Tadaa... se on nyt julkaistu... ja uusi nimi on.. tadaa-tadaa
***AlaVipeli *** 💥🍾
***AlaVipeli *** 💥🍾
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Onko se AlaVipelin kaupunki?
Oletko ratkaissut kummasta kunnasta kaupungin johtaja, olisko Vipelin kuningas jätkä hentomieli vai säilyykö entinen johtaja?
Kuntaliitosten ajankohtaistilanne
Vuoden 2020 alussa toteutui yksi kuntaliitos, kun Nurmes ja Valtimo yhdistyivät. Vuonna 2020 käynnissä on tietojemme mukaan yksi selvitys, Kankaanpää-Honkajoki. Vuonna 2019 oli käynnissä kolme kuntajakoselvitystä, joista Vaasa-Mustasaari ja Närpiö-Kaskinen kariutui sekä Nurmes-Valtimo johti liitokseen. Nurmeksen ja Valtimon liitos astui voimaan 1.1.2020. Viime vuosina on nähty enää vain muutamia kuntaliitosselvityksiä.
Selvityksiä tulee kyllä rajumuutos selvityksen alaisia tulee riittämään, suosituksia tulee
aluksi sitten pakolla, täältäkin järviseudulta tulee kuntia mukaan rientoihin. Vielä kaivetaan naftaliinistä se vuoden 2012 esitys jossa suositeltiin liitosta Alajärvi, Vimpeli, Soini, ehkä vielä yksi mahtuu lisää.
alajärvi kiittää.
Kuntaliitokset eivät tuoneet talouteen pelastusta. Suuruuden ekonomia ei ole toiminut. Esim. Seinäjoella on kymmenien miljoonien vaje taloudessa, vaikka kaupungissa on hyvä ikärakenne. Eikä Kauhavallaksan mene hyvin. Kulurakenne on tällä hetkellä niin vääristynyt tuloihin nähden että korjausliikkeitä on pian pakko löytää.
Kuntaliitosten suurin jarrumies on Keskustapuolue.
Konkurssikypsiä autioituvia kepukuntia ei saisi yhdistää, vaan kuntatalouden
ylläpitoon tarvittavat rahat pitäsis kiltisi etelässä maksaa.
Pitäisi myöskin osata elää liitoksen tuomin edellytyksin, eikä pitää yllä valtavaa hyväveliverkostoa.
Ylimääräiselle väelle kiltisti monoa.
Sitähän ylimääräistä väkeä löytyy vipelin kunnasta monoa perseelle vaan on talonmiestä kenttähoitajaa kunnan laskuun, ei ole ihme jos kunnankassa ammottaa tyhjyyttä
Vimpelin kunnassa on puolet ihan joutavaa väkeä työssä, heti puolet pois loikeroimasta
varsinkin olevinaan johtotasoa, turhanpäisiä kaikki luulee olevansa jotain johtajia vaikka ei yhtään alaista. Joten väen karsiminen Vimpelin palkka listoilta ensimmäiseksi aloitettava vähentäminen.
Komia on nimi! Voe mahoton.
JOO NYT LÄHTI HOMMAT LAUKALLE
Eikö vimpeli ja lehtimäki vois liittyä yhteen? Alajärvi pysyy alajärvenä ja rajat ennalleen.
Olipa uusi avaus totta mielenkiintoinen?, kuulostellaan mitä kirjoituksia tulee ei huono
Kukas sitte maksaa Ankkurien miljoonavelat?Vetoko?
Hiukkaskiihdytin muodostaa mustan aukon vipeliin.
Kun Lehtimäki liitettiin Alajärveen ehdotus uudeksi nimeksi oli Alamäki. Se olisi ollutkin hyvin kuvaava nimi monien lehtimäkeläisten mielestä. "Kaik mänt eikä piisannukkaa" sanoisi karjalanmuori. Moneen olemme sopeutuneet Alajärven Lehtimäellä, mutta Yläasteen lakkauttaminen oli päätös jota emme ymmärrä vieläkään, säästöjä siitä tuskin on tullut. Oppilaat menivät Soiniin, nykynuoret ovat fiksua porukkaa, ottavat asioista selvää. He tekivät minkä lupasivat jos heiltä viedään Yläaste. Vimpelille toivotan taistelutahtoa, älkää alkako käydä "sisällissotaa" niinkuin lehtimäellä kävi. Ehkä kaikkia tilastoja ei aina kannattaisi lukea eikä konsultteja kuunnella. Maasta se pienikin ponnistaa ja kyllä sitä pientäkin onnistaa. Tsemppiä ! Nimimerkki: Laskiaissunnuntain alamäkilaskija.
Mielestäni täällä Lehtimäellä aivan hyvin menee nykyään, jos verrataan aikaa ennen kuntaliitosta. Olihan lehtimäki silloin Suomen velkaisinkunta asukaslukuun suhteuttettuna
Ja alijäämää oli kertynyt joka vuosi 2000 luvulla . nyt on asijat paljon paremmin. Velkamäärä on huomattavasti alle maakunnan keskimäärin. Rakennettu uusi jätvesipuhdistamo kevyenliikenteen väylä, satoja tuhansia maksava kouluremontti ja sitten löytyi
lehtimäen mtkailu yllätys milj velka.,, nämä suurimmat. lehtimäenukko sivukylältä.
juurikin näin mutta ei haluta muistaa.
Alajärvi/Vimpeli liitos, uusi kunta saa nimen Vimpeli.
Sitten heräsin ja se olivain pahaa painajaista. Uusi nimi on Alajärven Vipelin kylä.
Ei kyllä se on Vimpelin kunta, jossa on muunmuassa Koivumäen kylä.