Mikä tämä kunnanjohtajan masinoima tuulivoimala propaganda nyt on?
Vimpelissä on Hallapurolla mitattu soveltuvaksi alueeksi tuulivoimaloille mutta senkin homman päättivät maanomistajat kun eivät vuokranneet maita tuulivoimayhtiölle.
Niin Alajärvellä kuin Lappajärvellä ilmoitettiin kunnan sivulla Kyselystä Tuulivoimapuiston vaikutuksista mökkeilyyn ja matkailuun Lappajärven seudulla niin Vimpelin kunna sivuilla ilmoitettiin kuulemisesta Suomen merenhoitosuunnitelmista.
Sanoisinko, että jokin tässä paistaa läpi.
Vimpelissä on Hallapurolla mitattu soveltuvaksi alueeksi tuulivoimaloille mutta senkin homman päättivät maanomistajat kun eivät vuokranneet maita tuulivoimayhtiölle.
Niin Alajärvellä kuin Lappajärvellä ilmoitettiin kunnan sivulla Kyselystä Tuulivoimapuiston vaikutuksista mökkeilyyn ja matkailuun Lappajärven seudulla niin Vimpelin kunna sivuilla ilmoitettiin kuulemisesta Suomen merenhoitosuunnitelmista.
Sanoisinko, että jokin tässä paistaa läpi.
Vastaukset 33
Vanhimmat
Mikä ihmeen tuulivoimala propaganda? Merenhoitosuunnitelma on ihan yleinen ympäristöministeriön juttu.
Vimpelin kannattaisi nyt tarttua tuulivoimaan. Lakeaharjun päälle mahtuisi paljon myllyjä, sillä ei kuitenkaan pilattaisi järvimaisemaa. Myös vanhoille turvesoille voisi sijoittaa myllyjä. Olisiko jonkun jo aikaisemmin ehdottama ydinvoimala myöskään täysin poissuljettu vaihtoehto? Lappajärvi olisi juuri sopivan kokoinen lauhdevesiallas. Voimala toisi kaivattavaa työtä ja toimeentuloa Vimpeliin!
Ilmatieteenlaitoksen säätutka estää tuulivoimaloiden rakentamisen Vimpeliin.
Kannatetaan edellisen esitysttä.
Mikähän tilanne Alajärven tuulivoimahankkeessa on meneillään, hehän odottavat niitä kuin kuuta nousevaa koska myllyjen tuomat verot on jokseenkin ainoa tapa paikata Alajärven surkeaa verokertymää.
Myös Lappajärven.
Kuulin että Alajärvellä on aivan oikea vesivoimala, joka on tuottanut yli 200 miljoonaa kw
sähköä historiansa aikana. Tästä syystä alajärven verokertymä on noin kolmeretaa suurempi kuin vimpelin.
Olet kuullut väärin. Hoiskossa on ydinvoimala. Vesivoimaloita ei saa rakentaa edes Alajärvelle.
Hoiskossa ei ole ydinvoimalaa. Mutta koskenvarren vesivoimalaitos on ollut jo kymmeniävuosia. näillä näkymin ei ole suuniteillakaan lisää voimalaitoksia.
Muistanko väärin vatluston sanoneen EI tuulivoimalle muutama vuos taappäin? Vai oliko ne pakolaiset EI ettei Windalaamme haluttu? On ne myllyt melko hirviät...
Vimpelissä pesii kesällä paljon joutsenia ja kurkia. Tuulimyllyt on melkoisia tappokoneita eläimille. Ei tuulivoimalle.
jep nehän muka tekee ne ympäristövaikutus arviot, mutta niillä ei ole mitään merkitystä, täällä ainakin parhaat metsälintujen pesimis ja soidinalueet on lykätty myllyjä täyteen, samoin kevään ja syksyn hanhien, kurkien ja joutsenten kokoontumis ja lehvähdysalueet on tuhottu, ei se meinaa paskan vertaa jos jätetään joku 500 metriä etäisyyttä näihin alueisiin, ennen oli Vihreät jotka suojelivat luontoa, nyt ovat etunenässä tuhoamassa sitä, voisivat kyllä vaihtaa nimensä joksi muuksi vaikkapa Kaupunki ja Monikulttuurinen Puolue.
