Mikä vaivaa Perussuomalaisia näin pahasti?

Quote:
Perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho saa kovaa kritiikkiä kiistettyään sen, että Australian metsäpalot johtuisivat ilmastonmuutoksesta. Halla-aho kritisoi erityisesti vihreiden puheenjohtajaa, sisäministeri Maria Ohisaloa tällaisen näkemyksen esittämisestä.

Nyt Halla-ahon päivitykseen tarttuvat niin Ohisalo kuin vasemmistoliiton puheenjohtaja, opetusministeri Li Andersson. Myös metsätutkija Panu Halme tyrmää Halla-ahon väitteen siitä, että ”metsäpalot eivät tietenkään oikeasti johdu ilmastonmuutoksesta”.

Unquote:
Miksi pitää olla oma käsitys tulipalojenkin persussyystä? Eikö mikään asiantuntijoitten esittämät teoriat koskaan aiheuta muuta kuin vastapuolelle asettumista. Oli sitten evoluutioteoriasta, tai ilmansasteiden vaikutuksesta niin aina pitää olla kaikkia muita vastaan eri mieltä! Minä ainakin pidän sellaista politiikan tekoa vain köyhästi ajatteleville suunnattuna - ei mene läpi asioita ymmärtäville!
72<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 72

Vanhimmat

Pitäähän tyhmällekin kansanosalle olla heidän omaan järkeensä käyvät selitykset, vaikka normaalia ajattelevaa ihmistä ne pikemminkin naurattavat, elleivät olisi niin vakavista asioista olevaa väärää tietoa.

Äänestä
  • Missä tollo-aho nyt noin kirjoitti?

    Äänestä

Olipahan Jussilta aikamoinen riman alitus. Oikeasti hän ei ole noin tyhmä. Nyt jopa uskolliset kannattajat katselevat varpaitaan.

Äänestä

No mutta kun se hallaääliön ikkunasta näy se ilmastonmuutos. Siksi sitä ei ole! Siksi!
Australian persulla on jo tuli persheessä ja silti kiistää koko jutun.
Persut on viisaampia kuin miljoona tutkijaa?

Äänestä

Ilmastomuutos ennustettiin jo yli 50 vuotta sitten mm. Rooman klubin toimesta ja se on todistettu ihmisen aiheuttamaksi jo vuosikymmenet sitten. Mittaustuloksin ja laskelmin sen kehittyminen on hyvällä tarkkailulla seurannassa ja tänään kun on myös kokemusperäinen tieto jo käytettävissä karu tulevaisuutemme tarkentuu hyvin tarkaksi. Silti Allah haho yrittää epätoivoisesti käyttää viimeisen mahdollisuuden kaikkien muitten olevan väärässä. Ja vieläkin viimeiset/kaikkein yksinkertaisimmat vannovat valheen nimiin. Tehkää parannus heittäkää Allah hahon höpinät roskakoriin ja tulkaa muitten kanssa samalle tasolle.

Äänestä

Samalla vielä paljasti ettei tiedä Suomen metsätaloudesta ja metsien palontorjunnasta yhtään mitään. Oi miksi Jussi lähdet tällaiselle linjalle!?

Äänestä

Alkaa jo pikkuhiljaa kyllästyttämään nämä populistien puutaheinää sisätävät höpötykset.

Äänestä
  • Kyllä on joillekin demareille raskasta perussuomalaisten suuri kannatus.Olisiko syytä vetää vähän happea.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kyllä on joillekin demareille raskasta perussuomalaisten suuri kannatus.Olisiko syytä vetää vähän happea.

    Suomessa+äänioikeuttaan+käytti+2019+vaaleissa+noin+3.000.000+ihmistä.YLE:n+gallup+10.1.2020.PS+24,3+%+750.000+ääntäKOK+19,3%+600.000+ääntäSDP+14,9%+450.000+ääntäKES+12,0%+350.000+ääntäVIHR+12,0%+350.000+ääntäVAS+8,1+%+250.000+ääntäLOPUT+9,4%+300.000+ääntä

    Äänestä

"Miksi pitää olla oma käsitys tulipalojenkin persussyystä?"

