Pannaan pökköä pesään.
Vaan kun hakkuut ei etene eikä biopolttoainetta ole saatavissa?
Metsät on suojeltava hiilinieluiksi.
Kelit ei anna periksi hakata, koneet uppoavat suohon, kiitos Enson Umpin ja MTK:n. Jo nyt 2020 on puutetta biopolttoaineesta.
Kattilalaitoksessa ei saa eikä kannata verotuksen takia polttaa hiiltä eikä turvetta.
Turvetta ei tosin tulekaan koska Vapo on myymässä viimeisiä turvesoitaan.
Öljynpoltto se vasta hyi hyi onkin.
Jos tarvitsee lämmintä pannaan vaan sähköpatterin termostaattia isommalle.
Tuulimyllyt ja aurinkopanelit on onneksi keksitty, nou hätä.
Toisaalta voisihan sitä koskivoimaa.... no ei voi kun Jasper Pääkkönen on kaivinkoneen puikoissa purkamassa voimalaitoksia.
On onni että ilmaston lämpeneminen pelastaa meidät paleltumiskuolemalta.
Hyvä, hyvä, ajetaan turpeentuotanto alas!
3
126
Vastaukset
- Anonyymi
Kun jotkut päättäjät eivät tunne lämmön-, ja sähköntuotannon tekniikkaa, niin silloin tulee aivo-pieruja. Eri ministeriöissä on kyllä oman alansa osaajia, mutta heitä ei haluta kuunnella, koska he kertoisivat silloin totuuden, joka ei päättäjää miellytä. Tilanne on vaikea.
- Anonyymi
Turpeen käyttöön ei toistaiseksi merkittäviä muutoksia ole suunnitteilla. Järkeväähän sen polton lopettaminen kyllä olisi, turvesuot ovat luonnossa ja luonnollisina suuren eliölajimäärän elinpaikka ja -edellytys.
Turpeella hoidetaan maan energiahuollon kokonaisuudesta vain murto- osa, viime vuodet se on ollut 3-5 %.
Turve on yksi harvoista kotimaasta löytyvistä polttoaineista jolla vähänkään voimalaitosmittakaavassa voidaan sähkö- ja lämpöenergiaa tuottaa ja ainoa järkevä käyttötapa olisi jättää se käyttämättä, antaa sen olla köllöttää siellä soilla mahdollisten kriisiaikojen varapolttoaineena.
- Anonyymi
Niin mistä olet tämän "faktatiedon" repinyt?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1604923Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka621565- 121489
Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1211401Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s71129Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi
Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.951037Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?
Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit40957Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa
Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249298915- 150810
Hinduille tiedoksi
USA Pressa sanoi '' kansakuntaa ei voi johtaa ilman Raamattua''. Tämä löytyy sitaateista. Raamatusta tulee kaikki julmu278739