Miten jumalaa pilkataan?

Uskikset väittävät ateistien pilkkaavan jumalaa mutta en edes tiedä miten jumalaa pilkataan. En vain usko uskisten väitteitä jumalistaan, joten onko se jumalanpilkkaa että on eri mieltä uskiksen kanssa? Eikö se tarkoita että uskis on nostanut itsensä jumalan asemaan jos hänen kanssaan eri mieltä oleminen on jumalan pilkkaa?
15<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Se on usein luokiteltu pilkaksi, jos ei usko koska se triggeröi heikompia kreationisteja.

Äänestä

Pilkka osuu harvemman yhteenkään "jumalaan", mutta sitäkin useammin ahtaassa jumalkäsityksessään kärvistelevään mielensäpahoittajaan. Eipä silti, rumaahan se ihmisenkin loukkaaminen on.

P.S. Kaikki asiat, mitä minä en ymmärrä tai mistä en itse pidä, ovat itsestäänselvästi syntiä. Minä ja Jumala ovat tästä asiasta ( minun mielestäni) aivan samaa mieltä.

Äänestä
  • Tyhmät triggeröityy heti jos heitä vähän tölväisee ja heittää vitsiä. Viisaat ei sen sijaan siitä hätkähdäkkään vaikka heitä kuinka solvattaisiin ja uhkailtaisiin harvasen päivä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tyhmät triggeröityy heti jos heitä vähän tölväisee ja heittää vitsiä. Viisaat ei sen sijaan siitä hätkähdäkkään vaikka heitä kuinka solvattaisiin ja uhkailtaisiin harvasen päivä.

    Sinulla on koulukiusaajan asenne, g4g.

    Äänestä

Tietenkin uskova on sitä mieltä, että pelkästään se että et usko hänen jumalaansa on törkeää jumalanpilkkaa. Kannattaa muistaa, että ei siitä ole kovinkaan kauan, kun sellaisesta ateistisesta mielipiteestä päätyi mestattavaksi. Suomessa vuoden 1734 lain rikoskaari määräsi jumalanpilkasta kuoleman­rangaistuksen.

Mutta ateistien törkeä ja ala-arvoinen solvaaminen on aina sallittua.

1Äänestä

Tietenkin uskova on sitä mieltä, että pelkästään se että et usko hänen jumalaansa on törkeää jumalanpilkkaa. Kannattaa muistaa, että ei siitä ole kovinkaan kauan, kun sellaisesta ateistisesta mielipiteestä päätyi mestattavaksi. Suomessa vuoden 1734 lain rikoskaari määräsi jumalanpilkasta kuoleman­rangaistuksen.

Mutta ateistien törkeä ja ala-arvoinen solvaaminen on aina sallittua.

Äänestä
  • "Jumala on vain yksinäinen, kiero pallikarva jota tuuli heiluttaa"
    - Palstan.Luterilainen.kirjoittaja

    Ehkkäpäh tämä halhkohohlishoitunuht *hinkh* uskis voisi sanoa jotain
    jost vain sängyllään makoilulta selviää jotain?

    12_13

    Äänestä

Jumalaa ei kukaan ole koskaan onnistunut pilkkaamaan. Hän ei nimittäin ole ikinä ollut läsnä niissä oikeudenistunnoissa, joissa on väitetty käsiteltävän jumalanpilkka-asiaa. Kyseessähän on asianomistajarikos ja pilkatun pitäisi silloin olla läsnä. Jumala ei ilmeisesti ole ymmärtänyt koko vitsiä.

1Äänestä

Ateisti palsta on varmaan hiukan väärä paikka kysyä asiaa. Ateistit ovat jumalanpilkka asioissa tietämättömiä untuvikkoja.

Kreationisteilla ja luterilaisilla sen sijaan on varmaa tietoa siitä mistä kaikesta jumala pahoittaa mielensä. Myös jehovilla, lestadiolaisilla ja helluntalaisilla on vankkaa kokemusta jumalanpilkasta. Kannattaa kysellä heiltä.

Äänestä

Pilkkasin saunatonttua niin, että se lähti pois.

Äänestä

> Uskikset väittävät ateistien pilkkaavan jumalaa mutta en edes tiedä miten jumalaa pilkataan.

Niinpä, miten ateisti voisi pilkata jotain mitä ei edes tunne. Ja toisalta, Raamatun mukaan Jumala on rakkaus.

"Joka ei rakasta, se ei tunne Jumalaa, sillä Jumala on rakkaus."
1 Joh. 4:8

Miksi kukan pilkkaisi Jumalaa?

Äänestä

Jumala ottaa herneen nenäänsä pienestä. Ei tarvitse sanoa muuta kuin että Pyhä Henki haisee pierulta, ja katso, jopas Herra suuttuu :D

Äänestä

Johtusko kesätöistä turvallisuudessa sitten.

Äänestä

Vaikea käsittää miten täydellistä voisi pilkata.

Tästä voi tehdä sen johtopäätöksen, että uskovaiset eivät usko jumalaansa täydelliseksi. Toisaaltahan Raamattu kertoo monista judeokristillisen jumalan vioista ja puutteista.

Esim. vihanhallintakurssi saattaisi tehdä Jahvelle hyvää!

Äänestä

Jumalaa pilkataan siinä, että maailmassa on tämä pimeäaika.
Tässä vihaamme lähimmäistä, sodimme, teemme orjakauppaa, huumekauppaa, ryöstämme, sitten ihmiskauppaa, että lihamme lihavoituisi.
Taomme tyhjiä sampoja, nytkin ostamme hirvittävillä hinnoilla hävittäjiä. jne.
Sitä tuleva aika pitää pimeänä aikana, joka on ihmisen aikaa. Meidän aikaa.
Me pilkkaamme tässä ihmistä, joka on Jumalanluoma.

Alussa kaikki oli sangen hyvää. Sen Jumala halusi tarjota meillekin tässä ja nyt.
Eläisimme ihmisiksi. Jumalan lain päämäärä on rakkaus.

Ihmisen teko- pilasi kaiken. Meidän tekomme. Tietoa on siitä hyvästä, mikä pitäisi olla elämässä. Mutta poljemme sen maahan. Siksipä se veljen veri huutaa maasta.
Lapset ovat vanhemmilleen tottelemattomia, kasvatamme hengessämme heidät siihen. Me olemme lähimmäiselle tottelemattomia. Elämme niin.
Ja siten olemme Luojaamme kohtaan tottelemattomia.
Täten pilkkaame teoillamme, ajatuksillamme Jumalaa, koska laittomuudessamme kylmenee rakkaus.

Jumalanpilkka on näinollen elämämme itse. Aikaansaannoksemme.

Jos -kaikki- tekisi mielenmuutoksen. Jäljelle jäisi se tuleva- hyvä, joka katsoo meidän pimeää keskiaikaamme, meitä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Uskikset väittävät ateistien pilkkaavan jumalaa mutta en edes tiedä miten jumalaa pilkataan. En vain usko uskisten väitteitä jumalistaan, joten onko se jumalanpilkkaa että on eri mieltä uskiksen kanssa? Eikö se tarkoita että uskis on nostanut itsensä jumalan asemaan jos hänen kanssaan eri mieltä oleminen on jumalan pilkkaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu