MAMUT LAITTAVAT KUNTIEN TALOUDEN TIUKOILLE.

1553
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

suomessa vielä pahemmat on vaikutukset koska kumminkin elämme täälä jo nyt niukkuuksien rajamailla, suomi kupsahtaa näitten painolastista kehitysmaaksi

Äänestä

Ruotsin ennen aina niin kukoistava talous ennustetaan romahtavan lähivuosina.

Arvatkaapa syy moiseen?

Äänestä
  • Ruotsalaisten rasismi kun eivät ole integroituneet maahanmuuttajien khettoihin.

    Äänestä

Ei ne ole mamuja . VAAN SIPILÄ JA ORPO veronkevennyspolitiikallaaan.

Äänestä

Valtiolta on vaaditava korvaukset näitten uhreille, kun ovat noinkin välinpitämätömiä näistä ja näitten tekosista, sekä muutenkin vastaamaan jot miksei näitä oo tutkittu ennen suomeen päästämistä vapauteen tänne PAREMMIN

Äänestä

Mamu =työperäinen maahanmuuttaja eli ok.
Matu = maahantunkeutuja eli niinsanottu "pakolainen" jotka tulleet ilmaisen rahan perässä jotka Sipilä houkutteli tänne.

Äänestä

Vain+Suomessa+syntyneet,+tai+lapsena+tänne+tulleet+voivat+olla+tulevaisuudessa+yhteiskunnalle+hyödyksi.+Eläke+lakien+mukaan+työelämässä+on+oltava+40+vuotta,+jotta+siitä+kertyisi+60+%:n+työeläke.Jos+pakolaisen+työura+jää+tätä+lyhyemmäksi+hänen+työ+eläkkeensä+jää+niin+pieneksi,+ettei+sillä+pysty+Suomessa+eläkeläisenä+elämään.+Tällöin+pakolainen+jää+yhteiskunnan+elätettäväksi,+vaikka+töitä+olisikin+tehnyt.

Äänestä
  • Kun kehitysmaataustainen, mutta Suomessa syntynyt tai pikkulapsena tänne tullut, on eläkeikään saakka täällä töissä joko tulkkina tai muuna kaltaistensa avustajana tai ehkä siivoojana, lehdenjakajana tai erilaisissa muissakin lyhyttä tai olematonta koulutusta vaativissa tehtävissä saa pientä ja saa kuitenkin eläkettä kerryttävä palkkaa, jää sitten eläkkeelle, hän tietysti muuttaa isiensä maahan.
    Siellä pienikin Suomesta maksettava eläke riittää melko ruhtinaallisesti.
    Näin mahdollisesti pienten lasten päivähoidosta saakka koulutettu ja erilaisista avustuksista nauttinut, myöhemmin palkan useinkin julkisista varoista saanut kuluttaa viimeiset vuotensa (n. 20 v) Suomesta saamansa eläkkeen muun maan talouselämän ulkopuolella. Tai vaikka elää Suomessa, täällä pieni eläke ei riitä säällisen elämään, vaan siihen on pakko saada yhteiskunnan avustuksia.

    Siis onko tällainen maahanmuutto Suomen kuntien taloudelle kannattavaa, koska suuri osa erilaisista avustuksista tulee kuntien kontolle ja joka tapauksessa Suomen talouselämän kustantamana.

    Äänestä

  • En ole samaa mieltä sillä jo vuosia sitten tutkittiin esimerkiksi somalian kersoja jotka syntyi suomessa, selvisi että nuo ovat jopa vanhempiansakkin pahempia rikollisia.
    Joten et edes uusi sukupolvi suomeen pieraistuja isis paskoja ole sulautuneet yhteiskuntaan eivätkä ikinä tulekkaan.

    Äänestä

  • eli ei aikuisia iraksyyria sotilaita raiskaamaan maatamme

    saavatko eläkettä omasta maasta samaan aikaan?

    Äänestä

Aloittajana on pakko tunnustaa, että Pietarin trollit viemme huomattavan osan Venäjän kaalisadosta. Kaalisoppaa ja nälkään kuollutta hevosta. Nam Nam

Äänestä

ruotsin elinkeinoelämä on julkaissut tiedotteen jossa ruotsin rikollisuuden pelätään vientiteollisuuden toiminnan

Äänestä

hellevetilliset voimat on nyt suomen kimpussa

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

https://www.suomenuutiset.fi/kuntien-taloushaasteet-kasvussa-maahanmuuttajat-putoavat-ruotsissa-liian-usein-sopeutumistuelta-toimeentulotuelle/
Sama toistuu täällä Suomessakin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu