Kolmen kolmoismurhaajan lisäksi muun muassa kaksi polttomurhaajaa sekä teräaseilla ja ampumalla uhrinsa surmanneita rikollisia.
Kaksi vapautuvista murhaajista on naisia. Toinen heistä puukotti ja hakkasi hiilihangolla vieraansa hengiltä. Hän vapautuu 13 vuoden ja 8 kuukauden jälkeen.
Toinen naisista puukotti äitinsä kuoliaaksi ja sytytti tämän asunnon palamaan. Hän selviää vuoden lyhemmällä elinkautisella.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/bd6eeccb-bb3c-447b-8e17-f41afd57ce30
Kaksi vapautuvista murhaajista on naisia. Toinen heistä puukotti ja hakkasi hiilihangolla vieraansa hengiltä. Hän vapautuu 13 vuoden ja 8 kuukauden jälkeen.
Toinen naisista puukotti äitinsä kuoliaaksi ja sytytti tämän asunnon palamaan. Hän selviää vuoden lyhemmällä elinkautisella.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/bd6eeccb-bb3c-447b-8e17-f41afd57ce30
Vastaukset 17
Vanhimmat
Pitäähän näille antaa se toinen, kolmas ja neljäs mahdollisuus.
Mukavaa väkeä liittymässä vapaisiin kansalaisiin! Nähdäänkö joku näistä demarien vaaliehdokkaana ensi kerralla?
Lauri Johansson,in ainoa turvapaikka on vankila. Näin ovat Suomen mustalaiset päättäneet.
Suomen oikeuslaitos on sairas. Siis SAIRAS. Lukekaa seuraava kirjoitus.
Vesurimurhaaja
Mies murhasi työkaverinsa neljällä vesuriniskulla uhrin iäkkään äidin nähden Espoon Lippajärvellä.
Murhaaja ja uhri olivat aiemmin olleet paitsi naapureita myös ystäviä ja työkavereita. Myös heidän perheensä tunsivat toisensa hyvin.
Kaverusten välit kuitenkin tulehtuivat monen pikkuasian, kuten kadonneen saunan avaimen takia. 27-vuotias katkeroitui kaverilleen myös siitä, että tämä oli puhunut hänen avovaimolleen eräästä kapakkakäynnistä yhteisen työkeikan aikana.
Murhaan johtanut välikohtaus sai alkunsa riidasta, jonka jälkeen tekijä meni vesurin ja puukon kanssa naapuriin ”selvittämään” asiaa. Uhrin vanha äiti yritti estää aikuista poikaansa avaamasta ovea. Tämä kuitenkin avasi, kohtalokkain seurauksin.
Rise vastusti vesurimurhaajan vapauttamista. Hovioikeus kuitenkin päätti toisin. Hovi katsoi, ”ettei syyksi luettu rikos ollut erityisen moitittava”.
Elinkautinen: 13 v 5 kk.
”ettei syyksi luettu rikos ollut erityisen moitittava”. Siis ei erityisen moitittava??????????????????
Tässä maassa tunnetaan tapaus jossa aikuinen nainen vapautettiin syyteistä vaikka oli surmannut tietoisesti vanhan ja sairaan Äitinsä lääkkeillä. Perusteluna hän ilmoitti, että se oli Äidin toive. Tapausta pidettiin itsemurhan avustamisena.
Voisiko saman loppupäätelmän tehdä siitä, että uhri toivoi hänet kuristettavan tai ammuttavan?
Sarjakuristaja Michael Penttilä, rikokset eivät ole Penttilän itsensä syytä. Syyllisiä ovat eduskunnan lakivaliokunta, Eduskunta ja Suomen oikeuslaitos. Missään muussa maassa koko maailmassa yksi ihminen ei voi kuristaa neljää ihmistä hengiltä kuin ainoastaan Suomessa.
Eiks ne ole demlan jäseniä jotka valmistelevat lakeja, näin olen kuullut...
Siis demlan jäsenet tykkäävät rikoksista... jos tuon asian ymmärtää oikein.
No johan,,, Suomen Demokraattiset Lakimiehet, eli Demla on vuonna 1954 perustettu aatteellinen yhdistys, eikä sillä ole minkäänlaista lainsäädäntövaltaa eikä mitään muutakaan toimivaltaa.
Lakien valmistelusta ja säädännöstä vastaa eduskunnan lakivaliokunta jotka sitten eduskunta hyväksyy ja Presidentti vahvistaa ja joita sitten "riippumaton" sairas oikeuslaitos soveltaa mielensä mukaan.
Demlan lakihenkilöt päättävät lain tulkinnasta.
Neuvostoliitossa oli toveri Stalinin aikana maailman demokraattisin perustuslaki, mutta silti sen tulkinta salli miljoonien tappamisen.
Elinkautisvanki vapautuu vankilasta – murhasi vaimonsa ja kaksi pientä lastaan vuonna 2005
Helsingin hovioikeus vapauttaa päätöksellään elinkautisesta vankeudesta miehen, joka murhasi tukehduttamalla vaimonsa ja 4- sekä 7-vuotiaat lapsensa vuonna 2005. Hän pääsee 1.12.2020 ehdonalaiseen vapauteen.
Linkki:
https://www.ts.fi/uutiset/kotimaa/4543534/Elinkautisvanki vapautuu vankilasta murhasi vaimonsa ja kaksi pienta lastaan vuonna 2005
Tässä taannoin eräs vasta vankilasta vapautunut murhaaja tappoi naapurinsa viikossa.
Viikossa??? Olipa hidasta toimintaa.
V-tut murhaajista. Al-Holista on tullut KAKSI LASTA! Niitä me peräkylän persuyhdistyksessä pelätään niin prkeleesti. Nukkuakkaan ei uskalla kun viinan voimalla.
Kun rikokset on sovitettu, niin ulinat pois!
Miten niin "sovitettu"?
Heräävätkö uhrit eloon?
Murhaajien vapauttaminen johtuu oikeuslaitoksen piittaamattomuudesta ja johtaa uusiin uhreihin.
Kuinka niin sovitettu. Miten pystyy millään tavalla sovittamaan sellaisen hirmuteon,että surmaa pienet puolustuskyvyttömät lapsensa.Sellaisen teon tekijää pitäisi kiduttaa niin kauan kuin hän elää.Eikä ole sovitettu sittenkään.
Suomen oikeuslaitos antaa aivan liian lieviä tuomioita murhaajille,ja yleensäkin kaikille rikollisille.Tämä on oikein konnien paratiisi,kun katsotaan tuomioiden pituuksia,siis kuinka lyhyitä tuomioita saavat.
Sekopääksi heittäytyneet pääsevät vielä vähemmällä.
Kari on kunnian mies jonka olisi pitänyt saada mitali, eikä elinkautista. Terveisin Ruoveden mummu