Voittajan puolella!
Jeesuksen puolella,
Anonyymi
95810
3Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 54 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 54 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 95
Vanhimmat
”He sotivat Karitsaa vastaan, mutta Karitsa on voittava heidät, sillä hän on herrain Herra ja kuningasten Kuningas; ja kutsutut ja valitut ja uskolliset voittavat hänen kanssansa."
Ilm 17:14
Aamen kiitos Jeesus!
On hienoa olla uskossa Jeesukseen!
”Niin ei nyt siis ole mitään kadotustuomiota niille, jotka Kristuksessa Jeesuksessa ovat.”
Karitsa ei siis ole Kaikkivaltias, koska Kaikkivaltiaan ei tarvitse sotia. Kova tappelemaan kyllä varmaan muuten.
Olet Pyhänhengen alueella nyt.
Luit huonosti. ”He sotivat”, mutta ”Karitsa on voittava”.
2 Tess 2:8
” niin silloin ilmestyy tuo laiton, jonka Herra Jeesus on surmaava suunsa henkäyksellä ja tuhoava tulemuksensa ilmestyksellä,”
Henkäys kestää kaiketi muutaman sekunnin max.
Parasta!
Aamen kiitos Jeesus!
”Jeesus elää, Herrani!
Ota vastaan elämäni.
Sydän pese puhtaaksi,
päästä minut synneistäni.
Heikkoa hän vahvistaa,
siihen tahdon uskaltaa.”
Herralle Jeesukselle
kiitosta veisatkaa!
Kuoleman saartamille
hän toivon lahjoittaa.
Hän mursi haudan muurin,
ja katso: tuska suurin
näin kääntyi voitoksi.
Aamen!
Näin kaikuu kiitos pyhien
sinulle taivaassasi.
Myös meidän maassa vaivojen
suo laulaa kiitostasi.
Sait, Jeesus, kruunun, valtikan,
sait voiman, vallan, kunnian,
nyt puhut puolestamme.
Aamen!
Me saimme totuutesi
kirkkaana sanassa.
On läsnä autuutesi
rakkaassa Pojassa.
On hänen sydämensä
hyvyyttä tulvillaan,
kun meidät omiksensa
hän ottaa armossaan.
Aamen!
Kuin mainen kulta puhdistuu
liekissä polttavassa,
niin uskommekin kirkastuu
vaivojen valkeassa.
Sen hehku kuonan hiillyttää,
ja puhdas kulta jälkeen jää
entistä kirkkaampana.
Jesse hävisi yhden miehen sotansa 1-0 pari tuhatta vuotta sitten. Ei siitä enää kannata lyödä vetoa.
Minä taas olen sorrettujen, syrjittyjen, köyhien ja vastaavien häviäjien puolella.
Voittajan puolella on tietysti helppo ja mukava olla, mutta ei se moraalisesti kestävä ratkaisu ole.
Kyllä sinun pitäisi tietää, että Jeesus nimenomaan tuli syrjittyjen, kurjien ja heikkojen luo.
Tänä päivänäkin Jeesus kelpaa lähinnä kurjille ja siksi te uskovia niin paljon halveksittekin ja herjaatte päivittäin. Ei se mitään. Jeesus vie meidät kurjansa Taivaan kirkkauteen!
Niinhän sitä köyhille ja sorretuille markkinoidaan. Kärsikää nyt aikanne, kuoltuanne teidät palkitaan.
Tyhmempi ei vedätystä älyä.
Sen verran vielä lisään, että tokihan Jeesus tuli kaikkia varten, mutta ylpeät ja itseriittoiset ihmiset nyrpistelevät nenäänsä evankeliumille ja pahimmassa tapauksessa herjaavat, jopa vainoavat niitä, joille evankeliumi on kelvannut.
En kaii minä sille mitään voi, että Raamatussa ei ole juurikaan järkeä. Jeesus toki opetti tiettyjä hyviä asioita, sikäli kun ne olivat hänen opetuksiaan, monihan on keksitty jälkeen päin.
