Nythän on näkynyt väitteitä, että koronavirukseen kuolee vain pieni vähemmistö sairastuneista, tyyliin 637 kuollutta/31357 sairastunutta = 2%. Tämä ei varmaankaan pidä paikkaansa tässä epidemian vaiheessa.
https://yle.fi/uutiset/3-11199272
Tuo kuolleiden lukumäärän jakaminen sairastuneilla antaa tarkahkon tuloksen kulkutaudin loputtua. Nyt kun sairastuneita tulee koko ajan lisää, ei ole mitenkään varmaa, että tuo suhdeluku kuvaisi lopullista suhdetta. Onhan tuoreesti sairastuneita yliedustus tuossa joukossa.
Löysinkin parantuneiden lukumäärän, joka on 2050 toipunutta kaikkiaan 34 546 sairastuneesta:
http://en.nhc.gov.cn/2020-02/08/c_76358.htm
Vastavanlaisella virheellisellä päättelyllä kuin kuolleiden kohdalla noista lukemista saisi n. 30 000 vielä kuolevaa. Paremman arvion saa mielestän jakamalla kuolleiden lukumäärän toipuneiden ja kuolleiden summalla: 722/(2050 722) = n. 1/4. Kun tällä luvulla kerrotaan sairastuneet 35 546, saadaan lukemaksi n. 9000. Kiinan ilmoittama vakavasti sairaiden lukumäärä on 6 101. Niinpä tuo 25% kuolleisuusarvio voisi olla hieman yläkantissa, mutta toisaalta kun epidemia ei ole vielä talttunut, se antanee kuitenkin paljon paremman arvion kokonaiskuolleisuudesta kuin nyt jo kuolleiden muutaman sadan ihmisen lukumäärä. Siis kuolleita voi olla kymmenentuhatta ja ylikin, ellei tauti taltu.
https://yle.fi/uutiset/3-11199272
Tuo kuolleiden lukumäärän jakaminen sairastuneilla antaa tarkahkon tuloksen kulkutaudin loputtua. Nyt kun sairastuneita tulee koko ajan lisää, ei ole mitenkään varmaa, että tuo suhdeluku kuvaisi lopullista suhdetta. Onhan tuoreesti sairastuneita yliedustus tuossa joukossa.
Löysinkin parantuneiden lukumäärän, joka on 2050 toipunutta kaikkiaan 34 546 sairastuneesta:
http://en.nhc.gov.cn/2020-02/08/c_76358.htm
Vastavanlaisella virheellisellä päättelyllä kuin kuolleiden kohdalla noista lukemista saisi n. 30 000 vielä kuolevaa. Paremman arvion saa mielestän jakamalla kuolleiden lukumäärän toipuneiden ja kuolleiden summalla: 722/(2050 722) = n. 1/4. Kun tällä luvulla kerrotaan sairastuneet 35 546, saadaan lukemaksi n. 9000. Kiinan ilmoittama vakavasti sairaiden lukumäärä on 6 101. Niinpä tuo 25% kuolleisuusarvio voisi olla hieman yläkantissa, mutta toisaalta kun epidemia ei ole vielä talttunut, se antanee kuitenkin paljon paremman arvion kokonaiskuolleisuudesta kuin nyt jo kuolleiden muutaman sadan ihmisen lukumäärä. Siis kuolleita voi olla kymmenentuhatta ja ylikin, ellei tauti taltu.
Vastaukset 43
Vanhimmat
Olet+osittain+oikeassa.+Jos+kuitenkin+taudin+kulku+on+sellainen,+että+kuolemantapaukset+tulevat+alkuvaiheessa,+jos+ovat+tullakseen,++ja+sen+jälkeen+toipuminen+vie+pitkään,+arvioltasi+putoaa+pohja.+
En+usko,+että+kuolleisuus+tulee+nousemaan+yli+5+%+:n,+jos+edes+siihen.
Jos tuossa edellä olevassa kommentissa on oikeita lukemia, niin kuolleisuus päivää kohti on kasvussa edelleen. Ei ehkä ihan niin jyrkässä kasvussa kuin sairastuneet, mutta tuskin voi sanoa, että kuolleita olisi vain alkuvaiheessa.
Tilastot+on+täyttä,potaskaa+tässä+tapauksessa,+sillä+suurin+osa+kuolleista+on+kuollut+kotona+ja+poltettu+samantien+viranomaisten+käskystä.
Heitä+ei+ole+testattu+eikä+laskettu+siten+korona+virukseen+kuolleiden+tilastoon.
Puhutaan+pikemminkin+>+20%+kuolleisuudesta,+minkä+vuoksi+Kiinassa+ja+maailmalla+on+ryhdytty+ennen+näkemättömiin+toimiin.
