Näillä ammattiyhdistysten touhuilla ei ole mitään tekemistä jäsenien edun, saatika maan edun kanssa. Toimet ovat etupäässä ay-johtajien oman aseman pönkittämistä. Päivän Hesari paljastaa, miten kiky-tunnit syntyivät, miten ne menivät läpi Metalliliiton valtuustossa 10.6.2016. Nyt niiden poistaminen oli Riku Aallon omaa vaalikampanjaa, että tulisi valituksi jatkokaudelle puheenjohtajaksi.
Korkea palkka ja mahtavat muut edut erilaisissa hallituspöydissä, jossa saa keskustella isojen herrojen kanssa ja saa "arvonantoa" motivoi.
Riku Aalto aloitti vaalikampanjansa jo poliittisten lakkojen aikana, jolloin kehui, kuinka hän on saanut aikaan kansanliikkeen hallitusta vastaan. En arvosta tuollaista toimintaa Suomen Eduskunnan lainsäädäntöä vastaan. En yhtään. Lapset jätettiin ilman ruokaa ja monet yritykset kärsivät miljoonatappiot. Lakkojen lopputulos oli yhtä tyhjän kanssa. Lait tuli voimaan, muutettuna rankemmaksi.
Entäs joku sähköliiton lakko? Mistä lakkoillaan? Siellä ay-pomot yrittävät päteä omia juttujaan. Ei kannata valita uudelleen. Lakoissa ei voita kukaan, paitsi pomo, jos pääsee julkisuuteen. Jos ei kirjoitettaisi, ei olisi syytä lakkoilla,
SAK-lainen ay-liike on ottanut takapakkia. Mennyt kohti historiaansa. Ihalainen totesi televisiossa, että ay-liikkeen tehtävä on myös yhteiskunnan uudistaminen. Vain omien asemien puolustaminen on väärin. Nyt on poistettu aktiivimalli ja Teollisuusliitosta kiky-tunnit. Mitään ei ole tuotu tilalle. On menty takapakkia.
Hallituksen työllisyyttä edistävissä työryhmissä ei ole syntynyt mitään merkittävää. Eikä synny SAK:sta ei ole yhteiskunnan uudistajaksi. Kolmikanta on turhaa ei-liikkeen kanssa. Hallitus joutuu itse tekemään päätökset uudistuksista ja pahimmassa tapauksissa suurista leikkauksista, jos ja näillä näkymin kun SAK onkaikessa poikkiteloin. En arvosta.
Korkea palkka ja mahtavat muut edut erilaisissa hallituspöydissä, jossa saa keskustella isojen herrojen kanssa ja saa "arvonantoa" motivoi.
Riku Aalto aloitti vaalikampanjansa jo poliittisten lakkojen aikana, jolloin kehui, kuinka hän on saanut aikaan kansanliikkeen hallitusta vastaan. En arvosta tuollaista toimintaa Suomen Eduskunnan lainsäädäntöä vastaan. En yhtään. Lapset jätettiin ilman ruokaa ja monet yritykset kärsivät miljoonatappiot. Lakkojen lopputulos oli yhtä tyhjän kanssa. Lait tuli voimaan, muutettuna rankemmaksi.
Entäs joku sähköliiton lakko? Mistä lakkoillaan? Siellä ay-pomot yrittävät päteä omia juttujaan. Ei kannata valita uudelleen. Lakoissa ei voita kukaan, paitsi pomo, jos pääsee julkisuuteen. Jos ei kirjoitettaisi, ei olisi syytä lakkoilla,
SAK-lainen ay-liike on ottanut takapakkia. Mennyt kohti historiaansa. Ihalainen totesi televisiossa, että ay-liikkeen tehtävä on myös yhteiskunnan uudistaminen. Vain omien asemien puolustaminen on väärin. Nyt on poistettu aktiivimalli ja Teollisuusliitosta kiky-tunnit. Mitään ei ole tuotu tilalle. On menty takapakkia.
Hallituksen työllisyyttä edistävissä työryhmissä ei ole syntynyt mitään merkittävää. Eikä synny SAK:sta ei ole yhteiskunnan uudistajaksi. Kolmikanta on turhaa ei-liikkeen kanssa. Hallitus joutuu itse tekemään päätökset uudistuksista ja pahimmassa tapauksissa suurista leikkauksista, jos ja näillä näkymin kun SAK onkaikessa poikkiteloin. En arvosta.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Hallituksen pitää osoittaa puolen vuoden päästä syksyllä 30.000 uutta työpaikkaa. Niitä ei ole näköpiirissä. Suurin jarru työelämäuudistuksille on ei-liike SAK. joka ei kykene kolmkannassa sopimaan uudistuksista. SAK yrittää käyttää veto-oikeuttaan ja kristää yhteiskuntaa polittiisilla ja muillakin lakoilla. Se on yhteiskunnan terrorisointia. Se ei ole kehittämistä.
Työttömiä on erilaisia. Se on hyvä tietää.
1. Ansiosidonnaisen piirissä olevat n. 100.000, näistä vain 7.000 on jatkopäivillä. Ansiosidonnaisen saa, jos kuuluu työttömyyskassaan. Liiton jäsenyys ei ole tarpeen. Pitää kuulua kassaan. YTK:n jäsenmäärä kasvussa. Ei voi pakottaa lakkoon!
2. Perusturvalle pudonneet, n. 200.000.
Nämä sisältävät erilaista porukkaa, joista osa pitää siivota eläkkeelle. Vakuutusyhtiöt yrittävät estää työkyvyttömien siirtämisen eläkkeelle, mikä pitää ratkaista. Toinen asia on, että ei ole yritysten asia maksaa työkyvyttömyyseläkkeitä.
Palkkatuen helpottaminen tuo vain vähän uusia työpaikkoja. Risusavotat eivät kestä kauan!
3. Kotihoidon tukea saavat, n. 40.000.
Äidit kotona eivät kerrytä cv:tä, eikä parempaa palkkaa ja eläkettä. Se on valintakysymys. Siitä ei pidä tehdä populismia. Yritysten ei pitäisi joutua maksamaan äitiyslomasta. Se haittaa nuorten naisten työllistämistä puhutaan asiasta mitä tahansa,
Muut kuin sosialietuuksien muutokset työllistämisessä:
1. Ansiotyön verotuksen pienentäminen. Pitäisi olla houkuttelevaa tehdä töitä. Veron vähennys voidaan kompensoida poistamalla ay-jäsenmaksun verovähennysoikeus 200 miljoonaa euroa ja laittamalla ay-liikkeen osingot veronalaisiksi. Molemmat ay-edut eivät ole kantavia ja vastoin perustuslakia.
2. Työehtojen paikallisen sopimisen laajentaminen. Lainsäädännössä on perustuslain vastaisia pakottavia määräyksiä, joissa rajoitetaan vapaiden yritysten joustavaa toimintaa, mikä on mahdollinen liitoissa oleville. Suomessa on liittymisen vapaus. Rajoitteet pitää poistaa.
3. Työperäisen maahanmuuton helpottaminen. Monella alalla ei rajoitteita ole. Joka kymmenes työsuhde estetään, kun työntekijä tulee EU:n ulkopuolelta. Naurettavaa väittää, että EU:n ulkopuolinen maahanmuutto haittaisi Suomen työllisyyttä, koska halpamaita on EU;ssa ihan tarpeeksi omasta takaa. Toisaalta tarvitaan nimenomaan korkeapalkkaisia ammattilaisia, joiden palkkaaminen johtaisi kerrannaisvaikutuksena usean työpaikan syntymiseeen.
SAK:n hallituksen ja alaliittojen hallitusten kommunistit ovat pahin este Suomen hyvinvoinnin edistämiseksi. Pitäisikö isänmaalle vahingollinen järjestö kieltää? Ainakin haittavaikutuksia pitää estää. Poliittiset lakot ja tukilakot pitää kieltää lailla. Laittomien lakkojen lakkosakot pitää nostaa kymmenkertaiseksi. Mieltä saa osoittaa, mutta poliittisen lakot ja tukilakot ovat vastuuttomien käsissä vaarallinen ase. Se on jo nähty syksyllä 2018 poliittisissa lakoissa ja esimerkiksi meneillään olevissa sähkömiesten lakoissa. Hei haloo! Lakko on osoitus epäonnistumisesta tai hulluudesta. Kiristämälläkö hoidatte kotiasiatkin?
Aivan vastuuton lakonuhka. Aivan vastuuton. Öljy loppuu omakotitaloista, valtionyhtiö Neste tekee tappiota. Paperikoneet pysähtyvät. Aivan vastuutonta. Hulluja ukkoja liittojen hallituksissa. Pakene vielä, kun voit, ettei tarttee lakkoilla. YTK kutsuu. Työt eivät ole lakossa, vain jotkut pöntöt. Porteilla pitää olla kiimaiset lakkovahdit parkissa, ettei kukaan vaan pääse töihin. Onko se työsuojelelurikos?