Kyllä täällä on hyvin yleistä se, että niitä jotka sanovat Raamattua siksi mikä se on – siis melko älyttömäksi ja tieteen- sekä järjenvastaiseksi opukseksi – solvataan, haukutaan ja uhkaillaan hirveillä rangaistuksilla. Ja sanojat juurikin "niitä, joille evankeliumi on kelvannut". Eihän kukaan sellaiseen sakkiin liittyä halua.
Tekstistäsi päätellen olet niitä jotka ensin sössivät kaikki asiansa täydellisesti ja sitten tulivat lahkouskoon toivottomassa tilanteessa. Epäilemättä tuo vaihtoehto on itsemurhaa paljon parempi, mutta varsin toivotonta sitä asiansa hoitaneille on kaupitella.
Teit väärän arvion minusta. Mutta sehän ei ole harvinaista lainkaan. Sehän tässä on jännää, että sanoi uskova mitä vaan, aina löytyy, vähintäin vääristelyllä jotain herjaamisen aihetta. No siihen tottuu...
Koska olet Antsu, sinua ei nimimerkkinä tunneta ja se on täysin oma valintasi. Sitten päätellään siitä mitä käsillä on. Voit valita toisinkin.
Kehottaisin sinua tekemästä vääriä johtopäätöksiä ihmisestä, kun sinulla on niin hatarat tiedot. Yleensäkin uskovia vastaan hyökätään hyvin paljon henkilökohtaisuuksiin menemällä, koska sillä uskotaan olevan enemmän tehoa herjauskampanjoissanne.
Antsuista joutuu tekemään johtopäätöksiä usein hyvin vähin tiedoin. Se on oma valintanne. Henkilökohtaisuuksiin ei tietenkään Anonyymin kanssa voi mennä edes teoriassa, kun kyse on yleensä yhdestä viestistä ja seuraavan Antsun voi olla kirjoittanut joku ihan muu.
Eiköhän johtopäätöksen tekijä ole nimenomaan se, joka valintoja tekee eli subjekti. Objekti on se josta niitä tehdään. Älä nyt viitsi enää vääristellä!
Kun sinulla kerran on niin heikko aineisto johtopäätösten tekoa ajatellen, sinuna pidättäytyisin ihan tykkänään niiden tekemisestä, ettet vallan sortuisi mielivaltaan, kuten nyt.
Herjakampanjat perustuvat luulevaisuuteen, pahantahtoisuuteen ja vääriin johtopäätöksiin ja sellaisista kampanjoista kirkkain lähihistorian esimerkki on holokausti ja lopullinen ratkaisu. Älä ”hyvä” mies sorru sellaiseen hulluuteen edes leikilläsikään!
Jeesuksen seuraajiksi esittäytyvät ovat kyllä niitä pahimpia syrjijiä ja kurjistajia. Ja Jesse tarjoaa näille aseet käteen.
Niinpä!
Varas ei tule muuta kuin varastamaan ja tappamaan ja tuhoamaan. Minä olen tullut, että heillä olisi elämä ja olisi yltäkylläisyys.
JEESUS ON MAHTAVA!
Onni siis varkaille, että olet tullut.
Pakanat vääristelevät jatkuvasti.
On se kyllä ihmeellistä, että Luoja voittaa luotunsa. Hiukan epätasanen lähtökohta, mutta sotia vaan Luojan täytyy, kun ei muutakaan osaa.
Se kertoo heistä PALJON.
”Herran silmät tarkkaavat vanhurskaita ja hänen korvansa heidän huutoansa.”
Herra on siis ihminen.
”Vaikka tuhat kaatuisi sinun sivultasi, kymmenen tuhatta oikealta puoleltasi, ei se sinuun satu.”
Lienee sitten lihonut viimenäkemästä. Ei kestäis kämmenet ristiriipuntaa.
Niinpä! Vaarallista leikkiä moinen!
Niinpä!
Niin tekevät, sanotaanhan heitä nurjaksi ja kieroksi sukupolveksi!
Ja he veisasivat Mooseksen, Jumalan palvelijan, virttä ja Karitsan virttä, sanoen: "Suuret ja ihmeelliset ovat sinun tekosi, Herra Jumala, Kaikkivaltias; vanhurskaat ja totiset ovat sinun tiesi, sinä kansojen kuningas.”
”Eikä sinne ole pääsevä mitään epäpyhää eikä ketään kauhistusten tekijää eikä valhettelijaa, vaan ainoastaan ne, jotka ovat kirjoitetut Karitsan elämänkirjaan.”
Ja hän on meidän syntiemme sovitus; eikä ainoastaan meidän, vaan myös koko maailman syntien.
Huonosti olet Raamattua lukenut, jos väität, että Jeesus ei olisi ollut vähäosaisten puolella.
Se on heille todella tyypillistä, sillä he elävät valheessa.
Oli+syytäkin+olla,+kun+vähäosaisia+oli+tuohon+aikaan+95+%+ihmisistä.+Puolella+olo+ei+silti+riittänyt+vähäosaisten+kannatuksen+saamiseen,+kuten+tiedämme.+Uskonto+kun+oli+juutalaisille+sen+verran+tärkeä+osa+identiteettiä,+että+sitä+ei+sopinut+sorkkia+rajuin+ja+aika+huonosti+perustelluin+uudistusvaatimuksin.
Monet silti antavat varastaa itsensä, sielua myöten!
Minä haluan päätellä millainen ihminen jotain väittää, koska minustakin voi ihan reilusti päätellä, ja sinä taas haluat ettei sinusta tiedetä muuta täysin varmaa kuin että olet lahkouskovainen. Tällä sitten mennään että hippulat vinkuu.
Kuulostaa kovasti Sebaot ihmismäiseltä tuonkin perusteella.
Ei pidä uskoa kaikkea, mitä joku on joskus kirjoittanut.
Ei pakana ole mikään sukupolvi, vaan juutalaisten ja kristittyjen haukkumanimitys vääräuskoisille ihmisille.
Jeesukselle kaikki kunnia ja kiitos, että hän tuli! 😁
Onpa sulla kurjat kokemukset. Älä silti yleistä!
Sanoi Maria Magdaleena.
Maria M: "Jeesukselle kaikki kunnia ja kiitos, että hän tuli!
... en olisi sitä nylkytystä kauemmin jaksanutkaan."
Niinpä!
Vaikutat kaverilta, joka ei ole Raamattua lukenut...
Jos olisit lukenut evankeliumeja, tietäisit jotain siitä, miten Jeesus juuri heikkoja auttoi monella tavalla. Mutta sinullehan se ei passaa.
Niinpä!
Niinpä!
Se on VALTAVAN SUURENMOINEN kiitosaihe!
Nimenomaan.
Juuri niin!
Se on huomattu tällä palstalla.
Niinpä! Nämä jumalattomat luulevat tuntevansa Kirjoitukset. Eivät tunne!
Aamen!
Jeesus tuli hengellisesti köyhiä varten. Auttakaa ihmeessä köyhiä vaikka koko omaisuudellanne te ruutikallot ja muut. Mikä on teidän palkinto, muu kuin omahyväisyys? Sitä se omavanhurskaus teettää. Turhaa työtä, ei minkään takia. Itselläni on syy olla reilu ihmisille, mutta myös ankara tarvittaessa. Köyhänkö pelastaisi raha? Raha tekee köyhän vain riippuvaisemmaksi avusta. Mistä tiedät kuka köyhä oikeasti tarvitsee apua? Kuka eniten sen avun ansaitsee kun kaikille ei ole antaa? Onko oikein auttaa köyhiä käsi toisten lompakossa? Ei ole. Omastaan saa ottaa ja antaa.
Niinpä!
>Onko oikein auttaa köyhiä käsi toisten lompakossa? Ei ole.
Kyllä hyvinvointivaltion verotus ja siitä seuraava sosiaaliturva on useimpien mielestä ihan oikein, vaikka jotkut suurituloiset pääsevät vielä toistaiseksi siitä tiettyjen porsaanreikien kautta kuin koira veräjästä.
Aamen!
Jeesukseen uskovat ovat vaan "Ihmisiä" jotka pelkäävät kuolemaan!!
Tämähän on kiistaton totuus.
Kuka täysjärkinen haluaa ikuisen elämän?????
Itse uskon Kuolemaan.
Kuolema on se kun matkaamme samaan tilaan missä olimme
ennen syntymäämme.
Ihminen keksi jumalat koska se on ainoa eläinlaji joka tiedostaa
kuolemansa ennen kuin se tulee!
Kuolema on Vapahtaja.
Ikuista elämää taivaassa tai helvetissä ei ole olemassa.
Niinpä!
Jeesus oli Profeetta Hoosean kirjan JISREEL, joka poisti kuninkuuden Israelista ja vei Joosefilta sotajousen. Ilmeisesti tarkoitus oli rauhaa saada leviämään ja kukoistamaan, mutta Ilmestyskirjan toinen ratsastaja sai suuhunsa miekan vuoden 180 jKr tienoilla joka oli Pyhän Raamatun kaanon. Tuolla kaanonilla hänellä oli valta ottaa pois rauha maan päältä niin usein kuin halusi. Raamatun kaanon jähmetti uskonelämän yhden ainoan teoksen ympärille ja vähensi pyhän hengen elävää vaikutusta sekä Ilmestysten vaikutusta. Pitkään Gnostilaisuus, joka perustui Ilmestyksiin kamppaili kirkon kanssa tasaväkisesti ja saavutti jo puoli kristikuntaa puolelleen kun kirkko huomasi sen vaarallisuuden ja tuhosi sen.
PAX ROMANA ei voinut kestää enää sen jälkeen kun raamatun kaanonin syntyminen jähmetti uskonelämää ja pyhän hengen elävä vaikutus väheni.
>PAX ROMANA ei voinut kestää enää sen jälkeen kun raamatun kaanonin syntyminen jähmetti uskonelämää ja pyhän hengen elävä vaikutus väheni.
Pyhän hengen vaikutus on tietenkin tasan se kuin PH itse haluaa, Jumala kun on.
Aamen!
Hallelujaa!
"Koira palaa oksennukselleen", ja: "Pesty sika rypee rapakossa."
"Kuin koira, joka palaa oksennukselleen, on tyhmä, joka toistaa tyhmyyksiään. "
Mahtavaa on olla Jeesuksen oma! 😁
Virnistys näyttää silti olevan aika väkinäinen.🤣
Jeesuksen puolella - siis saamattomana ja kuolleena.
Ei kiitos!
Jeesus syntyi kamelin takapuolesta , olenko minä häviäjä.
Joko ensimmäinen puoliaika on pelattu? Mikä tilanne?
Jeesus on esikuvamme!
Jeesus oli kaikkien retardien äiti.
Aamen!
Anteeksi että poistun hetkeksi, pyhä henki haisee niin pahalle etten saa henkeä
”Ja he ovat voittaneet hänet Karitsan veren kautta ja todistuksensa sanan kautta, eivätkä ole henkeänsä rakastaneet, vaan olleet alttiit kuolemaan asti.”
Ilm 12:11
Hyvä on olla Voittajan puolella. 😁
😁 Siiskun rukoilin ja mietin huolella - Jalkapalloveikkauksesta kaikki oikein 😁
Lisään äskeiseeni
Jeesus on kusievämme!
Joku kusi eväisiini
Vaihdatko puolta, jos voittaja vaihtuu? Niinhän suomi teki jatkosodassa.Saksan ollessa voimissaan Suomi oli Saksan aseveli. Voittajan vaihtuessa Suomi vaihtoi NL:n puolelle.
Raukathan on aina voittajan puolella. Huvittavinta asiassa on kuitenkin se, että jeesuksesi on vain fiktiivinen olento.😂
Beelzebub voittaa.