Ennen kaikilla lapsilla oli vesi- ja tuhkarokko - nyt rokotetaan!

HS: THL on huolissaan neuvolaikäisten heikosta suojasta vesirokkoa vastaan – ”Valitettavasti alueellisia eroja on”
.
Kommentti 4.2.2020 - 9:09 ---

"Maailma muuttuu - Eskoseni" -on tunnettu sanonta Puolangalta. Vielä 1960-luvulla oli normaalia, että lähes kaikki lapset kävivät läpi vesi- ja tuhkarokon ja usein myös sikotaudin - se oli jotenkin itsestään selvää ja niitä odotettiin, jotta syntyy vastustuskykyä huomiselle.

Tänään käydään kamppailua viruksia ja bakteereita - mikrobeja vastaan; koetetaan löytää rokotteet, jottei esiinny näitä rokkoja eli lapsen elämä olisi "terveellisempää" ---

"Virukset muuttuvat" -tiedetään kaikissa laboratorioissa kaikkialla maailmassa. Sekin tiedetään, että virukset olivat ennen meitä, itseasiassa täällä liki ensimmäisinä, ja noista lähtivät liikkeelle kaikki se biosfäärillinen monikirjo, jota nyt ihmistoimisena kuristetaan kapeammalle - haitaksi myös koko ihmiskunnalle.

Taistelu mikrobeja vastaan tullaan varmasti häviämään, varsinkin, jos koetamme omin keksityin keinoin rajoittaa, jopa hävittää niitä - vrt. isorokko, joka elää enää vain labroissa - varmuuden vuoksi.

Ihmiskohtainen asenne mikrobeja kohtaan on täysin vastainen evoluution säätelemälle biopohjaiselle elämänohjaamiselle. Mekin ihmisinä olemme osa evoluution kehittyvää ylläpitokarttaa, joka muuntuu joka hetki - ja näkyy miltei sukupolvisuudessa, vaikka osin me ihmiset tietyin ominaisuuksin elämme vielä kivikaudella - jäänteenä vaikkapa häntäluu ja meille tuntematon bakteerifauna vatsoissamme.

Mikrobejakin evoluutio ohjaa ja hakee sopeutuvuutta kilpailutilanteessa. Virukset ovat jyllänneet ihmisissä tuhannet vuodet ja koko eliökunnassa satoja miljoonia vuosia ...

Tämä on se merkittävin tekijä, jota me emme saata ymmärtää, sillä viruksillakin on ollut aikaa satoja miljonia vuosia virittää olemustaan olemaan aina kyvykäs viemään omaa perimäänsä eteenpäin!

Niin nytkin. Aina aika-ajoin pullahtaa ihmisten informaatiovirtaan uutisia viruksista, jotka tappavat. Nyt Corona on tapetilla - 500 kuollutta Kiinassa, vastaten meille Suomeen kahta menetettyä henkilöä!

Mitä saamme vesi- ja tuhkarokkojen tilalle?

...
9509

17

98

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nuo olivat koko kansan juttuja vielä 1970-luvulla - ei enää?

      • Anonyymi

        Veilä enemmän 1950- ja -60-luvuilla


    • Anonyymi

      Nyt ovat sitten mm. erilaiset psyykenongelmat tulleet tilalle.

      • Anonyymi

        Joo - avaajakin käyttää itsestään monikkoa.


    • Anonyymi

      Hyvä avaus -kävin itse nuo normaalit rokot läpi jo 1960-luvulla, ei jättänyt jälkiä, vaikka varsinkin vesirokko oli hirveän näköinen

      • Anonyymi

        Mitä mieltä olet avauksen evoluutioon liittyvistä väitteistä? Totta vai keksittyä?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mitä mieltä olet avauksen evoluutioon liittyvistä väitteistä? Totta vai keksittyä?

        Vaikea sanoa, en ole professuurina aikana päässyt perille läheskään kaikesta, mikä liittyy evoluutioon - paljon tuntematonta ja myös arvailua. Ehkä jokin totuus sijaitsee atomistiikan ja biomolekyylien välillä?


    • Anonyymi

      Avaaja Luoma ei tunne evoluutiota täysin keksittyjen väitteittensä perusteella.

      • Anonyymi

        Voimme sanoa, ettei kukaan tiedä tarkoin evoluutiota ja sen kaavastoja. Luoma on lähellä pioneeria, joka osaa funtsia asiaa ennakkoluulottomasti, ollen joko oikeassa tai väärässä. Ehkä jotain tuolta välitä?


    • Anonyymi

      Kun Suomessa kuolee tulehduskipulääkkeiden vaikutuksiin jopa yli 300 henkilöä vuodessa, paljonko se olisi Kiinassa väkilukuun suhteutettuna?

      • Anonyymi

        Kolme sataa suomalaista kuolee olipa kiinalaisia miten paljon tahansa.

        Olipa tyhmä kysymys - kohta varmaan ”joku” vastaa siihen ja ”toinen joku” hehkuttaa kysymyksen ja ketjun erinomaisuutta


      • Anonyymi

        Entä tupakkaan ja viinaan?


      • Anonyymi

        300 x 250 eli noin 75.000


    • Anonyymi

      Peruskoulun suorittanut onnistuisi paremmin asiakysymyksissä.

    • Anonyymi

      No, rokotetaanko vai ei?

    • Anonyymi

      Virukset olivat täälä Telluksella paljon, paljon, paljon aiemmin kuin ihmiset - kuin mitkään eläimet - jopa ennen kasvistoakin (?)

      • Anonyymi

        Olisit käynyt peruskoulun loppuun. Tällöin hallitsisit edes lauserakenteen ja välimerkkien käytön.


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      198
      4008
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      111
      2553
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      30
      2174
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      80
      1380
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      86
      1248
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1129
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      74
      996
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      56
      824
    9. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      57
      824
    10. S24 Lieksa miksi on paikallinen entinen Kansallinen Kokoomus valtuutettu sali niin kallis?

      Vailla alennuksia? gogo express joensuu kertakäynti 10 euroa avoinna 5-24. Miksi pitää Lieksassa tukea paikallista yritt
      Lieksa
      71
      784
    Aihe