Valmistautukaa polttonesteverojen korotukset on määrä alkaa 1.8.2020
"Hallituksen tuoreet dokumentit kertaavat, että liikenteen verotuksen osalta hallitus on jo päättänyt kiristää fossiilisten liikennepolttoaineiden verotusta 1.8.2020 alkaen 250 miljoonalla eurolla arvioidun kuluttajahintaindeksin kehityksen mukaisesti.
Lisäksi parafiinisen eli vähemmän rikkiä ja haitallisia pienhiukkasia tuottavan dieselin 120 miljoonan euron verotuki poistetaan asteittain vuosien 2021–2023 aikana.
Lue lisää: Parafiinisen dieselöljyn uusi verokohtelu nostaa myös uusiutuvan dieselin hintaa"
is.fi Hallituksen aikataulu valtavalle liikennemuutokselle julki: Ensimmäinen veronkorotus elokuussa, listalla myös ”tuuli- ja aurinkobensa
"Hallituksen tuoreet dokumentit kertaavat, että liikenteen verotuksen osalta hallitus on jo päättänyt kiristää fossiilisten liikennepolttoaineiden verotusta 1.8.2020 alkaen 250 miljoonalla eurolla arvioidun kuluttajahintaindeksin kehityksen mukaisesti.
Lisäksi parafiinisen eli vähemmän rikkiä ja haitallisia pienhiukkasia tuottavan dieselin 120 miljoonan euron verotuki poistetaan asteittain vuosien 2021–2023 aikana.
Lue lisää: Parafiinisen dieselöljyn uusi verokohtelu nostaa myös uusiutuvan dieselin hintaa"
is.fi Hallituksen aikataulu valtavalle liikennemuutokselle julki: Ensimmäinen veronkorotus elokuussa, listalla myös ”tuuli- ja aurinkobensa
Vastaukset 101
Vanhimmat
Nämä ovat tasaveroja jotka kohdistuvat kaikistaeniten pienituloissiin jotka käyvät töisssä ja joutuvat ajamaan pitkiä matkoja,tämä kansanrintama hallitus vähät välittää pienituloisten ahdingosta pääasia että ilmastotavottteet saadaan maaliin .Kyllä täytyy suuresti ihmetellä minkaatakia kepu on tälläisessä hallituksessa mukana.Ei ihme että kannatus laskee roimaa vauhtia alaspäin onko puolue hylkäämäässä onat kannattajat kuten teki vasemmisto duunareillle.
Juuri tästä syystä Lii hermostui kun Halla-Aho totesi että tämä hallitus ajaa maalla asuvat pois kodeistaan,ja varsin oikeasssa Jussi pitkälti on,Lii on yksinkertaisesti oppimaton tollo jolla ei ole mitään käsitystä maaseudun arjesta,tämä ilmastohysteriä on sekoittanut tämän kenopään pään .Mutta onneksi meillä on Jussinkaltaisia järkeviä politikoita.Toivon hartaasti että tämä hallitus hajoaa ja saamme uuden paremman hallituksen
Eikös se perusjen säätämä hurja käyttömaksun korotus viime hallituksen aikana ollut tasavro? Jokainen hallitus on kiristänyt liikenne verotusta tavalla tai toisella. Lapsellista tuo persun syyttely.
Polttoaineiden viinat ovat alempana kun pitkään aikasn. Ihmisten tulot ovat nousseet ja samalla polttoaineiden hinnat ovat pysyneet samalla tasolla. Joten äläpä maalaa piruja seinälle
Siksikö siis on oikeutettua nyt nostaa polttoaineveroja ?
Mitä sille saadaan vastineeksi ?
Missä todellisuudessa sinä oikein elelet ?
Vihervasemmistolaisen ideologian mukaan Suomen väestö tulee keskittää asumaan seitsemään asutuskeskittymään, jota ovat pääkaupunkisetu, Turku, Tampere, Jyväskylä, Vaasa, Kuopio ja Oulu. Koko muu maa tulee vihervasemmistolaisen ideologian mukaan autioittaa verotuksen avulla josta polttoaineveron tuntuva korotus on vain yksi osa.
Ostovoimasta on meille kaikille hyötyä ja lisää työpaikkoja ja lisää verotuloja. Nyt hallitus pilaa kaiken.
Tuollaista tekstiä ei löydy muualta kuin sinun sairaasta päästäsi.
Edellinen+hallitus+nosti+niitä+kaksi+kertaa+(persut+mukana)+2015+ja+2017.+Edellinen+hallitus+nosti+myös+veröluonteisia+maksuja+kaikille+duunareille,+myös+pienituloislle+2,6%+eläkemaksujen+korotuksena,+teki+noin+2000+miljoonaa+vuodessa,+sekin+jo+lähes+kymmenkertainen+vaikutukseltaan+tulevaan+polttoaineverotukseen+(250+miljoonaa)+verrattuna.+Persulla+on++valikoiva+muisti,+tai+sitten+vaan+ei+tiedä+mistään+mitään.
Siis tuon vuoksiko on oikeutettua nyt nostaa polttoaineveroja ? Kun kerran Sipilänkin hallitus, ja Persutkin olivat siinä . . . miten se tekee polttoaineveron, ja tulevien muidenkin maksujen korotuksen ja tukien leikkaukset oikeudenmukaisemmiksi ?
Ei tee mutta aiheuttaa sen että kokemusperäisesti persuhallitus olisi vielä huonompi vaihtoehto, miksi siis persu haluaa vaihtaa hallituksen. Ja mitäs tukia nykyinen hallitus on leikannut sinulta?
