Miksi Lapuan kirkko on kauniimpi kuin

muut etelä-pohjanmaan kirkot ?
4<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Engelin vai Arppen piirtämä kirkko?
Vois sanoe kirkon olevan lapuan hienoin muistomerkki ja runsaan väen läpikäymä tunteenpurkauksineen ja hiljentymisineen tulisin saarnoinkin.

> Helemi Lapuan Tuomiokirkko <

Äänestä

Tuu käymähän Ilimajoella.

Äänestä
  • Kaikkien pitää pitää kirkojaan kauniina, senkin takia arvostaen menneitä sukupolvia ja heidän aikaansaanoksia, se leipä oli silloin paljon kovempaa, elikkä joka kitkon naulalla on tarunsa

    Äänestä

Reijo Taipale - Niittykukkaset

Mitenkä tuo Taipales sopii mutta on ainakin suuren tarhurin tarhan kuvaelmaa

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

muut etelä-pohjanmaan kirkot ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu