Miten auton tasauspyörästö toimii (ja mitä se tekee)(ja mikä se on?) Ja missä se sijaitsee?
Kysymys naisille!
Tp.
901196
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 90
Vanhimmat
tiedä autoista mitään?
pyörää autossa on samassa ilmanpaineessa, käynti on tasainen
koskeeko kysymys autoa...;o(((
Vaikea kysymys!
Se on kaikissa autoissa. (perä)..
Ja mitä se tekee?
peruutetaan naapurin vähän hienompaan autoon.
niin, että se tasaa moottorin voiman vetoakselille?
Vaan eripyörät pyörii eritavalla eriaikaan!
, koska silloin ei ainakaan mikään tasaa pyörästöä.
Ja moottorin vauhtiliike= kierrosnopeus!
on tasauspyörästö, eli ns. perä. Etuvetoisissa autoissa tätä - perää - ei tarvita. Etuvetoisissa on tietenkin myös tasauspyörästö joka sijaitsee vaihteistossa. Takavetoisen vaihteistossakin on tasauspyörästö, mutta sen tarkoitus ei ole säädellä pyörien pyörimisnopeutta kuten etuvetoisissa. Tasauspyörästö on kaikissa vaihteistoissa, jonka tarkoitus on tasata rattaiden pyörimisnopeudet. Vaihteiston synkronointi taas on eräs keskeisin tekijä rattaiden pyörimisnopeuksien tasaamiseksi.
Vaihteistojen rattaan on vinottaiset ja niissä on synkronointilevyt. Pakissa ei ole synkronointilevyjä ja pakkiratas on "suora", tämän takia peruuttaessa kuuluukin se tietty ääni, jota ei kuulu normaalivaihteilla. Tämä ääni johtuu just siitä koska pakkirattaan on erilaiset.
Ennen vanhaan kun meidän kaikkien papatkin oli nuoria poikasia, autoissa ei ollut synkronointeja ja se vasta hankalaa aikaa olikin. Nykyaika on niin helppoa että naurattaa..
Naurakaamme kaikki yhdessä elämän helppudelle, sillä autoissa on synkronointi, luistonestot, ohjaustehostimet ja muut elämää helpottavat vempeleet.
Mikä on ns. Moottorin vauhtipyörä? Jamissä se sijaitsee?
että pyörät pyörii yhtäaikaa samaan suuntaan.Siis eikun ettei pyörät pyöri eri tahtiin!
Pyörät pyörii aina eri suuntiin.
älä sekoita blondin päätä;o(((
vähän pieleen, kun olen aina ajanut etuvetoista autoa ja nykyäänhän ne ovat jo automaattivaihteisia, eikä niissä varmaankaan ole vauhtipyöriä.
auto jutut menee kyl yli hilseen:o)))
itselleni drinkin...tyättömänä on aikaa juua, nii, että terveisiä vaan työnantajille että ottakaa mut töihin ennen kuin minusta tulee alkoholisti! Byäääh
saa hilseshampoota..TOIMII (olen testannut) nyt minulta ei mene mikään juttu yli hilseen.
oikeesti..ihan totta.Kippis;o))))
Välittää voiman! Peräakselille jossa on voimaa! Ja sitä kautta se välittyy autonvoiman siirtoon!
vaihdelaatikossa on siis tasauspyörästö myös, mutta kerrot ettei sen tehtävä ole sama kuin etuvetoisilla, mutta mikäs se sitten on?
en ymmärrä mitään.Varmaan mentävä apteekkiin;o(
voiman etuvetoisissa, kun ei ole tasauspyörästö vaihdelaatikossa?
Joka vaihteistossa on tasauspyörästö, muutenhan vaihteen vaihtaminen olisi mahdotonta eri rattaiden pyörimisnopeuksista johtuen. Synkronointilevyt tasaa rattaiden pyörimisnopeudet lopuksi vaihtamistilanteissa täysin(jolloin pystyy vaihtamaan vaihteen). Etuvetoisten autojen vaihteistossa on lisäksi myös nk. tasauspyörästö jolla eturenkaiden pyörimisnopeudet muuttuu(kaarretilanteissa). Takavetoisissa autoissa tätä tehtävää hoitaa perä(tasauspyörästö).
Olen joka paikan insinööri, että terveisiä vaan työnantajille, että ottakaa mut töihin ennen kun alkoholisoidun ja saan veritulpan päähäni :)
akseli tai ratas,hihna,moottotri;o(
tuu sit mulle hoitoon..siis ennenkuin tulppa iskee sinne päähän:o))))
Ja mistä kaukaa tulet?
Jos sinulta saa hyvää hoitoa. Olet vissiin "sisar hento valkoinen", jos hoitaa osaat? Tulppa on ikävä jos se iskee päähän...haluaisin ennaltaehkäisevää hoitoa.
tulin selkeästi ymmärtämään ainakin tämän asian. Kiitos sinulle; toivottavasti huommenna työlllinen.
ei kun hoitoon vaan:o)))
olen lulu ja tulen laaksosta;o))))Etkö tunne mua?
tietojasi käyttänyt työhaussa ja kun kirjoittaminenkin näyttää olevan halussa.
Tulen taas sellaisen mäen päältä. Mihin eitulvat yllä!
Sillä on hilsettä, se TARTTUU!
Mutta aina ei voi voittaa, ei edes lotossa
sellaisen:o)))
hoitajalla ei ole hilsettä:o(((
Ennustaja en ole, joten helpottais ihan *itusti jos kerrot mihin menen hoitoon? Äläkä sano että Hesperiaan, siellä kun se päivystys on lopetettu jo 1.5v sitten.
; etuvetoisissa autoissa on koiranluita vai -leukoja ja ne menevät rikki noin 40tkm jälkeen (arviolta). Aiheuttaako niiden rikkioleminen vaaraa muille auton osille. Siis voiko ajaa autolla huoletta ja kuinka paljon?
Huolletta voi ajaa, mutta kun vaihat ne vanhat koiranluut uusiin, niin anna ne vanhat koiranluut vaikka naapurin koiralle purtavaksi.
Ne "koiranluut" on vain pyöränripustukseen liittyviä tankoja, niissä ne puslat kuluu. Jos on oikein paljon kulunut niin kyllä sen ajossa sitten huomaa(auto täristää ohjausta jne.). Silloin luonnollisesti muutkin pyörän ripustukseen liittyvät osat joutuvat suuremmalle rasitukselle.
Täällä 15/20m meren pinnan yläpuolella. Revi huumoria siitä beibe!!
Mewren pinta ei koskaan ylety tänne asti!
kuoleta mua nauruun:o))))
kun on nainen, niin huoltokorjaamolla ei saa mitään vastauksia, vaikka kysyy? Viimeksi kun vaihdetiin ohjaus parani; tuli vakaammaksi.
Toinen kysymys: kitkarenkaat: auto on jotensakin painava, muttei mikään maasturi, bensa-auto kuitenkin, niin kuinka paljon ilmanpainetta pitää olla renkaissa. Ohjekirjan mukaan 2,3, mutta ne ovat varsin tiukasti maantien pinnassa kiinni ja olen huoltoaseman ohjeen mukaan täyttänyt renkaat 2,5. Nyt renkaat ovat ehkä liian täydet, kun ajattelee niiden pito-ominaisuutta. Löytyykö sinulta vastausta?
Vaihda autoa, jossa ohjaustehostin. Muuta ratkaisua ei ole. Itselläni on autossa kaikki tehostimet, siksi en tarvitse isoa habaa.
ajattelin, että sinulla olisi renkaiden ilmanpaineeseen neuvo. Autoa en mielläni vaihda, sillä mittarissa on vähän yli 60tkm ja kaikki herkut tietääkseni.
Mitä on habaa?
Ainakaan ohjaustehostinta jos ohjaus on raskas. Niin ja kyllä 0.2bar voi renkaissa olla enemmän painetta mitä valmistaja lupaa.
Lihaksia, voimaa. Että taas opit jotain uutta! Eikö elämä olekin hienoa kun voi aina oppia uutta?
on kuten jo vastatessasi tiesit. Ilmaisuni "vakaampi" ei tarkoita raskasta vaan, että ohjaus ei ole löysä koiranluiden vaihdon jälkeen.
kyllä. Kiitos vielä. Ilmanpainejuttukin on vain sellainen hauska asia, että kun ei ole varma, onko oikein vai väärin, miettii, voiko 0,2 suuruinen ero kuluttaa renkaat nopeammin.
tänne laaksoon avopuolelle hoitoon.Ei laiteta suljetulle,kun avolla ollaan.Täällä on oikeesti hauskaa;o))))
mun työtä olla siellä laakson avolla vai? Onko siellä hyvät nettiyhteydet että pääsee surffailemaan lainelaudalla?
yhteyksiä löytyy joka lähtöön...Ja töitä riittää,siis oleilla avolla:o)))
Tuun heti sinne, jos oot mukava ja et selitä liian hulluja juttuja. Vedetään vaan Tenoxia huuleen ja jutellaan siellä avolla mukavia kaikkien kanssa!
hulluja kyl puhun,koska olen lääkekielteinen.Mut asiakkaat lääkitsen hyvin:o))))
Nyt kun oon tyätön, niin mulla olis aikaa toteuttaa "elämysmatka avohoioon". Tulisin mielelläni asiakkaaksi, jos todella olet siellä hoitajana :)
Ja alan ampumaan mörköjä!
puhunkin..puhun aina totta.Täällähän minä olen:o) Mulla onkin paljon asiakkaist:o)))))
En näe sinua, missä olet? Kerro tarkemmin niin löydän helpommin...
Missä sinun asiakkaat ovat? Haluan kokeilla elämysmatkaa avohoitoon, voitko suositella minua hulluksi?
ei mörköjä saa ampua..ne on uhanalaisia olioita ja tosi söpöjö;o(((
mut muista et suhteemme on asiakas/hoitaja suhde!!Hoitajat ei saa seota asiakkaisiin.Ja katso tarkemmin täällä laaksossa olen !!!!!
Sano vaikka että tuli tyäuupumus ja sekosit sen takia asiakkaaseen.
Onko sulla Messengeriä tai ICQ:ta? Entä puhelinnumeroa? Saisi paljon paremmin yhteyttä sitten kun päätän kokeilla sitä elämysmatkaa.
on vain huuhaa;o(((
Meseä tai ICG:ta, mutta mulla on satelliittipuhelin. Olen nyt juuri täällä kuuasemalla lomalla, mutta tulen maahan pääsiäiseksi syömään mämmiä.
nopeesti sieltä hoitoon.Mee vaik huuhaan sairastuvalle lepäämään.Siel on aikas kivoja hoitoja:o))))
Lulu. Tais ainakin toinen nikki selvitä :=)))
Liekkö vielä kolmaskin nikki olemassa :=)))
Täytyy vähän seurata sun puuhia.
Se on aikamoinen kettu ihmiseksi. Pidä silmällä sen liikkeitä ettei se aivan hullaannu täällä.,,,... ja varo, sillä on HILSETTÄ...se TARTTUU!!
tääkin ole sama.Ei voi olla tai sit mä suutun oikke kovin;o((((
mä luin,et ketku!!!!
On sellainen Niinkuin vaihdelaatikko mutta silti kuin perävälitys!
Ja vähän siltä väliltä!
kauniisti kiitänkin..totamistä mä kiitinkään;o(
Kiittää? Ja mistä?...
kirjoitusvirhe...No kiitos vaik siitä:O))))
Ja sille!!
ja sen kunniaksi:o))))
Päälle! Ja brassica oleracea!
Sinä osaat..vau:o))))
Kyllä sinäkin osaat!
Niin osaankiin.Menen vaik solmuun,jos joku osaa avata mut!!!!
Minä tällainentavallinen solanum.
samaa rataa:o)))
Puhutaanko samasta asiasta taas vai Cactuksista?
Joku vastaajakone? Menny sääki välillä nukkumaan! Lepää pari päivää niin jaksat taas! Pienempikuin3)
vaik tai sit siitä toisesta:o))
Vaikka siitä toisesta asiasta!
sit kumpi on vasen??
Minulla on niin hyvät systeemit koneella! Ettei kukaan/ ketkään pääse tänne! Monimutkainen matolaatikko Norton Ym. Ym virukset!...
Sijaitsee yleensä perässä!
Mutta perä sijaitsee monasti eri eripaikassa.
Kuten toyotassa, perä sijaitsee etupäässä!
Ja taas mercedes benz merkkisissä autoissa se sijaitsee takapäässä:
Mutta molenpiin ajoneuvoihin perä-öljy pitää vaihtaa aika ajoin!
Kyllä on merkittävä tapaus! (?)
Vai onko?
Otan sen kunniaksi oluen!
(silti)!
voinut uskoa, että jotkut saavat pitkiä tarinoita aikaiseksi. On se saavutus tp:lle aiheen keksimisessä. Mutta musta tarina ei näytä vielä päättyneen.