Kiinteistövero uuditus voipi viedä pohjan verotuloilta kunnille, on nääs yksi vaihtoehto että myllyverot menis suoraan valtiolle, ei jäis kunnille kun paska korjattavaksi omalla kustannuksella kun sen aika tulee.
Näinhän se , enään ei vaikuta tuhon myllykiimaan mikään, ei muuttohaukan pesimäreviirit,valkoselkätikka, liito-orva, maakotka jne, todetaan vaan ettei alueella ole mainittuja lajeja tai ei ole löydetty riittävästi todisteita kyseisestä lajista, ja homma on siinä, esim muuttohaukan ja maakotkan reviiri on aika laaja mutta nämä tuulitutkijat ovat semmoisia poppaukkoja että tietävät kyllä kaiken, etenkin sen mikä on heidän agendalleen sopivaa.
Ulos tuollainen kunta pomo heti!
Joo, jos vain alkaa tänne sellasia myllyjä touhuamaan!!
miksi ?
Samaa mieltä. Ulos ja heti.
miksi ?
Nytpä ihaillusta pojusta paljastui lobbari? Hyvä on ajaa asiaa, jonka kanssa ei ehkä tarvi elää. Nimittäin tuskin on 10 - 20 vuotta etiäppäin enää Vimpelissä, moni muu on.
Kansanäänestys tästä aiheesta saatava.
Mikä ihmeen lobbari ?
Mikäs on ajaessa kun häipyy satavarmasti täältä päivänä minä hyvänsä. Ja se on selvä, että tuollasesta pitää järjestää äänestys! Ettei kaikki mee läpi nuijankopautuksella suitsait, niin kuin tuntuu nykyvaltuustossa käyvän. Mitä hullumpi juttu sitä varmampi läpimeno.
Ettei kaikki mee läpi nuijankopautuksella suitsait, niin kuin tuntuu nykyvaltuustossa käyvän. Mitä hullumpi juttu sitä varmampi läpimeno. Kaikkea sitä valitaan kuntajohtajaksi
ulos ja heti potku perseeseen
Samaa mieltä eroon päästävä kaikkea sitä leipä elättää vanha loru
Onko jännää keskustella itsensä kanssa ?
Kerrohan nyt niistä hulluista läpimenneistä jutuista esimerkkejä? Muutenkin täällä taas jonkun peräkammaripojan vanne kiristää ja keskustelee tosiaan keskenään. Koettakaa nyt vaan kestää kohtalonne tai yrittäkää apua pahaan oloonne uutenkin kuin vaan haukkumalla kunnanjohtajaa, valtuustoa tjm. Löytäkää joskus syy yksisilmäisyyteenne myös sieltä peilistä.
Mites se sanonta kuuluikaan... Se koira älähtää jne.
Mitä tämän juipin päässä liikkuu täällä ei tarvita tuulivoimaloita täys juippi
Kyllä joku on nyt pahasti erehtynyt jos väittää että Vimpeliin suunnitellaan tuulivoimaloita.
Niinpä, miksi älähdit?
Vaikka ei olisikaan perään niin hentomielen valinta oli katasrofi ei kahta sanaa
Olen+ehdottomasti+tuulivoimaloiden+kannalla.+Verotulot+kunnalle,+vuokratulot+maanomistajalle,+puhdasta+energiaa+sähköverkkoon.+It's+a+win-win+situation,+dude!
Vielä+sille+ydinvoimalan+ehdottajalle:+loistava+idea!+Ydinvoimalalle+paras+paikka+olisi+kuitenkin+Pyhävuoren+kallioperä+Alajärven+puolella.+Vimpelin+puoli+on+liian+alavaa+ja+savista+rakentamiselle.+Järvi+ei+vahingoitu+vaikka+sen+vettä+käytettäisiin+lauhdevetenä.+Veden+määrä+on+niin+valtaisa,+ettei+siitä+juurikaan+koituisi+järven+lämpenemistä.+Nyt+Alajärvi,+Lappajärvi+ja+Vimpeli,+ottakaa+tämä+idea+tosissanne!+Ydinvoimalan+myötä+veroprosentit+voidaan+laskea+jonnekin+15%+kohtiille.
Aurinoenergia ja maalämpö parhaita, ei näkyviä ja kuuluvia haittoja itselle, matkailulle. Miksi aina pitäisi luontoa tyrmella, sen kauneutta pilata itselle ja jälkipolville.