Sisäministeri Ohisalo haluaa perheettömiä lapsia Kreikan pahamaineisilta pakolaisleireiltä Suomeen: "Meillä on valmius"
Sisäministeriö on selvittänyt alaikäisten, perheettömien turvapaikanhakijoiden vastaanottoa.
Sisäministeri Maria Ohisalo (vihr.) haluaa Suomen ottavan vastaan perheettömiä alaikäisiä turvapaikanhakijoita Kreikan pakolaisleireiltä.
– Sisäministeriölle on tehty pyyntö selvittää asiaa. Me olemme tehneet työn, ja sinänsä meillä on valmius vastaanottaa näitä lapsia vaikeasta asemasta ja pyrkiä auttamaan heitä, Ohisalo sanoo.
Kreikan leireillä on kaikkiaan noin 5 000 ilman vanhempiaan saapunutta alaikäistä.
Sisäministeriö on selvittänyt alaikäisten, perheettömien turvapaikanhakijoiden vastaanottoa.
Sisäministeri Maria Ohisalo (vihr.) haluaa Suomen ottavan vastaan perheettömiä alaikäisiä turvapaikanhakijoita Kreikan pakolaisleireiltä.
– Sisäministeriölle on tehty pyyntö selvittää asiaa. Me olemme tehneet työn, ja sinänsä meillä on valmius vastaanottaa näitä lapsia vaikeasta asemasta ja pyrkiä auttamaan heitä, Ohisalo sanoo.
Kreikan leireillä on kaikkiaan noin 5 000 ilman vanhempiaan saapunutta alaikäistä.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Lisää partasuulapsia, varsinkin Ouluun, koska monet ovat jo vankilassa.
Mitä sillä on väliä, mitä YKSI ihminen haluaa!? Kaikki suomalaiset haluavat jotain, mutta harva haluamaansa saa. Ja jos saa, niin vain OMALLA kustannuksellaan!
Ohisalo haluaa, että "Suomi" ottaa taas mamuja. Minä haluan, että Suomi antaa minulle miljoona euroa! Eikö Suomen pitäsi olla tasavalta eli kaikkia kanslaisia kohdellaan yhdenmukaisesti?
Eikö niin? Miksi mikään taho ja etenkin media ei mitenkään kyseenalaista tuollaista egoistista haluamista??? Ihan kuin poliitikko olisi joku yli-ihminen...
Sitte kunn ns. Lapsi on Suomessa löytyy va nhemmat jotka pitää tietysti tuoda suomeen
Eivät ne ole perheettömiä muualla, kuin pakolaisleirillä. Lasten vanhemmat ovat lähettäneet lapsensa ankkurilapsiksi, jotta itse pääsisivät perheenyhdistämisen kautta Eurooppaan.
jos uomalaisen arvostus on päätäjien taholta mitään sanomatonta
-suomesta nuoren kannattaa muutta pois
Kyse on varmaan kiintiöpakolaisista, joita Suomi ottaa joka vuosi tietyn määrän. Lapset ovat leireillä vaikeimmassa asemassa, ja myös sopeutuvat paremmin yhteiskuntaan, joten Ohisalon valinta on oikea.
Olutsalo haluaa 5000 perheetöntä lasta Suomeen. Perheet tulevat todennäköisesti jonkin ajan kuluttua perässä. Olutsalo haluaa kannabiksen vapaaksi jne. jne. Minä haluan olutsalon kuuntelevan mitä mieltä suomenkansa on näistä asioista. olut salo on kansanpalvelija tehtävässään, eikä mikään kaikkien yläpuolella oleva suuri päättäjä.
nyt suomalaisuus hävitetään suomesta
Hutisalo ja Caruna pekka ovat suomen syöpä ja maamme turvallisuuden ja talouden tuhojia, vihreiden aatelia.
Koko ajatus että omassa maassa ei tulla toimeen ja lähdetään toisen maan elätettäväksi
on täysin järjetön koska tulioita on satoja miljoonia, mutta vihervasemmisto ei tajua tätä selvää asiaa ja se tulee olemaan länsimaiden tuho.
Minä olen myös Suomi enkä halua yhtään "pakolaislasta" tänne.
Kaikki leikki pakolaiset pitää karkoittaa täältä.
Huolehditaan ensin oman maan kansalaiset, (siinä riittääkin sarkaa) aloitetaan vanhuksista....
Turhaa täällä elätetään somaleja, irakilaisia, ym ulkomaan vapaamatkustajia.
ei tää hallituksemme piä suomalaista minään
-meijän tulee huoltaa koko maailmaa
-katselkaas nuoret sellainen paikka maa missä eletään oman kansan ehdoilla
-teille on kysyntää näissä maissa
-antaa suomen luhistyy