...ASKELEET KOHTI RINTAMAA ensimmäisenä, jos sota syttyy. Tottakai Nato-vastustajat menevät itse todistamaan sen "itsenäisen ja uskottavan puolustuksen" tehokkuuden, kun sitä niin toitottavat.
REIPPAHASTI KÄYPI NATO-VASTUSTAJIEN...
Anonyymi
35<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 35
Vanhimmat
Te natottajat kyllä yritätte kovasti tuota unelmaanne toteuttaa.
Valmistaudu sinä vaan sinne rintamalle lähtöön!
Rintamalla on turvallista, kun ohjukset lentää ylitse
Sota syttyy varmiten tai ainakin Suomen miehitys kun Naton maaraja kasvaa kaksinkertaiseksi 1 300 kilometrillä, jos kokoomusnatottajat pakkovievät meidät Natoon, jonka kannatus suomalaisten keskuudessa on entisestään laskenut. Venäläiset ei takuulla halua lähelle strategisesti tärkeintä aluettaan Pietarin ja Moskovan tuntumaan 1 300 km Natorajaa ja suurta Natomaata. Järki ohoi!
Todisteet?
Jos et pösilö ole jo huomanut, niin Natohan ON JO Pietarin tuntumassa (Viro), eikä mitään Venäjän hyökkäystä ole kuulunut.
Ei Venäjä koskaan hyökkää vahvempiensa kimppuun ja Nato on moninkertaisesti vahvempi kuin köyhtyvä, kuihtuva ja vanheneva Venäjä.
Viro on pieni maakaistale jonka Venäjä hoitaa nopeasti tarvittaessa kriisissä, Suomi sen sijaan on suuri 338 454,61 km² valtio, jolla 1 300 km yhteistä rajaa. Suomi Natomaana on kriittinen uhka, jota Venäjä ei takuulla halua rajalleen, ja mahdollisesti Nato-ohjuksilla varustettuna. On vakava riski että kokoomuksen Natohaukkojen jäsenhakemus johtaisi ennakkotoimiin. On selvää ettei USA uhraudu piskuisen Suomen takia, jolla vain kiristetään Venäjän saartorengasta. Jenkit ei aja Suomen etua vaan geopoliittista etuasemaa.
Esitä nyt ne todisteet Venäjän hyökkäyksestä Nato-Suomeen. Ainoa mitä tiedämme on se, että Venäjä ei ole koskaan hyökännyt Nato-maahan. Natoon kuulumattomiin maihin se sen sijaan on hyökännyt tämän tästä.
Niin kauan kuin suollat vain tuota mutu-paskaa, en jatka tätä joutavaa keskustelua.
Viro pääsi Natoon Venäjän heikkouden aikana, nyt Putinin kaudella tätä ei takuulla olisi sallittu. Viro on pieni kaistale, jonka annetaan nyt olla, mutta Itämeren alueen kriisissä se pyyhkäistäisiin heti ensimmäisenä. Suomen hakeutuminen Natoon voisi suurella todennäköisyydellä johtaa vastaaviin ennakkotoimiin, koska se suurena strategisesti tärkeänä naapurimaana 1 300 km:n yhteisellä rajalla olisi vaarallinen viholliseksi katsotun sotilasliitto Naton jäsenenä. Parempi keskittyä omaan puolustukseen tai Pohjoismaiseen puolustusyhteistyöhön. Edes Ruotsin Natojäsenyys ei olisi läheskään samanlainen uhka Venäjälle kuin Suomen jäsenyys. Vähän kuin Kuuban kriisi tai että Meksiko liittyisi Venäjän kanssa sotilasliittoon, luulisitteko USA:n hyväksyvän sen.
"Parempi keskittyä omaan puolustukseen tai Pohjoismaiseen puolustusyhteistyöhön. "
No jos kerran Pohjoismainen puolustusyhteistyö on tehokas, niin yhtä lailla Venäjä kokisi senkin uhakseen ja sinun logiikkasi mukaan hyökkää välittömästi Suomeen yhteistyön syvetessä.
Lisäksi Viro ei ole ainoa Naton jäsenmaa Venäjän rajalla. On myös Latvia, Liettua, Puola ja Norja. Vaan mitään Venäjän hyökkäystä ei kuulu ei näy - tietenkään. Venäjä ei koskaan uskalla hyökätä itseään vahvemman liittoutuman kimppuun.
Yksinäisiä ja heikkoja Naton ulkopuolisia maita se kyllä uskaltaa ahdistella.
Venäjän ja Naton välinen sota johtaisi väistämättä Venäjän ja USA:n täysimittaiseen ydinsotaan ennen pitkää, kasvojen menettämisen pelon takia, sodassa jossa ei olisi voittajaa ja joka tuhoaisi ihmiskunnan,. Siis ellei USA/Nato uhraisi Naton ja Venäjän rajamaita, jonka takia kriisi alkoi, esim. Suomi ja Viro.
Veikkaanpa että tosipaikan tullen USA:n miljardöörioligarkit eivät halua tuhota maailmaansa ja superetujaan sekä sukupolvia keräämiään omaisuuksia piskuisen Suomen tai Viron takia, vaan pakon edessä luopuvat näistä alueista. Sikariporras ei halua viettää lyhyttä loppuelämäänsä maanalaisissa ydinbunkkereissa, joissa palvelijat eivät pitkään kanna paskasankoja. Maanalaisten rottien loppu ei ole kaunis, maan päälle ei tulla vuosisatoihin. Kapitalisti-imperiumin edut eivät täyty näin. Putinin Venäjä taas on takuulla rajallaan tapahtuvan kriittisen uhan takia valmis uhraamaan koko ihmiskunnan edun häviämisen edessä. Se olisi menoa kaikille rottia suuremmille eläimille radioaktiivisen ydinsäteilyn levitessä viimeisille rannoille.
