Onko kukaan kuullut,että madalluksiin olisi ruvettu kiinnittämään enemmän huomiota katsastuksissa ja alustan madalluksen 30-40mm juotuisi muutoskatsastamaan.Itse kuulin sellaista että katsastusmies mittaisi alustan korkeuden pyörän-navasta lokarin kaareen keskikohtaan.Onko kokemuksia ja tarvitseeko alustasarjasta olla jonkinlainen hyväksyntä paperi,millainen ?
Alustan madallus
madaltaja
5434
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
kaverilta tuli hylky kataaktuksessa ku jousto/iskun vaimennus ei riittänyt liian kiree vaikkee kauheen matala ollutkaan. Ajo mukavuus sitte kärsii pahasti ku madalletaan, kojelauta ym, ym.. todennäkösesti alkaa rämistä kuopissa paremmassakin autossa ennemmin tai myöhemmin.
...ainakin tiukkapipoisimmissa katsastuspaikoissa. Madallushan on periaatteessa pitänyt muutoskatsastaa jo muutaman vuoden, mutta ilmeisesti vasta vuoden sisällä joku katsastuspomo on huomannut asiaa koskevan EU-direktiivin. Ja sehän on suomalaiselle byrokraatille "jumalan sana"...
Vanhempiinkin autoihin on alettu kiinnittää huomiota, vaikka hössötys sai alkunsa naurettavasta sivutörmäysperustelusta v. -98 ja sitä uudemmissa autoissa, joissa jousten täytyy käsittääkseni olla kolaritestatut ko. automalliin!
Mutta toisaalta mitä se hyödyttää mittailla sitä korkeutta, ei konttorilla kuitenkaan voi olla kaikkien eri mallien ja varusteversioiden täsmällisiä korkeuksia tiedossa. Eli jos inssiä ei madallettu auto (yleensä) nuori tunaaja -yhdistelmä innosta, niin mielestäni riittäisi ihan vaan toteamus, että nyt en anna leimaa, mitä sitä turhaa teatteria esittämään mittanauhan kanssa, minkä jälkeen vetäydytään hetkeksi konttorin puolelle "taulukkoja tutkimaan" (eli jätetään nuori kolli halliin hikoilemaan ja naureskellaan kollegojen kanssa oven takana...)
...sitä kiusanhenkisyyttä vieläkin löytyy joissakin katsastusinsseissä, vaikka ymmärtääkseni tuo autokatsastustoiminta perustuu nykyään liiketaloudellisiin tulostavoitteisiin.
Kautta aikain ovat inssit valitettavasti kiusanneet nuoria autoilijoita, minäkin käyn poikani ajopelin yleensä katsastamassa, eivät ne inssit enää viitsi mulle, vanhalle ukolle, vinoilla.
Niistä madalluksista sen verran, että kyllä tarkemmaksi ovat tulleet määräysten tulkinnassa, pojan auto juuri viime syksynä muutoskatsastettiin 35 mm:n madalluksen takia.
sen madalluksen tosiaan muutoskatsastaan,mitähän ne tuumaa jos menee vaan normaaliin vuosikatsastukseen madalluksella,pistääköhän ne jos huomaa muutoskatsastamaan ?
Madallus pitää muutoskatsastaa aina samoin kuin vanteen koon muutoksen yli tuuman siitä mitasta minkä valmistaja ilmoitta loytyy myös rekisteriotteesta.Katsastusmiestä kiinostaa varsinkin etu jousitus koska sieltä yleensä ensin loppuu joustovara, sitä pitää löytyä riitävästi iskunvaimentajan uläpään ja topparikumien välistä siksi mittaavat mitan keskiösälokasuojan reunaa auto ylhäälä ja maasa.Myös auto täyteen lastattuna pitäisi löytyä alustan matalimmasta kohdasta 80 mm väliä maahan näin sanoovat liikuvan poliisin miehet jotka ottavat herkästi kilvet jos ei ole katsastetu javaikka olisikin jos löytävät jotain puuteita muutoksista.Kannattaa teetää muutos osaavalla asiantuntevalla korjaamollaniin on työllä takuu jos ei kelpaa katsastuksessa.Madasllusjousista pitäisi myös olla nykyisin jokin todistus jousien valmistajalta niiden kelpoisuudesta.