Sitä en usko, tästä nykyversiosta, mutta mene ja tiedä. Joka tapauksessa tämä Power-Girl juttu ei nyt vaan onnistu. Talousasiat täysin pois hallinnasta ja ymmärryksestä, ja unelmahöttöä rakennetaan.
Kyse ei ole minusta tai minulta leikkaamisesta, ei minulta ole yksikään hallitus mitään leikannut tai sen kummemmin antanutkaan. Koko elämä on ihan itse rakennettua ja kustannettua, myös varmistettua että se pysyy omassa hallussa.
Veroja en kuitenkaan suostu maksamaan sen vuoksi, että jotkut pikkutytöt sekoilevat ja törsäävät rahat Gretailuun, niille rahoille on suomessa oikeasti tarvitsijoita.
olit kuitenkin valmis maksamaan edellisen hallituksen kymmenkertaiset verojen ja veroluonteisten maksujen korotukset.
Nykyisen hallituksen talousasiat eivät ole hallinnassa? outo väite, vaatii nyt sinulta tarkempia perusteluja. Vinkkinä voin kertoa että persujen varjobudjetin loppusumma oli vain 200 miljoonaa alempi kuin nykyhallituksen, kokoomus olisi halunnut leikata muutaman sata miljoonaa ansiosidonnaisen eläkekertymästä, keneltä muultakaan kuin vähäosaiselta. olisiko mielestäsi nämä vaihtoehdot jotenkin pelastaneet Suomen talouden, kun yhteiskunta kokonaisuudessaan kerää veroja veroluonteisia maksuja yhteensä noin
100 000 miljoonaa? (100 miljardia, valtio, kunnat ja kirkko)
Eipä nuo juurikaan minuun ja kaltaisiini suuremmin osuneet, kyse on pitkälti järjestelyistä. On aika sama mitä hallituksen Suomessa puuhaavat, ne osuvat aina pieni- ja keskituloisiin kipeimmin, ja niin tulee osumaan tämänkin hallitukset toimet.
Rahoitukset perustuvat hallituksella toivotaan toivotaan meininkiin, niiden osalta joissa eivät lykkää rahoitusta tulevien hallitusten niskoille.
Varjobudjetit ihan kivojaleikkejä, eikä niistä sen enempää. Leikki mikä leikki, vain hallituksen laatimalla budjetilla on merkitystäja tämän hallituksen budjetti ei laskevalla taloudella tule toiminaan, joten laikkaukset tulevat ajankohtaisiksi ja lisävelkaantumisen kiihtyminen.
jos ne eivät sinuun osuneet, et ole palkansaaja, lienet yrittäjä.
"Varjobudjetit ihan kivojaleikkejä, eikä niistä sen enempää. Leikki mikä leikki, vain hallituksen laatimalla budjetilla on merkitystäja tämän hallituksen budjetti ei laskevalla taloudella tule toiminaan, joten laikkaukset tulevat ajankohtaisiksi ja lisävelkaantumisen kiihtyminen."
Samalla vakavuudella ne varjobudjetitkin on laadittu, myös persujen, mikä oli käytännössä saman suruinen kuin vallassa olevan.
Rahoitus? mihinkäs se persuilla olisi perustunut? (saman suuruinen budjetti). Tuollakaan ei ole merkitystä, koska ne ovat ehdollisia, ei niitä väkisin velalla tehdä.
Oikeasti rahaa olisi otettavissa selkeästi enemmän muualta kuin työllisyysasteen noususta, mutta se ei käy kun on RKP ja kepu hallituksessa, ei voida leikata turhia yritystukia senttiäkään, eikä esim listaamattomien yritysten osingonjaon verotuksen porsaanreikää saada tukittua, RKP ja kepu estivät sen ensi töikseen.
Myös itse uskon ettei tässä maailmantilanteessa Talous paljoa kasva, mikä on edellytyksenä positiiviselle työllisyyden kehitykselle, joten hallitus puoliväliriihessään joutuu joitakin suunnitelmiaan muuttamaan. MUTTA tilanne ei paranisi hallitusta vaihtamalla, tai elokuun polttoaineveron korotuksen perumisella, samalla varmaan joutuisivat perumaan yritysten sähköveron alentamisen.
Yrittäjä/eläkeläinen.
Laatimisen vakavuusaste ei ole ratkaiseva, vaan se etteivät ne ole oleellisia, koska niitä ei noudateta ja tiedossa on ettei yhtäkään varjobudjettia ole noudatettu, ekä tulla noudattamaan. Budjetit ovat aina useampien puolueiden tavoitteiden mukaisia - se siis siitä. Kiva leikki, mutta loppujen lopuksi aika turhanpäiväinen. Eikä siis ole merkitystä mihin olisi perustunut Persuillakaan - heidän budjetillaan ei nyt pelata - siis se edelleenkin siitä.
Työllisyysasteen nousu tulee tumppaamaan, ja mitä luultavimmin nykyisenkin työllisyysasteen kupla.
Hallitusta vaihtamalla paranisi ainakin koohotus ja tuhoaminen ilmastotoimien kanssa, meidän on aivan järjetöntä tehdä itsellemme haitaa ja kustannuksia, vaikeuttaa elämäämme enemmän kuin osamme on. Se minkä suttaamme, hoidamme, emme muiden paskoja omalla kustannuksellamme. Emmekä missään tapauksessa ylikireällä aikataululla.