Sotahaukat nuo idiootit kuvittelevat voivansa voittaa USA:n ja Venäjän välisen ydinsodan=))
Kuvitteleeko joku vielä joskus nousevansa ydinbunkkerista maan pinnalle suurvaltojen ydinsodan jäljiltä. Idiootit!
Minun tekisi mieli NATOunivormua, kun niissä on kiiltävät napit
venäjän armeijan univormua sinä himoat
venäjän armeijan univormua sinä himoat
Menkää Naton rintamille viidakoihin ja aavikoille. Siellä om kivaa
Jo kohta 80 vuotta rauhaista elämää ilman sotahulluja ja meidän rahojamme
jotka kuuluu kansalle eikä sotateollisuuteen.
Koppalikista ja rähinäremmistä haaveilevia aina sikiää
Nato-vastustajat lompsivat ryhdikkäästi selkä suorana tahdissa marssien SOTAAN kantamaan vastuunsa sanoistaan, eli Nato-jäsenyyden vastustamisesta.
Nato-vastustajat ovat yleensä kaiken maailman vässyköitä ja peräkammariöyhöttäjiä, joista ei oikein kauheasti iloa sodassa ole. Totta kai heidät sinne sotaan pakotetaan, mutta ei heistä kauheasti iloa siellä ole.
Itsenäinen Suomi euroopan vahvimmalla tykistöllä ja Pohjoismaisella puolustusyhteistyöllä. Gripenejä puolet enemmän sillä hinnalla jolla Naton jenkkikoneita hankittaisiin, ja Gripenien valmistus Suomeen, jolloin lisähankinnat ja huollot sujuu myös nopeasti ja edullisesti. Eikä koneet muutu toimintakyvyttömiksi napinpainalluksella, jos Suomi päättää toimia oman edun mukaan. Eikä SuperHornetin ohjukset lennä "vahingossa" Venäjän hävittäjiin rapakon takaa ohjattuna.
Mihinkäs sotaan sitä taas ollaan menossa?
Sotahullujen päiväunia. Sodat pysyvät kaukana, kun emme päästä alueellemme vieraassa komennossa olevia aseita. Emme ota Naton ohjuksia Suomeen
Sotahullut ovat yhteikunnan syöpä
Jep, juuri siksi kannatankin Natoa, se kun tunnetusti suojaa jäsenmaitaan sodalta erittäin tehokkaasti.
Suojasi Varsovan liittokin sodalta. Emme liittyneet
Varsovan liitossa oli vain se huono puoli, että se ei suojannut jäsemaita sen oman "liittolaisen" Venäjän hyökkäyksiltä, kuten Unkarin ja Tshekkoslovakian tapaukset osoittivat.
Onneksi emme liittyneet.
Ydinaseeton Pohjola sekä YYA-sopimus olivat Suomen tukipilareita sen taistellessa Naton ja Ameriikan imperialismin taantumusvoimia ja kauheuksia vastaan.
Suomesta ei kuitenkaan liittynyt kuin osa neuvostokansojen perheeseen. Sen sijaan Viro, Latvia ja Liettua kansan suurella enemmistöllä anoivatbpääsyä tähän rauhanperheeseen ja heidät siihen sitten hyväksyttiinkin.
Suomessa Vasemmistoliitoksi sittemmin nimensä muuttanut puolue sekä osa SDP:tä halusivat myös samaan perheeseen, mutta sitten koko perhe hajosi isän kieltäessä ryyppäämisen työaikana.
Merkittäviä yhteistyön syventäjiä Suomessa olivat mm. ministerit Sundqwist ja Halonen sekä kansanedustajat Pessi ja Sinisalo.
Rauman aluesairaalan apul.talouspäällikkö Pirkko Työläjärvi, sd, rakasti lentelyä veronmaksajien rahoilla Atlantin yli Concordella, vaikka ideologisesti hänkin jyrkästi vastusti amerikkalaistyyppistä rikastumista sairaiden kustannuksella.
Nyt Venäjän federaation presidentti Putin on aloittanut histotriallisen tutkimuksen niistä, jotka vainosivat Stalinia.
Suomessa puolestaan sijoitetaan rahaa soten tutkiskeluun ( 190 milj. € ) rauhantutkimukseen ( max. muutama sata milj.€ ) sekä taiteilojoiden kakkatutkimukseen (0,25 milj. € ).
Niinpä sotilasliitossa helposti käy. Vahvin määrää
Korjaus: Niinpä EPÄDEMOKRAATTISISSA sotilasliitoissa helposti käy. Vahvin diktatuuri määrää.
NL hyökkäsi omiensa kimppuun Varsovan liiton aikana.
Myös Venäjän doktriinina on hyökkäys, toivottavasti Valko-Venäjä säilyisi itsenäisenä.
Putinin pitkäkyntiset näpit jo kyllä yrittävät kouria Valko-Venäjää epäsoveliaasti. Me too.
Älä unta näe. Demokraattista sotilaskoneistoa ei ole, eikä sotilasliittoakaan
Vain jälkeenjääneet natokahjot uskovat vielä rintamilla käytäviin sotiin
"Sotahullut ovat yhteikunnan syöpä"
Eli Putin on Venäjän yhteiskunnan syöpä? Aikamoinen steitmentti venäjätrollilta.
"Sotahullut ovat yhteiskunnan syöpä".
Samaa mieltä. Putinin hallinto on Venäjän syöpä.