Päätösperusteinen sekä ilmastopainotteinen työ

Uudessa työttömien aktivointihumpassa esitetään että ensin leikataan perusturvaa ja kun "onnistut projektissasi", eli kun suostut ilmaistyöhön, saat perusturvasi takaisin.
Ilmastopainotteisuus tuossa ilmeisesti on se kun, työttömällä ei kummassakaan tapauksessa ole varaa osallistua kulutukseen kuin välttämättömän osalta, hiilijalanjälki jää väkisinkin pieneksi, vaikka kävisi leipäjonossakin.

Puna-vihreässä kuplassa elävät ovat täysin pimeätä porukkaa.

Toivottavasti alkaa paukkua ja pian.
789
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Näin on näppylät. Kukahan niitä äänesti?
Toisaalta kuka jätti äänestämättä koska noi vähemmistöt ja minipuolueet ovat hallituksessa?
Ei kannata äänestää koskaan ja valittaa aina? Se on tyhjäpäisyyden huippua.
Mutta samaa mieltä olen. Saisivat jo lopettaa ja sanoutua itse irti tehtävistä, joihin heillä ei ole mitään edellytyksiä.
Kuten sanotaan : voisivat tehdä johtopäätöksen ja sanoutua irti!

Punavihreät ei sitä tee. Heissä ei ole mitään vastuunkantajaa.
Aina pitää potkasta perseelle ja huutaa perään. Sitten ne menee niska kyyryssä taas katkeroitumaan kulman taakse.

Äänestä

Poliittinen eliitti elää omassa rahakuplassaan.

Äänestä

Pelottava ajatus että noilla on poliisin ja puolustusvoimien tuki takana,
tämä on aivan sairas tilanne.

Äänestä

Työttömiin en ota kantaa, mutta työnantajat tulee velvoittaa maksamaan toiminnastaan aiheutuvat päästöt.

Esimerkiksi kodin ja työpaikan välisiin matkoihin kuluva aika on muutettava palkalliseksi työajaksi. Se motivoi työnantajaa valitsemaan työpaikan sijainnin fiksummin, ja järjestämään työntekijöidensä asumisen tehokkaammin.

Myös betonirakentamiseen on määrättävä rajut lisäverot, jotta rakentajat kiinnostuvat nykyistä selkeämmin hiilinieluilla toteutettavasta rakentamisesta.

Äänestä
  • Työntekijä maksaa kaikki kulut yritysten omistajien voittoja myöten. Yrittäjän ja työntekijän osuuksien erottelu on pelkkää politiikkaa tyhmän kansan hämäämiseksi. Yritysriski jää aina työntekijöille tai veronmaksajille.

    Äänestä

Kattavat psykologiset testit ennen pääsyä poliittiseen virkaan!

Äänestä

Ne silmät, ainakin kahdella kertovat tosi paljon.

Ei ole kaikki kotona.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Uudessa työttömien aktivointihumpassa esitetään että ensin leikataan perusturvaa ja kun "onnistut projektissasi", eli kun suostut ilmaistyöhön, saat perusturvasi takaisin.
Ilmastopainotteisuus tuossa ilmeisesti on se kun, työttömällä ei kummassakaan tapauksessa ole varaa osallistua kulutukseen kuin välttämättömän osalta, hiilijalanjälki jää väkisinkin pieneksi, vaikka kävisi leipäjonossakin.

Puna-vihreässä kuplassa elävät ovat täysin pimeätä porukkaa.

Toivottavasti alkaa paukkua ja pian.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu