaa.<<
Vanhimmissa UT:n kreikankielisissä käsikirjoituksissa ei ole edes sanavälejä ja kappalejakoa. Teksti on yhtä kirjainjonoa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
jehovien oppia varten on oma palsta.
Tarkoitatko jehovien oppia, Isä- Poika ja Pyhä Henki? = Jehova ja jehovalaisuus.
Ketä sitten kristityt kumartaa, onko siinä jumalia niin monta, kuin eri suut ja suunnat kirjoittelevat? Suomeksi - kunkin maan jumala tai jumalat?
- Anonyymi
Luuk.23:43 Biblia. Niin Jesus sanoi hänelle: totisesti sanon minä sinulle: tänäpänä pitää sinun oleman minun kanssani paradisissa.
- Anonyymi
anmtti wuoltee taas kerran pilkkaamassa.
- Anonyymi
Ketjun otsikko:
"Voit kirjoittaa tietämättäsi Jumalan sanaa"!
En kai tietämättäni sentään mutta tieten voin kirjoittaa mitä Jumala sanoo.
Muutaman sadan vuoden kuluttua se on säilyneiden pyhien kirjoitusten joukossa. >>> Raamatun kaikki 66 kirjaa ovat syntyneet Pyhän Hengen vaikutuksesta. Niiden kirjoittajat ovat olleet vain välikappaleita.
Tuntuu varsin oudolta, että reiluun kahteen tuhanteen vuoteen PH ei ole keksinyt mitään uutta sanottavaa. Ei ole ollut myöskään uusia välikappaleita, jotka kirjoittaisivat ylös sanoman.>>Siksi on vakavaa esim. 1992 käännöksen tekijöille, jos he ovat tietoisesti muokanneet Raamatun sanomaa väärin.>>
Maa on käännetty litteäksi aivan oikein vuoden 1992 käännöksessä.- Anonyymi
"Raamatun kirjoitukset ovat virheetöntä ja erehtymätöntä Jumalan sanaa!"
Ensinnäkään ei ole olemassa mitään todistetta edes siitä, että Raamattu ylipäänsä on Jumalan sanaa puhumattakaan, että se olisi virheetöntä ja erehtymätöntä Jumalan sanaa.
Vai onko joku kuullut Jumalan kuiskuttelevan korvaansa, että Raamattu on hänen sanaansa? Tai onko taivaasta kajahtanut ääni, joka olisi sanonut "minä olen Jumala ja Raamattu on minun sanaani"?
Missään Raamatussa ei kerrota Jeesuksenkaan sanoneen, että Raamattu on Jumalan sanaa.
Missään Raamatussa ei kerrota Paavalin sanoneen tai kirjoittaneen, että Raamattu on Jumalan sanaa.
Missään Raamatussa ei kerrota kenenkään kirjoittaneen tai sanoneen, että Raamattu on Jumalan sanaa.
Mistään Raamatusta ei löydy halaistua sanaa sen puolesta, että Raamattu olisi Jumalan sanaa.
Eli siis kirkkoisät ovat niitä, jotka kokosivat Raamatun ja väittivät sen olevan Jumalan sanaa. "Todisteena" tästä ristiretket eli he alkoivat vainota ihmisiä ja pakottaa heitä uskomaan Raamattuun Jumalan sanana kuoleman uhalla.- Anonyymi
Myös protestanttien "sola scriptura" -periaate (yksin Raamattu) on täysin epäraamatullinen, sillä sitä ei löydy Raamatusta.
Jos joku kuitenkin haluaa uskoa siihen, niin silloin ei tarvitse uskoa Raamattuun, koska missään Raamatussa ei sanota, että pitäisi uskoa Raamattuun.
Kukaan ei siis voi osoittaa sinua syypääksi syntiin tai että rikkoisit Jumalan tahtoa vastaan, jos et uskoisikaan Raamattuun. Jos joku sellaiseksi Tuomariksi ryhtyy, niin hänen tuomionsa lepää ainoastaan kirkkoisin auktoriteetin varassa, joka on ihan yhtä tyhjän kanssa.
- Anonyymi
> Vai pitäisikö sittenkin suhtautua Raamatun kirjoituksiin kriittisesti ja ymmärtää ne ihmisten kirjoittamiksi vajavaisiksi ja virheitä
Kriittisesti voi suhtautua, mutta sama pätee myös sinun perusteettomiin väitteisiisi. Kukaan ei ole pystynyt osoittamaan yhtään virhettä Raamatussa, eikä siksi rehellisellä ihmiellä ole syytä väittää Raamattua virheelliseksi. Ainoastaan ateistit tarvitsevat valheita.- Anonyymi
"Kukaan ei ole pystynyt osoittamaan yhtään virhettä Raamatussa, eikä siksi rehellisellä ihmiellä ole syytä väittää Raamattua virheelliseksi".
Kaikki, mikä on kirjoitettu Raamattuun, on aivan varmasti siihen kirjoitettu.
Myös eri käännökset, ja jos jakeita toisissa painoksissa ei ole niitä mitä toisissa painokissa on, niistäkin jokainen on varmasti sisällöltään sitä, mitä ne ovat. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Kukaan ei ole pystynyt osoittamaan yhtään virhettä Raamatussa, eikä siksi rehellisellä ihmiellä ole syytä väittää Raamattua virheelliseksi".
Kaikki, mikä on kirjoitettu Raamattuun, on aivan varmasti siihen kirjoitettu.
Myös eri käännökset, ja jos jakeita toisissa painoksissa ei ole niitä mitä toisissa painokissa on, niistäkin jokainen on varmasti sisällöltään sitä, mitä ne ovat."niistäkin jokainen on varmasti sisällöltään sitä, mitä ne ovat."
Eri asia on sitten se, onko se sisältö totta vai vilkkaan mielikuvituksen tuotetta ja aikansa mytologioita. Esimerkiksi kertomus Nooasta ja hänen lähetys/patikkamatkoistaan maapallon ympäri arkkinsa rakentamisen lomassa ei tunnu uskottavalta.
Ja jos vaikkapa toisella puolen maapalloa olisi ollut ihmisiä, jotka olisivat halunneet päästä Nooan pelastavaan paattiin, niin ei siihen olisi mitenkään kyenneet muut kuin korkeintaan nuoret, terveet ja hyväkuntoiset. Vanhuksille, sairaille, vammaisille, pienille lapsille, odottaville äideille jne olisi ollut mahdotonta alkaa patikoimaan maapallon toiselle puolelle Nooan arkkiin, joten piruuttaanko se Jumala käski Nooan niitä pelastuskutsujaan esittää, kun ei monikaan olisi pystynyt käytännössä selviytymään tuollaisesta reissusta.
Ja entä sitten vielä tämän lisäksi niiden eläinten pyydystäminen sinne arkkiin...vai huuteliko se Nooa, että "tulkaahan nyt kaikki tänne pareittain ja tehdään pieni merimatka"? Ja niin ne kaikki, peto- sekä saaliseläimet, tepastelivat sulassa sovussa pareittain sinne arkkiin... Jo niiden elukoiden ruokien varastoiminen ja ruokkiminen olisi ollut niin vaativaa, että tuskin olisi käytännössä onnistunut. Syöttikö Nooa esim arkin saaliseläimiä pedoille vai miten niiden ruokkiminen liharuoalla järjestyi?
Entäpä sitten paskominen ja kuseminen? Alleenko ne tekivät tarpeensa ja arkki oli täynnä ihmisten ja eläinten jätöksiä? Siellä ne sitten kahlasivat kusen ja paskan seassa...mahtoi olla miellyttävät tuoksut...
- Anonyymi
Aloittajalle kysynys? Miten Juudas kuoli ja mitä hän teki väärinteosta saaneilla rahoilla?
Matteus:
”Ja hän viskasi hopearahat temppeliin, lähti sieltä, meni pois ja hirttäytyi.”
Apostolien teot:
”Hän hankki itsellensä pellon väärintekonsa palkalla, ja hän suistui alas ja pakahtui keskeltä, niin että kaikki hänen sisälmyksensä valuivat ulos.”
Raamatussa on kuin onkin virheitä!- Anonyymi
Samoin voisi kysyä, mikä Raamatun käännöksistä on se virheetön versio?
1992 käännös:
”Korkein jakoi kansoille maat, kun hän levitti ihmiset yli maan piirin, hän määräsi kansojen asuinsijat ja kullekin oman jumalan.”
1933/38
”Kuin kaikkein korkein jakoi pakanat ja hajoitti ihmisten lapset, silloin hän laski kansain maan rajat, Israelin lasten luvun jälkeen.” - Anonyymi
Raamattua tulee lukea kokonaisuutena. Matteus 27: 3-10 kertoo kuinka ylipapit ostivat pellon Juudaksen rahoilla. Tosiasiassa se oli siis Juudaksen hankkima pelto eikä ylipappien.
Tuo Apostolien tekojen kohta kuvaa vielä tarkemmin Juudaksen hirttäytymistä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Raamattua tulee lukea kokonaisuutena. Matteus 27: 3-10 kertoo kuinka ylipapit ostivat pellon Juudaksen rahoilla. Tosiasiassa se oli siis Juudaksen hankkima pelto eikä ylipappien.
Tuo Apostolien tekojen kohta kuvaa vielä tarkemmin Juudaksen hirttäytymistä.Huh, huh noita selittelijöitä. Kokonaisuuksien, kokonaisilmoitusten rakentelijoita.
Korttitaloja ilman perustusta on heidä häkkyränsä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Huh, huh noita selittelijöitä. Kokonaisuuksien, kokonaisilmoitusten rakentelijoita.
Korttitaloja ilman perustusta on heidä häkkyränsä.Kyllähän halutessan ymmärtää asian laidan. Mutta jos lähtee tarkoituksella etsimään vikoja, niitä varmasti löytää. Tuo Apostolien tekojen kohta, jonka otit, on osa Pietarin lennokasta puhetta joukolle, joka varmasti tiesi Juudaksen kuoleman tapahtumat tarkasti. Hän piti puheensa uskoville, jotka olivat henkilökohtaisesti tunteet Juudaksen. Ei hänellä ollut siinä tilaisuudessa tarvetta alkaa pitämään yksityikohtaista luentoa Juudaksen kuolemasta. Hän vain totesi asia, että Juudas hankki pahanteollaan pellon.
Esimerkiksi Matteus, joka kertoo evankeliumissaan tarkemmin Juudaksen kuolemasta, oli paikalla Pietarin puhuessa.
Yhtä hyvin voisin kritisoida sinun kommenttiasi. Mikä ihmeen korttitalo on, josta puhut? Ja perusta? Ja häkkyrä!?! Miten se liittyy tähän? Häkkyrästä sivistyssanakirja sanoo: "Konstikkaan näköinen laite, härveli, vekotin, rakkine". Menee siis vielä sekavammaksi. Häkkyrän kaltainen korttitalo ilman perustusta? En ymmärrä sinua, jos en halua ymmärtää. Todellisuudessa tietenkin ymmärrän, mitä tarkoitat. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllähän halutessan ymmärtää asian laidan. Mutta jos lähtee tarkoituksella etsimään vikoja, niitä varmasti löytää. Tuo Apostolien tekojen kohta, jonka otit, on osa Pietarin lennokasta puhetta joukolle, joka varmasti tiesi Juudaksen kuoleman tapahtumat tarkasti. Hän piti puheensa uskoville, jotka olivat henkilökohtaisesti tunteet Juudaksen. Ei hänellä ollut siinä tilaisuudessa tarvetta alkaa pitämään yksityikohtaista luentoa Juudaksen kuolemasta. Hän vain totesi asia, että Juudas hankki pahanteollaan pellon.
Esimerkiksi Matteus, joka kertoo evankeliumissaan tarkemmin Juudaksen kuolemasta, oli paikalla Pietarin puhuessa.
Yhtä hyvin voisin kritisoida sinun kommenttiasi. Mikä ihmeen korttitalo on, josta puhut? Ja perusta? Ja häkkyrä!?! Miten se liittyy tähän? Häkkyrästä sivistyssanakirja sanoo: "Konstikkaan näköinen laite, härveli, vekotin, rakkine". Menee siis vielä sekavammaksi. Häkkyrän kaltainen korttitalo ilman perustusta? En ymmärrä sinua, jos en halua ymmärtää. Todellisuudessa tietenkin ymmärrän, mitä tarkoitat....ja kaiken lisäksi Luukas vain taltio sen, mitä Pietari sanoi puheessaan. Jos siis olisi niin, että Pietari valehteli - mikä ei tietenkään pidä paikkansa - niin siinäkään tapauksessa Raamattu ei valehtelisi, vaan Pietari. Luukashan vain taltioi sen mitä tapahtui, eikä selittänyt niitä.
