Autossani on Waeco Coolmatic 12V jääkaappi.
Kuinka jääkaappi toimii kun leiriydytään? Kuluttaako leiriytyessä auton akkua vaikka on autoon kytketty tolppasähkö?
Kysymys asuntoauto jääkaapista?
6
545
Vastaukset 6
- Anonyymi
Tuollaisiin teknisiin kysymyksiin on täällä aivan turha odottaa vastausta, ylläpidon edustaja poistaa vastaukset vaikka ne olisivat miten asiallisia.
Minkä vuosimallin auto kyseessä?
Kun auto on kytketty 230V verkkovirtaan. Jääkaappi saa 230V/12V muuntajan kautta 12V syötön jääkaapille. 230 V käyttö erillisen verkkolaitteen avulla (lisävaruste)
Ajon aikana jääkaappi saa 12V syöttövirran auton akulta.
Yt. Amiraal1- Anonyymi
2006 vuosimalli ja varustaa CasaCar. Jospa se on niin että tolppasähkö antaa kaapille virran, muutoin aika onneton systeemi.
Jos noin on niin puskaparkissa kyllä pitäisi olla oma alkunsa jääkaapille ettei auton akku tyhjene. 115 Ah akku olis joutilaana, mahtuis WC:n lavuaarin alle kun WC kuskin penkin takana. Pitäis vaan joku pätevä kytkentä keksiä eli kytkimestä kääntäisi auton akulle ajaessa mutta kuitenkaan ei auto lataisi lisäakkua koska kestääkö auton laturi että lataa kahta akkua? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
2006 vuosimalli ja varustaa CasaCar. Jospa se on niin että tolppasähkö antaa kaapille virran, muutoin aika onneton systeemi.
Jos noin on niin puskaparkissa kyllä pitäisi olla oma alkunsa jääkaapille ettei auton akku tyhjene. 115 Ah akku olis joutilaana, mahtuis WC:n lavuaarin alle kun WC kuskin penkin takana. Pitäis vaan joku pätevä kytkentä keksiä eli kytkimestä kääntäisi auton akulle ajaessa mutta kuitenkaan ei auto lataisi lisäakkua koska kestääkö auton laturi että lataa kahta akkua?Sorry virheet kun ennakoiva teksti syöttö muuttelee noita sanoja.
- Anonyymi
Tolppasähkössä (230V) ollessaan yleisesti auton/vaunun akkua ladataan laturilla ja jääkaappisi saa 12V virtaa akulta, kuten yleisesti sisävalot, käyttövesipumppu ja WC:n huuhtelu, eikö ole ns. ohjekirjaa mistä voi toiminnat selvittää?
- Anonyymi
kompressorijääkaapit kuluttaa vähän sähköä ja pyörivät vain tarvittaessa. Auton omalla akullakin toimii pitkään. ( ne peltier kylmälaukut jotka ei viilene vievät monta kertaa enemmän sähköä )
Minulla on 6 vuotta vanha auton akku, henkilöautossa. 70ah ja waecon matkajääkaappi / pakastin päällä aamusta sen 6-7h usein. Auto parkissa, joskus ollut aamusta seuraavaan aamuun, startista käytiin
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1031241
Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku93862Poliisi pamputti Variskankaalla
Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella31784- 66693
Karita Tykkä mennyt kihloihin.
Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.93616- 32605
S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan
S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist16574- 18558
Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa
Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta43523- 10466