Miksi YLE saa levittää loputonta VALHEPROPAGANDAA?????

YLE:n uutisissa luotiin jälleen mitä valheellisinta kuvaa, että kun suomalaisia ei ole saatu betonitehtaalle töihin, ja turvapaikanhakijat olisivat sinne halunneet, eivät nämä saanee turvapaikaa, eivätkä päässeet töihin, minkä vuoksi tehdas on pulassa, koska ei saa mistään työntekijöitä.

TOTUUS asiassa on, että betonitehtaalle yritettiin järjestää verovaroin kustannettuja ilmaisia työntekijöitä, joiden työllistämiseen oli luvattu yritykselle ruhtinaallinen ylimääräinen koulutustuki, jota suomalisten työllistämiseen ei ole luvattu.

LÄPI MÄTÄ YLE syyllistää suomaisia työttömiä siitä että nämä eivät lähde ilmaistyöhön, ja maahanmuuttoviranomaisia yrityksen toiminnan haittaamisesta, vaikka viranomaiset estivät verovarojen huijaamisen piilotettuun yritystukeen, missä ainut tarkoitus oli huijata verovaroja yritykselle a pakolaisille, joille työpaikka olisi ollut pelkkää silmänlumetta saada oleskelulupa Suomessa.

Miksi YLE tekee kaikkensa edistääkseen verovarojen huijaamista epärehellisille pakolaisbisnesfirmoille, kun tuotaa samaan aikaan MOT:n kaltaisia ohjelmia, joissa vastaavia huijarifirmoja yritetään palastaa?

Onko Suvakki-YLE suomen suurin äärimmäisen vakavaa skitsforeniaa sairastava laitos?
56<50
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 56

Vanhimmat

JA TÄMÄ LISÄNÄ
miksi suomalaisen harteille meinataan kasata mitään tekemätön porukka
elvistellen vielä kulturelleilaan ja vaatien muittenkin sitä nourattaan

nyt on aika siivota suomi tästä huluin myllystä het kättelyssä
-suomalaisen ei pijä tähän alistua
-täää on jo solutautujat vierailta mailta joka lisää van värväävät näitä tänne
-omilla tiedonvälittimillään ja neuvovat menetelmät

Äänestä

>> TOTUUS asiassa on, että betonitehtaalle yritettiin järjestää verovaroin kustannettuja ilmaisia työntekijöitä, joiden työllistämiseen oli luvattu yritykselle ruhtinaallinen ylimääräinen koulutustuki, jota suomalisten työllistämiseen ei ole luvattu.>>

Oiskos mitään tarkempaa lähdettä tälle väitteellesi, että tällaisia tukirahoja olisi tuolle tehtaalle tulossa? YLE ei uutisessaan puhu sanallakaan tukiaispuolesta.
https://yle.fi/uutiset/3-11189913

Jos tukiaisrahaa asiaan liittyy, ja nimenomaan vain maahanmuuttajille suunnattuna, niin olisihan se mukava käräyttää YLE oman vaillinaisen uutisensa päältä.

Äänestä
  • Yle.n hallintoneuvoston puheenjohtaja on Arto Satonen kok.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Yle.n hallintoneuvoston puheenjohtaja on Arto Satonen kok.

    VihrhepunikkiYlenantajien käskyttäjäksi tuli MerjaYläKanttura, ääriäärihyyskä.

    Äänestä

Kylläpä tuli taas tuutista valhetta roppakaupalla että Suomen keksitty työvoimapula johtuu siitä, kun matut käännytetään. Ensinnäkin, monta matua on saatu edes käännytettyä. Ei ole vaikea arvata, mikä taho levittää taas naurettavia valheitaan

1Äänestä
  • Suomessa näkyy mongoloidinen sivistyksen rappio. Siperiansiitoksilla ei ole mitään käsitystä demokratiasta saati tiedotuksen ja uutisoinnin periaatteista. Kyseessä on ilmeisesti Ylenkin mongoloidinen "vastuullisuus", mitä ennen sanottiin propagandaksi.

    Äänestä

  • Saadakseen ikuisen turhis-täysihoitopaikan muutama huijaavavalehteleva turhisturvis saattaa mennä hetkeksi muka "töihin" .
    Täysin äärivirhrhepunikkien keksimä ja lavastettu huijaus!!!!
    .
    Eikö Suomen hallituksen tulisi järjestää suomalaisille niitä työpaikkoja, saaatana!!!
    .