Elät mielikuvitusmaailmassa, luulojen varassa, ei hallitus mitään tuhoa ilmastotoimillaan, päin vastoin. Etkö halua että tuontienergiaa korvataan kotimaisella? Mitä mieltä olet sähköveron alennuksesta yrityksille, onko se koohotusta?
Aikataulut ovat tavoitteita, vuoteen 2035 mennessä meillä vaihtuu hallitus vähintäänkin 4 kertaa. Tuohon mennessä meillä loppuu hallituksista riippumatta kivihiilen ja turpeen käyttö, joukkoliikenne kehittyy ja autoilu sähköistyy, pelkkiä polttomoottoreilla valmistettuja autoja ei edes enää valmisteta vuonna 2035. Ei tätä kehityksen suuntaa käännä mikään hallitus tässä maassa ja tämnä on fakta.
Luetun ymmärtäminen tuntuu olevan aivan ylivoimaista taas kerran.
No mikäs se "luulo" on jonka varassa elän ?
Mitä tuontienergia ja kotimainen energia - mitä sitten lieneekin, kuuluvat tähän ?
Sähköveroalennuksella yritykselle alennus, lisähelpotus ei ole tarpeen, varsinkaan kun se tehdään yksityisten ihmisten kustannuksella. Yrityksille on aivan riittäväti tukia ja helpotuksia suomessa jo ennestäänkin, jos ei yritys täällä verosuunnitelun luvatussa maassa pärjää, sopii poistua.
Kun ne "tavoitteet" ovat vihervasemmistolaisten, ne ovat ok, mutta jos tavoitteita esittävät oikeistopuolueet, ne ovat pahasta. On siis aika poliittisesti värittynyt ja suuntautunut tämä maailmasi, se ei niinkään mene sen mukaan, mikä olisi suomelle ja suomalaisille paras, vaan se, mikä ryhmittymä esittelee ja mieluiten utopiaansa. Jolle ei edelleenkään ole osoitettavissa tämän hallituspohjan rahoitusta, milla nuotavoitteet tullaan rahoittamaan. Tämä porukka kirjaa ja säätää, ilman ajatustakaan, realistista sellaista rahoituksesta. Rahoituskaavailut joita tuo hallitus on esittänyt, lyövät kaikki pieni-ja keskituloisia ympäri korvia, siis sitä porukkaa, jota mainostavat puolustavansa.
Niinpä. Silloin se sitten oli ilmeisesti hyväksyttävää.
"Mitä tuontienergia ja kotimainen energia - mitä sitten lieneekin, kuuluvat tähän ?"
Kysytkö vakavissasi? Kysehän oli ilmastotoimista, öljyn ja kivihiilen korvaaminen kotimaisella energialla on olennainen osa ilmastopolitiikkaa.
M.O.T pöljä mikä pöljä.
Kotimaisia energialähteitä siis ovat ??
Kertokaa ministerit tai joka ymmärtää hallituksen ajattelutavan saastepäästöjen vähentämisestä.
Siis Suomessa joudutaan käyttämään autoa pakollisiin autoiluihin ja erikoisesti harvaan asutuilla alueilla. Vaikka polttoaieen hintaa korotettaisiin kaksinkertaiseksi, niin pakolliset autoilut on silti ajettava ja tuottaen aivan sama saastemäärä.
Ainoastaan, nuoriso, joka yleensä asuu asutuskesuksissa - ei harvaan asutuilla seuduilla omaa myös huviajelua jonkin verran.
Erikoisesti on myös ministereiden tiedettävä, miten Suomessa auton kesimräinen hintataso kuulemma on 3600 euroa.Siis tavallisella ihmisellä -ei kansan edustajalla.
Huomatkaapa, miten hallituksessa olevat kansanedustajat ovat muuttuneet ansan edustajiksi.
Mutten, eikö todella ihmiset ymmärrä asioita / hahmota niitä, vai mistä johtuu hallituksen arvostaminen ja tyytyvisyys.
Esim. Keskustaa on pidetty juuri maaseudun asioiden vaalijana, mutta nyt yhdessä rankaisvat maaseudun / harvaan asutettujen alueiden ihmisten arkea - aikuisen oikeesti.
Ministeriden päähän tulisi takomalla takoa, ettei Sumessa harjoiteta huviajelua juuri mainitsemisen arvoisesti.
Kuten nyt jo näemme ihmisten mielikuvien / asenteiden tutkimisesta, miten erittäin voimakkaasti on vahvistuneet = lue vahvistettu päättäjien kautta maaseudulta pakenemista asutus keskuksiin. Koko Suomen maaseutu autioituu ja vauhdilla. Edes työpaikat maaseudulla ei kiinnosta, koska asuminen on hankaloitettu.
Muuten ymmärtääköhän ministerit ajatuksiensa ristiriitaisuutta. Lupaavat toimia siten, miten valmiina olevia työpaikkoja aletaan täyttää ja siten korjata kokonaisuutta. No, miten ihmeessä näitä työpaikkoja täytetään kun ne sijaitsevat juuri aluiella, joihin verotus iskee rankemmin.
Niin, jopa vauraat kunnat ja pienet kaupungit ( mm Kitee) autioituu ja vauhdilla. Autioitumisen raja etenee kuin tsunami ja ihmisten osaksi on tullut vain kauhistelu tsunamin etenemisestä.
m.l
Tämä hallitus tuhooaa maaseudun näillä toimillaaan kun näitä polttoaine ja enerkiaveroja koroteen jatkuvasti milloinka meillä tulee mittä täyteen kuten tapahtui ranskassa,vai uskooko tämä hallitus että se voi toimia miten vaan kansalaisia kohtaan.Mutta eiköhän se pää tule vetävän käteen ennemmin tai myöhemmin .
