Älkää ostako hävittäjiä

En tietysti näe tulevaisuuteen. Mutta mun tiedon pohjalta muodostettu mielipide on että suomella ei 10 lamavuoden jälkeen ole yksinkertaiaesti riittävästi pääomaa 10 miljardin hävittäjä hankintoihin. Velaksi ostettuna taas summasta voi paisua hirveän iso jo olemassa olevan 100mrd summan lisäksi.

Jos pakko joku ostaa, mieluummin vaan vaikka kaksi koe käyttöön. Jos ne on hyviä nii ostaa vaikka 10v päästä toiset kaksi tai lisää.
14<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

"Älkää ostako häviättäjiä!"

No tästä asiastahan varmaan päätetäänkin tällä palstalla, eikö niin.

Äänestä

Johan se entinen puolustus ministeri pää pystyssä sano että velka rahalla nää otetaan.
Luuletko että Suomen valtion velka tullaan maksamaa ikinä, no ei tod tällä rahan jakamiselle.

Äänestä

F35 on hieno havittaja, F35:ssa on tykki, mutta sita ei oikeastaan tarvita, koska F35 ei voi nahda.

Äänestä
  • Tykin voisi ottaa toisaalta poiskin, koska se ei toimi.

    Äänestä

Olen sitä mieltä, että Suomen puolustuksen pitäisi perustua massiiviseen ohjusjärjestelmään joka koostuisi erilaisista ohjukksista, pikkuohjuksista pienten kohteiden lamauttamiseen, suurista ohjuksista suurien kohteiden tuhoamiseen. Järjestelmä pitäisi olla niin massiivinen ja laajalle sijoitettu, että venäjältä ei nousisi mikään ilmassa kulkeva 50 metriä korkeammalle kun se tuhottaisi. Ohjuksia voisi ostaa vaikka 60 miljardilla. Lisänä voisi olla lennokkeja ja hävittäjiä, tutkahäirintää, gybersodankäynnin välineitä yms. Kemiallisen sodankäynnin välineitä pitäisi harkita uudelleen.

Maajoukoilla, kivääreillä ja panssareilla ei tulevissa sodissa ole mitään käyttöarvoa. Ne ovat pelkkiä maalitauluja.

Äänestä
  • Vaikuttaa ja kuulostaa Iranilaiselta systeemiltä.

    Ohjukset on kehnoja teholtaan, ja niitä tarvitaan määrällisesti ihan mahdottomia määriä. Yksi 500 kg paukku ei paljoa tehoa.

    Niitä tarvitaan siiis todella isoja määriä, ennen kuin mitään merkittävää tapahtuu.

    Pommikoneen saa tosin hyvällä ohjuksella helposti alas. Ja lentokentän muutamalla kymmenellä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Vaikuttaa ja kuulostaa Iranilaiselta systeemiltä.

    Ohjukset on kehnoja teholtaan, ja niitä tarvitaan määrällisesti ihan mahdottomia määriä. Yksi 500 kg paukku ei paljoa tehoa.

    Niitä tarvitaan siiis todella isoja määriä, ennen kuin mitään merkittävää tapahtuu.

    Pommikoneen saa tosin hyvällä ohjuksella helposti alas. Ja lentokentän muutamalla kymmenellä.

    Ohjuksia voi aina kehittää. Nykyään löytyy sellaisia pienikokoisia ohjuksia joita ammutaan lennokeista jotka kykenevät hävittämään vaikka suuren tehtaan joka on tehty betonista ja teräksestä. Ei ole iskun jälkeen muuta kuin kuoppa. Sellaisia vehkeitä Suomi tarvitsee. Muslut ja niiggat räiskii kivääreillä mutta se olkoon niiden asia.

    Äänestä

Aloittaja valitelee että ei selvästi näe Putinin lähettämien tunnuksettomien sotilasjoukkojen vahvuutta?
Tulevatko vihreät miehet yöllä?

Äänestä

Suomi voi ostaa 48 jas gripen-hävittäjää, sekä 4 Global Eye -tutkakonetta. Tutkakoneet mahdollistavat tuulivoimaloiden rakentamisen itä-suomeen joita puolustusvoimat on tähän asti vastustanut voimakkaasti.

Äänestä

Pitäähä Suomalaistenkin saadaa leluja, kun muillakin on.
Se vaan että muilla on vähän kehittyneemmät vekottimet.

Äänestä

Suomen puolustussuunnitelma: Itärajalle täytyy laittaa kilometrin korkuisia tuulimyllyjä leikkaavilla terillä jotka sitten silppuaisivat vihulaisen matalalla lentävät lentokoneet ja ohjukset. Sitä korkeammalla lentävät kohteet on helppo torjua ohjuksilla.
Talvivaaran tuottaman uraanin ansiosta voimme myös alkaa ydinasevaltioksi ja ottaa maailmanherruus. Uraanin rikastaminen on syytä aloittaa heti. Nämä vaihtoehdot takaavat Suomelle myös hiilineutraalit aseet verrattuna jenkkien paljon poltto-ainetta kuluttavaan F-35:seen.

Äänestä

Venälaiset ovat aina ymmärtaneet tykkien päälle. Ennen Venälaisten tykkejä oli Oulussakin.

Suomalaiset saivat pikkuisen tuta Venälaisista tykeistä viime puhinoissa. Järinä oli maininnan mukaan sellainen, että kuin koko taivas repesi, ja sitä jatkui päivätolkulla ja tauotta. Ensin isommalla korotuksella, ja sitten niin, että tykistoä aletaan siirtämään eteen päin, ja lopulta tulee suorasuuntauksella.

Saksalaiset kokivat sen loppuun asti.

Sitten Venäläiset lähtivät tiehensä.

ymph

Äänestä

Hitto tää kehitysmaa on niin jälessä näissä asioissa että oksat pois.
Suomi poika saa röttelöösä edes ilmaan kun Suomi hävinny kartalta.

Äänestä

Juu älkää ostako koneita ostakaa ydinaseita niin loppuu vittuilu?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

En tietysti näe tulevaisuuteen. Mutta mun tiedon pohjalta muodostettu mielipide on että suomella ei 10 lamavuoden jälkeen ole yksinkertaiaesti riittävästi pääomaa 10 miljardin hävittäjä hankintoihin. Velaksi ostettuna taas summasta voi paisua hirveän iso jo olemassa olevan 100mrd summan lisäksi.

Jos pakko joku ostaa, mieluummin vaan vaikka kaksi koe käyttöön. Jos ne on hyviä nii ostaa vaikka 10v päästä toiset kaksi tai lisää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu