Lääkärini teki hoitovirheen ja ei ota siitä vastuuta. Minun potilastietojani on nyt muokattu vuosien takaa peittelemään tuota virhettä. Onko kenellekään tapahtunut tällaista aiemmin?
Hoitovirhe
Anonyymi
10<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Hoitovirheisiin on puututtava määrätyn ajan sisällä, eikä vasta vuosien päästä.
Sikäli kuin tiedän potilastietojärjestelmiin tehdyt muokkaukset eivät poista kokonaan vanhaa tekstiä, joten alkuperäisten tietojen pitäisi vielä olla saatavissa.
Siltikin niihin olisi pitänyt puuttua ajoissa.
Tätä olenkin miettinyt että voinko etes todistaa että tietoja olisi muokattu? Eli se vanha versio tekstistä jää siis tietokantaan?
Näin minulle on hoitoalla työkennellyt tuttu sanonut, että vanhaa versiota ei kirjoiteta yli vaan se jää arkistoon.Vaikka hoitovirhe olisi vanhentunut on tietojen väärentäminen aika vakava asia sekin.
Silli leikataan poikittain.
Potilasvahinko-ilmoituksen voi kai tehdä ?
Oikaisuvaatimuksen tietoihin voi tehdä ja diagnoosiin voi tehdä,
ei kai niillä ei ole takarajaa ?
Katso potilasvahinkosivustolta minkälaisista vahingoista ja minkä ajan sisällä tapahtuneista kannattaa edes tehdä valitusta. Oikaisuvaatimuksen tietysti voit tehdä.
Potilasvahinko tai hoitovirheilmoitus täytyy tehdä 3 vuoden sisällä tapauksen jälkeen.
Selkääni tuli murtuma tapaturmassa v. 1987. Röntgen tutkimuksissa se näkyi mutta ei osattu tulkita sillä hetkellä. Minulle tuli tietoon tämä kun pyysin papereitani luettavaksi v. ;2002 jolloin ensi kertaa näin että näin oli käynyt. Valitin tästä asiasta että minulta oli pantattu tämä diagnoosi siksi että lääkäri ei ole osannut tulkita kuvia v. 1987. Olen ollut selkäni vuoksi työkyvytön ja krooninen kipupotilas. Valitus hylättiin kun asia oli mennyt vanhaksi. Röntgenlääkäri kyllä epikriisissä myönsi että hänellä on tullut epähuomiossa tulkinta virhe katsoessani silloin kuvia. Näin minun kohdallani meni.