Vihreiden tulisi harkita tätä

Suomalaiset ovat maailman mittakaavassa huippuinnokkaita matkustelijoita.
Tämä kertoo liian korkeasta elintasosta.

Vihreät voisivat esittää että palkkoja ei Suomessa tule nostaa vaan laskea.
Jos palkanlaskuihin ei ryhdytä, niin verotusta tulisi korottaa ainakin 10 prosenttiyksikköä per palkansaaja.

Tämä olisi vihreää veropolitiikkaa parhaimmillaan.

Turha kulutus pois.

Mikään ei ole ympäristön kannalta turhempaa kulutusta kuin turismi.
Ns ekoturisti onkin suurin aivopieru mitä maailmasta juuri nyt löytyy.

10

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      ei kelpaa maireille ja omahyväisille vihreille vihreät arvot.

    • Anonyymi

      Turha turismi on pahimpia nykyajan vitsauksia, ilmasto lämpenee lennellessä, tappavat viirukset leviää, turistien aiheuttama vesipula kuivilla seuduilla, prostituutio ja kansainvälinen terrorismi vain pahimpia mainitakseni. Viisainta olisi ihmisten pysyä kotiseuduillaan kehittämässä niitä kuin matkata maailman ääriin. Jos jotain matkailua voi suositella niin se on Marsin matkailu, silloin turisti matkailee sen viimeisen kerran eikä enää ole aiheuttamassa alussa mainitsemiani vitsauksia. Rajat kiinni ja sassiin!

      • Tässä olisi Ohisalolle mietittävää.


    • Anonyymi

      Vihreät voisivat tosiaan tarjota lento- ja laivamatkustuskieltoa ja auton omistuskieltoa. Puolueen kansankomissaarilta nöyrästi pyytämällä Puolueen sopivaksi katsomalle alamaiselle kansankomissaari ojentaa litteran, joka oikeuttaa yhteen edestakaiseen matkaan lentokoneella, laivalla tai autolla.

      • Ei se kielto auta.

        Mutta hinnasta kun sovitaan, ymmärtää suomalainen eevalotta olla matkustamatta minnekkään kovin kauas, ihan vaan siksi että pitää pari selfietä ottaa altaan reunalla.


    • Anonyymi

      Vihreiden politiikka ei ole uskottavaa ennen kuin kaikki ministerit ajavat täyssähköautoilla.

      • Anonyymi

        Viherpunikit on kuoleva ryhmittymä eikä tulevaisuutta enää ole. Samoin käy SDP:lle ja ruotsalaiselle etuilupuolueelle.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Viherpunikit on kuoleva ryhmittymä eikä tulevaisuutta enää ole. Samoin käy SDP:lle ja ruotsalaiselle etuilupuolueelle.

        Ensivaaleissa ei mainistuille puolueille ole tulossa mitään hekumallista voittoa.

        Persut ja Kokoomus rohmuavat kaikki piparit.


    • Anonyymi

      Ilmastonlämpeneminen ei ole kyseessä viherpunikeilla, kun on kyse lentämisestä ja matkailusta. Eduskunnassa limaperseet haukkuvat kansalaisia rasisteiksi ja vihapuhujiksi, onko työtätekevällä kansalaisella enää mitään ihmisarvoa, muuta kuin silloin, kun pitää äänestää näitä limaperseitä.

      • Kahiluotokin oli Japanissa koko iloisen perheensä kanssa, kun oli vaalit.
        Mahtoivatko mennä sinne junalla läpi Venäjän ja Kiinan vai ihan selkeästi lentämällä?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan

      Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs
      Ikävä
      48
      1251
    2. Maskuliininen herrasmies

      Tekee aloitteen. 🌸
      Ikävä
      158
      1077
    3. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      61
      935
    4. Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.

      Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää
      Ikävä
      27
      746
    5. Ollaanko me tyhmiä mies?

      Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä
      Tunteet
      51
      731
    6. Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"

      Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli
      Maailman menoa
      178
      729
    7. Kiinni on siekkilän yliajaja

      Eilen illalla saatu kiinni Varsinais-Suomessa tämä henkilö.
      Mikkeli
      8
      722
    8. Näyttävin pariskunta

      Ketkä lie tällä kylällä kääntää päät?
      Suomussalmi
      11
      719
    9. Kannattaako kaikki Abrahamilaiset uskonnot jättää?

      Ja seurata jotain ihan muuta?
      Hindulaisuus
      346
      708
    10. Kamalateltta

      Kalateltta... Kuivia,kylmiä, suolattomia muikkuja kalliiseen hintaa. Viimeinen kerta kun käyn syömässä tuolla. Edellise
      Kuhmo
      11
      661
    Aihe