Joku toi minulle viissatasen.

Anonyymi

Meillä makuuhuoneen vieressä menee portaat vinttiin. Yhtenä yönä portaita myöten käveli joku ylös raskain natisevin askelin. Vaimo katsoi poikien huoneen, pojat nukkuivat siellä sikeästi mutta vinttiin emme uskaltaneet mennä. Jonkun ajan kuluttua tutkin dia-arkistokaappiani, yhden dialippaan alla oli viiden sadan markan seteli. Noin vuosi sitten oli tullut euro joten aihdoin pankissa setelin sitten euroiksi. Minä en ollut seteliä pannut sinne dialaatikon alle, tämä on tosi. Minulla oli silloin rahasta tiukkaa asuntolainojen kanssa, ehkä tilan kummitus halusi auttaa minua.

5

151

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Toinen tapaus. Uusin kuistin panelit ja kun olin saanut sen homman valmiiksi niin alkoi kova rytinä. Ajattelin että seinä repeää, mutta tilan kummitus se ilmeisesti onnitteli minua kun sain homman tehtyä. Se rytinä kesti noin 10 sekunttia.

      • Anonyymi

        Kolmas tapaus. Katselin keittiön ikkunasta ulos vanhalle navetalle päin kun näin jotain outoa. Avonaisesta navetan ovesta työntyi esiin harmaa pilvi.Se leijui hitaasti muuttaen muotoaan koko ajan noin metrin korkeudella pihamaan poikki ja häipyi nurkan taakse.


    • Anonyymi

      Olipa kerran sukulainen, joka kuuli hätäni niin hän jemmasi kultaharkkoja asuntooni.

    • Anonyymi

      Idiootti et sitten katsonut tarkemmin sitä 500e oliko valmistusmaa eli keräilyharvinaisuus.

    • Anonyymi

      Löytötavaralain mukaan löytäjä saa pitää vähäarvoiset eli enintään 20 euron arvoiset löydöt. Löytörahat katsotaan kuitenkin veronalaiseksi tuloksi. Suuremmat summat tulee toimittaa poliiseille. On syytä myös muistaa, että kätketyt rahat saattavat olla varastettuja.

      Olipa niin tai näin, löydetyn omaisuuden pitämisessä itsellään syyllistyy rikokseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      137
      1453
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      148
      1081
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      69
      926
    4. 68
      723
    5. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      56
      713
    6. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      239
      693
    7. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      37
      599
    8. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      561
    9. Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"

      Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi
      Tanssii tähtien kanssa
      7
      541
    10. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      39
      537
    Aihe