"Se, että koira kiskoo remmissä, ei ole ainoastaan koiran ongelma vaan myös remmin toisessa päässä oleva kärsii. Ihminen joutuu jännittämään omat niska-hartiaseutunsa lihakset, kun pitää vastaan omalla lihasvoimallaan. Samoin koiran yllättävät nykäisyt tuntuvat myös taluttajan kehossa ja voivat aiheuttaa vakaviakin tapaturmia, varsinkin liukkailla keleillä."
https://www.hankikoira.fi/koiratietoa/koira-kotona/koiran-ulkoilutus/hihnassa-vetamisen-vaarat
Koiran ulkoilutus on terveysriski
1
66
Vastaukset
Tuo on ihan totta. Ison koiran kanssa se on jo merkittävä haitta. Kyllä ne koirat ovat periaatteessa toimineet kuin pitää mutta yllättävät tilanteet ovat myöskin usein muiden koiranomistajien tekemiä.
Kun vieras koira tulee yllättäen niin omakin saku siinä herää että mitä nyt. Näin kävi meilläkin kun oli vielä saku. Usein se säikähdys päättyi hyvin mutta joskus myös molemminpuoliseen ärräämiseen.
Kyllä siinä sakun kokoisen koiran kanssa piti vähän bodia olla hihassa, välillä oma voima on se kun hallitsee. Ja eihän puupää ollut koirakaan, useimmat koirat ympäristöstämme olivat kamuja.
Kun Rölli jouduttiin lopettamaan niin aikani 4 kk ko.päivästä oli kuollut.
Sitten vielä kaikkien muiden murheiden (mieheni aivoinfarkti, nuoremman poikani kuolema) olivat lopettaa minut.
Nyt minulla on pieni isokarvainen (ennen trimmiä) mikä tahansa koira. Se istuu ja vilkuttaa tassuillaan niin että en tiedä mitä se haluaa just silloin. Joka tapauksessa se on onnellinen koira ja minä kaikesta huolimatta olen onnellinen siitä .
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 94934
Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt54878Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv61798Miehen ja naisen ystävyys
Mitä järkeä on miehen ja naisen ystävyydessä jos toinen ajattelee toisesta enemmän= on rakastunut ja toivoo yhdessä oloa141708- 65665
- 78521
- 39498
- 40486
Pyydetään tiedonantoa "hyvinvointitalo"-hankkeen nykytilanteesta
ja aikataulusta. Odotetaanko uutta hallinto-oikeuden päätöstä. Hallinto-oikeushan antoi teknisenlautakunnan lupajaosto86477Olit kyllä niin
Tunnekylmä lopussa että ei ole paluuta enää niihin rakkaudentunteisiin joita joskus koki44467