tehdä. Menen taksijonoon ja valitsen esim neljännen taksin jossa suomalainen kuski. Sitä edelliset ulkomaalaisia joiden kyytiin en mene ihan periaatteestakaan. Kiitos hyvistä vastauksista.
Voiko näin oikeesti
Anonyymi
24<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Kyllä voit valita minkä auton tai kuljettajan minkä haluat , ja kannattaa myös tehdä niin.
Joskus aikoinaan yritin valita satunnaisesti, mutta kuski sanoi, että pitää ottaa taksi jonon keulilta. Onko käytäntö muuttunut?
Juuri näin voi, ja kannattaa tehdä.
Valitsemasi taksi ei aina pääse liikkeelle. Edessä olevat eivät väistä. Valitse viimeinen. Se pääsee peruuttamaan.
Minä en nouse muslimikuskilta näyttävän kyytiin, jos vaan on valinnnavaraa.
En minäkään.
Ei kukaan järjissään oleva nouse.
Kantsuu ottaa sellanen joka ei jätä motukkatielle...
>+Joskus+aikoinaan+yritin+valita+satunnaisesti,+mutta+kuski+sanoi,+
>+että+pitää+ottaa+taksi+jonon+keulilta.+Onko+käytäntö+muuttunut?
Silloin+kun+kuskit+olivat+valtaosin+suomalaisia,+tälläainen+keskinäinen+sopimus+taksikuskeilla+oli.+
Laki+oli+silloinkin+sama,+eli+asiakas+voi+vaita+jonosta+minkä+tahansa+taksin.++Kuskit++kuitenkin+pitivät+tällaista+kyräilypeliä,+eivätkä+keskeltä+jonoa+lähteneet+ajoon.+
Nyt+taksin+ratissa+on+ainakin+Kanta-Helsingissä+80%+todennäköisyydellä+on+afrikkalainen+tai+arabi.+Mitenkä+lie+solidaarisuussäntö+noilla+käytännössä+nyt?
Vain kotimainen taksi tänne, kiitos! Muut voivat mennä kotimaihinsa ajamaan taksia!
Miksi se kotimaisuus on ruuan valinnassa hyvä asia, mutta jos haluaa valita kotimaisen työn, niin siitä saa haukut? Kuten tuossa sanottiinkin, niin menisivät kotimaihinsa ajelemaan sitä taksiaan!!!
Kiitos samoin.
Voi valita minkä tahansa taksin ja niin myös tehdään. Nimeonomaa taxihuononnuksen äiti Berneskä tätä meille toitotti, joten valinnanvapaus toimii.
Timo harakka haluaa tiedon jokaisesta matkasta, muista ilmoittaa!!!
Naisena en uskaltaisi nousta muslimimiehen kyytiin. Eiväthän he pidä meitä edes ihmisinä. Sehän tosin osoittaa, että heidän ymmärryksensä ja tietämyksensä taso on hyvin matala.
Se on kauhea asia, että nuo maahantunkeutujat ovat luoneet maahan kauhun ilmapiirin! En kyllä miehenäkään muslimia kuskiksi valitse, jos on vaihtoehto. Mielestäni islam ei kuulu lainkaan Suomeen!
Eikä tuossa kommentissa ole mitään rasistista tai syrjivää. Islam ei kuulu myöskään Japaniin eikä kristityt voi määräillä Saudi-Arabiassa.
Itse meenkin pöörällä tekis hyvää teillekin LÄSKIT
Voi niin tehdä, syytä mahdollisesti poliisin myöhemmin tivatessa hyväksytyksi syyksi riittää pelko.
Ei tule rangaistusta.
Minä en periaatteessa koskaan tule edes kelataksiin astumaan. Jos sitä ajaa kummajainen.
Parempi odottaa, että keulalle tulee sopivan näköinen kuski. Siinä säästyy turhalta parranpärinältä. Tietenkin huono homma, jos kaikki tekee niin.
Periaatteessa asiakas saa valita minkä tahansa taksin.
On tullut keekeritaksin kyydissä koettua hengenvaarallisia tilanteita, joten hengissä pysyminen menee nöyristelevän korrektiuden edelle, sorry siitä. Käytän pyhää valinnanvapauttani ja valitsen mitä haluan, koska maksan kyydin.
harakalla taitaa olla valkoihoinen kuljettaja!
En käytä taksia kuin poikkeus tapauksissa ja silloin varmasti valitsen sen kuskin ja auton minkä haluan jos jonosta otan. Jos ei käy niin kävelen toiselle tolpalle.