Ei kannata haaskata aikaa näihin, koska he ovat kadotuksen kerran valinneet. Mennään viemään Evankeliumia niille, jotka sen haluavat kuulla.
Ateistien evankeliointi voidaan lopettaa
Anonyymi
1283
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Sama virsi joka viikko.
Jos kokoomus ei pysty päivittämään näkemystään ja ymmärtämään perussuomalaisten toimintalogiikkaa ja motiiveja, sille on tulevaisuudessa luvassa lisää ikäviä yllätyksiä.
Mikä ihmeen kadotus? -Ei Ateisti joudu kadotukseen koska sellaista ei hänelle ole. Kadotus on kristittyjen mielikuvituksessa.
Kadotus tarkoittanee, kuoleman seurauksena tapahtuvaa ns. sielun tuhoutumista.
Jokaikiselle käy sillai, epäilemättä.
Jumalattomat jäävät tappelemaan tänne kadotukseen keskenään, kun me postumme paikalta.
Huomenna luemme sitten lisää sinun kirjoituksiasi 🤓🤓
Vankeliumi kuuluu vankilaan.
Tervemenoa, emme jää kaipaamaan tupakkavodkan valheita ateisteista. Ehkä menet seuraavaksi saarnaamaan jollekin ryhmälle jolle et yritä valehdella heistä itsestään päin naamaa.. Ehkä et heille yritä esittää karikatyyriversiota heistä jättäen omat melko harvinaiset mielipiteesi selkeästi esille, ettei jää epäselväksi kuka siellä oikein niitä valheita esittää.
Raamatussakin puhutaan, että pitäisi siirtyä muualle evankeloimaan jos yleisöä ei kiinnosta. Harva sitä kirjaa niin tarkasti kuitenkaan lukee.
Lopetin evankeloinnin, koronavirus leiviää parmmin kuin Jeesuksen pelastusihmeet
t. avaaja.
Kuka uskovainen noudattaisi Raamattua ja jättäisi ne rauhaan joita evankeliumit ei kiinnosta?
Kun lähtee viemään evankeliumia niille joita ei kiinnosta voikin käydä näin:
Kielitieteilijä ja lähetyssaarnaaja Daniel Everett lähti Amazonin viidakkoon ikivanhan piranha-heimon luokse kääntämään raamattua heidän harvinaiselle kielelleen, sekä tietysti myös käännyttämään koko heimoa kristinuskoon. Hän ei varmaan arvannut mihin suuntaan käännyttäminen johtaisikaan.
http://freethinker.co.uk/2008/11/08/how-an-amazonian-tribe-turned-a-missionary-into-an-atheist/
Heimolaiset, joille lähetyssaarnaajat olivat täysin turhaan käyneet tuputtamassa kristinuskoa jo 200 vuotta, eivät piitanneet myöskään Danielin tarinoista, vaikka tämä oli kääntänyt ne heimon omalle kielelle. Kun heimon jäsenet kysyivät Danielilta, että oliko tämä itse nähnyt ne asiat joista kertoi, tämä joutui aina myöntämään että ei ole nähnyt, vaan että hän välittää muiden ihmisten kertomuksia. Tämän jälkeen heimon jäsenet kohteliaasti pyysivät häntä olemaan hiljaa sellaisista asioista, jotka eivät merkitse mitään.