    Äänestä

  • Eei kun ongelma on he ei saa työtä?miksi?onko edes työtä etsimässä.Mikä tahaan työ ,ota!

    Äänestä

Tuossa linkissä taitaa valepukit ollakkin

Äänestä

Katselkaapas youtuubista miten mailma rakentuu ja tiet valmistuu, maissa joissa ei näitä oleskelijoita ole harteilla
-suomen kate hävitetään näitten suihin, eikä mitenkään suomea rakentavia projekteja pystytä vetämään läpi

meistä tehhään näillä kehitysmaa

Äänestä

Minä olen hakenut useamman kerran betonitehtaalle töihin mutta en ole päässyt. Jatkuvasti siellä on haku päällä. En tiedä minkäläinen työvoimapula Suomessa on kun töihin ei halukkaita oteta. Vai liekkö sitten tämäkin tehdas odottelee hakemuksia maahanmuuttajilta.

Äänestä
  • Eli Yle kirjoituksella 2 vuokrakuukauden jälkeen asunto puoliksi maksettu , Pitääkö jopa 4 kk tehdä töitä Suomessa asunnon omistuksen saamiseen ?

    Äänestä

  • Keroppa tehdas johon olet hakenut, nimesikin auttaa huomioiduksi tulemista. Ehkä voimme auttaa,

    tv. Rakennusliiton ay-väki, aina jäsenen apuna

    Äänestä

  • Sellaisia yrityksiä on paljon, yli 45 v eivät kelpaa, vaikka täyttäisivät kaikki (muut) ehdot ja vaatimukset, ja sitten valitetaan "ei saada millään työvoimaa mistään". Toinen "variaatio" on : tarvitaan täysin ammattitaitoista esim . peltiseppää ja tarjotaan 9,35 e/h palkkaa ja taas kerrotaan " ammattitaitoista työvoimaa ei ole.." No peltiseppiä toki on, heille on edellisissä paikoissa ollut palkkana 17-20 e/h.. Ne yritykset saavat työntekijänsä jotka haluavat, ne muut selittelevät sitten YLE omiaan.

    Äänestä

Tämä afgaanimies on aivan normaalissa työsuhteessa - palkka noin 3000 euroa. Jos ei suomalaisia työ kiinnosta niin on pakko ottaa porukka ulkomailta. Hyvin yksinkertaista!

Äänestä
  • aivan normaalissa työsuhteessa josta maksaan palkastaan välittäjälle noin puolet ja hakee sitten sossusta kakaroilleen rahaa kun se synnyttäjä onkin yhtäkkiä yksinhuoltaja. . . ja sitä rataa ja niin edelleen . . . taattua sipilä & co laatua verovaroilla elämisessä. Sieltähän se oppi on tullut.

    Äänestä

  • Täyttä sontaa, ja matuja todellakin otetaan tarkoituksella töihin ohi kantisten. Käytännössä jokaiseen avoimeen työpaikkaan on satoja hakijoita, mutta osa paikoista on jo valmiiksi korvamerkitty matuille juurikin siksi että saadaan lisää tekosyitä syyllistää kantaväestöä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Täyttä sontaa, ja matuja todellakin otetaan tarkoituksella töihin ohi kantisten. Käytännössä jokaiseen avoimeen työpaikkaan on satoja hakijoita, mutta osa paikoista on jo valmiiksi korvamerkitty matuille juurikin siksi että saadaan lisää tekosyitä syyllistää kantaväestöä.

    Eihän työttömät hae töitä, nehän hakevat vain tekosyitä. Persut tietenkin isänmaallisina poikkeus, eikä palkalla ei ole niin väliä, sillä itse työhän on jo palkka sinänsä.

    Äänestä

Suvakkiylen on eduskunnan kätyri propaganda maffia. .. Sieltä voi näköjään tilata mikä vaan uutinen kun on raha.

Äänestä

Suomessa on monilla aloilla huutava työvoimapula.
Asia on kiistaton.

Tämäkin afganistanilaismies perheineen on sellainen maahanmuuttaja joita Suomi tarvitsee.
Toivottavasti löytyy päättäjillä sen verran järkeä,ettei palauteta.

1Äänestä
  • Näin on! Näkee selvästi, että ylempänä kommentoivat työtävieroksuvat heikkolahjaiset.

    Äänestä

  • Lopeta lehmä se valehtelu. Matuja otetaan tarkoituksella töihin ohi kantisten, ei niille annettu etuoikeutettu asema joihinkin työpaikkoihin mikään salaisuus ole, kuuluu ihan työllistämissuunitelmaan.

    Käytännössä jokaiseen avoimeen työpaikkaan on satoja hakijoita, mutta osa paikoista on jo valmiiksi korvamerkitty matuille juurikin siksi että saadaan lisää tekosyitä syyllistää kantaväestöä. Sitten kun vielä uutisoidaan jokaisesta tällaisesta työpaikasta suomalaisia syyllistävästi, saattaa joku vihervajakki jopa ottaa propagandan tosissaan.

    Äänestä

  • Tehtaan olisi varmaan pitänyt olla lakossa ja noilla mamuillakin "pelastettuna" se olis persuille unelmahöttöä.

    Äänestä

  • Suomen on tuettava vuokratyöfirmoja paljon enemmän, että ne voi palkata myös Suomen somaleja harjoittelijaksi. Vaikka 4-6 h päivä.

    Äänestä

  • Kait on työvoimapula ja kiistatonkin, työvoimapula tulee siitä, kun ei raatsita palkkaa maksaa, tuon mainitun palkan 3000 e/kk (kuka uskoo) maksaminen aiheuttaisi jo tappelun siitä kuka pääsee töihin, 1600 e/kk kun tarjoaa niin halukkaat vähenee ja syystä.

    Äänestä

Kokoomusyle, ei tarvi paljon pohtia miksi se tanssii EKkokoomuksen eduksi.

Äänestä

Jutun talonosto hommaa vähän ihmettelin.. 2,5v päästä talo maksettu? Ei pikkukuvista tiirailemalla kuitenkaan mikään röttelö lie.. ?

Äänestä

Katselkaapas youtuubista miten mailma rakentuu ja tiet valmistuu, maissa joissa ei näitä oleskelijoita ole harteilla
-suomen kate hävitetään näitten suihin, eikä mitenkään suomea rakentavia projekteja pystytä vetämään läpi

meistä tehhään näillä kehitysmaa

1Äänestä
  • Laitetaan aiheettomat etujensaajat töihin ja otetaan se kate omaan käyttöön, mikä menee matujen elättämiseen.

    Äänestä

YLE ON AJETTAVA ALAS ja suomen kansan enemmistön on katsottava nyt totuutta suoraan silmiin : Tämänajan ohjelmapolitiikka ei ole nykyaikaa,eikä palvele demokratiaa,tasa.arvoa eikä OIKEUDENMUKAISUUTTA !

kaikki ne tämän ymmärtää , jolla on verenpainen ja sosiaaliturvatunnus !

Äänestä

Yle on goebbelsläine punavihreä propagandakone

Ps esittää
Yle tv maksukotrtin taakse ylevero pois
Radio maksetaan veroista

Kommunistityyppiset punavihreät saavat johtajamassojen lisäksi potkut vähitellen kun ylimääräiset hännänheilutusrahat loppuvat

Äänestä
  • Ne elää siellä jossakin omasa ylepaja kuplassa rahaa vain tulee veronmaksajilta vaikka niitä haukutaan jatkuvalla syötöllä

    Äänestä

Ja mistähän tämän vuodatus on oikein kotoisin?
YLE:ä syytellään, mutta ei kuitenkaan kerrota oikeasti, mihin esitetty tieto perustuu.
Vaikuttaa perussuomalaiselta uutiselta.

Äänestä

Hupaisaa juttua aloittajalta. Ilmaista työvoimaa... Ei ole kaikki kotona, vaikka ko.kirjoittaja sielä makaakin päivät pitkät

Äänestä

Putinin trollit jaksavat.

Äänestä

Yritykset saavat täysin palkkatuettua ilmaistyövoimaa vain, jos tietyt ehdot täytttyvät ja voidaan osoittaa, ettei ormaalilla työnhakumenettelyllä saada päteviä työtekijöitä. Ja, kun palkataan turvapaikan saaeneuita pakolaisia, astuu kuvaan rajaton mahdollisuus saada mitä erilaisimpia harkinnan varaisia tukia mitä erilaisimpiin tarkoituksiiin.

Kun lukee lakiteksitin huolella ja ottaa selville mitä siinä viiitatut erilaiset harkinnanvaraisuudet tarkoittavat, tajuaa, kuinka rajattomat mahollisuuden huijarifirmoilla on kääriä valtiolta rahaa, kunhan korruptio onnistuu tukipäätöksiä tekevien viranomaisten kanssa.

Otan esimerkin. Duudsneista. Näillä oli miljoonien dollareiden voittoja takova yritys USA:ssa. Suomen valtion harkinnanvaraisia apurahoja myötävät viranomaiset myönsivät vuodesta toiseen satoja tuhansia eutoja mitä erilaisimpia taide-, ja vientiavustuksia firmalle, mikä takoi miljoonavoittoja ulkomailla, maksamatta Suomeen niistä veroa euroakaan.

Äänestä

Kyllä tiedän monia jotka hakee viikottain satoja työoaikkoja,itelle kävi on jo vuosia,lumetyöpaikka,ilmotus on mutta ketään palkata,ilmotus oli vielä aikaa soitostani.Kiitos kun soitit ,yritysnumerot maksaa niihin soitto.Työt oppii se siirtolainenkin.Onko he edes työnhakijoina? Pitäs näkyy te-tmiston tilastoissa,muissa tilastoissa.No jos liksa juoksee ilmankin turhaankos siellä roikkuu.Oispa näin muillekkin.Nyt mättää ja pahasti,työnantajat on kranttuja,raha tärkein kiilto silmissä.Muu sama mitä on.

Äänestä

RT on ainoa rehellinen televisiokanava.

Äänestä

YLE:n tehtävä on julistaa päätetyn agendan mukaista propagandaa. Tämä on aivan normaalia autoritarioissa, joihin EU on luokiteltavissa. Kun kansa tottuu pitämään tietynkokoista valhetta normaalitilana, sille pakkosyötetään entistä isompi. Propagandan päätyökalu on toisto. Mikä tahansa valhe alkaa kuulostaa totuudelta, kunhan sitä toistetaan tarpeeksi monta kertaa.

Äänestä
  • Valheiden levitys ja jatkuva toisto on persujen propagandan keino.

    Ei tätä betonitehtaan juttua ole toisteltu. Sitäpaitsi se ei ole vale-uutinen,vaan paikkansa pitävä juttu.

    Äänestä

Ne, jotka haluavat tehdä töitä, ovat työtä etsimässä eivätkä valita somessa. Eivät täällä luuhaavat kirjoittelijat ole oikeasti kiinnostuneet työnteosta. Täällä puretaan pahaa oloa, kun oma elämä ja nuoruus ovat menneet eikä mitään ole saatu aikaiseksi.

Äänestä
  • Eihän sinulla idiootilla ole mitään käsitystä siitä miten työtä etsitään.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Eihän sinulla idiootilla ole mitään käsitystä siitä miten työtä etsitään.

    Siinä on mulla toinen idiootti. Täällä pyöritään, kun muuta ei osata.

    Äänestä

Vain+6,1+%+Ruotsin+”uusista+siirtolaisista”+on+virallisesti+töissä

Äänestä
  • Eimatut haluu tehä töitä ku tekemättäki saa paremman elintason kuin monella kantaväestöön kuuluvalla

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Eimatut haluu tehä töitä ku tekemättäki saa paremman elintason kuin monella kantaväestöön kuuluvalla

    Sinulla on väärä käsitys.

    Monet suomalaiset ovat oppineet lusmuilemaan ja välttelemään töitä.

    Maahanmuuttajat eivät ole useinkaan halukkaita lorvimiseen. Työnteko kannattaa ja antaa elämään sisältöä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Sinulla on väärä käsitys.

    Monet suomalaiset ovat oppineet lusmuilemaan ja välttelemään töitä.

    Maahanmuuttajat eivät ole useinkaan halukkaita lorvimiseen. Työnteko kannattaa ja antaa elämään sisältöä.

    Mutta kun tilastot ei tue väittämääsi. Arvaa kumpaa täällä uskotaan?

    Äänestä

Kantaväestössäkin on näitä työn vieroksuja. Ei kannata, kun sossusta tulee kaljarahaa.

Äänestä
  • Kun kierot firmat huijaavat veroja maksavalta työssä käyvältä Suomen kansalta rahaa pakolaisten avulla, on tämä ihan eri mittaluokan asia.

    Äänestä

Onkohan niissä kieroissa firmoissa kierot kantasuomalaiset omistajat? Sehän tarkoittaisi sitä, että syypäät on ihan omaa porukkaa.

Äänestä

Kaikki rakentamiseen liittyvä on hyväveli-Suomen peruskivi. Vallataan tonttimaata kunnista sopulihintaan, terveysalan kanssa yhteistyössä puuhataan mittavia peruskorjaushankkeita julkisiin ja muihinkin rakennuksiin, lasten ja nuorten hyvinvoinnin edistämiseksi rakennetaan mittavia urheiluhalleja, järjestetään asuntomessuja veronmaksajien piikkiin jne. lista on loputon. Työeläkeyhtiöistä löytyy aina riskinottohalua, kun parhaat veljet ovat tukea vailla.

Äänestä
  • Jumalan hylkäävät liberaaliglobalismin on haitallista. Se on tuhonnut aikaisemmin eri kulttuureja. Synti on kansakunnan häpeä, vanhurskaus kansakunnan korottaa. Tarvitaan parannuksen tekoa ja kääntyminen Raamatun Jumalan puoleen, alkaen maamme johtajista. Jeesus pelastaa edelleenkin ihmisiä. Jumala on luonut maailman ja meidät ja antanut ohjeet elämään. Jos on todellinen Jumalan lapsi, haluaa noudattaa näitä ohjeita. Rakasta Jumalaa yli kaiken ja lähimmäistä kuin itseäsi. Lähimmäisen tekoja ei tarvitse hyväksyä, ei pyhä Jumalaan hyväksy kaikkia tekojamme, mutta lähimmäistä tulee rakastaa Jumalalle rakkaana.

    Äänestä

Eiköhän se migri tiedä paremmin miksi ja keitä käännyytetään. Johan täällä lorvii muutama kymmenentuhatta maahanmuuttanutta työttöminä ja laittomat kaupanpäälle. Miksi ei ole koulutettu mihinkään näistä tärkeistä kohteista? Onko tuo hyysäri porukka täynnä avuttomia vastikeettomien tukien jakajia ilman että velvoittaisivat kouluttautumaan noihin ammatteihin.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

YLE:n uutisissa luotiin jälleen mitä valheellisinta kuvaa, että kun suomalaisia ei ole saatu betonitehtaalle töihin, ja turvapaikanhakijat olisivat sinne halunneet, eivät nämä saanee turvapaikaa, eivätkä päässeet töihin, minkä vuoksi tehdas on pulassa, koska ei saa mistään työntekijöitä.

TOTUUS asiassa on, että betonitehtaalle yritettiin järjestää verovaroin kustannettuja ilmaisia työntekijöitä, joiden työllistämiseen oli luvattu yritykselle ruhtinaallinen ylimääräinen koulutustuki, jota suomalisten työllistämiseen ei ole luvattu.

LÄPI MÄTÄ YLE syyllistää suomaisia työttömiä siitä että nämä eivät lähde ilmaistyöhön, ja maahanmuuttoviranomaisia yrityksen toiminnan haittaamisesta, vaikka viranomaiset estivät verovarojen huijaamisen piilotettuun yritystukeen, missä ainut tarkoitus oli huijata verovaroja yritykselle a pakolaisille, joille työpaikka olisi ollut pelkkää silmänlumetta saada oleskelulupa Suomessa.

Miksi YLE tekee kaikkensa edistääkseen verovarojen huijaamista epärehellisille pakolaisbisnesfirmoille, kun tuotaa samaan aikaan MOT:n kaltaisia ohjelmia, joissa vastaavia huijarifirmoja yritetään palastaa?

Onko Suvakki-YLE suomen suurin äärimmäisen vakavaa skitsforeniaa sairastava laitos?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu