Kilo maksaa alle euron ja painaa ihan helvetisti.
Miten perunanviljelijät tekevät voittoa?
Anonyymi
19<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Omenat ovat halvempia.
Elä hyvä kaupunkilainen kuvittele että ne pellot tuottaa enimmäkseen perunaa tai ohraa. Ehei! Pellot tuottaa tukiaisia ja sillä sitä tienataan. Perunat on sivutuote. Voiko "voitostai" puhua ensinkään, on jo toinen asia. "Voitto" ja "tappio" kuuluvat markkinatalouteen ja ilkeääkö suomalaista maataloutta väittää markkinatalouden piiriin kuuluvaksi?
Työttömyyskorvaukset ei tuota mitään, ne on pelkkää tyhjänpäiväistä rahan siirtelyä tililtä toiselle. Ainoa hyöty on se, ettei raha seiso ja homehdu.
Kaupanhunta euron kilo on vain se mitämaksat ka u passa
Suomalainen maksaa veroissaan tästä p erunakilosta veroissaa joka kukausi sata euroa.
Siis viisihenkinne perhe maksaa viisituhatta euroa. Vuodessa maalaisille suoraa palkaa.
Toiset saa ilmais rahaa toiset saa vaan maksajan osan
Enemmän mietityttää vanupuikkojen valmistus. Lapset liimailevat niitä pumpuleja niihin tikkuihin ahtaissa tehtaissa satojen metrien jonoissa ja yhteen purkkiin mahtuu ainakin 200 tikkua. Eikä purkki maksa kuin jotain euron. Kuinka paljon rahaa jää pumpulipuikon valmistajalle?
Perunan tuottajahinta on alle 0,2 euroa/kg. Revi siitä huumoria. Kauppa se kannattaa.
Siinä saakin selkä vääränä nostella pottusäkkejä että pääsee työttömyyskorvausten tasolle
Sato on jotain 30.000kg eli hehtaaria kohti tulee 6000e myyntituloa. Paljonko tulee tukea per hehtaari tai per kilo?
Ahkera kerää vuodessa satoa,omalta tilalta omaan tarpeeseen.
Voipi vielä kerätä lastenkin tarpeisiin.Eipä siinä paljonkaan tarvitse
lisä tarpeita ostella kaupoista.Tukiaisia ei tarvita kun on omavarainen.
Pihakaivosta saa vettä/ei tule kuluja,jätesäiliöt voi tyhjentää omille hehtaareille/
kuivakäymälöistä tulee ravinteita.Suomi on täynnä näitä alle 6ha käyttämättömiä
täysin asuttavia pien tiloja joihin ei tarvita tukiaisia,täytyy vain olla ahkera työtä
pelkäämätön.Suhteelisen pienellä pää-omalla pääsee alkuun maalle-muuttaja.
40 vuotiaiden paratiisi.
Aikamoinen homma kun niitä perunoita saa eurolla per kilo kaupasta.
Monta kiloa syöt vuodessa? Mahtaa olla huima säästö.
Maataloustukiaiset eli vastikkeeton työttömyyskorvaus maksaa elinkustannukset, ilmastoidun luksustraktorin ja mersun. Voi siinä muodollisesti perunaakin viljellä, jos aika käy pitkäksi. Ei sitä astral-tv:täkään jaksa koko ajan katsoa, vaikka Johanna Karpov onkin aika sexy.
Potut maksetaan pottuina. Luovutetun potun tilalle saa arvokkaamman potun. Kate on se erotus. Sillä voi sitten ostaa ilmastoidun Luxus-Mersun, jolla ajelee talveksi Thaimaaseen. Pattajalta käsin onkin kätevä haukkua työttömiä persuja patalaiskoiksi hesakommareiksi.
Ööh kirjoittaisitko ajatuksesi selkeästi, jos se siison tuon selkeämpi?
Kuka mersupersu muka on työtön... virallisesti ehkä, kusettaakseen työttömyystukia. Siinä elämäm-koululaisten mersupersujen ero oikeasti työttömiin
Tukiaiset lihottavat pankkitiliä ja tukiviljelijä lomailee talvikauden Espanjassa, Turkissa, Portugalissa tai Thaimaassa.
Perunan, juurikasvien ja viljanviljelijöillä talvi luppoaikaa eli silloin matkaavat kakkosasunnoilleen lämpimiin maihin.
Tukiaisilla ne väkevät perunat kasvaa, ei rehellisellä työllä.
Aivan.