Tiedät varmaan että siellä on noin 200 henkilöä epäiltynä palojen sytyttämisistä!

Jos joku nyt ihan oikeasti uskoo että puu syttyy itsestään noin 50 asteen kuumuudessa niin tämä asiahan aika helppo MEIDÄN SUOMALAISTEN itsekin tutkia. Aika monella meillä nimittäin on kotona sauna!

Nyt ei muuta kuin metiköstä hakemaan pari pientä puuntainta ja ne viedään sinne saunan lauteille ja sitten viikonlopulla sauna lämpimäksi niin voi ihan itse todeta että syttyykö ne puut pelkän lämmön vaikutuksesta siellä lauteilla palamaan vai ei!

Jokainen joka saa puut näin syttymään niin voi vastailla tähän ketjuun. Katellaan sitten ensi viikolla että kuka nauraa ja kuka on naurun alainen!

P.S. Saunan voi lämmittää vaikka ihan 100 asteen kuumuuteen jos ei muuten meinaa uskoa!

Äänestä
  • Tietyillä kasveilla on todettu kuivuuden kohdatesssa itsesyttymisosaaminen oman lajinsa pelastamiseksi. Kun muuten kasvit kuolisivat kuivuuteen ne sytyttävät ympärsistönsä palamaan jolloin myös niitten lehdistö ja varsisto tuhoutuu mutta juuristo jää eloon. Muuten myös juuristo olisi kuollut kuivuuteen.

    Äänestä


  • Anonyymi kirjoitti:

    Tästä voi aloittaa metsäpalojen ymmärtämisen. Lue ole hyvä saunanpuunsytyttäjä.
    http://www.metla.fi/julkaisut/muut/Suomen_metsien_paloainekset-suojattu.pdf
    Hyviä lukuhetkiä: "Oppi ei kaada persuakaan ojaan."

    Kiitos - Tässä suora lainaus artikkelista "syttymislämpötilana kuivana on esitetty n 250 - 400C" (sivu 18).

    Hyvä on, myönnetään että olen ollut hieman epätarkka (ja näemmä Jussikin) kun emme ole määritelleet ilman lämpötilaa mitenkään ilmastonmuutoksen yhteydessä.

    Kuten artikkelista nähdään (kait me sitä nyt uskomme) niin kuiva metsä tosiaan syttyy tai sen on mahdollista syttyä (ilmeisesti itsekseen) kunhan lämpötila saavuttaa tuon mainitun arvon!

    On siellä Australiassa paikka paikoin ollut julmetun kuuma!

    Äänestä

Samat töhelöt väittivät pitkään, että ilmastomuutosta ei ole. Nyt väittävät, että ihmisen toiminnasta johtuvaa ilmastomuutosta ei ole. Seuraavaksi väittävät, että ....

On se kyllä kumma, että ihminen on pystynyt tuhoamaan ja pilaamaan lähes kaikki maapallomme järvet, joet ja meret laskemalla niihin jätevetensä, maatalouden lannoiteensa, tehtaiden myrkyt, tupakantumpit, soitten humusaineet, 100 000 haaksirukkoutunutta laivaa ja muoviroskansa - mutta ei muka pystyisi massaltaan murto - osaista ilmakehää tuhoamaan samalla tavalla!!!!!!! Ja nyt kun jo avaruuskin on täynnä romua ja roskaa!!!!

Usko nyt sitten perussuomalaisen höpinöihin!

Äänestä
  • Katso Ylen mot-dokumentti ilmastogate. Ehkä se avaa silmäsi näkemään kuinka likaista peliä pelataan tämän vouhkaamisen kulisseissa.

    Äänestä

Niin erilaisilta suomalaisilta kommareilta
Eivät ne tiedä KUINKA PALJON PALOISTA ON TAHALLAAN SYTYTETTY
Australiassa on pidätetty jo nyt satoja sytyttäjiä
Panen tämän perään muutaman jutun

Halla-ahon neuvonantaja on jo vuosia ollut kansanedustaja Sakari Puisto
Fysiikan tohtori

Olen opettanut hänelle dynaamisten palojen etenemistä metsissä joka on samanlainen malli kuin tautien leviämisessä

Hän tenttasi minulle mm tämän
Fractal dimensions of wildfire spreading

Palon etenemisnopeutta voidaan arvioida sen fraktaalidimensiosta

https://www.nonlin-processes-geophys.net/21/815/2014/npg-21-815-2014.pdf

Äänestä

Se en ihan sama millä tavalla ne on sytytetty. Tosiasia on, että ennätyshelteet ja ennätyskuivuus on pahentaneet paloja ja niiden sammuttaminen on hankalampaa. Ilmasto on Australiassa selvästi muuttunut ja sille ei ole todettu muuta syytä kuin ihminen.

Äänestä
  • JUURI NÄIN -> Millä tavalla ne ovat syttyneet, eivät siis ole syttyneet ilmankuumuuden vaikutuksesta.

    Tää palsta on hyvä indikaattori sen suhteen että kuinka älykästä porukkaa vasureissa vielä on! Jussihan sanoi että "metsäpalot eivät tietenkään oikeasti johdu ilmastonmuutoksesta", eli eihän Jussi sitä ole kiistänyt että jos se metsä sytytetään tahallaan palamaan (tai salamasta) niin etteikö se palaisi "paremmin" koska metsä on kuiva kuumuudesta johtuen!

    Ei voi muuta sanoa kuin että vasurit ei todellakaan ymmärrä mitä ne lukee! No, eihän ne vasureita muuten äänestäisikään.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    JUURI NÄIN -> Millä tavalla ne ovat syttyneet, eivät siis ole syttyneet ilmankuumuuden vaikutuksesta.

    Tää palsta on hyvä indikaattori sen suhteen että kuinka älykästä porukkaa vasureissa vielä on! Jussihan sanoi että "metsäpalot eivät tietenkään oikeasti johdu ilmastonmuutoksesta", eli eihän Jussi sitä ole kiistänyt että jos se metsä sytytetään tahallaan palamaan (tai salamasta) niin etteikö se palaisi "paremmin" koska metsä on kuiva kuumuudesta johtuen!

    Ei voi muuta sanoa kuin että vasurit ei todellakaan ymmärrä mitä ne lukee! No, eihän ne vasureita muuten äänestäisikään.

    jooppajjoo, samakuin väittäisi ettei alkoholi aiheuta liikenneonnettomuuksia, no eipä tietenkään suoraan aiheuta. Siinäpä persuille seuraava aihe eduskuntaan, vaaditte promillerajojen poistamista liikenteestä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    jooppajjoo, samakuin väittäisi ettei alkoholi aiheuta liikenneonnettomuuksia, no eipä tietenkään suoraan aiheuta. Siinäpä persuille seuraava aihe eduskuntaan, vaaditte promillerajojen poistamista liikenteestä.

    Ei lainkaan sama asia - logiikkavirhe , väärä analogia!

    Äänestä

Holtittomasta tulitikkujen käsittelystä ne juontavat.

Äänestä
  • Pitäiskö tehdä tieteellinen tutkimus ja todeta että tulitikut ovat syyllisiä!

    Äänestä

Näinkö siinä lopulta käy?

Äänestä

Persut ovat juntteja ja typeryksiä, itsepäisiä jukureita. Pöristelevät moottorikelkoilla ja mönkijöillä metsissä, haluavat hakata metsämme Kiinaan selluksi ja muutkin luonnovarat kulutukseen. Typerää sakkia, puistattaa.

Äänestä

Metsäpaloja on olut ennen tiedemiehiä ja tulee olemaan tiedemiesten jälkeenkin.

Äänestä

Tyhmä kuin persu-sanonta pitää persuissa huipulta alas. Kirkkoslaavi ei pätevöitä kaikkeen.

Äänestä
  • Ikinen ennen kuulutkaan koko kirkkoslaavista. Ei liene kovinkaan tärkeä tutkimuksen ala?

    Äänestä

Halla-aho on paineen vähänkin kasvaessa alkanut selvästi haparoida ja horjua puheissaan. Yhä useammin lausunnot on jotain sangen typerää ja kovinkin helposti osoitettavissa epätodeksi.

Äänestä

Miksi persut tekee luonnon muutoksesta ja siihen vaikuttavista asioista uskontoa?
Uskaltaako persut ottaa rokotuksia?
Persutoimistolla känniputkosen johdolla pitäisi tehdä foliolippis persukäyttöön.

Äänestä

Jussi oikeasti uskoo äärioikeiston huru-ukkoterioihin! Luulin, että se vain käyttää niitä hyväkseen pahvipäiden ääniä kerätessä.

Äänestä

Noin vuos, pari sitte persut vakuutteli trumpin tavoin, että koko ilmastonmuutos on huuhaata. Ilmasto päinvastoin kylmenee ja esittivät youtube todisteita kuinka jäätiköt kasvavat. Sittemmin on tultu siinä "back", että "onhan sitä pikkasen, muttei ihmisen aiheuttamaa".

Ei kai halla-aho voi oikeen muuta sanoa kuin mitä on sanonu, takinkääntäjän kohtalo taitaa olla nykyään armoton.

Äänestä

Voihan olla niin, että Halla-aho tekee tahallaan nämä pölhöt temput. Varmistaa, ettei tarvitse mennä hallitusvastuuseen näiden tollojen, SPR polttavien ym. kanssa. Hänelle varmaan riittää kansanedustajan palkka. On se paljon parempi kuin kirkkoslaavin tuntiopettajana tienesti. Tarpeeksi tyhmiä riittää pitämään hänet eduskunnassa.

Äänestä
  • Jep! Hallitukseen meno on hallaahon tuho,oppositiossa voi puoluetuella elellä leveästi vaikka maailman tappiin.
    Helppo valinta viharikos persulle?

    Äänestä

  • " SPR polttavien"....kirjoitustaito?

    Äänestä

Palot ovat tahallaan sytytettyjä karjan laiduntamisen laajentamiseksi ja osa on ollut huolimattomuutta tumppien ja valkeiden kanssa. Osa syttynyt vahingossa esim. työkoneista, esim. telaketjuista kipinöitä kuumaan rutikuivikkoon niin se on siinä.

Äänestä

Persut ovat vielä noviiseja tässä politiikan saralla ja tämä tulee esiin mm. siinä että eivät ole vielä oppineet "tavoille" vaan rehellisesti sanovat asiat niin kuin ne ovat!

Tämä on vielä sen verran uutta Suomalaisessa politiikassa että aloittajakin oikein ihmettelee sitä että mikä Persuja vaivaa - No se "vaiva" on nimeltään REHELLISYYS!

Äänestä
  • Kamalan huono vitsiksikin. Ei tuo edes naurata.

    Äänestä

  • Saa sanoa rehellisesti mitä mieltä on, mutta pitäisi edes vähän tietää miten ne oikeasti ovat.

    Äänestä

Niimpå! Onhan se käsittämätöntä, että sekä Andersson ja Ohisalo väittävät ilmaston lämmenneen niin paljon, että australiassa ois ilman lämpötila 200-300 astetta celsiusta. Metsähän ei syty sitä pienemmässä lämmössä!

Halla-aho joutui tämänkin faktan vihervasemmistolle kertomaan! :D Luulis vihervasemmistonkin tietävän, että kyse on fysiikan laista eikä mielipiteestä!

Äänestä
  • No vihervasemmiston totuus ja luotettavuushan on samaa luokkaa kuin erään "herra" Lavrovin!

    Äänestä

Menkää paikanpäälle toteamaan, sillä tuolla alueella ukostaa kokoajan ja ukkonen myös sytyttää tulipaloja. Yötaivas on yhtenä tulimerenä ukkosen takia. Sama on Lähi-Idässä, kun katsoo vuoristoon pimeällä, minuutissa on tuhansia salamaniskuja.

Vihervasurit on ihan täysiä pönttöjä kuten aloittajakin.

Äänestä

Voi olla, ettei persuja erityisesti vaivaa mikään, mikä olisi hoidettavissa, kyseessä voi olla ihan krooninen ominaisuus joka meneekin jo vaikeammaksi.