Tulkaa traktorimarsille Helsinkiin ja kipatkaa monta kuormallista paskaa eduskuntatalon portaille ! Tehkää sama temppu peruskoulujen pääovien eteen !
Uskon viestin menevän perille ...
"Ainoastaan, nuoriso, joka yleensä asuu asutuskesuksissa - ei harvaan asutuilla seuduilla omaa myös huviajelua jonkin verran."
Varsinkin maalla nuoriso ajaa turhaa pillurallia ikivanhoilla kotteroilaan, jopa trakstoreilla. Täytyy olla persun aistit, jos ei sitä huomaa.
Persujen puoluetoimisto on sopivampi kohde. Raaka-ainetta puheisiin.
Kyllä+sitä+työskäyvät+myös+huviajelee+sinne+työpaikalle+kaupungissa.
Kun+olin+töissä+niin+500+metrin+päästä+tuli+työntekijä+autolla+työpaikalle,+ja+näitä+on+varmasti+suomessa+useampi+kun+yksi.+Itse+kuljin+5+kilometriä+polkupyörällä,+autolla+ainoastaan+silloin+kun+piti+mennä+kaummas+asioille+töiden+jälkeen.
Kaupassa+kävin+90%:ti+polkupyörällä+3km.+Lähikaupassa+kävellen+1km.
Totta. Maaseudullakin ajetaan sitä rallia, mutta ymmärätkö miten yhden tai parin auton ajelu huomataan koko kylässä. Taas kaupungeissa illalla pyörii kymmeniä jopa satoja autoja saman rallin piirissä.
Tuo siksi, koska nuoriso ei enää viihdy maaseudulla, jossa ei ole parveluita. Edes valmiina olevat työpaikat ei kiinnosta ottajaansa.
m.l
Kopiopersuhan taas toistaa ja toistaa ja toistaa ja toistaa
Oliko Turtiainen?
Maaseutu tuhoutuu, kun bensaan menee 10 euroa enemmän kuukaudessa?
Tuo on taas perussuomalaisille tyypillistä synkistelyä. Kaikki menee päin helvettiä. Suomi tuhoutuu. Islam jyrää meidät. EU nöyryyttää. Suvakit nauravat.
Oliko hallituksen tavoitteena bensalitran pitää maksaa vähintään 2,26 euroa niin loppuuhan se autoilu
Väitkö aikuisen oikeesti ettei maaseutu autioidu. Tutkippa asia. Kun iäkkäämpi sukupolvi kuolee tai muuttaa vanhuuden päivillään taajamiin, niin heidän asuinsija maaseudulla jää tyhäksi. Kukaan ei ole edes kiinnostunut ostamaan taloa. Juuri tuohon littyy, miten maaseudulla asuntojen hinnat ovat romahtaneet vanhuksien muuttaessa pois.
Tämä piiiiiiiiitkä autioitumisen askel otetaan yhden sukupolven siirtyessä iäisyyteen. Aiemmin edesmenneen sukupolven asuinsijan asutti seuraava sukupolvi ja siten maaseutu ei autioitunut.
Pari sukupolven jälkeen Suomalaiset asuavt lähes kaikki jo tajamissa / kaupungeissa ja vihreät kiittää tavoitteensa pääsemisessä yhdessä kumppaiensa kanssa.
m.l
Köysillääkö porukka pitäisi sitoa syntymäkuntaansa? Muutaman viraston hajasijoittelu sinne tänne ei ratkaise mitään. Minkähän takia kepun ja persujen puoluetoimistot muuten ovat Helsingissä, vaikka kannattajakin ovat täysin muualla?
Laskin tuossa omat veroni vuoden 2019 kulutuksen mukaan tekee noin 91€. Tämä on helppo säästää ainakin minulla. Jos käyn vaikka alkossa kerran kuukaudessa hekeen sen "saunapullon" polttoaineta menee noin 110 litraa. Kun ostan keralla vuoden anoksen niin jää 11 käyntiä pois. Tässä on se säästö. Ja vielä aika mitä siihen menee. 2 tuntia matka säästöä 22 tuntia vuodessa 10€/tunti tekee 220€. Säästetyn ajan voi käyttää vaikka hyötyliikuntaan ja taasen sästyy pillereitä kun pysyy terveenpänä.
Turhaa kitinää.
Minulla poltoainetta kuluu noin 9,5 litraa/100km.
Mihin pitää hallituksessa kiinnitää huomiota on harmaatalous ja veronkierto. Veronkierrosta 100 kertaiset korvaukset valtiolle nykyiseen verratuna.
Veronkierto veroparatiisissa 1000 kertainen korvaus hyötyyn verratuna.
Olipas taas outo avautuminen.
Rekat ja bussit vievät 30-40 litraaa satasella yms maatalouskoneet kuluttavat polttoainetta muutamansatasen päivässä niin sillä alkaa olla merkitystä pitemmän päälle .Monen yrittäjän on tätä saada hintoihin kovan kilpailun takia. No me saimme tälläisen sosialistihallituksen typerien äänestäjin takia jotka kuvittelivat että onni ja autuus alkaa tästä. Muuta tämä hallitus ei ole saanut aikaan kuin kaksi hallituskriisiä,puoluetukea nostettiin kuudella miljoonalla eurollla,ja avustajien palkkoihin puolimiljoonaa kuukaudessa.Saimme kaikkien aikojen typerimmän hallituksen mitä on tässä maassa koskaan nähty.
Tämä pitää paikaansa että raskasliikenne tästä kärsii, mutta mitä tuossa kuuntelee alalla olevia niin säästöä tulee yrittäjlle kun ei makseta ylityökorvauksia, ja muuten vielä maksetaan "alipakkaa". Taitaa kuskien maksettavaksi tulla nämä polttoaineiden korotukset?
Mutta niinhän se on että työntekijä se pitää kärisiä jos niitä kuluja ei voilaittaa kuluttajan maksettavaksi
Ymmärrtkö, ettei asioita tule kohdentaa omaan napaansa verraten. On huomioitava kokonaisuus eli ihmisten erilaiset tilanteet j a haasteellisuudet. Esim. minun / perheeni kohdalla koko hallituksen kaavailut ei hetkauta ja vaikuta hitusenkaan vertaa, koska olen erittäin onnekas ja hyvin toimeentuleva.
No tuo ei todella tarkoita että alkaisin tukkimaan suita ihmisiltä, jotka tuovat esille omat haasteellisuutensa arjen pyöritysessä. Jotain tolkkua on oltava.
m.l
Tässä halltuksessa ei ole hajuakaan sosialismista. Sipilän hallitus tyhmempää ei ole eikä tule.
Eikö persulle uppoa hilseeseen että tuleva polttoaineveron korotus on mitätön/autoilija. Persut itse edellisessä hallituksessa leikkasivat duunareilta satoja euroja vuodessa, joiltakin tuhansia ja lisäksi korottivat polttoaineveroja kasi kertaa, vuosina 2015 ja 2017.
Täällä tarvitaan samat toimet kuin Ranskassa.
Olen valmis.
Kun käsky käy.
Terveisin Tampereen mies 45v.
Hallitus supistaa omilla teoilla ihmisten ostovoimaa. Tästä ei hyödy kukaan.
Ainoa ympäristötoimi jonka hallitus saa aikaan on autoilijan kurittaminen
Huonoa politiikkaa. Polttoaineen verojen korotus ei ole vielä koskaan vähentänyt autoilua. Vero on pelkkää rahastusta, vähentää ostovoimaa ja lisää työttömyyttä.
Kaikki palkankorotukset, valtio haluaa kerätä veronkorotuksilla itselleen. Valtio ei edes halua lisätä ostovoimaa, mikä vastaavasti lisäisi työllisten määrää. Valtio saisi kuitenkin verot toista kautta takaisin.
Verojen korotus on tyhmää politiikkaa.
Persut ovat kaikkea elvytystä vastaan. Myös ostovoiman kehittymistä. Nähtiinhän se viime hallituksessa.
Joo, näin näppärästi se Hallitus kääntää Palkankorotukset omaan taskuun!!!!
Tämä hallitus kieltää polttomoottorit mihinkä ne laitetaan ja mistä pienipalkkainen ottaa rahat sähköautoon ei kymmeneeuron tuntipalkoilla niitä pysty ostamaan. Viedäänkö vanha romut afrikkaan nehän saastuta meidän ympäristöä ninhän tämä hallitus ajattelee kun roskat lakaistaan maton alle nehän ei sieltä näy.
Hiilisähkönkin voi ostaa venäjältä.
Valehtelet. Hallitus ei ole kieltämässä polttomoottoriautoja. Miksi tuollaista paskaa täytyy levitellä?
Niin kauan kuin on varaa ajella moottorikelkoilla pitkin ja poikin omistamattomillaan mailla niin bensiini on liian halpaa.
Turhaahan on tuo ajelu mutta syyllistyin siihen itsekkin 90 luvulla vaikka lama oli päällä mutta rahaa tuli ja sitä myöskin käytettiin kaikki vempeleet oli saatava ja ne myöskin ostettiin,lappiin mökki veneitä moottoripyöriä yms lopulta aika turhia vehkeitä, mutta onneksi on samanlaisia hölmöjä kuin itse sain ne lopulta myytyä.Mutta näissä tekemissäni kaupoissa liikkui kuiten se raha joka lisää hyvinvointia sillä jos kulutus lakkaa tulee ikuinen nälkä mitä ei nämä vihervasuri vouhakkeet tajua kun se kuuluisa taikaseinä on pankin kupeessa jota sieltä voi ammentaa loputtomasti .
Viinan ja tupakan hintaa voi nostaa reilusti vaikka 10 kertaisesti. Eivät ole pakollisia menoeriä
Meinaatko trokareille lisää ansioita johon tämä kieltämättä johtaa,näin ajattelee ainoastaan helvetin tyhmä ihminen joka luulee että kun viina ja tupakkaverot vedetään tappiin se tuo valtiolle kymmenkertaisesti tuloja lisää.Meillä on historien tyhmin hallitus mutta siellä on muutamia viisaita,onneksi vielä jotka tietävät missä mennään . Itse en polta ja muualta en lähde viinoja haalimaan ei se ole niin iso herkku että vaivautuisin lähtemään muualta hakemaan sillä inhoan matkustelua yli kaiken .
Tupakoivat ovat kekimäärin huonommin koulutettuja ja vähätuloisempia kuin muut. Niihin hinnankorotuks sattuu eniten. Täällä LPR-Imatra:n seudulla en tunne yhtään tupakoisijaa, joka polttaisi kotimaista. Kaikki polttavat venäläistä.
