Toivottavasti vielä joskus suomenkieliset ovat tervetulleita Tammisaareen,nyt ei niin ole.Senverran tylyä on kohtelu ollut,etten enää sinne mene,vaikkakin oisi mahtava kesäkaupunki!
Poikkeuksena sairaala,siellä oli mukava henkilökunta.
Tammisaari ja suomenkieli
9
2124
Vastaukset
- Anonyymi
Ankeaa on tosiaan suomenkielisenä asioida Tammisaaressa.
Tosin aina töksäyttelevä puhetyyli ei välttämättä johdu epäystävällisyydestä, vaan epävarmasta suomen puhumisesta.Itse kävin siellä verovirastossa lähes neljä vuotta sitten. Tarvitsin yhden paperin ja olimme vuokramökillämme Fiskarsissa.
Asiointi oli aivan asiallista ja yhden paikallisen kanssa juttelinkin suomeksi odottaessani veroviraston aukeamista. Ei jäänyt minulle mitään negatiivista asiasta.
- Anonyymi
Ei se sinä tarvittse tulla tänne tammisaaressa, pysykä pois täällä te finnjävelit.
- Anonyymi
Ja betre folkki pysyy siellä,eikös!!!???
- Anonyymi
Vai finnjävel. Kukaan murreruotsia puhuva hurri ei ole kenellekään puhumaan mistään finnjäveleistä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vai finnjävel. Kukaan murreruotsia puhuva hurri ei ole kenellekään puhumaan mistään finnjäveleistä.
Ei noi kielipuolet osaa suomee eikä ruotsii. Eikä mitään kieltä, kummaa sönkötystä vaan, etäisesti muistuttaa ehkä suomee tai ruotsii. Ihme mongertajia.
- Anonyymi
Valkoinen börjaren tillbaka.
- Anonyymi
Ainakin ennen kouluissa opetettiin ruotsin kieltä, siinähän on sitten hyvä mahdollisuus sitä käyttää, kun käy Tammisaaressa, ei siinä pitäisi mitään ongelmaa olla.
- Anonyymi
vaan kun niistä kouluajoista on jo useampi kymmenen vuotta,niin ei enää muista ja suomessahan me ollaan,niin et suomella pitäs palvelua(edes jonkinmoista)saada.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 244722
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu333543Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka543434Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu203350Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1232940Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod282690Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint122361Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1162360MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142175Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S331774