Äänestä

Halla-aho öyhötys loppuu ilmastonmuutoksesta juur sillä hetkellä kun trumppi ulkoistetaan ja jenkit palaa pariisin ilmastosopimuksen nöyräksi palvelijaksi. Siltä loppuu kaikki taustatuki ja omia ajatuksiahan persut EI OSAA KEHITTÄÄ.

Äänestä
  • Ei taida ilmasto Pariisin allekirjoituksilla lauhtua.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ei taida ilmasto Pariisin allekirjoituksilla lauhtua.

    Niin ainakin jos niihin allekirjoituksiin sitouduta. Ei auta persujen vastaanlouskutuskaan mitään.

    Äänestä

Persuja vaivaa tyrmäävä tyhmyys ja täydellinen tietämättömyys. Lisäksi myös pahuus.

Äänestä
  • Australiassa oli esitetty vahva epäilys, että paikalliset vihreät sytytteli metsäpaloja. Parisataa byromaania oli jo pidädettykin.

    Äänestä

Onko aloittaja sitä mieltä että ilmastoahdistus saa ihmisiä sytyttämään paloja tahallaan Australiassa?

Äänestä

Ruotsissakin palot ovat lisääntyneet...

Äänestä
  • Hassua sinänsä, kun lumi ja kylmyyskään ei estä paloja.

    Äänestä

Timo Soini julkaisee tänään odotetun kirjan populismista, eli toisin sanoen persuista. Mielenkiintoinen kirja luettavaksi. Luultavasti sen ja Jessikka Aron kirjan Putinin trollit luettuaan ymmärtää paremmin millä tavoilla persut kannatustaan hankkii?

Äänestä

Suurin ongelma maassamme on Persut ja populistit. Köyhyys, työttömyys ja vähätuloisten veronkorotukset on pikkujuttuja. Köyhät ja nälkäiset riutukoon murjuissaan, kunhan saamme selville, kuka persuja äänesti ja onko populismi voittanut demarit!

Äänestä

Niin sitä etsittiin KANSANVIHOLLISTA Otto Ville Kuusisenkin toimesta aikoinaan Terijoen hallituksen toimesta Suomesta.
Apuun saatiin suuri ja mahtava Neuvostoliitto ja niin alkoi Talvisota 1939.
Suomen kansa karsasti punalipun heiluttajia ja onnistuimme säilyttämään itsenäisyytemme suurin ihmisuhrein (sankarihaudat), alueluovutuksin ja raskain sotakorvauksin.
Sosialismia ei tullut eikä tule.

Äänestä
  • Nyt näitä Venäjän toimijoita ovat persut!!!

    Äänestä

NYT OLIS AIKA ILMOITTAUTUA!

Kyselin 09.01.2020 22:12 että kuinka moni sai puut palamaan saunan lauteilla pelkän saunan sisätilan lämmön vaikutuksesta, nyt voi ilmoittautua!

Kerätään nyt tulokset ja mietitään sitten kenelle nauretaan!

Äänestä

Kun jostain vaan saa riitaa, niin tehän sitä teette. Totuudella ei niin ole väliä.

lainaus jossa totuuden siementä?:

Australiassa asuva suomalainen kertoo mitä maastopalojen takana todella on

Australiassa asuva suomalainen expat Markus Kurkela kirjoittaa Facebookissa 7.1.2020 omat terveisensä maastopaloihin liittyen ja kritisoi suomalaisen median harhaanjohtavaa uutisointia aiheesta:



Australiasta morjes. Suomen mediassa näkyy olevan paljon juttua meidän maastopaloista. Samassa yhteydessä kirjoitetaan usein ilmastonmuutoksesta. Toki pitkä kuiva jakso pahentaa tilannetta, mutta syy se ei ole. Mikäli kiinnostaa mistä oikeasti on kyse, niin tässäpä kirjoitan hieman aiheesta.

