Kuuntelin Juha Norolammen hyvän videon 2.2.2020 Iisebelin tempuista. Norolammi oli rakentanut autotallin jossa ei ollut kattoa lainoituksen loppuessa. Vaimo joka on lempeä suuttui kun kaikki kastui miehen nukkuessa ja vaimon käydessä töissä. Vaimo uhkasi ottaa komennon mutta mies sanoi että luotetaan Jumalaan. Tämä kyllä hoitaa katon.
Tilanne rauhoittui mutta JN sanoi yllättävästi että vaimo oli harmistiessaan muuttunut Iisebeliksi.
Myöhemmin tilanne hoitui. Joku ulkopuolinen maksoi katon ja lisäksi pihalle tuotiin ilmaiseksi sata kuormaa joutomaata.
Mutta. Onko nainen heti iisebel jos harmistui puuttuvasta katosta ja uhkaa ottaa komennon. En ymmärrä pointtia.
Tilanne rauhoittui mutta JN sanoi yllättävästi että vaimo oli harmistiessaan muuttunut Iisebeliksi.
Myöhemmin tilanne hoitui. Joku ulkopuolinen maksoi katon ja lisäksi pihalle tuotiin ilmaiseksi sata kuormaa joutomaata.
Mutta. Onko nainen heti iisebel jos harmistui puuttuvasta katosta ja uhkaa ottaa komennon. En ymmärrä pointtia.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Lyhyesti. Ei voi olla totta. Onhan aivan luonnollista, jos mies ei hoida osaansa perheessä, niin koko perhe kärsii.
Muuten rakennusten rakentamisessa katto asennetaan perustusten ja rungon jälkeen eli jo alkuvaiheessa. Ajatelen tätä aikaa, niin moni rakentaa ilman maksukykyä - rahoitusta ja loppu on myös sen oloista.
m.l
Kuuntelin videon. Totta oli. Vaikka luulin trolliksi.
Muistatko mistä voisin etsiä sen videon? Sekin on mahdolista on asia ymmärretty väärin - toivon mieluimmin näin olevan.
m.l
"Älä pakene Iisebeliä !"
Juha Norolampi
Ote Mikkelin 01.02.2020 saarnasta "Kiikkustuolissako Taivaaseen ?".
Opetus: Juha Norolampi. Koko opetus: https://youtu.be
Täällä ei sallita linkkejä mutta googlasin juha norolampi youtube älä pakene iisebeliä
Tässä on nyt menossa joku miesnaisalistusjuttu. Hesarissa Heidi Valasti pari päivää sitten, miesten ongelmiin erikoistunut seksologi ja terapeutti, joka ei ole oikea psykologi, mutta terapeutti, sanoo 3 pojan yksinhuoltajaäitinä elämän olevan pojille vaikeaa ja hänestä asia johtuu miesten joutumisesta koko elämänkaarensa aikana naisten alle. Synnytyslaitokselta hautaan. Tarhassa on täti, sitten naisope, sitten parisuhteessa nainen alistaa miehen. Nyt hallituskin alistaa.
Tässä oli miltei raamatullista eetosta mitä Mattila ja Norolampi vaativat: mies on johtaja. Nainen vain miehen kylkiluuapu jonka pitää olla hiljaa. Mies on yläpuolella ja nainen palvelee kuten Norolammin Morsian2 video kertoo. JN jopa sanoo että Jumalan sana tulee pilkatuksi jollei nainen huseeraa täysin kotona työnsä ohella.
HS: Valasti kirjoitti maanantaina Helsingin Sanomissa julkaistussa mielipidekirjoituksessaan, että vauvakatoa koskevasta keskustelusta on puuttunut lähes täysin miehen näkökulma. Hänen mukaansa tämän päivän nuoret miehet on kasvatettu usein naisen vallalle alisteisesti: on ollut yksinhuoltajaäiti, päiväkodin johtaja, opettaja, tyttöystävä, avovaimo tai vaimo. Tämä on Valastin mukaan yhteydessä miesten seksuaaliseen haluttomuuteen eikä he enää jaksa tehdä vauvoja jos sekin ona tyttö.
Tässä siis fundamentaalimies ja naispsykologi löytävät yhteisen sävelen. Nykymies on naisen nujertama haluton passiivinen tuote.
Raamatussa siis totuus. Vanhat perhearvot kunniaan.
Erikoisesti miesten kädettömyys näkyy myös työelämässä. Uuden oppiminen on erittäin haasteellista, jossa tarvitaan hahmottamista.
Niin, raamattua pidetään yleisesti tänä aikana vanhentuneena kirjana ja uskonnollisuuskin ottaa siitä vain rusinat pullasta tai hyödyntää sen toisen ihmisen hallitsemiseen jne..... Jopa opetetaan - tai tuetaan ainakin - ettei käsillä töitä tehden ole hyvä asia.
Mutta, ei Raamatussa turhaan kuvata käden taidoista ja käsillä töitä tekemisestä. Juuri tämä alue tänä aikana on ihmiseltä surkastunut ja siten työelämäkin on haasteellista puhumattakaan yritysten tuottavuuden / kilpailukyvyn.
Tämän päivän miehellä perheessä on kaikki ostossa eli ostaa palveluita joka ainoaan riksaukseen. Moni ihminen ei edes ymmärrä miten paljon talous säästää kun mies on moniosaaja ja ei ole ja elä palveluiden varassa. Ansiotulo työelämässä siten on ruhtinaallista tasoa, koska Suomessa juuri palkkataso on ohjaantunut tilanteeseen,, jossa mies on kädetön ja ostaa palkallaan kaiken ulkopuolelta.
m.l
"Hänen mukaansa tämän päivän nuoret miehet on kasvatettu usein naisen vallalle alisteisesti: on ollut yksinhuoltajaäiti,"
Lapset tarvitsevat esimerkkejä kummastakin sukupuolesta. Mutta ei äidin kasvattama poika ole automaattisesti alistettu. Ja yhtäläiseen aggressiivisen ja ongelmaisen isän kasvatustyyli voi tehdä pojasta ahdistuneen ja passiivisen. Reaktiot riippuvat aina myös lapsen perustemperamentista. Toiset ahdistuvat ja toiset vihastuvat.
Käsittämätön Norolammen video.
Nämä miehet tulevat hullummiksi ja hullummiksi.
Kuuntelin tuon kyseessä olevan kohdan. Hyvin on vieritetty syy toisaalle. Ensin mies ei omaa realismia ja suunnittelua taloudestaan ja rahat loppuvat ja kaiken kukkuraksi heittää työpaikkansa ja pankki ei ota riskiä ja anna lisää lainaa.
No, ei kaiketi tuosta tilanteeta voi syyttää vaimoa, jos koko arki on yhtä ahdistusta. Jokaisella vaimolla on oma rajansa ja kestävyytensä perhetianteissa.
Niin, ihmettelen erikoisesti Norolammen ajatusta vaimonsa muuttumiseksi iisebelin henkeen.
Hänhän oikein petasi maaperän vaimon käyttäytymiselle. No, jumalattomat ihmisetkin säälivät joskus uskonnollisia ihmisiä ja antavat omastaan - avustavat kun ei muutoin asia korjaannu.
Ajatteleppa Juha Norolampi. Ajattele, jos KAIKKI miehet perheessä eläisivät tavallasi, niin KUKA olisi avustajan roolissa? Jumalaton maailma / kela. Tilanne olisi aivan toinen, jos perheeseen iskee vakava sairastuminen ja ansiotulo vaikeutuu.
No, näitä tarinoita on netissä pilvin pimein, mutta kirkastetaanko näillä "opetuksilla" JUMALAA? Itse näen voimakkaasti kirkastettavan ihmisen turmeltuneisuuden tilaa / lihallisuutta puettuna se uskonnollisuuden kaapuun. Kun JUMALA siunaa ja johdattaa asioita / perhettä, niin todella se on siunausta ja ihmetyksen aike miten asiat etenevät.
Markku Lievonen
Juha Norolampi. Etsippä Raamatusta ilmoitus; "Mies on vaimon pää" ja tutki sen sisältöä todellisuuteen liittyen- perhe-elämän arkeen ja käsittele miten tuon jakeen sisällön ymmärrät.
Peilaa asia aloituksessa olevan asian kanssa ja huomaa valtava ristiriitaisuus. Tämän päivän ongelma juuri on, ettei mies ole vaimon pää JUMALAN ilmoittamalla tavalla. Kyseessä on ....v-a-s-t-u-u-n...... ottaminen ja kantaminen ja - mihenn ollessa tässä tilassa - jokainen vaimo kunnioittaa miestänsä. Kunnioitus ei tule raamatun ilmoituksiin vedoten, vaan se on käyttäyytmisen kautta antsaittava.
m.l
Uskon nimissä tehdään kaikenlaista järjettömyyttä. Amerikkalaisen puolitutun pariskunnan mies oli työtön. Perheellä oli todella vähän tahaa, mutta vaimo ei voinut mennä töihin, koska miehelle tulisi siitä paha mieli. Ja sitten rukoiltiin seurakunnassa suureen ääneen ympäristöä manipuloivia rukouksia tyyliin Herra sinä tiedät miten vähän meillä on rahaa. Ja odotettiin, että joku seurakuntalaisista tarttuu syöttiin.:)
Hyvä Markku. Tuosta minäkin voin olla naisena samaa mieltä.
Kiitos Markku Lievonen. Jospa tämä aukaisisi asiattominen videoijien silmät. Ottamatta yksityisiin puheisiin kantaa Youtube on liian helppo tapa suoltaa ulos kaikki omat turhaumat muka pyhänä ohjeistuksena. Youtube videon teon pitäisi maksaa ainakin 500e.
