Työssäolevat on siksi kateellisia,kun ne ei uskalla heittäytyä kelan rahoille. Minä en välitä tippaakaan. Minä nautin etuuksista ja nauran taas ja iloitsen elämästä. Saan asua rauhassa. Mukavuudenhaluinen olen. Ja tämä kirjoitus ärsyttää suututtaa teitä,mutta ette te tavoita minua,ette tiedä missä asun. Heippa vain😀
Kateellinen köyhille
Anonyymi
1859
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Omahan on asiasi ja elämäsi, mitä me sinua kadehtimaan.
Minä olen kokeillut nuo Kelan rahoilla olemiset ja ihan hyvin sillä pärjää. Jäin työttömäksi ihan tarkoituksella ja olin työttömänä pidemmän aikaakin.
Työttömyyshän ei todellakaan korreloi rahanpuutetta tai köyhyyttä. Työttömänä voi tienata ihan laillisesti melkoisia summia, minullakin se merkitsi 60000€ tuloja verottomasti työttömyyskorvausten lisäksi.
Eläkettä minulle ei tietenkään kertynyt tuolta työttömyysajalta, mutta olen hoitanut eläketurvani muuta kautta. Ja niin uskon ap:n myös hoitaneen, ettei jää sitten aikanaan kituuttamaan vain takuueläkkeen varaan. En usko hänen olevan NIIN tyhmä!
Minulle ainakin työttömänä oleminen oli elämäni parasta aikaa, oli aikaa harrastuksille ja pääsi matkustelemaan, sekä kehittämään itseään monella lailla. Oli aikaa kavereille. Oman talonkin rakensin työttömänä ollessani!
työttömänäollut
Työttömät haluavat että duunarit maksavat heille kaiken, ja he vaan nostavat loisimisrahaa
Samalla kun duunarit paiskivat hikuhatussa hommia tehtailla, työtön syö porsaan sisäfilettä kermakastikkeella. Iltaisin viettää laatuaikaa kirjastossa flirttaillen naisille ja juoden itse käytettyä viiniä shampanjalasista
Heile pitää olla ansiosidoinnaista, työttömyysrahaa ja koulutusrahaa, pitää olla tukia muuttamista varten ja jokaista pikku ostosta varten
Kaikki tämä revitään duunarin selkänahasta
Ja nämä työttömät riiviöt vaan hymyilevät kun duunari kokee vararikon tai hänellä menee terveus
Siksi työttömät tulisi laittaa kuntouttavaan
oikein kovaan fyysiseen työhön (kivenlouhintaa ym)
Sillä työttömät ovat sosialistisen työväenluokan luokkavihollisia
Höpö höpö.
Juu läheisetkin kadehtii...omalaatuisia...
Uskalsin heittäytyä omille rahoilleni enkä edes ajatellut ryhtyä moraalittomaksi, toisten perseellä mäkeä laskevaksi hylkiöksi.
Olettaisin, että aika moni Kelan tuilla eläjä ei ehkä osaa ajatella ja / tai tiedä, miten tämä yhteiskunta toimii. Eli että he elävät sillä rahalla, mitä työtä tekevä veroina valtiolle maksaa ja jos veronmaksajat loppuvat, loppuvat Kelan tuetkin. - Nm. Jotain jäänyt väliin
Vai hylkiö. Kyllä se sussu on hylkiö,kun huumeita veti ja korvaushoidot yhteiskunta maksaa. Raukka ämmä. Täyttää jo 35 eikä ole päivääkään töissä ollut. Lapsetkin vanhemmillaan.
Luiletko,että kiinnostaa. Lieppo.
Jos sinä et tiedä, ei tarkoita etteivät toiset tietäisi. Tiedän kaikki jutut työssäolosta, liitoista,kelasta ym..
Työtä vuosia tehnyt paskapalkalla. Enää en jaksa, mitä hyödyttää raataa itsensä kuoliaaksi jos melkein saman saa kotona ollessa. Ei mitään!! Ja niin kauan kun pienipalkkaiset uhrautuu osaansa eivät asiat muutu.
"Eli+että+he+elävät+sillä+rahalla,+mitä+työtä+tekevä+veroina+valtiolle+maksaa+ja+jos+veronmaksajat+loppuvat,+loppuvat+Kelan+tuetkin."
Jos+työlliset+joskus+vilkaisisivat+sitä,+miten+valtion+tulo-+ja+menoarvio+rakentuu,+olisi+tällaista+tietämättömyyttä+paljon+vähemmän.+Tämän+vuoden+budjetin+tulopuolen+57,7+miljardin+euron+loppusummasta+noin+10,6+%+eli+6,09+mrd.+tulee+ansiotuloverotuksesta.+Ja+niistäkin+osan+maksavat+eläkeläiset.+https://tutkibudjettia.fi/talousarvio/tulot/11/01+(Oikean+alakulman+info-merkistä+saa+tarkemmat+tiedot.)
Pitkäaikatyötön
Aika harva eläkeläinen tällä palstalla maksaa ansiotuloistaa veroa valtiolle. Ja muutenkin meitä köyhiä ei valtion verot rasita ansiotuloista, sillä alle 2420€/kk ansiotuloista ei mene valtiolle veroa. Ja muutenkin me köyhät saadaa valtiolta paljon enempi, mitä maksetaan mm. välillisiäveroja.
Rikkaathan ne käytännössä tämän tivolin meille maksaa!
Ei tuloveroa, mutta onhan niitä paljon muitakin, kuten alv,sähkövero jne.
Mitä sitten tulee kateuteen, niin saman olen huomannut miten työtöntä ja/tai selvästikin sairasta kadehditaan, kun ei tarvi tehdä mitään ja rahaa tulee - aika pimahtanutta kateutta!
Noh, jotkut työkyvyttämät saa kyllä aika hyvää eläkettä, mutta ei se mikään nautinto silti ole. Työttömäksi taas voi jättäytyä kuka hyvänsä ja nautimaan niistä hulppeista etuuksista ;)
lajijasuris
"Aika harva eläkeläinen tällä palstalla maksaa ansiotuloistaa veroa valtiolle."
Etkö todellakaan ymmärtänyt, ettei valtion budjetti liity mitenkään erityisesti juuri tämän palstan kirjoittajiin? Isoja työeläkkeitä maksetaan pitkää uraa tehneille, ja he osallistuvat myös ansiotuloveron maksamiseen.
Taidat vain haluta jankuttaa ihan muusta asiasta kuin oli puhe.
Pitkäaikatyötön
Minäkin nautin. Joutenolosta. Kävin kyllä lenkillä, kirjastossa,kaupassa. Tein edullisesti ruokaa. Seuraan netissä moneltako ja missä ruokajakoja.
Huooh... Taas kerran yksi näiden luulosairaiden luusereiden aloituksista.... Että kateellinen jostakin kämääsedtä 500 eurosta.. Todellakin aivan vihreenä täällä kärvistellään.
Olen tahallaan työtön. Tykkään vapaasta elämäntyylistä enkä halua olla käskyläisenä jossain firmassa jossa ei saa kiitosta eikä arvostusta. Aamulla saan taas nukkua pitkään ja kalaan voi mennä koska haluan. Toisinaan työkkäristä tulee lappu että pitää hakea sinne ja tonne töihin. No jos joutuu haastatteluun niin puhun siten ettei ne minua palkkaa.
On helppo vältellä töitä. Sanoo vaan että 15 euroa tunti, olen sen arvoinen ahkera ja kunnollinen työntekijä ja eivät varmasti palkkaa. En koskaan kysy niiltä mitään edes kuten työhaastattelussa kuuluisi kysyä. sanon vaan etten ole kuin muut eli sosiaalinen vaan olen hiljainen ujo. Ei ole soittoja tullut perään.
Hitto tää läppäri lähettä kolme viestii kerralla. Sori!
Tuolla se viiletti kateustutka selällä, kiire oli.