ISIS-LAPSET, SAKSALAISTEN SOTILAIDEN JA VENÄLÄISTEN VANKIEN LAPSET

Anonyymi

Miten ovat lapsien ihmisoikeudet toteutuneet Suomessa.
Otsikossa mainitut sodan aikana vihollisen siittämät lapset kokivat kovan kohtalon. Nyt ihmisoikeksien, lapsen oikeuksien hehkutus kuullostaa tekopyhältä tätä taustaa vasten.

Puhumattakaan muista kovan kohtalon, huonojen olosuhteiden lapsista.

8

131

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Saksalaisten siittämät useimmiten yksinhuoltajaäidille jääneet lapset olivat vihattuja.

      Onkohan kukaan heistä selviytynyt hengissä näin pitkälle.

      On asiaa joskus käsiteltykin. Vesa-Matti Loirin ensimmäinen rooli elokuvassa Poika. oli hänen läpimurtonsa. On joskus myöhemmin kertonut, kuinka raskaana koki roolinsa- - Poikahan oli saksalaisen äpärä. Äiti läjti yksin Saksaan. Elokuva lopuu kohtaukseen, jossa näkyy pois ajava juna, jonka perässä poika juolksee ja huutaa: äitiiiiii--

    • Anonyymi

      Venäläisten sotavankien isyyttä pystyttiin jkv. salaamaan, kun olivat maatiloilla töissä. Menin jonkiun rengin tai kulkumiehen piikkiin.

      Ne, jotka jäivät kiinni isästään, saattoivat kokea sadistisen kohtalon. Eräässä tv tai radio-ohjelmassa tällainen ihminen vietiin takaisin kotipaikkaan käymään. Oli niin sadistisesti rääkätty ja traumatsoitu, että jo paikkakunnalle saapuminen aiheutti voimakasta oirehdintaa. Itse maataloon meneminen oli mahdontonta.

    • Anonyymi

      En puutu vuoden 1918 tapahtumiin muuten, kuin totean, että tuli paljon punaisia puoli/orpoja. Toki valkoisten lasten isiäkin ammuttiin.

      Mutta valkoisten lapset olivat vain orpoja, punaisten punikkilapset joutuivat halveksunnan , syrjimisen ja kaltoinkohtelun kohteeksi loppuiäkseen. MISSÄ OLIVAT LAPSEN OIKEUDET ?

      Nyt 2018 koko vuosi muisteltiin ja käsiteltiin sadan vuoden takaisia asioita. Ne kulkevat mukana olleiden traumojen jälkien jatkumisena seuraavassa sukupolvessa.

    • Anonyymi

      LASTENKODIT

      Ei vain Suomessa, vaan muuallakin, ovat lapset lastenkodeissa joutuneet monenöaisen deprivaation ja julmuuksien kohteeksi.

      Muualla maaimassa aikuisille on korvattu kokemiaan kärsimyksiä. Ruotsissakin. Suomessa asiaa on harkittu. En tiedä, onko tehty päätöksiä.

      Tunnen yhsen ihmisen, joka lapsena joutui muiden kanssa CIA:n koehenkilöksi tutkimukseen, ovat saaneet aikuina korvauksen.

      Minkälaisia aikuiset ovat. MISSÄ OLIVAT LASTENOIKEUDET.

      • Anonyymi

        LASTENSUOJELU NYKYÄÄN. Vauvat vähenee, lapset ja nuoret sitä myötä. Kulttuurin rikastumisen myötä väestö alkaa vaihtua.

        Sosiaalityöntekijöillä liikaa asiakkaita. Eivät ehdi hoitaa. VILJA ERIKA nousi tunteita riipaisevaksi esimerkiksi.

        Lastensuojelun menot ruvenneet kasvamaan huimasti. Alalle on tullut yksityisiä hoivayrityksiä laskuttamaan ja keräämään voittoa omistajilleen. - Missä luuraa lapsi oikeuksineen.


    • Anonyymi

      POIKAKODIT, "KASVATUSLAITOKSET"

      Kun -50 luvulla joku naapuriston poika joutui poikakotii, koko kulmakunta suri ja kauhisteli hänen kohtaloaan.
      1970 - 90 luvuilla työssäni kuulin koulukodeista, kasvatuslaitoksistam jne kauheita juttuja, Jossakin paikassa tiedettiinn johtajan olevan sadistinen psykopaatti.
      Ei näille asioille kukaan mitään voinut. - Aikuisena jotkut ovat saaneet korvauksia julman kohtelun aiheuttamista fyysisistä vammoista ja henkisistä traumoista.

      Ei ollut tietoa ihmisoikeuksista.

      Hoidokit ovat muuttuneet jatkuvasti vaikeammiksi. Vaarallisia henkilökunnalle. Karkailevat. Kaikkia ei edes etsitä.

      Mutta myös tarkastuksissa on huomattu, että ihmisoikeuksia loukataan. Yhteyden pidon estäminen, riisuttaminen .eristys, ovat pientä verrattuna siihen, mitä ennen tehtiin.

    • Anonyymi

      Mielenkiintoista. MINÄ olen joskus aikaisemmin kirjoittanut edellä olevat viestit johonkin ketjuun,ehkä tähän.

      Nyt joku on kopioinut ne tänne.

      • Anonyymi

        Ketjun nimen alkuun on lisätty isis-lapset


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      150
      2029
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      324
      1230
    3. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      83
      1048
    4. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      908
    5. 107
      898
    6. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      53
      844
    7. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      839
    8. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      21
      775
    9. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      58
      739
    10. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      44
      711
    Aihe