"Kuuntelin tuon kyseessä olevan kohdan. Hyvin on vieritetty syy toisaalle. "
Ihan Aatamin tapaan. Jotkut miehet ovat armoitettuja syyllistäjiä. Naisen on vaikea sellaista kunnioittaa. Olet oikeassa siinä, että kunnioitus on ansaittava vastuullisuudella. Niin miehen kuin naisenkin.
Näin miehenä ihmettelen tätä aikaa miten paljon on opetusta naisvastaisuutta. Mutta,jos oikein tarkkoja ollaan , niin syy on mieluimmin miehissä kuin naisissa. Perustelen tämän näin.
Todellisuus on, jonka voi tutkia ja havainnoida, miten nainen on erilainen mieheen verraten ja erittäin monilla alueilla. Lyhyeksi typistettynä voisi sanoa,miten naisen tyytyväisyyteen ja onnellisuuteen pääsemiseksi nainen tarvitsee tähän turvallisuuden tunteen - mies ei niiin voimakkaasti. Juuri tuohon liittyen jos tutkimme treffi palstoja, niin niissä tuodaan esille syvällisiä kaipauksia jne... ja päällimmäisenä naisilla on tarve "käpertyminen miehen kainaloon" , vertauskuvainnollisesti ilmoittaen. Kuvaa siis turvallisuuden tunteen kaipausta - alitajuisesti.
Taas moni mies ei edes ymmärrä miten vaimon käyttäytymisen saa muuttumaan - ohjatuksi. Parisuhdehan on kaiken aikaa kasvamista. Kun mies omaa vaimon päänä olemisen, niin tämä hyvyys muuttaa vaimon käyttäytyistä. Ensin alitajuisesti ja myöhemmin tietoisesti eli;
4 Vai halveksitko hänen hyvyytensä ja kärsivällisyytensä ja pitkämielisyytensä runsautta, etkä tiedä, että Jumalan hyvyys vetää sinua parannukseen?
Vaimo luontaisesti tekee parannuksen / muuttaa käyttäytymistään juuri hyvyyden kautta. Ei miehe paasaamalla ja vaatimuksilla jne... Todella mihen on ensin ansaittava käyttäytymisellään vaimon "alamaisuus". Siihen kainaloonsa käpertyminen.
Niin, tätä ennen - kuten on ilmoitettu Raamatussa; Kristus on mihen pää ja kaiken tämän mallintaja on " JUMALA on Kristuksen pää".
m.l
Kuten tiedämme, niin erittäin valitettavaa on miten juuri nämä videot vievät mukanaan sisaret ja veljet, jotka eivät itse näe asioita. Ovat aina opetusta ottamassa, mutta koskaan eivät pääse totuuden tuntoon kuten JUMALA ilmoittaa.
Totta jos videoinnnin hinta olisi 500, niin tämä hillitsisi jo "itsensä ilmaisua".
m.l
Lievosen opetukset ovat nyt lievenneet Repen päästyä elämäänsä sotkemaan. En muuten ota kantaa tällä kertaa. Totean vain, että sata kuormaa joutomaata on aikas hauskas juttus. Mitähän sillä lienee tehnyt, jos ei ihan vesijättömaata rakentanut. Kovin höttöistä.
Jättömaata käytetään pihan perustana. Varmaan muokataan eteenpäin hiekalla ja mullalla, kasveilla. Mutta Jumala on antelias. Ihan mukava kohta videossa.
Isäni nyt jo edesmennyt toimi kiertävänä puhujana. Nuorempana hän oli hyvä isä, valoisa sananjulistaja. Hän tunsi pyhät kirjoitukset. Hän ei tarttunut lillukan varsiin vaan piti kirjoitusteen pääsanomaa Jeesuksesta tärkeänä.
Vanhemmiten isäni persoonallisuus muuttui eräiden vastoinkäymisten ja aivosairauksien mukana. Hän alkoii muistaa Raamatusta vain muita tuomitsevia kielteisiä kohtia joilla hän hallinnoi ympäristöään. Erityisen rakkaita olivat Paavalin miehen ja naisen rooliin liittyvät jakeet joita hän hoki päivittäin vaimolleen ja lapsilleen. Hoidimme häntä. Persoonallisuus oli muuttunut. Pyrin muistamaan isäni parhaassa työiässään.
Kyllä naisten tasa arvoa nostamalla feminismillä on vielä työsarkaa (en tarkoita miesten alistamista vaan tasa arvoa), kun katkeroituneet ääriuskovamiehet arvostelevat pääministeriä. Täll' on tietysti omat virheensä mutta kun tätä arvostestellaan sellaisesta mille ei itse mitään voi.
Mauno Mattilakin voi muistaa että on Jumalalle pilkastaan ja ilkeydestään naisia kohtaan vastuussa.