No nyt on Kiinassa sairastuneita 20438 kuolleita 425
Hong Kong 15 kuolleita 1
Macau 8
Taiwan 10
Rest of Asia 98 kuolleita 1
Europe 21
North America 15
Australia 12
Yhteensä 20624 kuolleita 427
Hong Kong 15 kuolleita 1
Macau 8
Taiwan 10
Rest of Asia 98 kuolleita 1
Europe 21
North America 15
Australia 12
Yhteensä 20624 kuolleita 427
Vastaukset 38
Vanhimmat
Parin prosentin kuolleisuus ei ole kovinkaan paha.
Todennäköisesti pitkää unta nukkuvien määrä on huikan verran suurempi, koska kaikkia kalmoja ei varmasti ole testattu.
Näinpä. Tuskin kaikkia on ehditty testata tai edes testaavat kun oireet on niin selvät. Mutta viralliset menehtyneet on varmistettuja tapauksia. Luultavasti oikeat luvut on moninkertaiset.
Noista+nyt+todetuista+tapauksista+14%+kriitisessä+tilassa.+Tähän+päälle+kuolleet.+Ja+nämä+virallisista+luvuista,+mikä+on+sitten+koko+totuus.+Ei+ole+leikkiä+touhu+nyt.
Aivan. Niillähän oli välillä testitkin loppuneet. Wuhanissa on ainakin 5 miljoonaa henkilöä tällä hetkellä, että eivät varmasti ehdi testaamaan jokaisen luo.
Niitä kuolee noin 60 vuorokaudessa. Määrä ei ole juurikaan kasvanut. Olettavasti saadaan pärin päivän päästä kuriin.
https://veksi.com/respUutiset.jsp?otsikko=corona
Immuniteetin heikkouteen vaikuttavat monet seikat, eikä suinkaan vähiten alituiset rokotteilla tapahtuneet immunisaatiot. Aiheellinen on pelko, että viimeinkin tämä otettaisiin vakavasti. Jos rokotteilla saatu taloudellinen hyöty automaattisesti johtaisi myös parempaan terveyteen, se olisi jo tapahtunut.
Useita sukupolvia on jo ehditty rokotella ja eläimiä vielä huomattavasti ihmisiä enemmän. Tämä kaikki on jättänyt jälkensä, jota tekemättömäksi ei nyt millään saa. Vaikka ihmiset ovat aiemminkin erehtyneet, tämä jo yli vuosisadan kestänyt lääkeseikkailu ei ole ollut siitä lievimmästä päästä. Seuraavat sukupolvet saavat melkoisen sopan mietittäväkseen ja tätä tuskin tullaan kadehtimaan.
Jauhat paskaa!
Elämänlaatu on parantunut rokotteiden ansiosta kaikkialla. Ensimmäistä kertaa tekisi mieli ilmoittaa asiaton kommentti poistoon, mutta olen sananvapauden kannattaja ja kusipäisillä idiooteillakin pitää olla oikeus osoittaa tyhmyytensä.
Japanissa on 3000 ihmisen risteilyalus laitettu karanteeniin virusepäilyn takia..
Onko sulla linkkiä tuohon uutiseen?
Sulla ei hakukoneet toimi?
Miksi täytyy olla linkki?
Tietenkin se on totta koska se on suomi 24 palstalla.
CNN sivuilta se löytyy. Nyt ei ole Dailymail päivittynyt.
Tavallinen infliuenssa tapaa Suomessakin vuosittain useita kymmeniä tai jopa satoja.
Influenssaan kuolee vuosittain Suomessa satoja, jälkitaudit hengenvaarallisia
https://www.ess.fi/teemat/terveys/art2409067
Virustauti tämäkin.
No kuolee, mutta nytkin se selitys, että virus tappaa vain vanhuksia, ei pidä paikkaansa
Hong Kongissa kuollut mies oli 39 vuotias ja Phillipineillä 44 vuotias.
Tämä ei taida ihan tavallinen flunssa olla lähtökohdiltaan. Influenssissa keuhkokuume on usein vain vakavajälkitauti kun tässä se on taudin yksi pääoire.
En väittänytkään moista. Totesin että myös "tavallinen" influenssa tappaa myös.
Virus tappaa jos se löytää ihmisestä jonkun heikkouden. Ikä ei ole se määräävä tekijä. Vanhukset ja vauvat ovat osiltaan heikkoja. Se selittää sen miksi näistä ryhmistä kuolee porukkaa.
Mutta eikös meillä olekaan toimivat rokotteet, joita väkipakolla hoitohenkilökuntaankin ruiskutellaan. Jokin mättää nyt. Pahasti.
Luontoäiti iskee syöpään nimeltä ihminen. Ihminen kuluttaa luonnonvarat loppuun ja lisääntyy liikaa ja vie kaikilta muilta eläimiltä elintilan ja saastuttaa lisäksi ympäristön käyttökelvottomaksi.
Afrikkan ja Arabi maista, ei mitään tietoja virus tilanteesta.
Nyt tuli CNN päivitys koko maailman tilanne sairastuneita 20627 kuolleita 427.
Kiinassa 20438 kuolleita 425
Australia 12
Cambodia 1
Canada 4
Finland 1
France 6
Germany 11
Hong Kong 15 kuolleita 1
India 3
Italy 2
Japan 20
Macao 10
Malaysia 8
Nepal 1
Philippines 2 kuolleita 1
Russia 2
Singapore 18
Souht Korea 16
Spain 1
Sri Lanka 1
Sweden 1
Taiwan 10
Thailand 19
United Arabi Emiirikun 5
Uniten Kingdom 2
United States 11
Vietnam 8
Yhteensä 20627 kuolleita 427
Kiitetään lentoliikennettä ja matkustamista tästä. Leviää kuin herpes seksilahkossa.
Souht China Morning post listaan uusi maa Belgia 1 sairastunut.
Thailand virus leviää hyvin aamulla 19 nyt jo 25 sairastunutta.
No nyt tuli uusi päivitys Souht China Morning Post sivuille.
Kiinassa sairastuneita 20467 kuolleita 425
Hong Kong 17 kuolleita 1
Macao 10
Taiwan 10
Rest of Asia 112 kuolleita 1
Europe 26
North America 15
Australia 12
Yhteensä 20676 kuolleita 427
Tuonkaan Manner Kiinan ulkopuolella sairastuneita on jo 202 .
Yli 20 000 sairastuneesta vain n. 650 on toipunut tähän mennessä. Nämä siis virallisia lukuja, sairastuneita on todennäköisesti paljon enemmän. Mutta vaikuttaa olevan sitkeä tauti.
Viime+päivien+perusteella+vahvistetut+tautitapaukset+lisääntyvät+tällä+hetkellä+noin+19+%+päivävauhtia.+Tämä+on+onneksi+paljon+hitaampi+vauhti+kuin+mitä+jossain+vaiheessa+viime+viikolla+vielä+näytti.+Tälläkin+menolla+koko+maailman+väestö+olisi+saanut+taudin+noin+huhtikuun+puoleenväliin+mennessä,+ja+maaliskuun+alussa+kannattaisi+alkaa+olemaan+jo+hyvin+varuillaan,+mutta+eiköhän+tahti+hidastu+tuosta+edelleen.+Toivoa+ainakin+sopii.
Eikö virusten leviäminen ajoitu yleensä talviaikaan? Mutta jos tämä superbugi jyllää nonstoppina ympäri vuoden 😈. Ensi vuonna tähän aikaan huhuillaan onko ketään hengissä, palstoilla hiljaista kun jengi näpyttää viimeisillä voimillaan 😥😵👉.
Nyt suositellaan että vesirokko kannattaisi tartuttaa kaikkiin suomalaisiin jo lapsena. Jos tauti tarttuu aikuisena, se voi olla vaarallinen.
https://yle.fi/uutiset/3-9642046
Lapsena vesirikko kestää vain 4...5 päivää, ja sen jälkeen on koko loppuelämän ajan immuuni vesirokolle ja monille sen sukulaistaudeille.
Olen melko varma että Korona-virus on samanlainen. Sekin kannattaisi tartuttaa pikkulapsiin jo nuorena, niin saa immuniteetin. Toisesta päästä ne vanhemmat ihmiset jo joutaakin kuolla pois.
Vanhimmasta päästä miljardi piereksijää, CO2-hengittäjää ja elintarvikkeiden kuluttajaa hautuumaalle.
Olen melko varma että tämä teko riittäisi pysäyttämään ilmastomuutoksen.
Koronavirus ei aiheuta immuniteettia, ainakaan pitkäaikaista.
Immuniteettia alituisesti peukaloidaan rokotteilla. Eläinperäiset influenssat Kiinassakin ratkaistaan lopulta kätevästi, eläimet lahtaamalla. Ensin ja väliin toki länsimaiseen tapaan rokotellaan, mutta sitten järki voittaa ja eläimistä ymmärretään luopua. Lintuinfluenssasta rabiekseen sama menettely on toiminut siellä hyvin. Rokotteitakin on saatu kaupaksi, eikä rokotevastaisia ole tarvinnut kuulla, ja viimeistään eläinten lopettaminen on saanut yhteisymmärryksen osapuolten välillä aikaan.
Ihmisten influenssa on jo hankalampi tapaus. Rokotusten lomassa kun on tehtävä kaikenlaisia eristämis- ja siirtotoimenpiteitä ilman tappouhkaa, ja näin koetettava luoda uskottavuutta. Virusten kanssa on opittava taistelemaan ja yhä uudestaan immunisoitava kantajansa rokotteilla. Ihmisistä ei eläinten tavoin kuitenkaan voida luopua. Siksi rokotteisiin on uskottava, viimeiseen mieheen aina vain uskottava.
Sairastuneita eiliseen lisää 3185 ja kuolleita 65 tähän mennessä.
Kolmen päivän välein tuplaantuu niin tartunnat kuin kuolematkin
Kummasta meitä nyt opetetaan viruksista vaiko rokotteista. Jälkimmäinen tarkoittanee ihmistä.
Itsestäänhän tämä surmanloukku ei liene ilmaantunut.
Huomenna ollaan jo hyvin lähellä tai yli 25000 sairastuneen 500 kuolleen määrässä.
Kiinassa sairastuneita 20497 kuolleita 425
Kiinan ulkopuolella yhteensä 20706 kuolleita 427
Kiinan ulkopuolisia tapauksia 209 25 maassa
Päivän nousijat virus tartunnoissa: Australia 13, Germany 12, Hong Kong 18,
Japan 22, Souht Korea 16, Singapore 24, Thailand 25. Että silleen.