Alkoholistit menivät suolle kuolemaan

9<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Tuossa joukossa oli paljon sotaveteraaneja, ei niitä siihen aikaan arvostettu.

Äänestä

Ainut aika ja paikka jolloin Wahlroosin ja Sipilän kaltaiset läpimädät rosvot ovat sotaveteraaneja arvostaneet, on se kun nämä kaatuivat rintamalla eliitin rikkauksia puolustamassa.

Äänestä

Sodasta tuli myös paljon meta amfetamiini narkkareita takasin kotia eikä niitäkään osattu hoittaa mitenkään tämä päihde puolen hoito ja sen kehitys on aloitettu suomessa vasta 2000-luvun alussa.

Äänestä

Vasemmisto vihasi sotaveteraaneja, koska olivat sotineet väärällä puolella.

Äänestä

Mieleenjäävä lapsuusmuosto oli, kun tulin bussilla Tapiolasta Helsingin keskustaan. Reitti kulki Länsiväylää ns Lepakkoluolan ohi. Sen ympärillä huojui varmaan parisataa rappioalkoholistia jätepuusta kyhättyjen nuotioiden ympärillä (oli myöhäissyksy). Joltain puuttui jalka ja joltain käsi. Kaikki olivat käytännössä sotaveteraaneja. Pullo kiersi, joku oksensi, sammuneita makasi maassa jne.

Myöhemmin sain lukea, että Lepakossa oli yläkerrassa ns. "kuiva puoli" ja alakerrassa "märkä puoli". Kuivalle puolelle päästettiin tunnetut ja luotettavat asiakkaat jotka olivat kyllin hyvässä kunnossa, jotta voitiin uskoa, että he pysyvät "kuivana" eli eivät laskeneet yöllä alleen. Märällä puolella tähän ei voinut luottaa. Patjana toimi kummallakin osastolla betonille levitetty pahvi. Märällä puolella hallin nurkassa oli tynnyri, johon asukkaat saattoivat käydä oksentamassa pahoinvoinnin yllättäessä - jos ehtivät. Tynnyrin reunalla riippui rautalangasta taivuteltuja pitkävartisia koukkuja. Niillä kaivettiin tekohampaat takaisin tynnyristä, jos niitä ei ollut huomannut ottaa pois suusta ennen oksentamisesta.

Sellaista oli sotaveteraanien hoito vuosimallia 1970.
Nyt sotaveteraanit kutsutaan linnan juhliin.

Äänestä
  • Suurin osa sai myös rankkoja mielenterveysongemia mitä ei sillon tunnistettu olit vain paskhosu vässykkä jos sait traumoja sodasta siksi moni ei niistä kehdannut puhua edes tällästä se tosiaan oli eka ne soti vapauden ja sit ne hyljeksittiin ö luokan kansalaisiksi kun sodassa käymättömät eivät tieneet ei muuten sotaan lähteneetkään että mitä se tekee miellelle no se tekee hulluksi ei ole soita ihmisen arvoista elämää.

    Äänestä

Elli Korpela kertoo, ettei hän osaa sanoa, missä sijaitse metsäpolku, jota pitkin hän Tapiolasta paikalle käveli.
Minä osaa: Pohjois-Tapiolan koulun vierestä lähti ylämäkeen polku, joka johti kyseiselle suolle. Mäen päällä vasemmalla oli lampi, jonka rannalla oli Kalevi Keihäsen talo ja sauna. Nyt lampi on täytetty, eikä taloa ja saunaa ole. Paikalla on rivitaloja.
Myöhemmin polusta tehtiin valaistu ulkoilureitti, jotka jatkui aina Leppävaaraan saakka. Harrastin silloin maratonjuoksua ja juoksin polkua satoja kertoja.

Äänestä

Elli Korpela kertoo, ettei hän osaa sanoa, missä sijaitse metsäpolku, jota pitkin hän Tapiolasta paikalle käveli.
Minä osaa: Pohjois-Tapiolan koulun vierestä lähti ylämäkeen polku, joka johti kyseiselle suolle. Mäen päällä vasemmalla oli lampi, jonka rannalla oli Kalevi Keihäsen talo ja sauna. Nyt lampi on täytetty, eikä taloa ja saunaa ole. Paikalla on rivitaloja.
Myöhemmin polusta tehtiin valaistu ulkoilureitti, jotka jatkui aina Leppävaaraan saakka. Harrastin silloin maratonjuoksua ja juoksin polkua satoja kertoja.

Äänestä

Nämä stallarithan huuteli tosiaankin veteraaneille "mitäs lähditte" ja muuta jaskaa mukana mm.turaparta,tawja b.wahlroos etc.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

sotien jälkeen. https://www.hs.fi/kaupunki/espoo/art-2000006388261.html?utm_campaign=tf-HS&utm_term=1&utm_source=tf-other&share=38a558c8627294025322629d9e577320

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu