-Kaksikerroksinen kerrostalo on sortumavaarassa Tampereella Tesoman kupeessa. Talon alta on lähtenyt maanvyörymä, ja neljän huoneiston asukkaat viettivät evakossa jo maanantain ja tiistain välisen yön. Evakko jatkuu ainakin toistaiseksi, sillä talo on asetettu käyttökieltoon.
Rakennustekniikan professori Tim Länsivaara Tampereen yliopistosta on käynyt katsomassa taloa paikan päällä.
Hän näkee talossa vakavia rakennusteknisiä ongelmia.
– Taloa ei ole paalutettu ja se on täynnä halkeamia. Talo olisi surmanloukku ilman maavyörymääkin, Länsivaara lataa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/636c7125-11d6-4af4-a7c7-83921ffa496c
Rakennustekniikan professori Tim Länsivaara Tampereen yliopistosta on käynyt katsomassa taloa paikan päällä.
Hän näkee talossa vakavia rakennusteknisiä ongelmia.
– Taloa ei ole paalutettu ja se on täynnä halkeamia. Talo olisi surmanloukku ilman maavyörymääkin, Länsivaara lataa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/636c7125-11d6-4af4-a7c7-83921ffa496c
Vastaukset 25
Vanhimmat
Oliko moniosaajat tekemässä vai eestin pojjat?
Ai silloin 50 vuotta sitten kun se talo on rakennettu.
No kuule ihan vaan suomalaiset itse.
Ei tuo kyllä ole 50v vanha.
80-luvun alussa rakennettuja on nuot laatikot. Vähän paremman väen asuinaluetta. Ei tainnut liiemmin olla ulkomaalaisia raksaduunareita niihin aikoihin meillä.
Eestin pojat tekee parempaa työtä kuin suomalaiset.
Tampereen kerrostalo. https://yle.fi/uutiset/3-11214067
No ei sitten voitu kertoa minä vuonna ja ketkä
tuon ovat rakentaneet? Hoono soomikieli. Joo, joo kyllä me osataan rakentaa. Ei siltä näytä.
Kyse on enemmänkin maaperän tutkimisesta. Talo seisoo, maaperä murenee.
Ei tyhmät ymmärrä.
MItä??
"Hän ei näe ainakaan toistaiseksi talossa rakennusteknisiä ongelmia.
– Talohan on paalutettu, eikä talossa näkynyt halkeamia. Talo on toistaiseksi käyttäytynyt oikein hyvin."
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/636c7125-11d6-4af4-a7c7-83921ffa496c
Jälleen nähdään miten paskaa rakennusyhtiöt rakentavat...totuus tulee aina ilmi kuten nytkin kävi. Tämähän todistaa nyt jo väkisin sen että kämppä mistä pyydetään esim.500k onkin todellisuudessa vain 30k arvoinen. On hiukka ilmaa hinnoissa ja paljon.Rakennusyhtiö oikeuteen jo tollasesta paskarakentamisesta, Suomessa ei osattu rakentaa edes -80 luvulla enää oikein.
Ei kai siinä talossa sen kummempaa vikaa kun maa alkoi vierestä pettämään.
Ei voi kuin ihmetellä tuon talon asukkaiden järjenjuoksua. Onhan se ollut vuosikausia nähtävissä, että pankka murenee joka vuosi, ja siirtyy aina puoli metriä taloa kohti.
Miksi nyt vasta sitten herätään, kun sortuma on tasan sokkelin vieressä jo?
Olisi jo muutama vuosi sitten pitänyt tilata 5 kuormaa karkeaa sepeliä, tai louhetta, ja Bobcatilla levittää se tuohon luhistuvan maa-aineksen kohdalle.
Tai vaikka muovilapiolla ?
En muutenkaan ymmärrä että miksi ei osata rakentaa penkoille enää. Eikö kukaan arkkitehdeistä enää tiedä miten ennen on tehty rantapenkereitä ja satamien pohjia jotka kannattaa painavaa taakkaa?
Tuohon ei olisi tarvittu kuin pihan kokoinen itsenäinen betonineliö, puolentoista - parin metrin syvyydellä maahan, ikäänkuin kasetti, jossa tyhjät perustukset, jotka sitovat maan kiinni ja antavat kuitenkin veden kulkea pois alta. Siitä olisi nähnyt sen lähteekö maan pinta alta, ja jos lähtee, niin sinne saa lapata lisää. Sen jälkeen sen sisälle oltaisiin tehty talo niinkuin aina ennenkin, omilla perustuksilla. Piha ei kuitenkaan painu eikä estä veden kulkua kun pohja on avoin
Semmoinen betonikasetti ei lähde siitä vierimään mihinkään, eikä se nouse tai laske, koska se talon, eli korkeamman maan puoli pitää sitä paikoillaan, ja samalla se mahdollisesti valuva puoli pysyy paremmin kasetin sisällä. Siihen voi myös istuttaa puita ja pensaita jotka sitoisivat maata vielä lisää, vaikka pelkkä nurmikkokin pysyy. Tuohonkaan ei olisi mennyt niin paljon betonia että olisi hinta siitä noussut kuin ehkä muutaman tonnin työkuluissa.
Kyllähän se paalutus auttaa jonkin verran, mutta jos maa lähtee jalkojen alta rinteessa, ei paalutus auta kun se maakerros poistuu paalujen välistä, niinkuin tuossa on käynyt.
Kunta oli ilmeisesti kaavoittanut tontin aikoinaan asuinrakennuskäyttöön. Oliko aikoinaan maaperätutkimusta tehty, mutta kuvien perusteella rakennus perustuksineen näytti olevan vahvaa tekoa, koska ei sortunut hajoten osiin rinteen mukana.
Hyvin tuo talo ja sen pohja on tehty. Ei tämä ole rakentajien vika. Jos jossakin on vikaa, niin siinä ettei olla reagoitu tarpeeksi nopeasti, vaan suomalaiseen tapaan istuttu alas kahveelle ja mietitty ja sisäisesti toivottu ettei mitään tapahdu.
Mutta Suomihan on Euroopan Japani. Eli pitää joka ainut neliö rakentaa. Kohta maahankannettujen vuoksi talojen päällekin asuntoja ? ( japani ei ole ottanut.eikä ota muslimeja )
" ( japani ei ole ottanut.eikä ota muslimeja )"
Mitä helvettiä tuo nyt tarkoittaa ja mitä se tähän liittyy? Etkö osaa enää muusta puhua kuin maahanmuuttosekoiluista? Jos et osaa enää nähdä mitään muuta kuin muslimeja ja maahanmuuttajia joka paikassa, niin suosittelen lämpimästi muutamaa kertaa terapiaa ja lääkitystä niin jo kesäksi varmaan helpottaa.
Tuo rakennus olisi loistava vok.
Miksi tuollaiseenkin paikkaan piti rakentaa? Senkö takia, että saadaan lampimaisema?
Alkuperäisistä paalutuksista näkee, että paikkaa on pidetty arveluttavana ja tilannetta on koetettu varmistella, ettei tule sanomista.
Paalutus ja valettu muuri rinteen eteen Helppo ja kohtalaisen halpa ratkaisu.Sellainen siihen varmaan nyt tuleekin.
Valettuja muureja näkee kun tehdään kevyenliikenne teitä. Kun rinteeseen tehdään.
Vaakkolammen ympäristö oli jo 69-70 soistunut rämeikkö.
Tämän rannalle sitten rakennettu oikein kerrostalo. On ollut hieno idea. Oliko peräti se uiskentelevat saari mihin rakennettiin.
Ei tuo ole kerrostalo, vaan kaksikerroksinen rivitalo.