Elikkä kokemuksia kaipaan mirenasta kuultavaksi. Hauska olisi myös kuulla myös kuparikierukasta, siis teiltä, joilla kokemusta on. Teoriasta tiedän jo miltei kaiken, mutta kokemukset ja mielipiteet puuttuvat.
Siis puolesta ja vastaan. Kaikki vastaukset tervetulleita!
Siis puolesta ja vastaan. Kaikki vastaukset tervetulleita!
Vastaukset 2
Vanhimmat
Minulla on Mirena jo toista kertaa (aikaisemmin se oli nimeltään Levonova) ja olen kyllä ollut ihan tyytyväinen.
Asennuksen jälkeen useimmat saavat kuulemma varautua n. puolen vuoden sopeutumisjaksoon, niin minäkin. Jonkin verran oli tiputtelua ja turvotusta, mutta se meni aika pian ohi, eikä muita ongelmia ole ilmennyt. Jos nyt sellaiseksi ei laske sitä, että kierto on tosi epäsäännöllinen, kolmesta viikosta neljään kuukauteen.. Vuoto on tosin hyvin vähäistä ja hirmuiset kuukautiskivut katosivat - mikä oli tarkoituskin :)
Kokemusta on myös kuparikierukasta, joka ei ainakaan minulle sopinut, ei vie kipuja ja vuoto on aika runsasta. Itse suosittelisin kyllä hormonikierukkaa.
Oli vuoden verra, tiputteli kokoajan, kuukautiset kesti 3 vk ja loppuvuodossa kipuja. 2vk taukoa ja taas alkoi kuukautiset. Otin pois ja heti tuntui paremmalta, oli siis vaivannut myös tuntumalla kohdussa, vaikka olikin oikein paikoillaan. Ei vain sovi minulle. Muita vaivoja ei ollut.