Tuhansien vuosien ajan paikalliset ovat hallinneet tulipalot polttamalla suoja-alueita. Muualta tulleet siirtolaiset ovat kautta aikojen käyttäneet samaa konstia. Nyt kuitenkin on keksitty sellainen vihreä neronleimaus, että käytäntö olisi haitaksi luonnolle. Niinpä suojapolttamista on vähennetty radikaalisti. Ennen maanomistaja sai talonsa ympäriltä puhdistaa aluskasvillisuutta suojatakseen kotiaan, mutta nyt sitäkin on rajattu. Oman kodin suojaamisesta on jaettu sakkoja. Ennen eläimet söivät aluskasvillisuutta kylien läheisyydessä luoden suojaa tulipaloilta, mutta sekin kiva on kielletty. Tilanne huolestutti palomiehiä jo pitkään, mutta puoli vuotta sitten poliitikkojen piittaamattomuus ylitti sietorajan niin, että palontorjunnan johtajat tulivat esiin tehden erittäin selväksi, että täysi katastrofi on tulossa. He kertoivat tarkalleen mitä on tulossa ja mitä pitäisi tehdä. Hallitus ei ottanut sitä minään. Mikään luotettava sääennuste ei yllä kuukausien päähän, eli kuivuus ei ollut syynä puoli vuotta katastrofia edeltäneeseen paniikkiin. Silloin jo oli selvää, että tulevaa tilannetta ei pystytä hallitsemaan – olipa ilmasto tavallista kuivempi tai ei.

Lisäksi palontorjunnasta oltiin säästetty, kun tähänkään asti varoja ei ole ollut tarpeeksi. Kaluston suhteen ollaan paljolti ulkomaan avun varassa, kun omaa ei riitä kovin pitkälle. Meillä itsellä ei ole yhtään isoa sammutuskonetta. Sammutus on enimmäkseen vapaaehtoisten varassa, jotka itse maksavat polttoaineensa, maskinsa, jne. Monet heistä menettävät tulonsa ollessaan pois töistä. Valtiolta he eivät saa mitään pienintäkään palkkiota.

Tilanteen pahentuessa päättäjät eivät toimineet. Apua olisi pitänyt pyytää puolustusvoimilta ja ulkomailta jo kauan sitten, mutta sen sijaan on vain toivottu sadetta ja pidetty puheita.

Tarkoitus ei ole tehdä poliittista mainontaa kenenkään puolesta, sillä virheitä on tehty yli puoluerajojen. Vaikka sateiden saapuminen pahasti myöhässä ja tavallista kuivempi vuosi pahentavat tilannetta, niin katastrofin syy on kuitenkin vastuussa olleiden poliitikkojen ääretön tyhmyys. Positiivista tässä on se, että ensimmäistä kertaa vuosikausiin Australian politiikassa keskustellaan myös käytännön kysymyksistä, eikä keskitytä ainoastaan haukkumaan kilpailijoita.

Ihan kaikkea kiireissäni en ole ehtinyt tarkistamaan, joten yksityiskohtien luotettavuus ei välttämättä vastaa kovinta tieteellistä kriteeriä.


Blogi: Vieraskynä , la 11.01.2020 12:45

Äänestä
  • Puppulismi on sangen suosittua täällä kotosuomessakin. Uskotaan mitä halutaan, faktat eivät kiinnosta. Ilmastonmuutos on se taikasana, josta kaikki johtuu.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Puppulismi on sangen suosittua täällä kotosuomessakin. Uskotaan mitä halutaan, faktat eivät kiinnosta. Ilmastonmuutos on se taikasana, josta kaikki johtuu.

    Italiassa saat sakot jos kesäksi jätät kuivat ruohonkorret pystyyn tontillesi maastopalovaaran takia.

    Austraaliassa vihreiden painostus on jättänyt ruohonkorret pystyyn ja suojakulotuksia ei ole hiilidioksidin takia saanut tehdä.

    Merkillistä, miksi vihreiden hyville aikomuksille AINA käy näin?

    Äänestä

Joo, ei noiden palojen tahallinen sytyttäminen johdu ilmastonmuutoksesta. Tajuaahan sen hölmökin!

Äänestä

Kysykää itseltänne mikä vaivaa.

Äänestä
  • Siis teitä.

