Saisiko asiallisia vastauksia ja sassiin?

Anonyymi

Mistä raha hankkeeseen tulisi?
En tarkoita invewstointeja, vaan liiketoimintaa, siinä saataisiin näkyviin hankkeen kestävyyspohja, jos sitä on.
Miten markkinatutkimusket on tehty?
Löytyykö markkinoilta vetoa tulla Mänttään, ja mitä tekemään?
Kunnan palvelut kontra Sassiin muuttavat asukkaat?
Riittääkö K marketin vetovoima vai, ja hieman ykstotinen viihdetarjonta?
Toivoisin asiallisia vastauksia, kiitos!

8

111

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Harvinaisen epäasiallista epäselvää höpinää. Opettele kirjoittamaan suomen kielellä. Yritä sitten joskus myöhemmin laatia asiallinen kysymys. Yllätyt!

      • Anonyymi

        Aloittajan kysymys on huomattavasti selkeämpi kuin ne argumentit joilla kaupunki hankettaan perustelee.


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Ylipainoinen ja sairaan näköinen Osanna ehtii kaavaa odotellessaan heittää henkensä.
        Ja johtavat virkamiehet ehtivät hakeutua muihin tehtäviin.
        Vastuu jää - kuten jo alussa tiedettiin - Mänttäveen veronmaksajille.


    • Anonyymi

      Tämä aloittajan kysymys on hyvä. Ja pitäisi olla kaiken toiminan perusteena. On luvattu rahoittajataholle 6% korko eli mistä liikevaihdosta se korko otetaan? Se meinaa 1,5 miljonaa euro pelkää korolle rahaa joka pitää saada kasaan. Jos oletetaan, että kaikki tontit saadaan myytyä ja sinne muttaa ihmisiä joille pitää pitää avoinna oleva lentokenttä ympäri vuoden (se maksaa hirveästi), niin mistä sitä rahaa saadaan sijoittajan pääomalle? Tätä en ymmärrä? Siitä kylpylästäkö?
      Sen myynin pitäsi vuositasolla olla noin 31 miljonnaa että 6% vuosikorko saadaan kasaan Mistä ihmeestä saadaan myyntiä joka päivä 84 930€

      • Anonyymi

        Olisi todella mielenkiintoista nähdä, millä laskelmilla tämä on myyty kunnan päättäjille. Jos ideana on myydä kämppiä mahdollisuudella rullata omalla koneella kotiovelle, niin ollaan jo hyvin hataralla pohjalla. On enemmän kuin todennäköistä ettei mitään lentokenttää ikinä tule. Ympäristölupien saaminen tulee vain kiristymään, ja koska kentälle on vaikea keksiä realistista syytä rakentaa, asiaa tuskin tullaan edes harkitsemaan vakavasti. Lisäksi on 100% varmuus että asiasta valitetaan jos jonkinlainen prosessi edes aloitetaan.

        Kylpylöitä ja loma-asuntoja Suomi on pullollaan, sekä liikenteen että palvelujen kannalta paremmilla paikoilla. Miksi kukaan tulisi Mänttään?

        Kun tuohon lisää rahoituskuvion jonka taustalta löytyy kaikenlaista hämärää, niin ei voi kuin ihmetellä kuinka totaalisen pihalla/epätoivoisia päättäjät ovat. Toisaalta, olen valitettavan usein törmännyt päättäjiin joilla on suppea ymmärrys yhtään mistään ja vielä vähemmän kykyä etsiä tietoa ja ajatella kriittisesti.


    • Anonyymi

      Anonyymi 24.02.2020 klo 14:56 (?) Joka tapauksessa, en saata ymmärtää saati käsittää ko hanketta. Järviradion suoran lähetyksen kuunneltuani, jossa haastateltiin kaupungin johtajaa, totesin: -"ei hyvänen aika, tämä ei voi olla totta"?
      Toivottavasti edes osa veronmaksajista ois tuon em lähetyksen kuullut.

      • Anonyymi

        Onko se Järviradion juttu vielä kuuneltavissa?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      68
      3198
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1851
    3. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      111
      1740
    4. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      224
      1249
    5. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      129
      1048
    6. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      99
      992
    7. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      60
      944
    8. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      67
      926
    9. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      84
      869
    10. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      6
      865
    Aihe