Maastapoistumisvero on hyvä idea!

Olen ihmetellyt näitä rikkaita, jotka yrittävät hamuta kaiken itselleen ja nyt yrittävät estää tätä lakia.

Jos ovat jo rikkaita, niin eikö jo riitä?
Mitä he niillä rikkauksillaan oikein tekevät, kun suuri osa kansaa elää köyhyydessä ja he voisivat ihan hyvin olla solidaarisia ja auttaa muita?

Joo, - nyt tulee kokoomuslaisilta taas kaikenmaailman "puolustuspuheita", tiedän tarkkaan jo etukäteen.

https://www.uusisuomi.fi/uutiset/uusi-vero-voimaan-jo-112020-yrittajia-kauhistuttaa-maasta-pakenevia-yrityksia-jahdataan/12a2968f-448f-3195-bfed-e7d0193b5eb8
1756
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Kyse on siitä, että Suomessa kertyneestä omaisuudesta maksettaisiin verot Suomeen eikä muihin eurooppalaisiin maihin. Näin estettäisiin se, että Suomeen verovelvolliset lähtisivät maasta joko maksaakseen vähemmän tai välttääkseen veron kokonaan. Kaksinkertaista verotusta ei tarvitsisi maksaa.

https://yle.fi/uutiset/3-11196568

Äänestä

Nämä, joihin vero on kohdistettu ovat rikastuneet työtä tekemällä. Ovat auttaneet kanssaihmisiään ja tehneet maailmasta paremman paikan omalla panoksellaan.

Samaa ei voi sanoa suomen kommunistihallituksesta. Näistä paskasäkeistä yksikään ei ole tehtyt töitä edes minuuttiakaan koko elämänsä aikana. Ovat loisineet koko kurjuutta luoneen elämänsä veronmaksajien rahoilla. Muiden työllä.

Vasemmistolaisuss on korruption, ahneuden, kateuden ja pahuuden määritelmä.

Äänestä
  • Olipa tyypillinen kokoomukselainen vastaus-

    Ai että muut eivät siis ole tehneet työtä, eivät auttaneet kanssaihmisiään ja että eivät ole tehneet maailmasta parempaa paikkaa omalla panoksellaan?

    Eli siis esimerkiksi sairaanhoitajat, lähihoitajat eivät ole auttaneet ihmisiä, eivät opettajat, eivätkä muutkaan aatteellisten arvojen työntekijät?
    Eivät maanviljelijät, tehdastöissä yksitoikkoista raskasta työtä tekevät.

    Ei tässä oo kyse "kommunistihallituksista" vaan tavallisista rehellistä työtä tekevistä ihmisistä!

    Mitä sinä olet tehnyt, miten henkilökohtaisesti auttanut kanssaihmisiä, ja miten tarkalleen oot tehnyt maailmasta "paremman paikan"?

    En siis ymmärrä ollenkaan pointtiasi.

    Jo tuo sinun sanankäyttö tavallisista työntekijöistä (eivät siis ole "kommunistihallituksia") kertoo hyvin paljon luonteenpiirteistäsi.

    Just tälläiset björnit ja kumppanit ovat näitä "korruption, ahneuden, kateuden ja pahuuden määritelmiä".

    Äänestä

  • Kyse on siitä ettei tämä jätesakki maksa veroja miljoonistaan veronkierron takia, vaikka ovat kaikki hyödyt Suomen verovaroin kustannetusta yhteiskunnasta, julkisista hyvinvointiperuspalveluista ja infrasta ottaneet. Edes kunnallisveroa ei pääomatuloista makseta, vaikka samalla tavalla julkisia kunnallisia palveluja ja infraa käyttävät. Mars, mars kunniavelan verojen maksuun kaikki hyödyt olette jo saaneet niillä ylläpidetystä turvallisesta ja vakaasta yhteiskunnasta, joka tuottaa osaavaa rehellistä työvoimaa. Kunniavelkavero tämän pitäisi olla nimeltään.

    Äänestä

  • vero on käytössä esim. Norjassa, Ranskassa, Saksassa, Tanskassa ja Yhdysvalloissa.
    Venäjällä sitä ei tietenkään ole ja Kokoomuskommarit ei sitä suomeen halua suomi kun on sellainen pikku venäjä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    vero on käytössä esim. Norjassa, Ranskassa, Saksassa, Tanskassa ja Yhdysvalloissa.
    Venäjällä sitä ei tietenkään ole ja Kokoomuskommarit ei sitä suomeen halua suomi kun on sellainen pikku venäjä.

    Kokoomuskommunismi eli sosiaalikapitalismi/kapitaalikommunismi perustuu Suomessakin veronkiertovelkatalouteen, jonka konseptin kokoomus ja Sipilän kepulit osaavat.

    Äänestä

Loistavaa !
Lomalentojen lähtöselvityksessä esitettävä kuitti 1000€ veron maksamisesta

Äänestä
  • Olis kiva tietää että miten esim tää björn on tehnyt maailmaa paremmaksi ja auttanut kanssaihmisiään ja tehnyt selkä hiestä märkänä oikeaa työtä (siis ei vain rahastusta).
    Veikkaisin että on enimmäkseen aatellut oman ja sukunsa rikastumista...
    Miten monta miljoonaa on lahjoittanut esim lasten ym sairaaloihin, vanhustenhoitoon tms?

    Eiköhän nää veronkiertäjät oo käyttäneet kaikenmaailman kepulikonsteja hääriessään miljoonia itelleen?

    En ihmettele yhtään että kokoomukselaiset ja muut rahaporvarit vastustavat tätä lakia.

    STTK:n pääekonomisti Patrizio Lainá arvioi, että maastapoistumisvero tiivistäisi veropohjaa ja ehkäisisi veronkiertoa.

    ”Toisin kuin on välillä virheellisesti esitetty arvonnousuveroa ei makseta heti muutettaessa vaan silloin, kun varallisuuserä realisoidaan. Arvonnousuvero ei estä tai hankaloita muuttamista, vaan takaa sen, että verot ylipäätään maksetaan ja ne maksetaan oikeaan osoitteeseen”, hän painottaa blogissaan.

    Lainán mukaan yksityishenkilöiden arvonnousuvero estäisi sellaista veronkiertoa, jossa asuinkirjat siirretään veroparatiisiin, joka ei juurikaan verota myyntivoittoja, lahjoja tai perintöä. Yksityishenkilöiden arvonnousuvero ei liity yritystoimintaan.

    ”Onkin erikoista, että valtiovarainministeriö vastustaa yksityishenkilöiden arvonnousuveroa kilpailukyvyn nimissä, vaikka verolla ei ole siihen mitään vaikutusta. Lisäksi yksityishenkilöiden arvonnousuvero vahvistaisi valtiovarainministeriön selvityksen mukaan julkista taloutta jopa 50 miljoonalla eurolla vuodessa”, hän kommentoi.

    Lainá korostaa, että arvonnousuvero ei tarkoita, että muuttaja joutuu maksamaan tavallista enemmän veroja myyntivoitoista, lahjoista tai perinnöistä, vaan se tarkoittaa, että maksaa veroja yhtä paljon kuin henkilö, joka ei muuta Suomesta pois.
    (Uusi Suomi).

    Äänestä

Afrikasta ja Lähi-Idästä tuleville 1 milj euron kynnysraha.

Äänestä
  • Joo.
    Protestoikaa näitten walroossien ahneita suunnitelmia!
    Nää walroosit ovat itse loisia,

    Äänestä

  • Afrikasta ja Lähi-Idästä tulevia haluaville, maastamme karkoitus,kansalaisuuden ja passien poistoineen!
    10 milj euron korvausvaateineen!

    Äänestä

Tälläinen maastapoistumisverohan rikkoo EU sopimuksia. Mites se rasismi nyt näin hallituksessa alkoi nostaa päätään? Vain perussuomalaisethan niitä rasisteja oli? Mutta eihän nyt hallituksessa istu yhtäkään PS:n jäsentä!

Äänestä

Jos tämä vero tulee voimaan niin olen tehnyt viisaasti kun olen kouluttanut 2 lastani ulkomailla jotka myös jäivät asumaan sinne.Ei kukaan tälläiseen maahan enää lapsia tee, natsihallinto tuntuu pahenevan vaan mutta ei koske kuitenkaan paperittomia rajanylittäjiä!!

Äänestä

Kulmuni ei tule ikinä tällaista veroa esittämään, koska se iskisi esimerkiksi Juha Sipilän vakuutuskuorien tuottojen siirtämistä ulkomaille, sen jälkeen kun kaikki veronkiertomahdollisuudet on Suomessa käytetty loppuun.

Äänestä

joo mutta näiden börjien suurin aivovitutus on se ettei niitä rahoja ehdi kuluttamaan eikä saa hautaan mukaan , muuttaa rahat kullaksi , valaa pieniksi kultapillereiksi ja popsii kaikki vatsalaukkuun kuolinvuoteella , persaukinen näkee unia yhdestä rikkaasta kuolinvuoteella , rikas näkee unia miljoonista varoistaan ryöstetyistä duunareista , kumman unen haluat.

rikkaillakin on omatunto , ilman sitä ei tule rikkaaksi , kun olet rikas haluat olla näkymätön , kun sinusta tulee näkymätön , haluat takaisin köyhien pariin.

bjöörnikään ei malta olla poissa valistamasta köyhiä.

niitä pelottaa tuleva henkimaailma .

Äänestä

maastapoistumisvero+on+näiden+olioiden+omantunnon+puhdistus+seremonia+,+aivan+samoin+kuin+firmojen+sakot+jotka+ovat+0.1-3%+saadusta+hyödystä.poistuminen+valtiosta+poistaa+valtionvelan+vastuut+,+tottakai+nämä+oliot+haluavat+maksaa+keskiarvon+,+mutta+veron+tulee+olla+niin+suuri+että+varallisuus+on+vain+1+henkilön+tulot+vuodessa+×+työvuodet+-+elämisen+kulut+,++eihän+duunarikaan+voi+ottaa+omakotitaloaan+kainaloon+kun+maasta+poistuu.olisihan+se+hienoa+kun+voisi+tehdä+naapurin+pihasta+kaatopaikan+,+kun+siistii+omia+nurkkia+myyntikuntoon+,+,paetakseen+maasta.

Äänestä
  • Ei oo isänmaallisuudesta hajuakaan!

    Omaa etuaan vaan aatteleevat nää wahlroosit.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Olen ihmetellyt näitä rikkaita, jotka yrittävät hamuta kaiken itselleen ja nyt yrittävät estää tätä lakia.

Jos ovat jo rikkaita, niin eikö jo riitä?
Mitä he niillä rikkauksillaan oikein tekevät, kun suuri osa kansaa elää köyhyydessä ja he voisivat ihan hyvin olla solidaarisia ja auttaa muita?

Joo, - nyt tulee kokoomuslaisilta taas kaikenmaailman "puolustuspuheita", tiedän tarkkaan jo etukäteen.

https://www.uusisuomi.fi/uutiset/uusi-vero-voimaan-jo-112020-yrittajia-kauhistuttaa-maasta-pakenevia-yrityksia-jahdataan/12a2968f-448f-3195-bfed-e7d0193b5eb8

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu