Atte-evot ja ev.lut.- evolutionistit ovat hassuja.

Anonyymi

Molemmat vääristelevät tosiasioita sen kun ehtivät.
Luther tosiaankin puhdisti kat. kirkosta paljon sinne pakanuudesta otettuja tapoja ja uskomuksia jotka varhaisen kirkon johtajat olivat siihen sekoittaneet suoraan pakanuudesta koska he halusivat miellyttää pakkokäännytettyjä pakanoita joille nuo pakanalliset tavat riitteineen olivat rakkaita, mutta homma jäi häneltä hiukan kesken sillä hän ei ehtinyt poistaa keksiajjan munkkien litte- maa uskomusta eikä helvettiä vaikkakin se on nyt poistumassa luterilaisuudesta sillä VK:ssa helvetti mainittiin 30 kertaa ja 1938 Raamatussa enää noin 6 kertaa ja nyt tässä uusimmassa 1992:sse enää kerran ja sekin vain sen vuoksi että kirkkokansa ei ihan hirveästi suuttuisi siitä että heille on annettu satoja vuosia ihan väärä kuva Jumalasta.

On mielenkiintoista että kirkko tosiaankin halauaa kynsihampain ja suoraaan valehtelemalla pitää yllä vielä joitakin noista keskiajalla kirkon opeiksi otettuja pakanviisauksia kuten mm. kolminaissuusopista jonka teema on se että Jumala ja Jeeesus olisivat sama persoona.
Kuitenkin on niin hassusti että Jeesus lukematttomia kertoja sanoi ssuoraan että Isä on eri henkilö kuin hän ja että Isä on ainoa Jumala. Tässä yksi esimerkki: " Ja hänen sieltä tielle mennessään juoksi muuan hänen luoksensa, polvistui hänen eteensä ja kysyi häneltä: "Hyvä opettaja, mitä minun pitää tekemän, että minä iankaikkisen elämän perisin?" Markus 10
:18 Mutta Jeesus sanoi hänelle: "Miksi sanot minua hyväksi? Ei kukaan ole hyvä paitsi Jumala yksin. ".

6

55

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ne vaan ihmettelee, miksi väki kirkoista vähenee. Aina enemmän ja enemmän tulee porukkaa, jotka eivät voi uskoa kuten kirkko opettaa. Ei taivu enää ihmisluonto valheellisten julistusten edessä.

    • >>>On mielenkiintoista että kirkko tosiaankin halauaa kynsihampain ja suoraaan valehtelemalla pitää yllä vielä joitakin noista keskiajalla kirkon opeiksi otettuja pakanviisauksia kuten mm. kolminaissuusopista jonka teema on se että Jumala ja Jeeesus olisivat sama persoona.<<<

      Kolminaisuusoppi ei väitä, että Isä ja Jeesus olisivat sama persoona.

      Kolminaisuusopin mukaan Isä ja Jeesus ovat eri persoonia, mutta molemmat jakavat saman yhden Jumalaolemuksen.
      Kolminaisuusopin mukaan on vain yksi Jumalaolemus/Jumalasubstanssi, ja kolme persoonaa, jotka jakavat tuon yhden Jumaluuden. Jokainen näistä persoonista on siten olemukseltaan täysin Jumala.

      Sitäpaitsi kolminaisuusoppi on johtopäätös, joka tulee Raamatusta.
      Raamatun mukaan Jeesus on Jumala:

      lue esimerkiksi Johanneksen evankeliumin ensimmäinen luku, jossa Sana = Jeesus = Jumala, joka tuli lihaksi.

      Jesajan kirjan mukaan tuleva messias (=Jeesus) on ''väkevä Jumala''.

      Raamatun mukaan Jeesus loi kaiken, ja siten Jeesus ei itse voi olla osa luomakuntaa, vaan hän on kaiken luonut Jumala. Vain Jumala voi olla kaiken luoja.
      Johannaksen evankeliumi ja kolossalaiskirje todistaa tästä.

      Apostolien tekojen mukaan Jumala omalla verellään osti ihmiset itselleen.

      Filippiläiskirjeen mukaan Jeesus oli taivaassa Jumalan muodossa ennen maan päälle tulemistaan ja alensi itsensä.


