Atte-evot ja ev.lut.- evolutionistit ovat hassuja.

Anonyymi

Molemmat vääristelevät tosiasioita sen kun ehtivät.
Luther tosiaankin puhdisti kat. kirkosta paljon sinne pakanuudesta otettuja tapoja ja uskomuksia jotka varhaisen kirkon johtajat olivat siihen sekoittaneet suoraan pakanuudesta koska he halusivat miellyttää pakkokäännytettyjä pakanoita joille nuo pakanalliset tavat riitteineen olivat rakkaita, mutta homma jäi häneltä hiukan kesken sillä hän ei ehtinyt poistaa keksiajjan munkkien litte- maa uskomusta eikä helvettiä vaikkakin se on nyt poistumassa luterilaisuudesta sillä VK:ssa helvetti mainittiin 30 kertaa ja 1938 Raamatussa enää noin 6 kertaa ja nyt tässä uusimmassa 1992:sse enää kerran ja sekin vain sen vuoksi että kirkkokansa ei ihan hirveästi suuttuisi siitä että heille on annettu satoja vuosia ihan väärä kuva Jumalasta.

On mielenkiintoista että kirkko tosiaankin halauaa kynsihampain ja suoraaan valehtelemalla pitää yllä vielä joitakin noista keskiajalla kirkon opeiksi otettuja pakanviisauksia kuten mm. kolminaissuusopista jonka teema on se että Jumala ja Jeeesus olisivat sama persoona.
Kuitenkin on niin hassusti että Jeesus lukematttomia kertoja sanoi ssuoraan että Isä on eri henkilö kuin hän ja että Isä on ainoa Jumala. Tässä yksi esimerkki: " Ja hänen sieltä tielle mennessään juoksi muuan hänen luoksensa, polvistui hänen eteensä ja kysyi häneltä: "Hyvä opettaja, mitä minun pitää tekemän, että minä iankaikkisen elämän perisin?" Markus 10
:18 Mutta Jeesus sanoi hänelle: "Miksi sanot minua hyväksi? Ei kukaan ole hyvä paitsi Jumala yksin. ".

6

79

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ne vaan ihmettelee, miksi väki kirkoista vähenee. Aina enemmän ja enemmän tulee porukkaa, jotka eivät voi uskoa kuten kirkko opettaa. Ei taivu enää ihmisluonto valheellisten julistusten edessä.

    • >>>On mielenkiintoista että kirkko tosiaankin halauaa kynsihampain ja suoraaan valehtelemalla pitää yllä vielä joitakin noista keskiajalla kirkon opeiksi otettuja pakanviisauksia kuten mm. kolminaissuusopista jonka teema on se että Jumala ja Jeeesus olisivat sama persoona.<<<

      Kolminaisuusoppi ei väitä, että Isä ja Jeesus olisivat sama persoona.

      Kolminaisuusopin mukaan Isä ja Jeesus ovat eri persoonia, mutta molemmat jakavat saman yhden Jumalaolemuksen.
      Kolminaisuusopin mukaan on vain yksi Jumalaolemus/Jumalasubstanssi, ja kolme persoonaa, jotka jakavat tuon yhden Jumaluuden. Jokainen näistä persoonista on siten olemukseltaan täysin Jumala.

      Sitäpaitsi kolminaisuusoppi on johtopäätös, joka tulee Raamatusta.
      Raamatun mukaan Jeesus on Jumala:

      lue esimerkiksi Johanneksen evankeliumin ensimmäinen luku, jossa Sana = Jeesus = Jumala, joka tuli lihaksi.

      Jesajan kirjan mukaan tuleva messias (=Jeesus) on ''väkevä Jumala''.

      Raamatun mukaan Jeesus loi kaiken, ja siten Jeesus ei itse voi olla osa luomakuntaa, vaan hän on kaiken luonut Jumala. Vain Jumala voi olla kaiken luoja.
      Johannaksen evankeliumi ja kolossalaiskirje todistaa tästä.

      Apostolien tekojen mukaan Jumala omalla verellään osti ihmiset itselleen.

      Filippiläiskirjeen mukaan Jeesus oli taivaassa Jumalan muodossa ennen maan päälle tulemistaan ja alensi itsensä.


      >>>>Kuitenkin on niin hassusti että Jeesus lukematttomia kertoja sanoi ssuoraan että Isä on eri henkilö kuin hän ja että Isä on ainoa Jumala. Tässä yksi esimerkki: " Ja hänen sieltä tielle mennessään juoksi muuan hänen luoksensa, polvistui hänen eteensä ja kysyi häneltä: "Hyvä opettaja, mitä minun pitää tekemän, että minä iankaikkisen elämän perisin?" Markus 10:18 Mutta Jeesus sanoi hänelle: "Miksi sanot minua hyväksi? Ei kukaan ole hyvä paitsi Jumala yksin. ".<<<<

      Jeesus ei tässä kohdassa kiellä omaa hyvyyttään tai Jumaluuttaan. Hän vain sanoo että ainoastaan Jumala on hyvä. Hän haluaa herättää hänen luokse tulevassa nuoressa miehessä synnin tunnon muituttamalla että cvain Jumala on hyvä.

      • Anonyymi

        Ei ihme, että väki kaikkoaa kirkoista. Jos halutaan, että tiede ja henkiset opit lähentyisivät, niin tuolla sabluunalla se ei tule onnistumaan. On pakko hävittää jumala Jeesus, jolloin ihminen alkaa oikeasti ottaa vastuuta omasta kehittymisestään.


      • Anonyymi

        Pyh, Luterilaiset vääristelevät tosiasioita sen kun ehtivät.


    • Anonyymi

      Eihän se kirkkojen tapa nuoleskella kansan enemmistöä ole mihinkään kadonnut. Raamattu sysätään syrjään tilanteen, eli jäsenkadon estämisen vuoksi. eli sen vuoksi kirkkomme hyväksyy nykyään evoluutioteorian ja väittää ovelasti että evoluutio oli Luojan luomistyökalu.

      Tosin kirkko mokailee tässä asiassa tämän tästä. Kymmenen vuotta sitten kirkko sanoi ettei se hyväksy homoja kirkon työntekijöiksi mutta nyt se on kääntänyt pyllynsä Raamatulle ja kumartelee setapropagandalle ja sateenkaarelle ja erehtyi uskomaan niitä selviä valheita joiden mukaan kansan suuri enemmistö muka katsoisi homoutta hyvällä.
      Ja nyt kun kirkko on hyväksymässä homoja papeiksikin niin kansa on eroamassa kirkosta massoittain sillä se kyllä muistaa mitä tapahtui Sodomalle ja Gomorralle jossa kansa hyväksyi homouden.

      Suomikirkko seuraa tässä joidenkin kansanryhmien mielistelyssä Ruotsia ja Norjaa joiden kansat lopulta hylkäsivät kirkkonsa aseman kansankirkkona ja lakkasi rahoittamasta kirkkojaan niiden kirkot ovat jo pitkään joutuneet tulemaan toimeen ilman että valtio maksaa papeille palkkaa kuten Suomessa vielä tänään, ja nuo kirkot ovat siksi näivetyneet lähes olemattomiin.

      Niin että kannattiko kirkon mielistellä typeryksiä?

      • Anonyymi

        ".Kymmenen vuotta sitten kirkko sanoi ettei se hyväksy homoja kirkon työntekijöiksi..."

        Sanoiko tosiaan? Silloin kirkko olisi todennäköisesti syyllistynyt työsyrjintään.

        2013 oli tapetilla Suomen lähetysseuran johtajan Seppo Rissasen ratkaisu lähettää miespari kehitysyhteistyöhön. Se herätti vanhoillisiss voimakasta vastustusta.

        Näin Rissanen YLE:N mukaan perusteli:
        "Suomen Lähetysseuran toiminnanjohtaja Seppo Rissanen on kirjoituksista pahoillaan. Hänen mukaansa Lähetysseura on hyvin tarkka syrjimättömyyden periaatteen noudattamisesta.
        - Tässä keskustelussa on esitetty, että syrjimättömyyden periaatetta ei pitäisi aina noudattaa kirkossa. Tämä on tietysti hyvin vakava asia, koska näinhän ei tietenkään voi toimia, Rissanen sanoo.
        Rissasen mukaan riittää, että tehtävään valitessa tarkistetaan jokaisen hakijan kohdalla soveltuvuus ja edellytykset työtehtävään."


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      67
      7571
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      124
      2989
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      143
      1813
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1679
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      122
      1512
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      171
      1461
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      132
      1192
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      78
      879
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      812
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      53
      774
    Aihe