Palkallisia+"pekkaspäiviä"+on+yli+kymmenen,+Nyt+niistä+niin+sanotulla+"kiky"-sopimuksella+otettiin+käyttöön+kolme.+Yritykset+innostuivat+palkkaamaan+jotain+20.000+työntekijää+sen+takia.+Marinin+hallitus+ei+ole+parempaa+esittänyt.+
On+hyvä,+että+ihminen+tekee+työtä+palkkansa+eteen.+Se+on+oikein.+Pekkaspäivät+pitäisi+poistaa+kaikki.+Se+lisäisi+yritysten+kilpailukykyä.+Lopeta+uuden+kirosanan,+kiky:n+toistoa.+Se+on+lakkokiimaisten+ay-pomojen+luomus.+
Julkisen+puolen+36+päivän+lomat+on+aivan+paskaa.+Ja+vielä+pitäisi+nostaa+palkkoja!+Jokainen+palkankorotus-%+otetaan+pois+julkisella+puolella+jostain+muusta;+päivähoidosta,+kouluista,+jne.+Ei+ole+ylimääräistä+rahaa+missään,+mitä+ottaa,+Tai+voi+tehdä+veronsiirtoja:+ay-jäsenmaksun+verovähennys+200+miljoonaa+julkisen+palkkoihin.+Ammattiliittojen+osingot+verolle.+Sieltä+löytyy+hilloa+sairaanhoitajien+palkkoihin.+Ei+ole+oikein,+että+esim.+Teollisuusliitto+nostaa+osinkoja+verovapaasti+ja+käyttää+tämän+hyödyn+lakkoilijoiden+tukemiseen.+Se+ei+ole+yleishyödyllistä.+EI+OLE!
SAK+yleishyödyllinen?+Älä+unta+näe!
Kiky-tuntien+merkityksestä+hanskataan.+mikä+on+niiden+merkitys+yritysten+kustannuksiin.+Suoraan+laskien+24+tuntia+tai+3+työpäivää+ovat+1,4%+vuotuisesta+työajasta.+Jotkut+asiantuntijoiden+laskelmat+päätyvät+1,5%:iin.+Kun+on+selvitetty+tuntien+toteutusta+viikkotyöaikaan,+on+ilmennyt.+että+viikkotyöaika+ei+ole+miestyöpaikoilla+lisääntynyt+niin+paljon+kuin+hameväen+keskuudessa.+Se+johtuu+siitä.+että+teollisuudessa+on+tehty+viisaasti+ottamalla+kokonaisia+työpäiviä,+pekkaspäiviä+käyttöön,+eikä+pidennetty+viikkotyöaikaa+naurettavati+minuuteilla.+Se+ei+näy+viikkotyöajassa.+mutta+näkyy+vuosityöajassa.+Miesten+työpaikoilla+kikyä+on+sovellettu+siis+vähintään+niin+paljon+kuin+naisaloilla.
SAK+on+tunnustanut,+että+kiky:n+merkitys+on+1.1%.+Asiantuntijat+päätyvät+siis+haarukkaan+1,1-1,5%.+Joka+tapauksessa+kiky-tuntien+poistaminen+lisää+kustannuksia+sen+verran.+Jos+tunnit+poistetaan,+pitää+palkankorotuksia+pienentää+vastaavasti.+Jos+maksimitaso+on+3,2%,+niin+lopputulema+palkankorotukseksi+on+siis+1,7-2,1%.+
Teollisuusliiton+avauksessa+poistetut+tunnit+olivat+erikoistapaus,+jossa+tunnit+olivat+sopimusliite+ei+sisältynyt+kiinteästi+sopimukseen.+Jos+kiinteästi+sopimukseen+kuuluvia+asioita+aletaan+vetämään+yli,+niin+niitähän+riittää+sopimuskirjan+kansien+välissä.+Ehkä+työnantajapuoli+voi+sitten+valita+jonkun+heitä+vituttavan+asian.
Kikystä+on+tehty+kirosana,+mikä+on+ollut+onnistun+markkinointitemppu+SAK:n,+SDP:n+ja+Vasemmistoliiton+taholta.+Tällä+markkinointitempulla+kerättiin+monta+ääntä+eduskuntavaaleissa+ja+lakkokiimaiset+ay-pomot+voivat+kalistella+miekkojaan.+Naurettavaa+toimintaa,+jossa+lakkoihin+pakotetut+liittojen+jäsenet+kärsivät.+Lakoissa+menetettyjä+ansioita,+lomarahoja,+lomapäiviä,+eläkekertymiä+jne+ei+koskaan+saa+takaisin.+Ei+koskaan.+
Kiky+loi+20.000-40.000+työpaikkaa.+Sen+peruminen+tekee+vastatoimen.+Millä+se+korvataan.+YT:t+edessä.+Siittä+se+alkaa.+Pitää+vähentää+ainakin+1,4%+työpaikoista.+Se+lisää+Marinin+hallituksen+tuskaa+työllistää.+Tarve+alkaa+olla+jo+120.000,+eikä+SAK+ole+esittänyt+yhtään+oikeaa+tapaa+työllistää.+
Rohkea+uudistaminen+laittaa+uusiksi+työtä+ja+työnkuvia,+mutta+muutoksessa+on+tilaa+vain+niille,+joilla+on+halu+kasvaa.+SAK+ei+kuulu+uudistajiin.+Järjestö+on+täynnä+lakkokiimaisia+jarrumiehiä.+Lakko+on+osoitus+epäonnistumisesta,+sanoi+Ihalainen.