Nykyhallitus aikoo lopettaa yksityisautoilun, se yksityisautoilun lopetus kun sopii vihervasemmistolaiseen ideologiaan. Herää kysymys, eikö kepulit tee mitään, vai aikooko keskustakin kannatta nykyisessä vihervasemmistolaisessa hallituksessa yksityisautoilun lopettamiseen tähtäävää polttoaineveron korotusta?
Kaikenlaista paskaa sitä persu viitsiikin höperehtiä
Yksityis autoilun lopettaminen toisi Suomeen kymmeniätuhansia Hallituksen elätettäväksi! siis työttöminä.
Autoilijat maksaa suurimman osan Suomen menoista. Mitä sitten tehdään, jos tämä rahahana suljetaan?
Jospa vain apteekit saisivat myydä polttoaineita reseptillä, jonka sitten myöntäisivät valtuutetut autotohtorit, jotka sitten aina tutkittavan kulloisenkin senhetkisen tarpeen mukaisesti määräisivät sille kertatankkauksen. Siis tämä tarkoittaa vain yhtä tankkausta, eikä ole verrattavissa sitä pari vuotta voimassaoleviin ihmisten lääkeresepteihin.
Vihervasemmistolainen hallitus pyrkii kieltämään nykyhallituksen ideologian mukaisesti yksityisautoilun kokonaan, eikä se keskustan kepuleitakaan näytä yhtään hetkauttavan vaikka se kielto ”syventää alueiden taloudellista ahdinkoa entisestään”.
https://www.is.fi/autot/art-2000006399247.html
Tämähän tietysti sataa persujen laariin melkosella ropinalla,toisaalta ihmetyttä kepun asenne haluaako ne tappaa maaseutumme kokonaan näiden sosialistien tuella joku tässä mättää ja pahasti.
Eilen nähtiin a-talkissa kepu haluaa olla vielä vasemmistolaisempi kuin vasemmistolaiset
Eihän tuossa linkissä puhuta yksityisautoilun kieltämisestä yhtään mitään! Persu valehtelee taas päin naamaa.
Hallituksella on salainen suunitelma ykstyisautoilun kieltämisestä, ensin kielletään vihervasemmistolaisen aatteen mukaisesti polttomoottorikäyttöiset autot ja sen jälkeen kielletään yksityishenkilöitten sähköautoilukin.
Lakiin ei tosin tule yksityisautoilun kieltävää pykälää, mutta se kielto toteutetaan verotuksen avulla tekemällä yksityisauton omistus ja sillä ajaminen mahdottomaksi. Tämä on sitä viheraatteen mukaista ympäristöpolitiikkaa käytännössä, jota vasemmistoliitto niin auliisti tukee.
Keskusta ei voi hallituksessa asiallle mitään, koska se on siellä hallituksessa vihervasemmiston panttivankina; jos hallitus kaatuisi ja tulisi uudet vaalit, kepulit menettäisi vielä lisää kannatustaan ja sitä tietä kansanedustajiaan. Tämän tosiasian hyvin tietää kepuleitten puoluejohto johto ja sen tietää myös vihervasemmisto.
Yksityisautoilu tullaan kieltämään verotuksen keinoin.
Joko maaseutu tyhjenee heti elokuun alusta kun korotukset astuu voimaan?, näin käy jos Halla-ahoa on uskominen.
Tulee niitä tyhjiä mökkejä huviloiksi sen jälkeen.
Maaseutu tyhjenee siitä huolimatta nostetaan hintaa tai lasketaan. Kun maaseudulla ei ole työpaikkoja niin ihminen joka haluaa tehdä työtä lähtee sinne missä työtä on.
Maaseutu autioittuu vääjämättä kun viljelijät lopettaa jatkajien puutteessa.
Ikäihmiset muuttaa asutuskeskuksiin asumaan, kun sitä ei voi siellä syrjässä asua ilman palveluita.
Ennen sitä maalla tuli hyvin toimeen kun oli sitä luontaistaloutta.
Maasta tuli Perunana,vihannekset. Navetasta maito voi ja liha. Järvestä kalat, metsästä marjat, riista. Ei sitä kauppaan ollut asiaa. Muistan nuorena kun 2 kertaa käytiin kuukaudessa keskimäärin kaupassa. Joskus meni että kerran käytiin. Tupakka se oli monesti se kauppaan lähdön syy, ja se taas johtui kun kaupassa ei sattunut olemaan sitä kuukauden annosta tupakkaa.
Joo, voi olla hyvinkin, että osa maasudun väestostä siirtyy takaisin 1950 luvun paikkeille, eli omavarais elämään..hevoset rules!! Tulee Talonpojat ja Torpparit takaisin, he on ainoa ihmisryhmä joka tulee pärjäämään maaseudulla omillaan. Sähköjohdot saa kerätä rullalle,kun ei ole vara maksaa sähkönsiirtoja ym.ym.
Minä olen viheraatteen kannattajana -olen siis vihreitten äänestäjä- sitä mieltä, että Suomessa tulee koko maaseutu yhteiskuntapoliittisin päätöksin autioittaa ja väestä siistää asumaan muutamaan Suomen mittapuun mukaan suureen asutuskeskukseen, jotka voisivat olla pääkaupunkiseudun, Turun ja Tampereen lisäksi ehkä Vaasa, Kuipio ja Oulu, mahdollisesti myös Jyväskylä.
Se oli ihan normaalia elämää siihenaikaan ja kun paremmasta ei tiedetty ei osattu vallittaakaan mistään tyydyttiin siihen mitä oli saatavilla .Kalat tosiaan järvestä vaari joka asui samassa taloudessa oli innokas kalastaja ja metsästäjä vaikka se syksyinen muikunpyynti ei ollut mikään mukava juttu kun piti lähteä verkonlaskuun ja minä soutumiehenä koulupäivän jälkeen.Sitten vielä piti lähteä vielä edellisen päivän muikkuja myymään polkupyörällä talosta taloon savisilla syksysillä teillä. Vaari teki veneitä kesäaikaan muutamia isä kävi töissä tehtaalla
ja viljeli vielä pientä maalänttiä jossa oli hevonen ja muutama lehmä ja sikoja muutamia. ja vaari piti kanalaa taisi olla paristaa kanaa joista riitti myytäväksi asti . .Kauppaan kun pääsi käymään joka oli neljänkilometrin päässä mutta se oli kohokohta janoinen poika osti pullon sitruunasoodaa joka maksoi 28 peniä pullo jiwe oli kolajuomaa 31 penniä pullo.
Hallituksen tavoitteena on että Suomi siirtyy takaisin hevosvetoon v.2035
Vevihreä peru höpöttää.
Kun nykyhalliyus kieltää polttomoottorikäyttöiset koneet (myös traktorit), niin maaseudulla ei ole muuta vaihtoehtoa kuin palata hevosaikaan. Siitä lähtien maajussit joutuu kyntämään ja ästämään pellot hevosilla samalla tavalla kuin tehtiin ennen polttomoottoreitten tuloa.
Kun lukee näitä viestejä ei voi ku ihmetellä miten joku yleensä jää tänne asustamaan kun kaikki hupi kiellettäisiin tai tapettaisiin verotuksella , lähtekää nuoriso ajoissa pois täältä maailmalle , ei kannata jäädä tähän kylmään ja harmaaseen maahan kurjistumaan !
Niinpä, sano muuta ja kaikki tämä vouhotus Ilmastonmuutoksen kustannuksella, ja muu maailma ei juuri korvaansa lotkauta koko asialle..ainakaan Suurvallat, Kiina, Usa, Venäjä, Intia ym. Suomenko koko Maailma pitää "pelastaa"?
Minulle vasemmistovihreänä on suuri ilo, että tämä nykyinen halllitus kaaavailee ja toivon mukaan myös toteuttaa päätöksen polttomoottorikäyttöisten autojen kiellosta ja tieverosta. Tämä hallituksen kaavailema tievero pantaisiin toimeen kaikilla, siis kaikilla Suomen kantateillä. Tämä tieveron käyttö on vain yksi työkalu hallituksen työkalupakissa pakottaa maseudun ihmiset muuttamaan suuriin asutuskeskuksiin. Maaseutu on siis ilmastopoliittisista syistä tyhjennettävä monimuotoisen verotuksen avulla.
Onneksi meillä on nyt vasemmistovihreä hallitus, jossa keskustapuoluekin on täysillä mukana, kun niillä ei nykytilanteessa ole muuta vaihtoehtoa.
Joo, ei minuakaan haittaa mitä Hallitus suunnittelee, minulla on peltoa ja metsää senverran,että tulen pärjäämään omillani.. heppa vain pitää hommata, hepan kanssa me sitten pidetään pellot kunnossa ja ajetaan vähän polttopuita metsästä talven varalle ja saunapuiksi.Heppa vetää yksisiipistä äestä kevyesti, saadaan ryytimaa taas kuohkeaksi, että perunat kasvaa, navetassa mölyää yksi lehmä ja sonninmullikka joka syksyllä pistetään lihoiksi talvenvaralle ja sika menettää potkan Jouluksi....että, antaa Hallituksen huseerata....
Suomi on tehnyt kaiken voitavansa ilmaston suojelemiseksi jo seitemänkymmenta luvulla olin rakentamassa jäteliemiprojektia valkeakoskella jonka tehtaat syytivät kaiken paskan vanajaveteen jonka kaloja ei kukaan järkevä ihminen ei syönyt . Nyt vanavesi on puhdas vesistö jonka kalat kelpaavat kauppaan myytäviksi .Tämä meidän uusi hallitus ei tätä ilmeisesti sisäistä mitä me oikeasti voitais tehdä lisää ympäristomme eteen,lentomatkustelu ja laivaristeilyt ei mitään rajoitusta. Mutta käydään autoilioiden kimppuun nostetaan polttoaineverot ja enerkiaverot tappiin jotain sentään on tehty ilmaston suojelemiseksi tästä sulka hattuun tälle hallitukselle .
Laudat olivat akkunoissa 60 / 70 luvulla pohjoisen autinoituneissa kylissä kun väki pakeni töihin etelään ja ruotsii n työn perässä ei ollut sellaista sosiaaliturvaa kuin nykyisen että pienipalkkaisen ei kannata lähteä itseään revittämään raskaisiin töihin kun saman saa kotisohvalle .Muistan kun moni möi ruotsissa kotipaikkansa pilkkahinnalla muutamalla tuhannella kruunulla ja vannoivat etteivät koskaan palaa kotiseudulle. Nyt on sama ilmiö tullut ainakin keskisuomesta ylöspäin pieniä tiloja ei saa kaupaksi millään hinnalla kauniit puheet että suomi pitäää asuttuna oli kepun senaikaista horinää nyt huseeraa tässä kansanrintama hallituksessa ei ole muistavinaan koko asiaa.
Venäjällä taas todetaan ... "Siellä ne tyhmät tsuhnat huulipunineen"..
Haala-aho vouhotti A-talkissa, että ilmastonmuutos on vakava globaalinen ongelma.
Äsken valehtelit olevasi vihreä, nyt vasemmistovihreä.
Niin minä olen aatteeltani vihreitten vasempaa laitaa; äänestin viime eduskuntavaaleissa vihreitä ja edeltäneissä kunnallisvaaleissa vasemmistoliittoa. Olen siis vihervasemistoa ja vasemmistovihreitä samaan aikaan.
Ei tunnu missään Suomi nousee kun verot nousee se on vaan ymmärrettävä tyhmänkin ollaan hyvin vointi valtio sillä on hintansa...
Hyvä juttu, meidän Teslan omistajien ei tarvitse välittää moisesta. Sitäpaitsi joku mitätön bensan hinnan korotus ei tunnus missään. Ihmettelen, että suomessa on niin köyhiä ihmisiä joiden talous kaatuu tuohon.
Niin ei kai kaikki ole jotain viheriä eliittejä joillakin on hyvin tarkkaa jo nyt taloutensa kanssa
Kyseessä on lähinnä indeksikorotus, joka on samaa suunnilleen saamaa luokkaa kun edelliset polttoaineiden korotukset.
Pölhöpopulistit kuitenkin uskovat kritiikitömästi kaiken, jonka puolue heille syöttää tai mitä tällä palstalla suolletaan ulos.
Indeksikorotus!! No niinpä niin, ja Duunari joutuu verissäpäin lakkoilemaan,että saa Indeksikorotuksen verran palkankorotusta..eli, näin Hallitus kääntää Duunarin palkankorotuksen omaan pohjattomaan kassaan. Toisinsanoen Duunarin ostovoima ei lisäänny,pikemminkin heikkenee, ostele siinä sitten hienoja Sähkö-autoja! Ja Hallitus itkee kun ihmiset ei kuluta, ja Talous ei nouse!
Keskivertoautoilijalle polttoaineiden polttoainevero nousee n. 4 euroa kuukaudessa ja tänä vuonna suomalaisten ostovoima NOUSEE !!!
Ei kannata uskoa persujen valheisiin.
..entäpä me joilla on työmatkaa jopa 150km päivässä??
Demarit mittaa korotuksilla vappuna luvatun satasen vaikka ei ole sitä vielä antanut.
Jo monet korotukset on purrut asumiseen, liikkumiseen , ruokaan ja lääkkeisiin varsinkin vanhoilla ja pieni eläkeläisillä.
kyllä olisi kannattanut lukea , niin eläkekin on mukavaa
Ostovoima on noussut ja pienituloisille eläkeläisille tuli jo n. 35 euron korotus eläkkeeseen eli valheesi ei uppoa kansaan.
Sinäänsä hyvä,että Eläkeläiset saa lisää rahaa, onhan heitä kuritettukin tässä vuosien saatossa! Mutta, pahoin pelkään,että Hallitus kääntää nekin rahat jotenkin takaisin omaan kassaan!
"Sinäänsä+hyvä,että+Eläkeläiset+saa+lisää+rahaa"
ei+tartte+lisää,+3600+tulee+ja+vaimo+saa+4200+kuussa.+Mutta+suuri+yllätys+oli,+emme+saa+kuin+46+%+palkasta+vaikka+töitä+tein+68+vuotiaaseen+ja+40v+tuli+täyteen.
Onnittelen, teillä on sitten kaikki hyvin! Mutta suurinosa Eläkeläisistä on sitä tavallista rahvasta,joilla eläke on huonoimmillaan reilusti alle 1000, heille muutaman kympin korotuskin on iso asia, jos ei Hallitus sitä veronkorotuksilla hamuaisi itselleen!
no, ne voivat kiittää sipilää kun se lisäsi heille eläkemaksuja tonnilla vuodessa ja kolme palkatonta työpäivää (450 kilometriä), nyt ne lisäkilometrit sentään poistuu, kiitos vasemmistohallituksen. Jos perskeko olisi jatkanut, kikyä olisi lisätty sipilän tahdon mukaan 100n tuntiin ja pakkolaeilla estetty nyt neuvotellut palkankorotukset.
Varmaan+saat+enemmän+kuin+46%+40+vuotta+sitten+saamastasi+palkasta.+Laskehan+keskiarvo
Dieselvero poistuu samalla kertaa tulee tosin tiemaksu /kilometrit joka paljon
ajaa maksaa myös sen mukaan 100000km x 0,15 s km
Pitäisi ostaa asuntoauto. Vieläkö sellaisen uskaltaa ostaa vai kieltääkö hallitus dieselin kokonaan?
Kuuntelin erään PS:n kansanedustajan puhetta kun hän totesi että kun polttoaineen hinta nousee niin kenelläkään ei ole enään varaa ajaa autolla.
Mutta tämä on sitten hyvä ilmastonmuutokselle, mutta miten käy kuljetusten kun kurma-auotoila ei enään silloin ole vara ajaa?.
Joku nyt ei vaan satu kohdalle, jos näin.
Niin eihän sitä enää saa polttoainetta kun tankki-autot ei enää liiku, kun ei siihen ole varaa.
Näin menee jos kansanedustajan puheeseen on uskominen, ja pitää se uskoa, että näin käy.
https://www.is.fi/autot/art-2000001270438.html
Vuonna 2016 Sipilän hallituksessa persujen taputtamana nostettiin dieselin ja polttoaineiden hintoja, tuntuvasti. Joten se sitten siitä. Asiat vaan tuppaa unohtumaan, kun persut ei itse niistä omista tekemisistään huutele.