    Äänestä

  • Ymmärtäkää nyt, että Halla tarkoitti, ettei Suomen kansalaiset ole ratkaisevassa asemassa ilmastonmuutoksessa, eivätkä he voi sitä estää millään. Ihmisiä vain maailmassa on noin viisi miljardia liikaa. Se kun saataisiin säällisiin mittoihin, niin olisi jotain toivoa, ei muuten.
    Tämän tietää kaikki, mutta harvat vain uskaltavat sitä sanoa. Halla-aho ja Pentti Linkola ovat ainoita, jotka puhuvat siinä suhteessa totta. Vihervasemmistolaisuus on Suomessa lopunaikojen alkuunpanija.

    Äänestä

Kun populismilla eli suomeksi sanottuna paskanpuhumisella paistatellaan tämän maan galluppien ykkösenä, niin missä on mennyt vikaan?

Äänestä
  • Sen ymmärtää, että jossain toreilla on helppoheikkien juttuja kansan mukava kuunnella, mutta että ne pääsisi hoitamaan koko maan asioita. Äly hoi...

    Äänestä

  • Meidän oma populisti, Soini, kirjoitti jopa vihkosen populismista. Hän sanoo sitä itse oikein romaaniksi.

    Äänestä

Vahvasti vaikuttaa siltä, että Halla-aho on Venäjän kätyri.
Ei pidä koskaan päästää hallitukseen.

Äänestä

EIKÖ tosiaan kukaan saanut niitä puita syttymään siellä saunan lauteilla pelkällä saunan lämpötilalla, joka varmaan monellakin huiteli 80C ja ylikin!

Jokainen terveellä järjellä varustettu ihminen kykenee tästä nyt tekemään omat johtopäätökset!

Eli, tässä kohtaa voitaneen todeta että "case closed".

Äänestä
  • Kuten aloituksessakin kysellään että "Miksi pitää olla oma käsitys tulipalojenkin persussyystä? Eikö mikään asiantuntijoitten esittämät teoriat koskaan aiheuta muuta kuin vastapuolelle asettumista.".

    Tulipalon PERUSsyyhän on se millä/miten se tuli syttyy. Kuten olemme havainneet niin kukaanhan ei saanut niitä puita syttymään pelkän saunan lämmön vaikutuksesta. Eli, silloinhan niiden metsäpalojenkaan perussyy ei voi olla ilmastonmuutos joka siis on nostanut keskilämpötiloja muutamilla asteilla.

    Kyllä nämä tulipalojen perussyyt ovat edelleen niitä samoja kuin tähänkin asti kuten esim. salaman iskut, metsään heitetyt tupakantumpit, varomaton avotulen käsittely ja tahallaan sytytetyt palot!

    Se että kun metsä on syttynyt palamaan niin tottakai kuiva metsä palaa paremmin ja sen sammuttaminen on hankalampaa kuin kosteamman metsän MUTTA tämähän onkin kokonaan toinen juttu eikä tästä ollutkaan ollenkaan kysymys!

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Quote:
Perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho saa kovaa kritiikkiä kiistettyään sen, että Australian metsäpalot johtuisivat ilmastonmuutoksesta. Halla-aho kritisoi erityisesti vihreiden puheenjohtajaa, sisäministeri Maria Ohisaloa tällaisen näkemyksen esittämisestä.

Nyt Halla-ahon päivitykseen tarttuvat niin Ohisalo kuin vasemmistoliiton puheenjohtaja, opetusministeri Li Andersson. Myös metsätutkija Panu Halme tyrmää Halla-ahon väitteen siitä, että ”metsäpalot eivät tietenkään oikeasti johdu ilmastonmuutoksesta”.

Unquote:
Miksi pitää olla oma käsitys tulipalojenkin persussyystä? Eikö mikään asiantuntijoitten esittämät teoriat koskaan aiheuta muuta kuin vastapuolelle asettumista. Oli sitten evoluutioteoriasta, tai ilmansasteiden vaikutuksesta niin aina pitää olla kaikkia muita vastaan eri mieltä! Minä ainakin pidän sellaista politiikan tekoa vain köyhästi ajatteleville suunnattuna - ei mene läpi asioita ymmärtäville!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu