Windows 7 tuki loppuu muutaman päivän kuluttua, eli 14.1.2020. Tämähän ei tarkoita, etteikö tietokone toimisi sen jälkeen vaan ainoastaan sitä, että valmistaja ei enää tee sille päivityksiä. Eli päivä päivältä riski joutua haittaohjelman uhriksi kasvaa.
Olen kuullut huhuja, että ilmainen päivittäminen Windows 10 -versioon olisi edelleen mahdollista. En osaa kuitenkaan neuvoa sen suhteen koska en itse ole tätä mahdollisuutta käyttänyt.
Suosittelisin kuitenkin miettimään erästä toista vaihtoehtoa. Suomalainen yliopisto-opiskelija 1990-luvun alussa kehitti Linux-nimisen käyttöjärjestelmäytimen, jonka ympärille on sittemin rakennettu useita hienoja käyttöjärjestelmiä. Esimerkiksi Android -puhelimet käyttävät tätä herra Torvaldsin suunnittelemaa Linux-ydintä. Tietokoneelle sopivan Linux-pohjaisen järjestelmän löydät esimerkiksi nimelä Linux Mint. Sen voi ladata ja asentaa ilmaiseksi sillä se on tehty talkootöinä. Mukana tulee vieläpä ilmainen toimisto-ohjelmisto ja paljon muutakin. Lataaminen onnistuu osoitteesta:
https://www.linuxmint.com/download.php
Kun tiedosto on ladattu, se pitää kirjoittaa muistitikulle. Tähän, ja itse asentamiseen löytyy paljon ohjeita internetistä (esim. youtube). Muista ottaa tietokoneestasi talteen kaikki tärkeät tiedostot ennen käyttöjärjestelmän asentamista, olipa uusi käyttöjärjestelmäsi mikä tahansa!
Olen kuullut huhuja, että ilmainen päivittäminen Windows 10 -versioon olisi edelleen mahdollista. En osaa kuitenkaan neuvoa sen suhteen koska en itse ole tätä mahdollisuutta käyttänyt.
Suosittelisin kuitenkin miettimään erästä toista vaihtoehtoa. Suomalainen yliopisto-opiskelija 1990-luvun alussa kehitti Linux-nimisen käyttöjärjestelmäytimen, jonka ympärille on sittemin rakennettu useita hienoja käyttöjärjestelmiä. Esimerkiksi Android -puhelimet käyttävät tätä herra Torvaldsin suunnittelemaa Linux-ydintä. Tietokoneelle sopivan Linux-pohjaisen järjestelmän löydät esimerkiksi nimelä Linux Mint. Sen voi ladata ja asentaa ilmaiseksi sillä se on tehty talkootöinä. Mukana tulee vieläpä ilmainen toimisto-ohjelmisto ja paljon muutakin. Lataaminen onnistuu osoitteesta:
https://www.linuxmint.com/download.php
Kun tiedosto on ladattu, se pitää kirjoittaa muistitikulle. Tähän, ja itse asentamiseen löytyy paljon ohjeita internetistä (esim. youtube). Muista ottaa tietokoneestasi talteen kaikki tärkeät tiedostot ennen käyttöjärjestelmän asentamista, olipa uusi käyttöjärjestelmäsi mikä tahansa!
Vastaukset 81
Vanhimmat
Onko tietoturvariskiä, jos käyttää Windows 7:ssä vain Officen ohjelmia eikä käytä siinä nettiä?
Siinä on nyt IE, Chrome ja Firefox, mutta ei kai ne mitään haittaohjelmia tuo, jos ne vain ovat siinä koneessa?
Tietoturvariski pienenee olennaisesti, jos Windows 7 -koneessa ei ole lainkaan nettiyhteyttä. Tämä tarkoittaa sitä, että verkkojohto pitää olla irti ja mahdollinen WLAN pois päältä. Jos nettiyhteys on edes olemassa (vaikka sitä ei käyttäisi), on mahdollista että koneeseen iskee joku haittaohjelma.
Vanhentuneen käyttöjärjestelmän riski ei kokonaan poistu kuitenkaan edes nettiyhteys katkaisemalla. Jos koneeseen tuo ulkopuolelta vaikka muistitikun, USB-kiintolevyn tai DVD-levyn, voi haittaohjelma päästä koneelle niiden kautta.
Jos käyttö on ainoastaan esim. jonkun pelin pelaamista ilman verkkoyhteyttä tai vaikka tekstinkäsittelyohjelman käyttöä, ei välttämättä ole tarvetta päivittää käyttöjärjestelmää. Jos taas tarvitsee edes satunnaisesti esim. pankkiyhteyksiä tietokoneen kautta, tulisi päivitys tehdä aika pian. Pankit nimittäin saattavat jossain vaiheessa jo estää vanhalla järjestelmällä tehdyt yhteydenotot.
Ei mitään riskiä kun muut suojaukset kunnossa ja terve järki päässä.
Vieläköhän 14. päivä saa viimeisen päivityksen, ei ole paljon aikaa ladata vai saako sen päivityksen myöhemminkin, mutta ei uudempia?
Huomenna eli 14.1. tulee vielä viimeiset extended-tukijakson päivitykset.
Vasta 11.2. tarvitaan BypassESU-ohjelmaa jotta voisi asentaa Extended Support -päivityksiä, jos niistä ei halua maksaa 2€ kuussa.
Pata voi hypätä valheineen saimaaseen...
Ei makseta senttiäkään, se on periaate.
W10 ei ole vaihtoehto, se on vakoilu ja toimimattomuus
Paljonko otit sinolia?
" Särkynyt windowssiset, aina juovan tuntuvat. Hukuttaakseen murheet, jotka kelluu kuin untuvat"
Jos ei ole nettiyhteyttä eikä avaa muualta tulevia tiedostoja niin ei siinä sitten käytännössä ole riskiä.
Hyvin voi käyttää kirjoituskoneena tai kuvankäsittelykoneena ja tehdä itse tiedostoja sillä, mutta älä tuo muualta tiedostoja siihen mitä avaat reikäisillä ohjelmilla.
W10 ei ole vaihtoehto, se toimii huonosti ja vakoilee täydellisesti.
Mä laitoin Mintin, se on hyvä.
Sen se voisi tehdä.
Totta, kymppiä voi käyttää tuollaiseen kun ei vaan yhdistä nettiin, onneksi seiska on turvallinen netissäkin.
Windows 10 saa tosiaan vielä asennettua täysin ilmaiseksi ja tarvittaessa Ebaysta löytyy parilla eurolla toimivia aitoja lisenssejä eli ei sen suhteen hätää.
Windows 7 kone pysyy turvallisena jos siitä katkaisee nettiyhteyden eli käyttää sitä offline käytössä.
Mint tai Ubuntu, tai osta Chromebook!
Ubuntu on aina ilmainen.
Älkääs nyt valehdelko.
" Särkynyt windowssiset, aina juovan tuntuvat. Hukuttaakseen murheet, jotka kelluu kuin untuvat"
Windows 10 on käyttöliittymältään tosi paljon erilainen kuin Windows 7. Eli sen kanssa voi sitten olla aluksi vähän hukassa. Siinä mielessä voi olla ihan fiksu veto vaihtaa vaikkapa juuri Linux Minttiin tai johonkin muuhun Linux-pohjaiseen käyttöjärjestelmään. Sama vaiva opetella uusi käyttöliittymä mutta jatkossa ei sitten tarvitse enää ostaa uusia versioita kun ne saa ilmaiseksi.
Myös asentamisen helppoudessa on eroa. Linux Mint on selvästi helpompi asentaa kuin Windows 10, jos lähdetään siitä kohtaa liikkeelle, että on edessä tyhjä tietokone ja kädessä muistitikku jossa on asennustiedostot.
Joku joka tietää miten se ilmainen päivitys Windows 10 oikein tapahtuu, voisi hieman avata sitä prosessia.
Itseasiassa varsin samanlainen eli käynnistävalikko löytyy ja normaali työpöytä eli sen käyttö on käytännössä yhtä helppoa. Mint on myös helppo mutta ajurituki huono.
Windows 10 aktivoituu ihan 7 avaimella joten periaatteessa mitään päivitystä ei edes tarvitse tehdä.
Mint tai Ubuntu, tai osta Chromebook
Vanhaa seiskakonetta ei todellakaan kannata pilata kympillä, uuden koneen mukana tulee sitten samaan hintaan kun vaihtaa tai ostaa toisen. Ehkä itsekin ostan virallisten asioiden hoitoon kannettavan toiseksi, mutta normaalikäytössä pysyy seiska.
Kannattaa jos aikoo käyttää konetta vielä netissä. Offline käytössä 7 menee vaikka seuraavat vuosikymmenet.
Seiska verkossa joka päivä ongelmitta vaikka 30 vuotta, kympissä ainainen vakoilu.
Onko testailtu niitä vaihtoehtoisia käyttöliittymiä win kymppiin toimiiko ne siinä
ainakin silloin win 8:n aikaan oli startmenux ja classic shell ja mitä niitä olikaan
Onko testailtu niitä vaihtoehtoisia käyttöliittymiä win kymppiin toimiiko ne siinä
ainakin silloin win 8:n aikaan oli startmenux ja classic shell ja mitä niitä olikaan
Ainakin toi classic shell näytti pelittävän hienosti sai taas palauteltua normaalia käytettävyyttä takaisin sitä voi myös hyvin kustomoida ei näytetä kaikkea tarpeetonta mikä nopeuttaa toimintaa hitaammissa koneissa
Turhia sellaiset...
Ei kymppiä voisi harkitakaan ilman tuollaisia, seiskaakin muokattu todella paljon. Siinäkin hyvä syy pysyä seiskassa, hirveä työ tehdä siedettäväksi ja osa vakoilusta jää silti kymppiin, ei saa kaikkia ohjelmia ja kohta varmaan kk-maksut.
Turha muokata millään epämääräisillä ohjelistoilla..
Usko nyt. W10 ei ole vaihtoehto, se toimii huonosti ja vakoilee täydellisesti.
Aina voi lykätä päätöstä ostaa kymppi,asenna 8.1 jos pystyt sen tuli ei vielä lopu 14 päivä,itse imutin tiedoston dwd-r levylle ja sieltä kautta,kaikki tämä tietenkin jos sinulla on tuoteavain,jos jollakin olisi suora latauslinkki kannattaisi laittaa tänne.
Korjaan, TULI SANA ON VIRHEELLINEN TARKOITUS OLI KIRJOITTAA tuki.
Ei kannatta lykätä..
Kannattaa lykätä koska käyttis on vielä epävakaa,odottaa kannattaa koska vielä tulee suuria päivityksiä jotka parantavat turvellisuutta.
Vakaa se on ollut jo pitkään..
Hyvä valinta on Mint tai Ubuntu, tai osta Chromebook
Mää lykkäsin justiin Johannaa.... Ook sie katteellinen?
Tuo mint on harrastelijoiden virittelemä täys paska, joka menee päivityksen yhteydessä rikki.
Jos linuxin välttämättä haluaa, niin sitten joku tunnettu ja kunnolla tuettu distro.
No sitten Ubuntu :D
Aloittaja puhuu asiaa.
Itse ostaisin uuden kovalevyn johon kokeilisin asentaa tuon linuxin.
Jos jokin menee vikaan, on toinen vanha kovalevy vielä olemassa ja toimii.
Jotkut kaupungit ovat siirtyneet linuxiin kokonaan. Eivät käytä windowseja enää.
Ihan järkevää!
Kuten? Ainoa kaupunki minkä tiedä on joku saksalainen, joka palasi pikavauhtia takaisin Windowsiin.
Voiko seiskan päivittää suoraan netistä kahdeksikkoon, jos on vanhempi kone eikä halua riskeerata kymppiin päivittämisellä?
Voi, mutta päivitys 8:aan on maksullinen. Se kannattaa sitten toki päivittää 8.1:een, joka onnistuu Windows Storen kautta.
Ei mitään järkeä moisessa..
Jos sinulla w.7 ja sen laillinen asennus koneellasi tuoteavaimineen niin ei kuin lataamaan vaan ei maksa kuin vaivan jos tietää mitä tekee,muista tietoturva.
Löytyykö tuo tuoteavain koneelta, kun sitä aikanaan ostettua pakkausta ei ole enää tallessa?
Kokeile järjestelmänvalvojana komentokehoiteessa tätä:
wmic path softwarelicensingservice get OA3xOriginalProductKey
Sieltä se löytyy
Tai tietokone ja ominaisuudet, minulla myös tietokoneen takana.
Tuo mikä näkyy ei ole se mitä syötetään siihen lisenssikenttään
Mikäs tuo sitten on, enpä ole koskaan tarvinnut kumpaakaan.
W 8.1 on aivan kamala, ihan erilainen (kovin vaikea) kuin W 7.
W7 ei ole kiire vaihtaa pois, tuen loppuminen ei tee seiskasdta heti haavoituvampaa.
W8 on edellen se kevein windows, vaihka onkin melko kamala käyttää.
W10 ei ole hyvä, sitä ei vois suositella.
Ubuntu Suomalaiselle se paras linuxjakelu ja se on todella hyvä
Deepin jos kielitaito riittää eikä häiritse että kielituki ei ole ihan täydelinen Suomi, muuten Deepin on varsin hyvä ja nätti,
Mint, on kanssa ihan hyvä mutta siinä on joitakin juttuja jotka tekee sen hankalammaksi käyttää kuin Ubuntun.
Ja aina voi uusia koko konen ja hankkia Chromebook ;)
mul oli keran konees ubuntu soli iha hirvee en soisi sellasta rääkkii pahimmalle vihamiehellenikää
Valhe->emävalhe->Windowstrolli.
Ja Saimaalta !!!!!
Noin se on!
W10 ei ole vaihtoehto!
Valitsin Ubuntun :D
W10 ei ole vaihtoehto, koska se vakoilee ihan kaiken....
Microsoft suosittelee: "Osta uusi Pc"
Ostin Chromebookin
Pähkäilin kahden vaiheilla. Lopulta ostin koneen Windows 10 S- käyttöjärjestelmän kera. Chromebook on myös hyvä valinta.
Tänäänkö se tuki päättyy? Vaihanko nyt seiskan tilalle kasin vai pidänkö seiskan? Seiskassa on ihan hyvin toiminu office 7, ei mitään vikaa. En välttämättä tarvii läppärissä nettiä, paitsi joskus opintojen aikana oppilaitoksen wifiä.
Mutta toimiiko office 365 seiskassa, kertokaa.
Windows 10 vaan. 8 on paljon huonompi..
Tuki ei pääty tänään, vaan tänään tulee taas normaaliin tapaan päivitykset, jotka asentamalla seiskaa on turvallista käyttää kuukausi eteenpäin.
11.2. joutuu jo käyttämään BypassESU ohjelmaa päivitysten asennukseen. Yritykset maksavat 2€ kuukausittaisista päivityksistä, jotka kotikäyttäjille ovat freemium-päivityksiä.
Seiskaa on turvallista käyttää vuosikymmeniä kun ei ota kymppipäivityksiä.
Toimiiko office 365 seiskassa?
14.1.2020 alkaen Office 365 ProPlus- ja Office 365 Business -versiot saavat Windows 7 SP1 -laitteissa vain suojauspäivitykset tammikuuhun 2023 saakka
Support for Windows 7 will end on January 14, 2020 and your experience may be different depending on your version of Office.
Noista voi päätellä että kyllä tänään - huomenna ei.
MS sivuilta löytyy tarkempia tieteoja.
Kyllä Office 365 edelleenkin toimii jopa XP:ssä, johon asentuu 2013 versio. Seiskan ja Vistan käyttäjät jäävät 2016 versioon. Tuen loppuminen ei tarkoita, että Office 365 lakkaisi mystisesti toimimasta.
Nämä on aina näitä vastakkainasettelua järjestelmien kesken "abradagabra" hommaa,olisipa joskus hiukan asiallisempaa ja neuvoa antavaa keskustelua,mutta minkä teet kun kaikki pääsevät kommentoimaan,Windows 10 ei minun koneelleni ainakaan asennu seiskan päälle toki koneeni on jo aika vanha 8v. Jatkan edelleen seiskalla,jään odottamaan asiallisempia kommenttia 10 asentamisesta ja eikös Linuksille ole omat sivunsa tuolla?
"Windows 10 ei minun koneelleni ainakaan asennu seiskan päälle toki koneeni on jo aika vanha 8v. "
8 vuotta vanha kone on aika uusi. Kun ensimmäinen kaikille julkinen win10 insider preview tuli saataville, kyseinen kone oli vasta 2 vuotta vanha. Win10 toimii edelleenkin moitteettomasti noin uusissa koneissa, joissa se toimi jo 2014.
Jos win10 asennus keskeytyy, koneessa on kiinni jokin epäyhteensopiva vanha oheislaite tai laajennuskortti - kannattaa poistaa liian vanhat sekalaiset oheislaitteet asennuksen ajaksi.
Kiitos asiallisesta vastauksesta,nyt kävi kohdallani näin ladatessani kymppiä,aikansa ladattuaan kone sammui ja avautui uudelleen ja mitään ei tapahtunut muuta kuin ikkunan kuva jäi näytölle muutamaksi tunniksi,mikä avuksi?Mitään vanhoja tai uusia oheislaitteita ei koneessani ole.Kyseessä on siis windows 7 home premium aidolla lisenssillä.
Heh, onhan 8 vuotta vanhoissa hyvin eri tasoisia koneita, ei todellakaan kannata kymppiä asentaa, uudessa tulee samaan hintaan kun joskus ostaa.
XP- vielä käytössä eikä ongelmia koska?
Patilas taas ihan sekaisin... saimaaseen valehtelemasta.
XP:llä olikin ongelmia koko ajan, seiskalla ei. Kymppi on taas se huono versio tai huonoin kaikista.
Vaihtoehto Windows-7:lle on muutama lisäosa selaimeen, eikä muuta.
Itselläni seiska ja pysyy. Koneella virusohjelma Pandan lisäksi Spyware Blaster (kevyt, ei näy edes tehtävienhallissassa).
WinPatrol, joka kysyy aina lupaa käyttäjältään, jos joku haluaa aentaa jotakin tietokoneelle!
Selaimeen Noscript lisäosa selailua varten, jotta turhanpäiväinen klikkailu jää pois.
Ja sokerina pohjalla; Sandboxie eli hiekkalaatikko. Tulipahan selaimeen mitä tahansa, se poistuu samalla kun selaimen sulkee.
Näillä lisäosialla voi seiskaakin käyttää vaikka maailman tappiin asti. Itse päivittänyt koneeni viimeksi vuonna 2016 juuri ennen näitä pakkopäivityksiä, jolloin siihen ei voinut enää valita tiedonkeräys päivityksistä kieltäytymistä.
Mitä ihmettä? W10 ei ole vaihtoehto, se toimii huonosti ja vakoilee täydellisesti.
Windows XP on hyvä vaihtoehto. Päivityksiä tulee vieläkin, eli valetta on ettei muka tulisi.
Chrome-selainta tuetaan W7:ssä ainakin 2021 heinäkuuhun eli ei kiirettä luopua tästä.
Kuka nyt chromea käyttäisi, vakoilee vielä enemmän kuukkelille kuin kymppi mikkisoftalle.