kun on kansalaisuuden saanut, tai onko mamun täällä syntyneet lapset suomalaisia? No lain mukaan tietysti ovat.
Minä olen tuota asiaa kysynyt monilta mamuilta, nuoremmilta ja vanhemmilta sekä Suomessa ja sitä ennen Ruotsissa asuessani, jossa tietysti kysyin että oletko mielestäsi ruotsalainen.
Kukaan ei koskaan sanonut olevansa ruotsalainen, kun asiaa Ruotsissa mamuilta kysyin, ei edes siellä syntyneet suomalaiset tuttavani. Muslimit meinasivat jopa loukkaantua, kun tuollaista kysyin. Ei löytynyt sellaista mamua joka olisi sanonut, että kyllä, olen ruotsalainen.
Suomessa asiaa vuosien varrella eri mamuilta tiedustellessani, on vastaus aina ollut, että en tietenkään ole suomalainen. Olen somali, olen kurdi jne.
Mediassa tietysti jotkut mamut sanoo olevansa suomalaisia, kuten somali-husu - totta kai. Mutta vetoa löisin, ettei husukaan omiensa parissa sano, että olen suomalainen - ei varmasti.
Minä olen tuota asiaa kysynyt monilta mamuilta, nuoremmilta ja vanhemmilta sekä Suomessa ja sitä ennen Ruotsissa asuessani, jossa tietysti kysyin että oletko mielestäsi ruotsalainen.
Kukaan ei koskaan sanonut olevansa ruotsalainen, kun asiaa Ruotsissa mamuilta kysyin, ei edes siellä syntyneet suomalaiset tuttavani. Muslimit meinasivat jopa loukkaantua, kun tuollaista kysyin. Ei löytynyt sellaista mamua joka olisi sanonut, että kyllä, olen ruotsalainen.
Suomessa asiaa vuosien varrella eri mamuilta tiedustellessani, on vastaus aina ollut, että en tietenkään ole suomalainen. Olen somali, olen kurdi jne.
Mediassa tietysti jotkut mamut sanoo olevansa suomalaisia, kuten somali-husu - totta kai. Mutta vetoa löisin, ettei husukaan omiensa parissa sano, että olen suomalainen - ei varmasti.
Vastaukset 25
Vanhimmat
200206 Maahanmuuttajille maksetut toimeentulotuet Tuumaustunti youtube
matemaatista tutkittua tietoa, ei pidä närkästyä mitkä klokot on seinässä kuunelkaa ja katselkaa totuutta, joka on koko suomelle tarkoitettua todellisuutta kansankielellä
Varmasti vähemmän kuin suomalainen on omasta mielestään kiinalainen, koska suomalaiset ovat sopeutuvaisia. Kun ajatuksetkin alkavat kulkea kuin kiinalaisella, niin vasta sitten voidaan alkaa asiaa harkitsemaan uudestaan. Puolittain voidaan toki olla jotain ja puolittain jotain muuta.
Huomautan.
On ihan sama, mitä mamu ajattelee olevansa. Kuitenkin suomalaisia ovat VAIN etnisesti suomalaiset. Eli suomenkieleiset ja ruotsinkieliset suomalaiset.
Muut ovat joko suomenmaalaisia tai Suomen kansalaisia. Ja moni mamu ei edes halua olla suomalainen.
Lisäksi esim. saamelaiset ja romanit eivät halua heitä pidetävän suomalaisina. Muuten kuin epämääräisessä ja valheellisessa kansalaisuus-merkityksessä.
Suomalainen on henkilö joka arvostaa kultuuriamme ja kansaihmisiä ja on valmis uhrautumaan tämän maame puolesta vaarojen uhatessa
Somali joka on saanut neljänvuoden jälkeen kansalaisuuden ja ajaa taksia, on kantasuomalainen....
Minä uskoisin näin, jos täällä maassamme tarvittaisiin lähteä sotarintamalle nuo Somalit lähtisivät täältä pois heti, mitä lähtivät sieltä kotimaastaankin.
Somalit eivät kotiudu koskaan tänne, he elävät omissa lähiöissään, eikä mitään suomalaisuutta siellä ole koskaan näkyvissä.
Niinpä. Aivan sama onkelma meillä 400.000 suomimatullakin silloin kun pakkomuutimme lähinaapuriimme. Ruotsissa kysyttiin, onko meidän kersat ruotsalaisia. Kyllä huolivat. Meidät mongolit.