Kun esimerkiksi Herodes sanoi Jeesuksen olevan kuolleista noussut Johannes kastaja, ei se tarkoita, että Raamattu niin sanoi olleen. Herodes oli väärässä tuossa asiassa, jonka Matteus taltioi Raamattuun.
- Anonyymi
Tutki tätä ennenkuin väität raamatun Jumalan sanan virheettömyydestä:
http://www.vapaa-ajattelijat.fi/kritiikki/raamattu/raam1.html
-
Mutta jos tarkoitit virheettömyydellä kristittyjän jumalia ja jeesuksia niin heidän asiallisuutta en ala arvosteleen sillä se tulee esiin kristittyjen laittomuuden historiasta:
Huomatkaa, että raamatun ja kristittyjen historian mukaan paavalilais-luterilaisuuden herrat ovat tässä:
https://www.gotquestions.org/Suomi/saatana-taman-maailman-jumala.html
siis kristittyjen todellinen jeesus heidän laittomuuden historian mukaan:
"Apostolien teot:13:6 Ja kun he olivat vaeltaneet kautta koko saaren Pafoon asti, tapasivat he erään juutalaisen miehen, noidan ja väärän profeetan, jonka nimi oli Barjeesus."
-
Uskovapaus on Lailla suojattu oikeus mutta sekään ei anna oikeutta eksyttää toisia vääriä totuuksia antamalla.
MUTTA
Uskovapautta koskeva LAILLINEN OIKEUS ei anna oikeutta palvella Saatanaa ja Barjeesusta RAAMATUSSA LAIN ANTANEITA JUMALA JA JEESUKSEN SEKÄ PYHÄN HENGEN NIMEEN.
Pyhän Hengan pilkkaamisesta on säädetty erikseen rangaistus raamatussa.
ja väärän todistuksen opein ja laittomilla teoilla on laittomuutta:
Esim:
https://fi.wikipedia.org/wiki/Noitavainot
https://fi.wikipedia.org/wiki/Knutbyn_murha
jne.......
-
laittomuus on jo ilmeisesti raamattunne mukaan tuomittu:
Tässä olevien tietojen kumoaminen on laittomuuden herran tunnustaneille mahdottomuus vaikka esiinnytte Lain antaneiden Jumalan ja Jeesuksen sekä Pyhän Hengen Nimeen.
Pelkästää tämän ymmärtäminen asettaa eron kristittyjen laittomuuden ja kristillisten Laillisuudelle:
kristittyjen todellinen jumala:
https://www.gotquestions.org/Suomi/saatana-taman-maailman-jumala.html
kristittyjen todellinen jeesus:
"Apostolien teot:13:6 Ja kun he olivat vaeltaneet kautta koko saaren Pafoon asti, tapasivat he erään juutalaisen miehen, noidan ja väärän profeetan, jonka nimi oli Barjeesus."
-
EHKÄ viimeinen tuomio on jo annettu...:
Jeesuksen evankeliumia Matteuksen mukaan:
24:23 Jos silloin joku sanoo teille: 'Katso, täällä on Kristus', tahi: 'Tuolla', niin älkää uskoko.
24:24 Sillä vääriä kristuksia ja vääriä profeettoja nousee, ja he tekevät suuria tunnustekoja ja ihmeitä, niin että eksyttävät, jos mahdollista, valitutkin.
24:25 Katso, minä olen sen teille edeltä sanonut.
24:26 Sentähden, jos teille sanotaan: 'Katso, hän on erämaassa', niin älkää menkö sinne, tahi: 'Katso, hän on kammiossa', niin älkää uskoko."
Luukkaan evankeliumi:
18:20 Käskyt sinä tiedät: 'Älä tee huorin', 'Älä tapa', 'Älä varasta', 'Älä sano väärää todistusta', 'Kunnioita isääsi ja äitiäsi.'"
Matteuksen evankeliumi:
7:23. Ja silloin minä lausun heille julki: 'Minä en ole koskaan teitä tuntenut; menkää pois minun tyköäni, te laittomuuden tekijät'.
23:33 Te käärmeet, te kyykäärmeitten sikiöt, kuinka te pääsisitte helvetin tuomiota pakoon?
Jeesuksen evankeliumia Matteuksen mukaan:
25:41 "Menkää pois minun luotani, te kirotut, ikuiseen tuleen, joka on varattu Saatanalle ja hänen enkeleilleen."
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614348KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1433087Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo472398Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?462323- 971961
- 241883
- 281596
- 221574
- 1491402
- 341233