Jo 1960- 70 lukujen vaalikeskusteluissa Vennamo sanoi selvästi: "Ei Neuvostoliitto meitä uhkaa, Sellaiset puheet loukkaavat Neuvostoliittoa". Tuolloinhan Maalaisliitto, Sos.dem ja jopa Kokoomuskin antoivat kansan ymmärtää, että ellei heidän poliitikkojaan äänestetä tulee sota.
Vennamo puhui tässä täyttä totta, neukku ei uhannut. Puheet neukun uhasta olivat pelkkää kieroutuneiden suomalaispoliitikkojen keksintöä ja mökellystä.
Vennamo puhui tässä täyttä totta, neukku ei uhannut. Puheet neukun uhasta olivat pelkkää kieroutuneiden suomalaispoliitikkojen keksintöä ja mökellystä.
Vastaukset 9
Vanhimmat
"Vennamo puhui tässä täyttä totta, neukku ei uhannut. Puheet neukun uhasta olivat pelkkää kieroutuneiden suomalaispoliitikkojen keksintöä ja mökellystä."
Noinhan asia oli.Muutamia keksintöjä:
1. NL:n vakoilu ja asiamiestoiminta Suomessa ennen sotia, mm. yritykset soluttaa armeija,ovat pötypuhetta.Esimerkiksi vakooja Pentikäinen oli puhdas isänmaanystävä.
2. NL tarjosi punapakolaisille turvapaikat kauniissa mäntymetsissä mm.Krasnyi Borissa. Monet viettivät siellä elämänsä loppuun asti.
3. NL yritti 1939 kaikkensa saadakseen koko Suomen kansan jäseneksi neuvostokansojen onnelliseen perheeseen ja uhrasi satojatuhansia sotilaita sen hyväksi.
4. Välirauhan aikana NL tuki SNRYS:n arvokasta työtä Suomen muuttamiseksi osaksi sosialistista NL:a. Suomen verinen hallitus lakkautti seuran, vaikka se oli vain erehtynyt juhannuksen päivämäärästä ja sytyttänyt kokot liian aikaisin.
5. Vielä 1944 NL oli raskaan sodan jälkeen valmis tuomaan Suomeen rauhan ja demokratian, mutta harhaanjohdetut suomalaiset torjuivat yrityksen.
6. Ei ihme, että Hertta Kuusisen ja Ville Pessin 1948 tekemään pyyntöön saada sosialismiin siirtymiseen veljellistä apua, Stalin vastasi kyllästyneenä, ettei Puna-Armeija ollut käytettävissä.
Tämäkin lista osoittaa, ettei mitään neuvostouhkaa ole koskaan ollut.
Neuvostoliitto ei tuonnut demokratiaa, koska Suomi oli ennen Paasikiven-Kekkosenslovakiaa demokraattinen. Mustalaisethan eivät saaneet esimerkiksi äänestää Ruotsissa, koska heillä oli porttikielto sinne. Suomessa kirjoilla olevalla romanilla oli äänioikeus. Sotien jälkeen mässäilyllä oli kuitenkin muutama vuosi joku raja, valtio kieltäytyi esimerkiksi maksamasta valvontakomission kapakkalaskua.
Hyvä yritys valehdella mutta Vennamo ei noina vuosina ollut vielä mukana politiikassa. Kas kun et hae esimerkkejäsi jo kivikaudelta.
-----NL:n vakoilu ja asiamiestoiminta Suomessa ennen sotia, mm. yritykset soluttaa armeija,ovat pötypuhetta-----
Kaikki suurvallat tuolloin ja koko ajan sen jälkeenkin ovat meitä vakoilleet ja Suomi niitä. Mutta vakoilu ja sodalla uhkaaminen ovat eri asioita, pitäisi sinunkin se tajuta.
Mitähän poika taas oikein mökeltää, Vennamo oli ikänsä ensin Maalaisliitossa ja sitten 1950-luvun lopulla perusti Suomen Pientalonpoikien puolueen.
Kyllä Vennamo oli mukana 60- ja 70-lukujen poliittisissa väittelyissä jopa hyvin näkyvästi!
Pitihän ne jollakin omiensa tienestit turvata. SKP turvasi paskanpuhumisella kenkälaatikkotuet neukuista. Kovimmat jätkät vetivät sekä neukuilta että CIA:n pojilta tienestejä.
Ei se uhannutkaan vaan pikemminkin antoi toivoa Suomen työväenluokalle. Ja piti ahneet porvarit edes jonkunnäköisessä kurissa.
Neuvostoliitto oli niin kerrassaan Onnen Maa, että Suomen Kommunistisen Puolueen johto päätyi salaamaan tuon totuuden, ja tämä vain sen vuoksi, ettei koko Suomen proletariaatti pakkaisi kimpsunsa ja muuttaisi, kirjaimellisesti, taivaaseen.
https://www.ts.fi/uutiset/kotimaa/1074072158/Skp salasi Stalinin uhrien kohtalon