Poliitikkojen vaikutusyritykset poliisiin

On kyllä suomalaisten onni, että poliitikot eivät pysty vaikuttamaan oleellisesti poliisin, eikä oikeuslaitoksemme toimintaa. Populistinen yritys menee omaa tietään tässä yhteiskunnassa.
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000006389312.html
9<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Monesta poliitikosta kehkeytyy halukas diktatuurin edistäjä.

Äänestä

Minun mielestä taas oikeuslaitos on politisoitunut jo vuosia sitten.

Äänestä
  • Ja mielipiteet ovat kuin ruoansulatuselimitön päätepiste, se peräpäässä oleva siis. Jokaisella kun on sellainen, mutta vain jotkut esittelevät sitä muille joka käänteessä ilman mitään järkevää syytä. Mitä mieipiteisiin nyt sitten näin asiallisemmin sanottuna tulee, niin niillähän ei tosiaan tee yhtään mitään, ellei pysty perustelemaan niitä jotenkin. Pelkkä mielipide sellaisenaan, mielipiteen itsensä vuoksi on pelkkää mölinää. Ja minun perusteluni edelliselle kuuluu näin, että perustelut ovat se, mikä opettaa, informoi, kasvattaa tarkastelemaan ja analysoimaan asioita siinä missä maailmaan mahtuu miljardeja ja miljardeja mielipiteitä, jotka eivät itsessään välitä muuta tietoa kuin, että no henkilö nyt kuulemma on jotain mieltä.

    Äänestä

  • Eivätkö anna sinun puhua haluamiasi vihapuheita?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Eivätkö anna sinun puhua haluamiasi vihapuheita?

    Siitä en tiedä eivät ole kutsuneet oikeuteen eikä vihapuhetta ole määritelty kovinkaan tarkasti. Varamsti joitkain vihastuttaa kirjotukseni mutta se miksi pidän oikeuslaitosta politisoituneen on jo ajalata ennen vihapuhekäsitettä ja muutekin esim. raiskaus tuomioissa heillä on todella lepsu ja huono linja mitä ajavat toinen on väkivalta rikkolisten tuomoit yms.

    Äänestä

Olen ympäristöstä huolissani olevana ihmisenä ollut aiemmin vihreiden äänestäjä. Liberaali ja suvaitsevainenkin olen, mutta se ovatko muut sitä, ei ole minulle kovin tärkeää, enkä ole koskaan pitänyt erityisessä arvossa sitä, että vihreät eivät tunnu paljoa muusta toitottavan. Kenenkään asenteet eivät muutu lässyttämällä, eikä minua oikeastaan edes kiinnosta mitä muiden asenteet ovat.

En pidä siitäkään, että vihreille ympäristö = ilmasto. Maapallolla olisi vaikka minkälaisia ympäristöongelmia, mutta kaikki muu hukkuu ilmastokeskustelun alle. Enkä vähättele ilmastonmuutosta eräänä ongelmana ollenkaan, mutta pointtini kuuluukin, että se on vain eräs niistä. Suomi sitä paitsi pystyisi kansallisesti tekemään enemmän vaikka mitä kaikenlaisille muille ympäristöongelmille kuin ilmastonmuutokselle.

En ole viitsinyt vihreitäkään äänestää viime aikoina. Jotenkin se puolue on vain minulle menettänyt tarkoituksensa ja merkityksensä. Mutta mitä tulee nyt sitten tuohon persujen populistiseen öyhötykseen, loputtomaan ilkeyteen ja piittaamattomuuteen yleistä asiallisuutta kohtaan, kaiken sen lisäksi, että he ovat piittaamattomia ympäristöstäkin kaiken kukkuraksi, niin se pännii siinä määrin, että jotain asialle on tehtävä.

Halla-aho on mainostanut identiteettipoliittista kahtiajakautumista, jossa muut puolueet paitsi vihreät ja persut, eivät tarjoa oikein mitään. Vaikka minulla olisi itse asiassa persujenkin politiikan kanssa tiettyä samanmielisyyttä eräissä asioissa, niin kokonaisuutena voiton veisivät silti ne myös jonkin verran turhauttavat ja ärsyttävät vihreät. Nyt on niin, että lienee palattava heidän äänestäjäkseen ihan vain siksi, että tuo persujen röyhkeys ja veemäisyys on jotain, jolle pitää vähintään laittaa jotain vastapainoa.

Tämmöisinä populistiöyhötyksen uutena kulta-aikana persut varmasti nousevat kärkipuolueeksi ja ovat sitä jonkin aikaa. Minä hyväksyn sen demokraattisena tosiasiana, eikä asia ole minulle erityisen tärkeä muutenkaan. Suomi ei maailman ongelmia ratkaise. Mutta silkasta nyrpeydestä tuota persujen törkeyttä vastaan taidan kuitenkin äänestää vihreitä jatkossa ihan vai v*ttuilaksni.

Elikkä persuille kiitos suunnan näyttämisestä. Se suunta on poispäin tuollaisesta trumpilaisesta politiikastanne sikäli kuin minä siihen voin äänelläni vaikuttaa. Ja minä kun olin jo epäpolitisoitumassa kokonaan. Enkä minä tässä mitenkään isottele. Ei minun ääneni vaikuta yhtään enempää kuin kenenkään muunkaan yksi ääni. Kyse on ihan vain periaatteesta ja siitä, että eipähän kaikki julkisuus persuillekaan aina kotiinpäin ole.

Äänestä

Ei rikosilmoitusta voi vetää pois, mutta koska kyse on asianomistajarikoksesta, niin silloin asianomistaja voi ilmoittaa, ettei hän vaadi tekijälle rangaistusta, jolloin asia jää siihen, poliisi ei voi tutkia.
Toisaalta luulisi Taposen punikkipoliisinakin tietävän sen, ettei Suomessa kenenkään kunnian tiedetä käräjillä parantuneen. Kansan sympatiat eivät nyt näytä olevan Taposen puolella.

Äänestä

Ei rikosilmoitusta voi vetää pois, mutta koska kyse on asianomistajarikoksesta, niin silloin asianomistaja voi ilmoittaa, ettei hän vaadi tekijälle rangaistusta, jolloin asia jää siihen, poliisi ei voi tutkia.
Toisaalta luulisi Taposen punikkipoliisinakin tietävän sen, ettei Suomessa kenenkään kunnian tiedetä käräjillä parantuneen. Kansan sympatiat eivät nyt näytä olevan Taposen puolella.

Äänestä

"Jussi Halla-aho kommentoi Ano Turtiaisen "munaton nillittäjä" -ilmaisua: "Tarkoittaa kai suunnilleen samaa kuin herkkähipiäinen turhasta valittaja".

https://lansi-savo.fi/uutiset/lahella/410e9d0b-b3a3-4661-9483-2df60f44d754

Iltalehden mukaan Halla-aho ei pitänyt Turtiaisen käyttämää ilmaisua asiallisena.

– Mutta kukapa meistä ei olisi kohdannut elämässään pahempaakin. Esimerkiksi kunnon ihmisten nimittely rasisteiksi, fasisteiksi ja natseiksi on mielestäni kertaluokkaa pahempaa solvaamista, Halla-aho kommentoi.

Halla-aho myös ehdottaa, että Taponen vetäisi rikosilmoituksensa pois.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

On kyllä suomalaisten onni, että poliitikot eivät pysty vaikuttamaan oleellisesti poliisin, eikä oikeuslaitoksemme toimintaa. Populistinen yritys menee omaa tietään tässä yhteiskunnassa.
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000006389312.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu