245 miljoonaa kristittyä kokevat vakavaa vainoa 73 maassa
https://sansa.fi/kristityt-kokevat-vakavaa-vainoa-73-maassa/
Kristittyjen vainot
fi.wikipedia.org/wiki/Kristittyjen_vainot
https://sansa.fi/kristityt-kokevat-vakavaa-vainoa-73-maassa/
Kristittyjen vainot
fi.wikipedia.org/wiki/Kristittyjen_vainot
Vastaukset 33
Vanhimmat
Kiina mielenkiintosesti kokoaa kasvojentunnistuksella tietokantaa potentiaalisista vainottavista. Ajojahti on maanalaista kristityista laajentunut valtion ohjaamaan viralliseenkin kirkkoon. Kirkoista poistettu ristit
Kommunistit ovat aina tuhonneet kirkkoja, ja keränneet Raamattuja pois ihmisiltä, ja pieksäneet pastoreita linnan tyrmään, kun alitajuisesti tietävät kyllä, että Kristityt tietävät kommunistien valehtelevan aivan kaiken. Nykyään sitä suomessakin harrastavat vihreät, muka lakiin vedoten.
Suomessa luterilaisia kristittyjä eivät vainoa muut kuin lahkolaiset, etupäässä helluntailaiset.
Äläpäs kehtaa. Ne ei ole kristittyjä, joitten nimi on kirkonkirjoissa, mutta heidän nimensä ei ole Jumalan tarkoittamassa elämänkirjassa, eivätkä korvaansa lotkauta Raamatun sanalle.
Niin. Luterilaisessa kirkossa on joitain oikeitakin uskovia eli kristittyjä, mutta hyvin vähän.
40 miljoonan asukkaan Nigeriassa on tapettu vainoissa 17000 kristittyä.
KRISTINUSKO ON MAAILMAN ENITEN KASVAVA USKONTO- koska se on paras uskonto- siis ainoa oikea?.. todellinen uskonto?
Esim monille eri uskontojen jäsenille kristillisyys on suuri helpotus ja vapaus-
ehkä siksi koska kristillisyys on totta.
Mutta kristitty nainen voi silti ottaa Muslimimiehen, koska Muslimimiehet ovat niin komeita eivätkä äänestä persuja.
Eli he ovat niitä vainottuja, muut luterilaiset? Ne jotka eivät ole 'oikeita kristittyjä'.
Miten vedät rajan, Suomessa on kuitenkin enemmistä luterilaisia.
kuka -
ev lut on oikea usko- ja ev lut tekee käännytystyötä kehitysmaissa eli ev lut on maailman laajenevin uskonto
Onko se elämänkirja yhä paperinen vai joko diginä?
Islam kasvaa enemmän. Ehkä siksi koska islam on totta
Oletpas sinä aika epeli, kun tiedät kuka on Elämänkirjassa ja kuka ei!
Nigeriassa on 230 miljoonaa asukasta, dille. 🤣
Persut on satanisteja kuten Hitlerkin oli
Paritteluelinuskovaiset eivät kestä, että heidän uskoaan arvostellaan tai asetetaan kyseenalaiseksi millään tavalla.
Eipä ole silakat näistä huolissaan. Kouriintuntuvaa on heidän valikoiva empatia eri ryhmiä kohtaan.
Juutalaiset ovat teurastaneet 260 miljoonaa kristittyä, Venäjällä vallankumouksen tehneet bolsevikkikommarijuudet murhasivat vähintään 60 miljoonaa kristittyä venäläistä ja hienon kristityn tsaarin perheineen.
tuohon uutiseen ei ole mitään nettisivua olemassa.
Huokaus. Ei ne edes tule toimeen keskenään, vaan vainoavat toisiaan. Niinkuin islamilaisetkin. Ja juutalaiset. Ja muissakin uskonnoissa on lahkoja ja kuppikuntia.
USAssa ihan aseellisesti toisen kirkkokunnan ja 'vääräuskoisten' kristittyjen tappamista suunnitelleita!
On se vakava tauti, se hurmos, kun se tulee päähän, jörki valuu ulos!
satanistithan toimii soluttautuen seurakuntiin ja tuhoaa
Sinä varmaan tunnistat satanistin? Miten?
ja te satanistitko sitten tulette toimeen keskenään?...
halla aho on kommunistinen vainoaja?
kyllä kristittyjä vainotaan myös persu-Suomessa,
esim pedersören pariskunta joutui pakenemaan suomesta... Lempäälästä stubbilaisen lastensuojelu-satanismin? tekemää pedofiili-toimintaa paljastanut nainen joutui pakenemaan maasta, jne... ?
Vainoajat toteuttavat tietämättään Raamatun sanaa.
- Ja kaikki, jotka tahtovat elää jumalisesti Kristuksessa Jeesuksessa, joutuvat vainottaviksi. 2. Tim. 3:12
vuonna 0 jKr
Sittenhän kaikki on hyvin, vai haluatko estää Raamatun Sanaa toteutumasta?
Lopun ajat!
vainohan alkoi jo tällä palstallakin
anonyymien vaino se on kauheaa
Maailman pahimmat VALITTAJAT.
Oletteko ohittaneet jo juutalaiset tässä sarjassa? Se on hieno saavutus, taputukset sille. Kukaan tuskin pystyy rikkomaan enää teidän ruikutusennätystä.
Väittääkö joku ettei rauhan uskonto ole muka rauhan uskonto?
Kaula katki sellaiselta, joka sellaista väittää!