Joo siis rahat loppu ja en oo nyt syönyt 3 päivään mitään. Tarvis nopeasti jostain muutaman euron.
Mistä nopeasti rahaa? Hirveä nälkä.
Anonyymi
22<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Markettien, ruokakauppojen roskiksista kuulemma silloin tällöin löytyy hedelmiä, vihanneksia, yms. syötävää, joka osin ihan kunnollista, vaikka päiväysvanhoja. Tyhjiä pulloja löytyy roskiksista, joita palauttamalla saa rahaa. Muutamalla eurolla voi jo ostaa leipää, juustoa, mehua ja tonnikalaa, makkaraa, munia, makaroonia, kauraryynejä sekä rusinoita, pähkinöitä, suklaata......Voi myös ostaa eurolla, parilla ongen koukun, kohon, laittaa koukkuun värikkään pienen muovisuikaleen, solmia siima vapaan ja mennä ongelle. Tai mennä aamulla sossuun tai johonkin ilmaiseen ruoka-avun jakelupaikkaan tai kristillesen kirkon toimistoon ruoka-, ym. apua pyytämään. Fiksu pyytää apua, ei varastele. Älä ostele viinaa ja huumeita, eivät ole välttämättömiä elämässä, vaan turmioksi. Kirjastoista voi lainata hyviä kirjoja luettavaksi ja lehtilukusaleissa voi lueskella lehtiä. Työvoimatoimistojen kautta voi pyrkiä opiskelemaan, etsiä töitä tai suoraan yrityksiltä kysellä.
Naurettava provo aloittaja:
Sellainen ihminen, joka itse sössii asiansä sellaiseen malliin, että hänellä ei yhtäkkiä ole yhtään rahaa käytettävissään eikä ole syönyt 3 päivään mitään, ja kirjoittaa muka tilanteeseen nyt neuvoja palstalla neljän jälkeen aamuyöstä... ......
Sellainen ihminen on itse ärjestänyt itsensä noin pohjalle tässä hyvinvointivaltiossa........
Sellainen ihminen tietää tasan tarkkaan mistä saa ilmaista ruokaa.....
Sellaiselle ihmiselle sossu ja diakonia on tuttuja.......
Sellainen ihminen tietää miten tyhjistä tölkeistä saa rahaa.......
Sellainen ihminen tarvitsee päihdehoitoa ja edunvalvontaa.
Mikä sinä olet arvostelemaan muita. Et ole sen parempi. Monet työssäkäyvät on alkoholisteja.
Varkaudessa on eu ruokaa,viadia,citymarketissa lukee lapsi ota tästä banaani. Olen itekin ottanu,vaikka oon aikuinen,koska olen minäkin äitini lapsi. Riippuu missä päin asut. Viadia on ainakin savossa,pieksämäki,kuopio,varkaus. Käy myös paikkakuntasi diakonilla.
Itsellä ei tule tilannetta ettei 3 päivään mitään syömistä jo diabetes 2 takia. Mihinkä ne aloittajan viimeiset rahat meni nooh kaljaan. Hyvin yksinkertaista ruoan suhteen kun ostaa sillon tarpeeks kun rahaa niin pakkaseen.
"Mikä sinä olet arvostelemaan muita. Et ole sen parempi. Monet työssäkäyvät on alkoholisteja."
Sekä ryssineet työpaikkansakin siihen aineeseen.
Täällä ainakin on useita seurakuntia/järjestöjä jotka jakavat ruoka-apua.
Jos käy hakemassa avustuspussin joka paikasta niin pärjää hyvin.
Voi hakea ainakin 4 pussia viikossa.
Tämä lisäksi on myös EU-avustuspussi jakoa.
Provotrollia taasen palstan vakihörhöltä... Jokaisella paikkakunnalla jaetaan Suomessa EU-ruoka-apua, eli ota yhteyttä oman asuinpaikan seurakunnan diakoniin, hän osaa kertoa, että missä EU-ruoka-apua paikkakunnallasi jaetaan, sekä muista ilmaisen ruoka-avun jakajista. Monet seurakunnat toimittavat ruoka-apua myös kotiin, jos itse ei pääse hakemaan.
Lisäksi voit kerätä pantillisia pulloja ja tölkkejä, esim. kolmella tölkin pantilla saat ostettua 500g paketin kaurahiutaleita, siitä saa n. 15 lautasellista kaurapuuroa.
Joten ihan puppua, että olisit ollut muka 3 päivää syömättä sen vuoksi, ettei ruokaa ole tarjolla.
kerää pulloja tai kävely kauppaan jos nainen rahtihame
Kyllähän seurakunnan diakonia voi auttaa
Toinen medialasku tuli. Ensimmäinenkin on säästöjen takia lykätty. Pitää kai tuplasti vähentää ystävistä, kun ei heihinkään saa pian yhteyttä pitää.
Kirjeitse voi pitää yhteyttä ystäviin. Kirjastoissa voi käyttää nettiä. Jos voi huonosti, voi mennä terveyskeskusten ensiapuun.
Kirjeitse ei kannata pitää postin välityksellä yhteyttä, se on tosi kallista! Kirjastoissa voi käydä kirjoittamassa ja lukemassa sähköpostit ilmaiseksi. Monessa paikkaa on myös maksuton wi-fi, joten ilman sim-korttiakin voi käyttää iPadia tai tablettia, joita saa köyhäkin ilmaiseksi tai vähällä rahalla. Sossu tosin maksaa puhelimet ja tietokoneet myös meille kantasuomalaisille, sekä maksaa laskut, joten turhaa trollata niilläkään.
kysy kavereita,tai kerjää vaikka naapurilta leipää tai tarkista taloyhtiösti bioroskis, kyllä sieltäkin jotain löytyy, ja jo parilla panttitölkillä saa pussin makaroonia, ja lidissäö rasia margariinia oli 27 centtiä, kun kävin ostamassa. Kieoskin ympäöriltä voi löytää tähteitä.
...ja seurakunnassa saa ilmaiseksi kassillisen EU-ruoka-apua, siinä monenlaista ruokaa, niillä pärjää pidempäänkin. Lidlistä tietty ostaa jo muutamilla pullo/tölkkipanteilla makaronia ja margariinia melkoisesti. Provotrollia koko aloitus!
No mutta oli provo tai ei, vastauksia tippui mukavasti.
Minä voin antaa viiskymppiä. Eihän ihminen voi nälässä olla.
Voit ko se olisi udeaa. ssaan sillä kakasi laatikko maksalaatikkoa. kiitos. olet engeli. voitko Samalla antaa kaverolla om myös vähän suuritarve ja ainap hahatploppui
Ei alotus mikään provo vaan kuvastaa hyvin järjenjättiläisten toimintaa. Täytyy oikeen köyhyyspalstalta kysyä mistä nopeesti rahaa nooh kaverilta ekaks 10eur ni se on siinä. Mutta on niin hyvin sössiny asiansa ettei kukaan lainaa nooh entäpä pikavippi ei ei onnistu ku 100merkintää luottotiedoissa.
Jos ei ole provo, niin äärimmäisen tyhmä henkilö kuitenkin, kun sössii asiansa ja ei osaa käyttää yhteiskunnan tarjoamia apuja. Taitaa olla repsuja...
Saakin olla syömättä tuollaiset
Tupakoida ei kannata, tyhmää rahantuhlausta, sekin raha ruokaan.