Menivätkö suomalaisetkin ruotsiin ikuisenelatuksen statuksella lisääntymään holtittomasti ja tappamaan ja raiskaamaan kantaruotsalaisia. Olivatko myös rikostilastoissa yliedustettuina. Oliko niillä omat kirkot ja kulkivatko ne uskontonsa mukaisissa kaavuissa ja naamareissa....
Provosi on vastenmielinen ja sellaisenaan kyllä toimiva!
Ihmettelen vain miten kukaan viitsii oksentaa tuollaista potaskaa?
Tietämättömyyttä se ei voi olla!
Käsitykseni mukaan juuri kävi näin. Ikävä kyllä.
https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000006398578.html?ref=rss
kitisevät kaikesta?
Suomen kansalaisuuden voi saada mutta se ei tee kenestäkään aidosti suomalaista. Suomalaisuus tulee identiteetistä, perinteistä, kulttuurista jne.
Tiedoksi sinullekin:
Kyllä se suomalaisuus määräytyy YHÄ geeniperimän mukaan, kuten aina ennekin on kansoja määritelty kansantieteessä.
Älä usko suomalaisvastaisten tahojen propagandan, jonka mukaan suomalaisuutta ei voisi määrittää geeniperimän mukaan.
Nuo tahot vain haluavat hämärtää kansallisuus-käsitteen, jotta suomalaisuus voitaisiin kieltää.
Se on se integroituminen,mutta ei taida oikein olla ollut tuolla menestystä. Nurkkakuntia on kyllä syntynyt kuppiloihin ja jopa kansalaisuuksien mukaan paikka jakoa esiityy. No tulee se tällä tyylilä kansa vaihdettu tai ainakin potentiaalisesti kantasuomalisuus jää ajan myötä vähemmistöksi, mutta on niitä kansakuntia aiemmin hävinnyt kokonaankin.
saavat paasata mitä tykävät, koskaan eivät silti suomalaiseen kulruutin sulauvu
-kaikee keposia vehestävät soluituksissaan sekaamme valtaukses
Ei tule rostastakaan lehmää vaikka navetassa loisii.
Nyt meidän suomalaisten pitää maksaa ja korjata Somali naisten vitturatkin, kun ensin poppamiehet on ne piloille leikelleet.
Mutta missä on Karvavahattu ja Allaah Seijaah kun pitäisi puolustella tätä ”kulttuurinrikkautta” jossa nainen silvotaan siveäksi ja kykenemättömäksi nauttimaan seksistä. Eihän näitäkään yksittäistapausia ole kuin 10000 suomessa. Nämähän eivät liity mitenkään Islamiin suomessa vaikka kaikki silvotut ovat sen palvojia....
Eikö ne voisi lähettää näille poppamiehille korjattavaksi takuuseen.....
Kyllä tumma (erittäin hyvän näköinen) nuori nainen joka toimii äitinsä tulkkina mamman jutellessä viranomaisen kanssa on suomalainen. Samoin hammaslääkärini on syntynyt Turkissa mutta passinsa ja minun mieleni mukaan on suomalainen.
Onko kellään tietoa missä muslimivaltiossa naisten vitturoita leikellään eniten ?
Miksi yleensä enää yritetään korjata, kun naisen tunto on elimestä silvottu pilalle ?
Miksi maailman naiset ei pidä yllä yhteistä solidaarisuutta ja laita poppamiehiltä munat solmuun jos yrittävät vielä silpoa naisten elimiä ?
Kultuurin ihanuutta, elikkä sekä että ja rituaalein näitä puuhastelevat, kun eivät muustakaan käsitä,
- mikseivät miesten vehkeita katko
Kuulkaapa jos se että syntyy suomessa ei tee hiekkaihmisestä suomalaista. Ei aasikaan ole hevonen vaikka tallissa syntyy!!!!!!!
"Kyllä se suomalaisuus määräytyy YHÄ geeniperimän mukaan, kuten aina ennekin on kansoja määritelty kansantieteessä."
Eikö historiasta ole opittu mitään? Tämä parempien/sopivampien geenien löytäminen itsestään on johtanut biimeisen 100:n vuoden aikana melkoisen tuhoisiin juttuihin.
Itsellä "hyvät" geenit. Kannan Suomi-, Ruotsi- ja Saksa-geenejä. Olen atleettinen, vaalea ja sinisilmäinen 190cm ja kannan sukutaulujen mukaan arjalaisia geenejä. Olen neljännen polven suomalainen. Enkö siis ole suomalainen vaikka joidenkin rotuoppien mukaan vimpanpäälle puhdasrotuinen?
menkää pois