Oudon hyviä kappaleita

Siis sellaisia joita toiset saattaisivat pitää huuhaana tai sitten eivät pidä ollenkaan, huuhaana tai minään. En tarkoita mitään klassikoita tai hittejä, vaan sellaisia mitkä itselle on jääneet vain jostain mieleen hyvinä, tai niin huonoina että ovat hyviä, biisejä.
En edes muista mssä tähän törmäsin mutta hyvin jäi mieleen jammaamaan...
Camera obscura-Sweetest thing
https://www.youtube.com/watch?v=nhSanTYPm2g

5

75

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Aivan. Jotkut saattavat pitää noist kuvist, mut tuo musa ei mun juttunsa.
      . Hejsan gävle .

      • Onhan tuo vdeo aika erikoinen, kyllä. Mutta jostain syystä indie-tyyppinen musa on viime aikoina tuntunut mukavalta. Poiketaan aloituksesta sen verran, että esim. First Aid Kitin biisit on melestäni oivallisen mukavaa kuultavaa. Jokainen hakekoon mieleisensä sikäli mikäli huvittaa ;)


    • Anonyymi
    • Kaikista homoin kappale on kyllä Wizard of Oz- elokuvasta kappale SOTR.

      Judy Garland laulaa sen krapula- aamunaan, Metro- Goldwyn - Mayer- studioilla Kaliforniassa, matalalla, viskinpolttamalla äänellään. Kulissit ja valaistus ovat taianomaisia ja jaloissa pyörii Judyn omasta asunnostaan löytämät porsaat, kanat, opossumit ja pesukarhut. Laulun sanoma on lainattu "Alice in Wonderland"- kirjasta ja Unto Monosen "Satumaa"- tangosta. Jos tätä katsoessaan ja kuunnellessaan ei kyynelehdi, niin on selkeä psykopaatti!

      https://www.youtube.com/watch?v=oW2QZ7KuaxA

      • Anonyymi

        Katsoin ja kuuntelin tuon Judy Garlandin videon ja sehän oli erittäin kaunis ja ikimuistoinen esitys. Kiitos linkistä "RoskisBotille".


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      102
      4712
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      49
      3202
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      85
      2949
    4. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      80
      1700
    5. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      41
      1490
    6. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      102
      1284
    7. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      15
      1007
    8. Miksi syyllistät minua siitä etten pysty vastaamaan tunteisiin?

      En minä sille mitään mahda. Tuntuu pahalta. En pysty enää keskittymään mihinkään enkä nauttimaan mistään, kun tämä tilan
      Ikävä
      40
      941
    9. Miehen taloudellinen tilanne ja

      halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah
      Ikävä
      28
      930
    10. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      184
      904
    Aihe