Meistä kaikista tulee jumalia joskus.

Anonyymi

Ihmis-sielu jalostuu pikkuhiljaa elämien ketjussa jumalaksi. Siihen menee tuhansia vuosia itse kullakin. Luultteko että ihmis-sielu tulee valmiiksi käytyään yhden luokan elämänkoulua?. Elämän k tarkoitus on se että kehitymme henkisesti luokka kerrallaan, eskarista, peruskoukuun, lukioon, yliopistoon ja lukuisia kursseja elämien ketjussa. Sanoisimpa että esim terroristi ei vielä ole edes eskarissa.

7

91

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Meidät hän on irrotettu Jumalasta, joten olemme kuin Hän.

    • Anonyymi

      > Meistä kaikista tulee jumalia joskus.

      Mikä on jumala?

      • Anonyymi

        Ei se nyt ainakan ole sellainen kuin kriStinusko opettaa. Jos joku konkreettinen jumala pitäisi mainita niin sanoisin että aurinko tai jopa koko universum. Mutta kaikki elävä on osa jumaluutta myös eli jopa kivikin on osa jumalaa. Atomit hyrrää kivessäkin, sekin elää.


    • Anonyymi

      Buddhan oli sitä mieltä, että olemme kaikki valaistuneita, emme vain tiedä sitä. Olemme kaikki jumalia, emme vain tiedä sitä. Jeesuskin sanoi, että olette kaikki jumalia. No, oleellisempaa on se, että olemme kaikki saman arvoisia toisiimme nähden.

    • Anonyymi

      Ja välissä kehitys menee toiseen suuntaan. Ikää tulee ja unohtaa perustaitoja ja muuttuu äkäiseksi

      • Anonyymi

        Luokalle jääminen on aina mahdollista. Ihminen sortuu itsekkyyteen ja sortuu vääriin valintoihin. Mutta elämät kouluttavat sielua kohti jumaluutta ja pois jälleensyntymien pakosta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Luokalle jääminen on aina mahdollista. Ihminen sortuu itsekkyyteen ja sortuu vääriin valintoihin. Mutta elämät kouluttavat sielua kohti jumaluutta ja pois jälleensyntymien pakosta.

        Kehon rapistuessa sielukin rapistuu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      37
      5096
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      82
      3626
    3. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      33
      3006
    4. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      61
      2985
    5. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      10
      2906
    6. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      56
      2353
    7. Miksi haluat pitää estettynä mutta täällä puhut?

      Eikö olisi parempi puhua ihan kasvotusten?
      Ikävä
      41
      1838
    8. Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!

      Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….
      Kotimaiset julkkisjuorut
      9
      1780
    9. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1721
    10. Kiusaaja otti yhteyttä, mitä tekisit?

      Minulle kävi näin pari kk sitten. Olin aluksi todella ystävällinen. Sanoin, että olin jo unohtanut jne. Asia jäi vai
      Sinkut
      135
      1669
    Aihe