Harmi+ettei+Suomen+viranomaiset+tätä+tajua+vaan+esim+sallivat+edelleen+suorat+lennot+Kiinasta.
Muut+maat+sulkevat+rajansa+ja/+tai+laittavat+Kiinasta+tulevat++karanteeniin.+Hong+Kongissa+on+asiasta+parasta+tietoa+ja+kannattaisi+heitä+uskoa+ennemmin+kuin+Kiinaan+tai+sen+lausuntoautomaattia,+WHO:+ta.
Hong+Kong+imposed+a+mandatory+quarantine+on+mainland+arrivals+to+block+the+spread+of+an+epidemic+that+has+caused+global+panic.
Vielä tämä:
https://www.worldometers.info/coronavirus/
Kuolleisuuskäyrän nousukulma on samaa suuruusluokkaa kuin sairastuneisuuskäyrän nousukulma. Eli mitään suurempaa alkukuolleisuutta epidemiassa ei taida olla, vaan tauti tappaa tasaisesti ikääntyessäänkin.
Arvioni+mukaan+kuolleisuus+tulee+olemaan+10-15+%.+Joten+loppusumma+on+tuhansissa+kuolleissa+sitten+joskus.
Jos+koronavirus+leviäisi+tasaisesti+koko+maapallolle,+niin+jo+tuo+15%+näkyisi+ilmaston+lämpenemisessä.
Tämähän on aika hyvä linkki tilanteen seuraamiseen:
https://www.worldometers.info/coronavirus/
Vaikka Kiinalla on paljon toimintaa Afrikassa, yhtään tapausta ei ole löydetty tuolta mantereelta, kuten ei myöskään Etelä-Amerikasta. Aasian maat ovat hyvin edustettuina, kuten myös Eurooppa. Pohjois-Amerikka on saanut vain pari osumaa.
Jos koronavirus olisi yhtä hyvin afrikkalaisiin kuin kiinalaisiin tarttuva ja yhtä tappava, Afrikan mantereelle tulisi tilaa epidemian levittyä sinne. Nimittäin ei voine uskoa, että siellä saataisiin missään maassa torjuntatoimia tehokkaasti pystyyn.
CNN. com päivittää online tilastoja
Halusitko kertoa, ettei osaa linkittää, vai mitä?
Tässäpä vielä ilmeisesti tunneittain päivittyvä seurantakartta:
https://gisanddata.maps.arcgis.com/apps/opsdashboard/index.html#/bda7594740fd40299423467b48e9ecf6
”Wuhanin kaupungin krematorioissa työskennellään läpi vuorokauden”
Wuhanin keskustassa on kolme krematoriolla varustettua ruumishuonetta ja lisäksi neljä toimii suurkaupungin lähiöissä.
”Tammikuun 28. päivästä lähtien kaikki työntekijämme ovat olleet töissä koko ajan, emme ole voineet lähteä kotiin lainkaan”
”Tarvitsemme joka päivä sata ruumispussia”,
HS
Ei okein täsmää tuo krematorioiden todellisuus noihin " virallisiin " kuolleisuuslukuihin.
Juu ei.
Kuolleita on ainakin 20 tuhatta ja päivävauhti kiihtyy.
4 viikkoa, 7 krematoriota ja 100 polttoa päivässä kussakin. eli viikossa 4900 ja 4 viikossa 19600...
Toki kuolleita oli jo marras- ja joulukuussakin.
Ei ollut kovin täsmällistä tietoa, muuta kuin että ilmeisestikin ovat ylityöllistettyjä. Kun populaa on 11 miljoonaa, niin kyllä siitä satoja kuolee ihan normaalistikin päivittäin.
Wuhanissa on vähintään 11.000.000 asukasta. Kaiken järjen mukaan siellä kuolee satoja ihmisiä joka päivä oli koronaepidemiaa tai ei.
noita krematoriumia on 49
Varsin normaalisti tappava kulkutauti laimenee edetessään. Tämän voinee selittää sillä, että liike on leviämisessä tärkeää ja kuollut ei liiku. Näin jos viruksesta on vähemmän tappavia variaatioita, niin ne leviävät nopeammin ja samalla voivat antaa immuunisuuden jo sairastaneille.
Koronaviruksessa on kuitenkin aika poikkeava ominaisuus: se leviää jo ennen kuin oireet näkyvät. Näin tappavuus ei olisikaan niin suuri haitta viruksen leviämiselle.
HeSan artikkeli kuitenkin esittää, että etäämmällä syntypisteestään tämäkin virus olisi vähemmän tappava:
https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000006400838.html
Tappavuus on säilynyt vakioisena sillä alueella, mistä tauti on lähtöisin ja missä sillä on eniten omistajaasiakkaita.
"liike on leviämisessä tärkeää ja kuollut ei liiku"
Kiinalaiset sumuttavat hullun lailla katuja JA ilmaa. Moni epäilee, että tarttuu myös ilman välityksellä.
SARSin kehitys, sairastuneet ja kuolleet:
https://en.wikipedia.org/wiki/Severe_acute_respiratory_syndrome#/media/File:2003_Probable_cases_of_SARS_-_Worldwide.svg
Näkyy selvästi, että kasvuvaiheessa kuolleiden määrä on suhteellisesti jäljessä verrattuna taudin loppusaldoon.
Tuosta saisi kuitenkin arvioksi, että kesken epidemian saatava kuolleisuusprosentti voidaan kertoa kahdella, niin saadaan lopputilanteen kuolleisuusprosentti. Tiedä sitten, onko tämä mitenkään vakioinen suhde eri kulkutaudeilla.
Nyt tapausten leviämisen kiihtyminen on loppunut, ainakin hetkellisesti:
https://www.worldometers.info/coronavirus/coronavirus-cases/
Uusia tapauksia siis tulee, muttei enää joka päivä enempää kuin edellisenä päivänä.
Kuolleet: 814
Toipuneet: 2 892
Sairastuneet: 37 594
Näkyy tuolla viitatulla sivustolla olevan laskentakaavoja:
https://www.worldometers.info/coronavirus/coronavirus-death-rate/
Samalla kerrotaan, että Kiinan terveysviranomaiset käyttävät väärää laskentatapaa kuolleisuudelle, eli kuolleet/sairastuneet.
Nyt kuolleita lähes 900....WHO: Vaaratonta,ei aiheuta kummempaa....
Kuolleita vähän yli 900.
https://www.worldometers.info/coronavirus/coronavirus-death-toll/
Vielä uskotte kommunisti Kiinan virallisiin laskelmiin? Suomalaiset ovat todellakin helposti höynäytettäviä. Kiinan viralliset luvut täytyy kertoa vähintään kymmenellä saadakseen todellisenman arvion.
Niitten virallisien lukemien takia eivät olisi edes miettimässä pystyttävän useita tuhansien potilaiden "sairaaloita" eikä karanteenin kaupunkeja 400 miljoonan kansalaisen verran.
Tarkempiakaan lukemia ei ole tarjolla. Kiinan viranomaisten tiedotuslinja (sairaudesta varoittaneen lääkärin rankaiseminen) ruokkii salaliittoteorioita.
Mikä erikoista, niin Kiinan ulkopuolella tauti ei ole lähtenyt leviämään, vaikka yksittäistapauksia onkin esiintynyt. Esimerkiksi Intia on tiheään asuttu maa, eikä tämä tauti leviä sielläkään,
Ganges- joessa lillii muutenkin ruumiita, että kymmenetkään virukseen kuolleet eivät herättäisi mitään huomiota. Voi olla niinkin, että kyseessä on biologinen dna-täsmäase. Cambridge ilmoitti jo elokuussa, että maailman pitää varautua rotuperusteisiin dna- bioaseisiin. Miksi luulette joidenkin tahojen hysteerisesti julistavan, että rotuja tai gen. eroja ei ole?!
Oikea kuolleisuus jo arvioitu 7000 ihmiseen....
Ei pidä vähätellä, eikä pidä liioitellakaan. Sillä tiedolla meen mikä on olemassa. Koronavirus ei edelleenkään ole tappavimpia asioita maailmassa. Saa nähdä millon tilanne alkaa rauhoittumaan.
Olipa huolestuttavaa kun luin eilen ihan eriaiheiselta palstalta suomalaismiehen kirjoituksen, oli ollut aasiassa ja palannut suomeen useamman aasialaivaltion kautta, paluulennolla oli valtaosa matkustaijstä kiinalaisia, oli nähnyt passeja, enivei ne oli yskineet lennolla, oli sitten tullut kipeeksi ja pelkäsi ko virustartuntaa soitti sairaanhoitajalle joka sivusta konsultoi lääkäriä, ei otettu testeihin kun ei käynyt wuhanissa.
Tämä on jälleen osoitus THL :n törkeästä huolimattomuudesta ja osaamattomuudesta.
Kansalaiaten pitää nyt olla itse hyvin valveutuneita ja luottaa omaan järkeensä.
Työnantaja varmasti pitää vapaahtoista kotikaranteenia parempana kuin sitä, että ko henkilö tarttuu firman kaikki työntekijät, mikä voi pienemmät firmat ajaa konkurssiin.
https://infogram.com/2019-ncov-deaths-surpass-that-of-sars-1h7k23n3jpmg6xr
Missä kohtaa olisi aika ryhtyä toimiin?
Tapauksia: 42 760
Kuolleita: 1 013
Toipuneita: 4 097
11.2.2020
https://www.worldometers.info/coronavirus/
Tiedot Kiinan viranomisilta. Tuskin luotettavia, mutta parempiakaan ei ole tarjota.
Noiden+kumulatiivisten+lukujen+suhteena+kuolleisuus+olisi+2.4+%.+Todellinen+arvo+voi+olla+tuplat.
Coronavirukseen+sairastuneista+kuolee+100+%.+Tämä+on+varmaa+tietoa.
Totta+tuokin.+Mutta+coronaan+kuolee+noin+5+%+siihen+sairastuneista.+Heikkokuntoisilla+riski+on+moninkertainen+ja+vahvoilla+pienempi.
Eiköhän tauti leviä jo afrikassa ja intiassakin, menee vaan pitkä aika, ennen kuin tajuavat mistä on kyse ja tieto leviää länsimaihin.
Tässä viime kuussa julkaisussa artikkelissa on paljon uskottavampia lukemia verrattuna kommunisti Kiinan virallisiin valheisiin.
Ovat sulkemassa jo Pekingin portteja niin tuollaiseen varotoimeen täytyy olla todella pelottavat luvut kuolleista.
https://halturnerradioshow.com/index.php/en/news-page/news-nation/coronavirus-in-china-20-million-quarantined-2-8-million-infected-112-000-dead
Niinpä, jos testit ovat loppuneet niin kuoleman syytä ei voi kirjata koronaviruksesta johtuvaksi.
Nyt puskaradio kertoo, että joillakin positiivinen corona näkynyt vasta 3. tai jopa 4. testillä eli 1. ja 2. testaus ollut nega.
Jonninjoutavaa sen suurempia arviointeja kun tilanne muuttuu koko ajan. Itse on oon seuraillut nykyhetken kehitystä.
Totuushan on se, että kyseessä on salaisen salahallituksen salaisesti toteuttama salaisen Dna-ohjatun bioaseen testaus. Suomalaisiinkin on kohdistettu bioasetestaus, mutta tutkimustulosten mukaan suomalaiset ovat immuuneja bioaseille, jotka eivät toimi, mikäli kohteella on ureaa päässä. Voimme siis olla huoletta, kun biologinen maailmansota alkaa. Jäljelle jää vain torakat, haittajyrsijät ja suomalaiset.
Kuolleisuus+kiihtyy+tilastoissa,+sairastumisissa+"tilastohyppy":
https://www.worldometers.info/coronavirus/
Kuolleet/(Kuolleet+sairastuneet)+=+1384/(1384+7165)+=+n.+16%
Tilastoidut+sairastuneet+=+64+467
Enimmäiskuolleisuus,+jos+tauti+pysähtyisi+nyt+leviämästä:+64+497*16%+=+n.+10+000.
Se,+että+lievästi+sairastuneet+eivät+ehkä+ole+rekisterissä+(koska+eivät+ole+ilmoittautuneet+ja+ovat+toipuneet)+ei+muuttaisi+tuota+enimmäiskuolleisuusarviota.+Sehän+koskee+rekisteröityjen+kohtaloa.
Jos+taas+2019-nCoV+kuolleita+olisi+jäänyt+testien+saatavuusongelmien+takia+jäänyt+tunnustamatta,+kuolleita+olisikin+enemmän+sekä+prosenttiosuutena+että+henkilömääränä.
Tilanne+tänä+aamuna:
Kaikki+rekisteröidyt+sairastuneet:+67+105
Kuolleet:+1+526+(lisäystä+päivässä+143)
Toipuneet:+8+365
Kuolleisuus%:+1+526/(1+526+8+365)+=+n.+15%
Vaikka+päivässä+kuolleiden+määrä+on+kasvanut,+toipuneiden+määrän+kasvu+riittää+pitämään+tuon+prosenttiluvun+hieman+aiempaa+pienempänä.
Siinä+kuvitteellisessa+tilanteessa,+että+nyt+oltaisiin+lähellä+sairastumisten+puoliväliä,+niin+kokonaiskuolleisuusarvio+olisi+seuraavanlainen:
150+000+*+15%+=+n.+20+000+kuollutta.
Kuvitteellinen+puolivälitilanne+ei+missään+nimessä+toteudu,+jos+covid-19+pääsee+vauhtiin+Kiinan+ulkopuolella.