      >>>>Kuitenkin on niin hassusti että Jeesus lukematttomia kertoja sanoi ssuoraan että Isä on eri henkilö kuin hän ja että Isä on ainoa Jumala. Tässä yksi esimerkki: " Ja hänen sieltä tielle mennessään juoksi muuan hänen luoksensa, polvistui hänen eteensä ja kysyi häneltä: "Hyvä opettaja, mitä minun pitää tekemän, että minä iankaikkisen elämän perisin?" Markus 10:18 Mutta Jeesus sanoi hänelle: "Miksi sanot minua hyväksi? Ei kukaan ole hyvä paitsi Jumala yksin. ".<<<<

      Jeesus ei tässä kohdassa kiellä omaa hyvyyttään tai Jumaluuttaan. Hän vain sanoo että ainoastaan Jumala on hyvä. Hän haluaa herättää hänen luokse tulevassa nuoressa miehessä synnin tunnon muituttamalla että cvain Jumala on hyvä.

      • Anonyymi

        Ei ihme, että väki kaikkoaa kirkoista. Jos halutaan, että tiede ja henkiset opit lähentyisivät, niin tuolla sabluunalla se ei tule onnistumaan. On pakko hävittää jumala Jeesus, jolloin ihminen alkaa oikeasti ottaa vastuuta omasta kehittymisestään.


      • Anonyymi

        Pyh, Luterilaiset vääristelevät tosiasioita sen kun ehtivät.


    • Anonyymi

      Eihän se kirkkojen tapa nuoleskella kansan enemmistöä ole mihinkään kadonnut. Raamattu sysätään syrjään tilanteen, eli jäsenkadon estämisen vuoksi. eli sen vuoksi kirkkomme hyväksyy nykyään evoluutioteorian ja väittää ovelasti että evoluutio oli Luojan luomistyökalu.

      Tosin kirkko mokailee tässä asiassa tämän tästä. Kymmenen vuotta sitten kirkko sanoi ettei se hyväksy homoja kirkon työntekijöiksi mutta nyt se on kääntänyt pyllynsä Raamatulle ja kumartelee setapropagandalle ja sateenkaarelle ja erehtyi uskomaan niitä selviä valheita joiden mukaan kansan suuri enemmistö muka katsoisi homoutta hyvällä.
      Ja nyt kun kirkko on hyväksymässä homoja papeiksikin niin kansa on eroamassa kirkosta massoittain sillä se kyllä muistaa mitä tapahtui Sodomalle ja Gomorralle jossa kansa hyväksyi homouden.

      Suomikirkko seuraa tässä joidenkin kansanryhmien mielistelyssä Ruotsia ja Norjaa joiden kansat lopulta hylkäsivät kirkkonsa aseman kansankirkkona ja lakkasi rahoittamasta kirkkojaan niiden kirkot ovat jo pitkään joutuneet tulemaan toimeen ilman että valtio maksaa papeille palkkaa kuten Suomessa vielä tänään, ja nuo kirkot ovat siksi näivetyneet lähes olemattomiin.

      Niin että kannattiko kirkon mielistellä typeryksiä?

      • Anonyymi

        ".Kymmenen vuotta sitten kirkko sanoi ettei se hyväksy homoja kirkon työntekijöiksi..."

        Sanoiko tosiaan? Silloin kirkko olisi todennäköisesti syyllistynyt työsyrjintään.

        2013 oli tapetilla Suomen lähetysseuran johtajan Seppo Rissasen ratkaisu lähettää miespari kehitysyhteistyöhön. Se herätti vanhoillisiss voimakasta vastustusta.

        Näin Rissanen YLE:N mukaan perusteli:
        "Suomen Lähetysseuran toiminnanjohtaja Seppo Rissanen on kirjoituksista pahoillaan. Hänen mukaansa Lähetysseura on hyvin tarkka syrjimättömyyden periaatteen noudattamisesta.
        - Tässä keskustelussa on esitetty, että syrjimättömyyden periaatetta ei pitäisi aina noudattaa kirkossa. Tämä on tietysti hyvin vakava asia, koska näinhän ei tietenkään voi toimia, Rissanen sanoo.
        Rissasen mukaan riittää, että tehtävään valitessa tarkistetaan jokaisen hakijan kohdalla soveltuvuus ja edellytykset työtehtävään."


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      103
      8182
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      110
      5733
    3. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      287
      5158
    4. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      53
      5146
    5. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      77
      3803
    6. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      58
      3021
    7. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      66
      2737
    8. Olet oikeasti ollut

      Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.
      Ikävä
      22
      2538
    9. Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit

      Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘
      Ikävä
      29
      2522
    10. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      45
      2471
    Aihe